Canelo-Golovkin Maçı Finansal Rekorları da Alt Üst Etti. Boks Tarihinde..

canelo-golovkin-weights (23)

16 Eylül’de Las Vegas’ta gerçekleşen dev maçta Kazak şampiyon Gennady Golovkin ve Meksikalı süper star Canelo Alvarez ringe çıkmış, 12 raunt sonunda karşılaşma berabere neticelenmişti.

Dev karşılaşma ABD’de öde-izle sistemiyle yayınlanmış ve normal kalite (SD) 69.99$, HD kalitedeki yayın ise 79.99$ şeklinde fiyatlandırılmıştı.

Son alınan bilgilere göre ABD’de karşılaşmayı yaklaşık 1.3 milyon kişi satın aldı. Bu da hedeflenen 1.5 milyon rakamına çok yaklaşıldığı anlamına geliyor. Promotörler ve yayıncı kuruluş karşılaşmanın ortaya çıkardığı hasılattan memnun. Bu da Canelo ile Golovkin arasında önümüzdeki yıl rövanş karşılaşmasının gerçekleşme olasılığını arttırıyor.

Dev maçla ilgili bir diğer çarpıcı veri ise; T-Mobile Arena’da satılan 17,318 biletten 27 milyon dolarlık bir gelir elde edilmesi oldu. Bu da Floyd Mayweather-Manny Pacquiao ve Floyd Mayweather-Conor McGregor karşılaşmalarının ardından boks tarihinde bilet satışından elde edilen en yüksek 3. hasılat olarak tarihe geçti.

Haberle ilgili başlıklar: ,

Benzer Haberler

 1. tipitip

  Mehmet bey, bir sürü rakam sayı vermişsiniz ama biz millet olarak böyle hesaplamayız bu işleri… Her bir sporcu için ayrı ayrı kazanç tutarı verseniz yani amiyane tabiriyle “kelle başına ne düştü”??

 2. ahmet kurt

  ben rövanş istemiyorum arkadaşlar. maç yine hemen hemen aynı geçer. sd ile canelo ya verirler. golovkin siklet yükseltip kariyerinin son yıllarını süper ortada geçirmeli. ilk maçta hakemler sağolsun paçayı zor yırttı. o gün beraberliğe bile şükrettim.

  gökhan saki nin yakın zamandaki bir röportajı. ufc ye hazırlık süreci ve devamı hakkında çok çok önemli bilgilerin verildiği mükemmel bir sohbet olmuş. ilgi duyanlara tavsiye ederim.
  https://www.youtube.com/watch?v=g8eY5zb5naI

 3. lennox

  Rövanş daha fazla ppv satar tabi olursa

 4. Mustafa Yiğit Meraler

  Beyler ahanda buraya yazıyom rövanşta Canelo, kell brook kadar bile ayakta kalamıcak.

  • Tugay Özay

   tamam.

   • mehmet dalgaç

    tugay
    sen de mal bulmuş mağribi gibi atladın. 2. maç olurda ggg ko edemezse (ki bu saatten sonra etme ihtimali düşük bana göre) çıkıp ggg ciler ne oldu caneloyu ko edecek diye yorum yapıyordunuz diye yazacaksın herhalde 🙂

    • Tugay Özay

     Güzel kardeşim, sizde anlama sorunu var galiba?

     Maç öncesi bu maçtan ko çıkmaz diyordum, kafa kafaya geçer, beraberlik ihtimali de yüksek ama Canelo kıl payı kazanır diyordum siz Golovkin ko edecek diyordunuz. Hatta Canelo agresif dövüşecek dedim, ya nasıl olur o iş dediniz, maçta gördünüz nasıl olduğunu. Önce bir yanıldığınızı kabul edin.

     Hala Canelo’yu küçümseyip, Golovkin ko edecek diyorlar ben de ti ye alıyorum. Sen de aşırı bir golovkin fanı olarak dayanamayıp, bir golovkin fanını ti ye aldığım için gelip burda anlamsız şeyler yazıyorsun. Rövanşa geliyim;

     Golovkin’in Canelo’yu ko etme ihtimali yok. Canelo gibi bacakları yavaş bir boksör bile Golovkin sayesinde eskiv yapmayı öğrendi. Artık gerisini siz düşünün Golovkin ne kadar yavaş…

     Güç konusuna gelince Canelo’nun Golovkin’den aşağı kalır yanı yok hatta bence daha güçlü vuruyor. Tek eksiği kondisyon. O da bu sikletin boksörü olmamasından kaynaklı. Ama şöyle bir artısı var o kondisyonunu çok iyi ayarlıyor Canelo, bu anlamda çok profesyonel.

     Dayanıklılığa gelince iki boksör de oldukça dayanıklı, hatta Golovkin daha dayanıklı diyebilirim. Lakin Golovkin çok rahat yumruk alıyor ve yumruk yedikçe yiyior resmen. Canelo kombinasyonlarını, kondisyonu yettiğince arttırabilirse Golovkin’i ko edebilir.

     İşin özeti; rövanşta Canelo daha rahat kazanır.

     • TÜRK OĞLU TÜRK

      canelo agresif mi dövüştü şimdi…tugay sen normalde objektif yorumlar yapardın ne oldu sana böyle 🙂
      roundların 2 dakikasında iplerde yaslanan sanırım golovkindi…biz ters görmüşüz o zaman 😀

      • Tugay Özay

       Ben Canelo agresif dövüşecek derken maçı domine edecek demedim. Her zamanki görüntüsünden daha agresif olacak dedim. Maçı sık sık ortaya alacak, baskıyı püskürtecek, kırışacak ve kırışmalardan güçlü çıkacak dedim. Ve öyle de oldu.

       Sizin en büyük yanılgınız, Canelo’nun ara ara iplerde dinlenirken, Golovkin’in yumruklarını boşa almasını, “Golovkin, Canelo’yu dağıtıyor” şeklinde yorumlanmanız.

       Neyse rövanşta her şey daha net ortaya çıkacaktır…

       Ayrıca şu dipnotu da düşeyim; Canelo fanı falan değilim. Sadece Canelo’nun Golovkin’den daha kaliteli bir boksör olduğunu düşünüyorum. İlla birinin fanı falan olacaksam Eubank Jr, Thurman, Linares gibi adamları tercih ederim. Floyd ve Ward’ı artık yazmıyorum çünkü aktif boksu bıraktılar…

      • ahmet kurt

       maça günler kala maçın puana gideceğini düşünüyordum ama baktımda canelo çok güçlü vuruyor bu maçı puana taşımaz dememiş miydin? gelelim şu konuya.

       canelo nun golovkinden daha güçlü vurduğu falan yok. defalarca dediğim gibi ondan daha patlayıcı bir boksör o kadar. sana şöyle anlatayım. canelo nun golovkin gibi yüksek sayıda yumruk atmayı denediğini düşün. emin ol çoğu yumruğu sinek ısırığı gücünde etki eder. ama o ne yapıyor? gücünü, enerjisini tasarruflu kullanıp hızınında avantajıyla ani ve şiddetli yumruklar atıyor. bunları da az sayıda yapıyor. özelliği bu. az ama öz yumruklar çıkarıyor. aslında golovkin gibi yıpratıcı, güçlü yumrukları yok. ama ona kıyasla daha ani vuruşlar yapıyor. james degale-avni yıldırım kıyasıyla örneklendirebiliriz. degale daha patlayıcı yumruklara sahip ama avni kadar güçlü vurduğunu asla düşünmüyorum. degale-badou jack kıyası da buna örnek gösterilebilir. bana göre badou jack daha güçlüdür ama degale daha patlayıcı. eğer canelo golovkinden daha güçlü vuruyor olsaydı zaten her an golovkin ile kırışmak isterdi. ama dikkat et maçın genelini iplerde dolaşarak geçirdi. maçtan önce canelo nun jacobs gibi kaçmayacağını düşündüğüm için belki golovkin karşısında yıpranırda son raundlarda nakavt olur diye düşünüyordum(asıl tahminim ud ile golovkindi tabi). ama birde ne göreyim? koskoca güçlü, dayanıklı, güya meksikalı canelo golovkinden köşe bucak kaçıyor. canelo nun kaçarak dövüştüğünü sadece bu maçta görebilirsin. hemen hemen aynı dayanıklılıkta ve kondisyonda olduğun, karşındakinden daha hızlı ve daha genç olduğun halde ondan kaçmanın tek nedeni rakibinin senden daha güçlü olmasıdır. canelo daha güçlü olsaydı zaten maçı zorlanmadan bitirirdi.

       canelo nun dinlenme olaylarına gelirsek. maçtan önce golovkinin kondisyonunun canelo dan daha iyi olabileceğini iddia eden tek kişide bendim. canelo 6, 7 ve 8. raundlarda bayağı bayağı yoruldu. bunun bir nedeni de golovkinin yumruklarıydı. bu adamın yumruklarını yiyen üstünden tırla geçilmiş bir insana dönüşüyor. canelo stili gereği dinlenerek dövüşen bir boksör. maçlarında iplerde rakibinden bol bol yumruk alabiliyor. ama 6 ile 8. raundlar arasındaki canelo diğer maçlarda tanıdığımız canelo gibi değildi. hatta bir an kell brook gibi kesileceğini sanmıştım ama devam etti. çok dayanıklı bir boksör. ayrıca aklıma gelmişken eklemek istiyorum. canelo nun maç içerisinde dinlendiğini söylüyorsun peki neden golovkin dinlenmedi? golovkin bir an olsun durmadan 12 raund boyunca baskı yapıp canelo yu yumruk manyağı yaptı 🙂 canelo golovkinden daha mı çok yumruk attı da yoruluyor ve dinlenmeye ihtiyaç duyuyordu? işte bu da golovkinin daha güçlü vurduğunu gösteren bir ipucudur.

       bir ek daha yapayım. yabancı sitelerdeki 10 binlerce kişinin oy kullandığı anketlere bakıyorum. canelo ud ile kazandı diyenler %3 oranlarında oluyor. yani şöyle belirteyim. sen ve senin gibi canelo kazandı diyenler azınlıktasınız. hemde bayağı bir azınlıkta. hatırlatmak istedim 🙂 ilk maçı kesin canelo kazanmış gibi konuşuyorsun. bu çok küçük bir kesimin düşüncesi.

      • Tugay Özay

       Hayır, demedim. dediğim; “Canelo kesin kazanacak, artık eminim” idi.

       Canelo zaten Golovkin ile sık sık kırışmaya girdi fakat kondisyonu tükenmeye başladığında iplere geçti. Sen bunu Golovkin’in gücüne bağlıyorsun ben Canelo’nun orta siklet boksörü olmamasına ve dolayısıyla kondisyon sıkıntısı çekmesine…

       Güç konusunda kendini ele verdiğini söyleyebilirim. Golovkin’in çok yumruk atıp yorulmaması -demek ki o kadar güçlü vurmuyor-, Canelo’nun daha az yumruk atıp yorulması Canelo’nun daha güçlü vurduğunun da kanıtı…

       Bir de bu “Canelo karı gibi kaçıyordu” söylemleriniz çok komik. Alışmışsınız Golovkin’in her yumruğa kafa atmasına Canelo eskiv yapınca kaçtı mı oluyor 😀

       bir ek de ben yapayım. Çoğunluğun her zaman doğruyu söylemediğine örnek vereyim; Rusya’da, Çin’de, Küba’da ve ülkemizde devrimleri azınlıklar yaptı.

      • ahmet kurt

       canelo nun ilk kez bu kadar çok kaçarak dövüşmesi golovkinin ondan güçlü olması demektir. canelo nun daha güçlü vurduğunu iddia edenlere bunu demeye çalışıyordum. olayları çarpıtma. golovkinin çok yumruk atıp yorulmaması ise yumruklarının güçsüz olduğunu göstermiyor. bu kondisyonunun iyi olmasıyla alakalı. david tua ike ibeabuchi maçında 755 yumruk sallamıştı. ağır siklet için felaket bir rakam. peki ya bak bakalım tua güçsüz mü vuruyordu 🙂 tüm zamanların en güçlü vuran boksörlerinden biriydi tua.

     • mehmet dalgaç

      tugay
      tam olarak yukarıda söylemek istediğim şeyi yapmışsın. bir kişinin veya birkaç kişinin söylediği şeyi sanki bütün golovkin tarftarları söylemiş gibi genelleme yaparak yazıyorsun. ben ne zaman ggg kesin ko edecek vs gibi birşey söyledim. hatta birçok defa ggg için zor bir maç olacağını ama ggg nin kazanacağını söyledim. öyle de oldu. maçı tekrar tekrar objektif olarak izledim her seferinde ggg nin kazandığını açık olarak gördüm. maçı dediğiniz gibi canelo kazanmadı.
      ama 2.maç olursa bu sefer canelonun kazanma şansı biraz daha yüksek bence bunun nedenleri ise:
      1. ggg her geçen gün yaşlanıyor canelo ise gelişiyor.
      2. canelonun lobi gücü
      3. canelonun çok daha akıllı/kurnaz dövüşmesi
      ggg nin maçı kazanması için eze eze yenmesi veya ko etmesi lazım ancak bu 2 ihtimal de düşük bence. canelo ise maçı kazanması için ko olmasın ve ezilerek yenilmesin yeterli. kalanını satılmış hakemler halledecektir …

      • Tugay Özay

       eyv dostum k.b o zaman o kadar çok golovkin fanı var ve yanlı yorumları var ki karıştırıyoruz… Ama gördüğüm kadarıyla sen de içten içe rövanşı Canelo’nun kazanacağını biliyorsun ilk maçta gördüklerinden sonra. Bu da bir gelişmedir…

      • mehmet dalgaç

       normal şartlar altında 2 ay sonra rövanş olsa yine ggg kazanır ama malesef şartlar canelodan yana. ama canelo kesin kazanır diye bir şey yok. bilakis adil bir maçta ggg yine de favoridir bence. canelo lobisi olmadan ggg yi asla yenemez. maç 1 sene ve sonrasında olursa o zaman canelo nun şansı artacaktır.

 5. Severinus

  ikisi de kariyerlerindeki en yüksek kazancı elde etmiştir,
  ulan gggnin prime zamanı geçiyo
  daha yeni prime maçlara çıkıyo ve iyi para yapıyo

 6. Antijoshua

  Bu gggnin hic izleyicisi ve ratingi yok degil mi ? 🙂
  Butun hasilati canelo yapmistir zaten.

 7. özgür can

  Bu maç önümüzdeki sene olma ihtimali az olan bir maç canelo bence biraz daha bekler farklı rakiplere yönelir.golovkine gelirsek ikinci maça hazır olur yaşıda geçiyor çünkü hayırlısı artık güzel maç olur bekliyoruz.

 8. Claymaker

  rekorları alt üst etti deniyor ama herhangi bir rekor kırılmamış
  rövanş maçı olur en azından tablo bunu gösteriyor bakalım

 9. Fatihhh

  umarım rövanşı 1 yıl ertelemezler ggg 40 yaşına yaklaştı:)Sıcağı sıcağına yapmak en doğrusu.

 10. mehmet dalgaç

  118 110 veren adela hanım! ne oldu bilen var mı? hala intihar etmedi mi yada hapse atılmadı mı?

 11. conan

  Rövanşı canelo ud ile kazanır. 116-112

 12. Harun

  canelo yıkılma noktasına geliyor. kimse bunu konuşmuyor. maç sonu açıklamasında bu sene maç yapamayız diyor. hatta tarihi mayısa kadar ertelemeyi düşünüyor. siz gelmiş canelo diyorsunuz. antrenörü reynoso “yumruk aldığında kaçıyorsun savunma yapmıyorsun. bu defans değil” always running diye canelo’yu azarlıyor” siz canelo çok iyi bir maç çıkardı diyorsunuz. ringe neredeyse bir hafif ağırsiklet gibi çıktığı halde golovkini nakavt edemedi. maçın ortalarında resmen ringde yoktu. golovkin ne büyük boksörsün.

 13. GGG

  Golovkin biraz daha zorlayabilirse Canelo’yu ko edebilir, ama Canelo’nun Golovkin’i yatırması neredeyse imkansız. Vurabileceği en iyi krojeleri vurdu sallayamadı, yatırma ihtimali çok düşük. Ancak kazanırsa puanla kazanabilir. İkinci maçta en olası ihtimal Golovkin’in yine puanla kazanması yada tko ile kazanması

 14. Gennady Golovkin

  Hiç tartışmaya gerek yok. Tek Kral GGG.Canelo falan hikaya

 15. Fatihhh

  ggg keşke bir sonraki maçı hemen gelsede biraz boks izlesek:)

Yorumlarınız