Sinan 2 Yıl Oldu Seni Çok Özledik! Sinan Şamil Sam Kimdir?

sinan şamil sam

Boğazın boğası lakaplı efsane boksörümüz Şinan Şamil Sam’ı kaybedeli 2 yıl oldu. 30 Ekim 2015’te hayatını kaybeden Sinan Şamil Sam’ı ölümünün 2. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz…

Dünya şampiyonu eski milli boksör Sinan Şamil Sam, ölümünün ikinci yılında mezarı başında anıldı.

Boğazın Boğası Sinan Şamil Sam, mezarı başında anıldı

Karaciğer yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden Sinan Şamil Şam‘ın kabristanlığındaki anmaya, Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, federasyon çalışanları, antrenörler ve sporcuların katıldığı anma töreninde fatiha okundu. Gözgeç, “Sam’ın vefatının ikinci yılında sporcularımızla buradayız. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Türk sporunun yeri doldurulamayacak bir ağır sıkletiydi. Dünya’da sayılı sporculardan biriydi. Onun gibi bir sporcunun artık Türkiye’ye geleceğini zannetmiyorum. Sporcunun geldiği yer önemli ama orayı muhafaza etmesi orada kalması daha önemli. Bunun için önce sağlık, sonra güzel yaşam ve dikkatli yaşamak lazım. Gittiğin arkadaşı seçmen lazım. Ömrümüz yettiğince buraya dua okumak için geleceğiz. Mekanı cennet olsun” dedi.

Sinan Şamil Sam Kimdir?

Profesyonel Kariyeri

Sinan Şamil Sam, 24 Haziran 1974 tarihinde Almanya‘nın Frankfurt şehrinde doğmuştur. Aslen Karslı olan Sinan Şamil Sam, Ankara Sincan’da İbni Sina Lisesi’nde okudu.  TSE kulübünde lisanslı boks yapma imkânı sağladı.

191 cm boyunda olan Sinan Şamil Sam, 9 defa Türkiye şampiyonluğunu kazandı. 1992 yılında Gençler Dünya Şampiyonu oldu. 1993’te Vize-Avrupa şampiyonluğunu kazandı. 1995 Dünya İkinciliği’ni elde ederken, 1999’da Amatörde Büyük Erkekler Boks Dünya Şampiyonu olmayı başardı.

15 Nisan 2000 tarihinde profesyonel olan Sinan Şamil Sam ilk 18 maçından galibiyetle ayrıldı. Toplamda yaptığı 35 maçın 31’ini kazanan Sinan Şamil Sam, 16 maçı nakavt ile galip ilan edildi.

EBU Avrupa Şampiyonu Sinan Şamil Sam

16. maçında ilk EBU Avrupa Şampiyonluğunu Polonyalı Przemyslaw Saleta’yı 7. raunnta nakavt ederek elde etti. Bu unvanı daha sonra Mike Tyson’ı nakavt edecek olan İngiliz Danny Williams karşısında korudu. Williams’ı 7. raunnta nakavt etti. Ardından da yine Mike Tysonla maç yaparak tanınan Julius Francis karşısında 7. raunt nakavtını yaparak korumayı başardı.

İlk Kez Amerika’da Kaybetti

Kübalı Juan Carlos Gomez ile ABD’de karşılaşan Sinan burada rakibine puanla mağlup oldu. Sinan bir sonraki maçında ise Almanya’da bu kez Luan Krasniqi ile ringe çıktı ve bir hakemin beraberlik verdiği mücadeleden puan hakemleri Esa Lehtosaari 113-115 | Franco Ciminale 113-116 | Axel Zielke ‘nin skor kartlarıyla 2-0 mağlup ayrıldı. Sinan bu yenilginin ardından Avrupa Şampiyonluk unvanını rakibine kaptırmış oldu.

Yenilgiler Sinan’ı Yıldırmadı Uluslararası Şampiyon Oldu

Gomez ve Kraniqi yenilgileri Sinan’ı yıldırmadı ve boğazın boğası 3 maç üst üste elde ettiği nakavtlı galibiyetlerle yeniden gözde bir boksör haline geldi. Ve tüm Türkiye’nin büyük bir heyecanla izlediği Dennis Bakhtov mücadesinde WBC Uluslararası Şampiyonluk Kemerini kazandı. Hem de rakibini efsane bir aparkat ile 7. rauntta nakavt ederek.

Unutulmaz Maskaev Maçı

Sinan kazandığı bu kemeri ilk olrak Lawrence daha sonra da Okello maçında korudu. Ancak ilk raunnta çenesinin kırıldığı Oleg Maskaev mücedesinde 12 raunt sonrasında puanla kaybettiği maçta kemerini kaybetti. Sinan’ın bu maçı aynı zamanda WBC Dünya Şampiyonluk maçına çıkabilmek için final elemesiydi. Sinan 12 raunt boyunca kırık çenesi ile mücadele ederek inanılması güç bir dayanıklılığa imza atmıştı.

2. Final Elemesini Ankara’da Yaptı

Maskaev’in bıraktığı WBC Uluslararası Kemerini daha sonra yine kazandı ve Ankara’ya kadar getirdi. Promoteri Ahmet Öner’in organize ettiği maçta Sinan Şamil Sam 16 Haziran 2007’de Lennox Lewis’i bile nakavt etmiş önemli bir isimle Oliver McCall ile bir kez daha büyük bir final elemesi yaptı. Maçın hemen başında elmacık kemiğinin üstü gözaltı torbası açıldı ve maç içinde de bu durum büyük problem teşkil etti. Maçı çok küçük bir puan farkı ile kaybetti.

Jimmy Lennon Anons Etti Ian John Lewis Yönetti

OliveMcCall ile ringe çıktığı Ankara’daki maçı efsane anonsör Jimmy Lennon Jr anons etti. Karşılaşmanın ring hakemi ise Ian John Lewis idi. Maçın puan hakemleri Massimo Barrovecchio 113-114 | Daniel Van de Wiele 112-115 | Alan Krebs ise 112-115  şeklinde puanlar vererek Oliver McCall’ü galip ilan ettiler. Atatürk Spor Salonunu tıka basa dolduran seyirciler karara büyük tepki gösterirken Sinan maçı çok küçük bir puan farkıyla kaybetmişti. Türk spor tarihinin en yüksek 3. izlenme oranını yakalayan mücadele Boğazın Boğası bu karşılaşmanın ardından büyük üzüntü yaşadı.

Sinan Şamil Sam vs McCall Maçı Haberi – Video

Son 4 Maçını Kazandı Veda Etti

Ankara’da Paolo Vidoz’u daha sonra mahkeme kararı ile yenen Sinan profesyonel ringlerde EBU Avrupa Şampiyonu olmayı da başardı. Ankara’da Büyük Anadolu Otel’de yapılan karşılaşmada İtalyan Paolo Vidoz ile 12 raunt süren EBU Avrupa Şampiyonluk maçı yaptı. Karşılaşma ilk sonuçlara göre berabere bitti.

2. Ankara Maçında Büyük Olaylar Çıktı

Daha sonra ortaya çıkan skandal karşılaşmanın sonucunu mahkemeye taşıdı. Puan hakemleri  Esa Lehtosaari 114-114 | Roger Tilleman 115-113 | Robin Dolpierre 115-114 şeklinde verdiği puanlarla beraberlik kararına sebep oldular. Ancak hakem Dolpierre ‘nin sonuçlarda oynama yaptığı maçın hemen sonrasında anlaşılınca kıyamet kopmuş ve olaylar çıkmıştı. Kurallara göre bir puan hakemi verdiği kararın üzerini çizemezdi. Ancak Dolpierre Sinan lehine verdiği bir kararı değiştirmiş ve bu sebeple ortam gerilmişti. Mahkemeye taşınan olay sonrasında Sinan’ın kazandığına hükmedilmiş ve kemer TSYD Ankara şubesinde yapılan basın toplantısı ile Sinan’a teslim edilmişti.

Bu maçla birlikte Sinan Şamil Sam profesyonel boks kariyerini tamamladı. 35 maçta 31 kez kazandı 4 kez kaybetti. 16 kez de rakiplerini nakavt etti.

Mekanın Cennet olsun şampiyon…


Haberle ilgili başlıklar: , , ,

Benzer Haberler

 1. Samantha Fox

  Nur içinde yat hem sporculuğun hem karakterinle gönlümüzün bir numarası kalacaksın .

 2. Tek kral DEONTAY WİLDER

  Dany williamsı nakavt ettiğin anı ömür boyu unutmucam koca Reis… Allah rahmet eylesin mekanın cennet olsun

  • sa yo na ra

   tam yazacaktım ki yorumlarda görünce mutlu oldum eline sağlık kardeşim.

 3. Garyosullivan

  Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Varsa günahları affolsun inşallah.

 4. Junkie

  Kendine kahraman arayanlar çok uzakta aramasın bizim sinan samil sam mız var

 5. conan

  rahmetliyi bir kez sakarya cdaddesinde, bir kez de hipodromda görmüştüm. allah rahmet eylesin.

 6. ATABEY 51

  Türkün yetiştirdiği en sağlam en kaliteli boksördü. Cenabı Hak rahmetiyle muamele eyler inşallah.

 7. ahmet kurt

  allah rahmet eylesin türk boks tarihinin en büyük boksörlerinden biriydi. belki de en iyisi. mekanı cennet olsun…

 8. klıtschko

  Küçük bir mahallede sessiz sakin, kendi halinde, hayvanları ve özellikle de köpekleri çok seven güzel gülümsemeli bir çocuk var. Okul takımında futbol oynuyor. Yaşı, kahramanımızdan biraz daha büyük olan komşusu da boksör. Bakıyor bizimkinin fiziği müsait; kabiliyeti, sağlam da bir sağı var. Çağırıyor bunu idmana.

  Sonrası başarı merdivenlerinin hızla tırmanılması. Fonda büyük bir rock grubunun az bilindik sert şarkısı. Peş peşe galibiyetler, ardı ardına nakavtlar. Kendine has tekniğini giderek kusursuzlaştıran kahramanımız temelde pek kullanılmayan basit bir kombinasyon olan sol direk-sol direk-sol direk-sağ kroşe ile önce şehir, sonra bölge, ülke, Avrupa ve amatörde dünya şampiyonluklarına ulaşıp profesyonel olmaya karar veriyor.

  Ama böyle kuru kuru film olmaz. Biraz çatışma gerek.

  Alkol problemi çoğu boks filminden aşina olduğumuz üzere iş görür.

  Yine de yetmez. Bir komedi unsuru da eklemeliyiz ki kahramanımızı kendimize yakın hissedelim.

  Şöyle bir detay olabilir; mahalleden genç bir kadını esnaf rahatsız ediyor, iş kahramanımızın kulağına geliyor, dükkâna gidiyor… Esnaf başına gelecekleri anlayıp “Vurma!” diyor. Kahramanımız soğukkanlı. “Bir tane vurayım bu işi kapatalım, yoksa daha kötü olur. Ailesinin kulağına giderse seni öldürürler” diyor. Tacizci esnaf çaresizce kabul ediyor.

  Sonraki sahneyi ambulansta açıyoruz. Sapık esnaf baygın yatarken kahramanımız başında refakat ediyor. Ringe döndüğümüzde profesyonel kariyerinde de ardı ardına galibiyetler alan kahramanımızı peşi sıra zaferler sonunda unvan maçına çıkmaya hak kazanırken buluyoruz. Çekişmeli, gelgitli bir müsabakanın sonunda unvanı teknik nakavt ile kazanıyor.

  Hayatı boyunca bu unvan için çalışan kahramanımız net bir galibiyet alamayışını kendine yediremiyor ve iyice içine kapanıyor. Küçük mahallesine dönüyor, kendini köpeklerine veriyor. Şehrin biraz dışındaki bir barınakta bakımını üstlendiği köpeklerle hemen hemen her gün oynuyor, onları besliyor. Bu sırada da eski günlerden kalma bir şarkıyı ve eser miktarda birasını açıp arabasını yıkıyor.

  Uzunca bir inzivanın ardından kahramanımızın sırtından para kazanmak isteyen menajerlerin tacizleri başlıyor. Kendi şehrinde bir unvan maçı teklif ediliyor. Kahramanımızın, bir kez daha ayağına gelen şampiyonluk şansını tepmesi mümkün değil. İdmanlara başlıyor. Maçtan bir hafta kadar önce bir gece kulübünde bıçaklı saldırıya uğruyor. Elinden yaralanıyor. Maçı erteleme ya da iptal etme şansı var ama yapmıyor. Maç günü ringe çıkarken bile birkaç kişinin tacizine uğruyor ama hedefine odaklanmış şampiyonumuzu maça çıkmaktan hiçbir güç alıkoyamıyor.

  Maça bu gergin ve olumsuz atmosfere rağmen gayet iyi başlıyor. İlk rauntları önde bitiriyor. Derken kural dışı bir yumruk alıyor ve kaşı açılıyor. Hakem araya giriyor. Maçı durdurabileceğini ve kurallara göre şu anda puanı daha yüksek olanın, yani kahramanımızın galip geleceğini bildiriyor. İşte burada gerilimi iyice doruğa çıkaracak bir müziğe ihtiyacımız var. Robert Tepper o işleri iyi yapar, No Easy Way Out örneğin…

  Antrenörüyle göz göze geliyorlar. Hocası “Bırakalım, nasılsa kazanacağız” der gibi bakıyor ama kahramanımızın içi rahat değil. Bütün hayatı gözlerinin önünden bir film şeridi gibi geçiyor. Zaferinin şüphe götürmez olmasını istiyor. “Devam edeceğim” diyor. Tribünler ayağa kalkıyor. Rakibi bile şaşkına dönüyor. Tek gözü kapalı devam ettiği maçı on ikinci raunda kadar hiç nakavt olmadan sürdürüyor. Tribünlerin ondan hala umudu var çünkü o bir yumruk boksörü. Bekler. Acele etmez. ‘O an’ı kollar. Direklerinde bile kroşe etkisi sağlayabildiğinden, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Sadece bir tek açığa ihtiyacı vardır. Yakalasın yeter.

  Ama beklenen olmuyor. Rakibi maç boyunca kapalı gözüne çalışıyor ve kahramanımız aradığı boşluğu bir türlü bulamayıp maçı puanla kaybediyor. Sahneden görkemli bir şekilde kaybederek inen bir ağır sıkletin ağıtı da böylece bitmiş oluyor.

  Böyle bir film yok. Keşke olsaydı.

  Birileri Sinan Şamil Sam’ı anlatacak olsa, aşağı yukarı bunları söyleyecek ve böylelikle şampiyon daha çok tanınıp sevilecekti.

  Çünkü maalesef boksu değil, boks filmlerini; boksörleri değil yalnızca onları canlandıran aktörleri seviyoruz.

  Umarım o film bir an önce çekilir ve şampiyonu tekrar, bu kez hak ettiği gibi uğurlarız.

 9. AgnusDei

  bir tane de rahmetli için yaktım.

 10. riddickbowe

  Allah rahmet eylesin. Belki kaşı açılmasa Oliver mccall maçını kazanıp ilk defa ağırsiklet’te dünya şampiyonluk maçına çıkan bir boksörümüz olacaktı. Tekrar allah rahmet eylesin.

 11. Sait

  Allah rahmet eylesin

 12. Kanguru Perkovic

  Ah sinan ah çok erken gittin aramızdan. Allah rahmet eylesin nurlar içinde yatasın. Sinan şamil samin bakhtovu aparkatla indirdiği maçı unutamıyorum o ziplamasi falan duygulanmistim baya çok büyük bir yetenege sahipti kuşkusuz ama kendine iyi bakmadı pek malesef bazi iyi olmayan aliskanliklari vardı

 13. Charles Real champ Martin

  Avni yıldırım Sinan abimizin çeyreği olamaz. Havasindan gecilmiyordu avninin 26 yasinda turk boks tarihinin en onemli macina cikmismis. Sinan abi su donemdeki agir siklette formda oldugu zamanlarda ki olsaydi . kesin kemeri vardi

  • AERIALS

   sadece bir soru. neden charles martin

  • Charles Real champ Martin

   Farkli olmak icin dostum. Genelde tyson klicko jashua golovkin vs vs . martin iyidir sempatiktir

 14. jackal

  mekanın cennet olsun güzel insan nur içinde yat …bu ülkeye ve ülke boksuna yaptıgın hizmetler unutulmaz…

 15. AERIALS

  renkli bir kişilikti espriliydi. katıldığı programlarda komik hazır cevaplar verirdi. bugün yaşaydı boks yayınlarına konuk yorumcu olarak katılmasını çok isterdim. birde rahmetli iyi içerdi.

  kazandığı başarıları bugünkü sahipleriyle kıyaslayacak olursak. wbc ağırsıklet gümüş kemeri bugün dillian whyte’ta
  ebu avrupa ağırsıklet şampiyonluğu ise agıt kabayel’de

  tabı o zamanların ağırsıkletiyle günümüz ağırsıkletini kıyaslamamak gerek.

 16. AnthonyJoshua K.O

  Mekanı cennet olsun inşallah çok temiz bir insandı bir de şimdiki boksorlere bak vay be

 17. Severinus

  Boks maçlarını izlemeye Sinan Şamil Sam ve onun maçlarını anlatan Orhan Ayhanla başladım,
  mağrur ve karakterli birisiydi,
  boksu onurlandırdığı gibi bizleri de onurlandırmıştı

 18. GENNADYMUSTAFA

  Allah rahmet eylesin. Hep yanlış kararlar alıp pişman olmuştur. Amatörde dünya şampiyonu olduğu zaman daha sonra olimpiyatı beklemek yerine direk profesyonel oldu. Kendisi de bu duruma çok üzülmüş tü keşke o zaman amatörde kalıp olimpiyata gitseydim diye, daha sonra da bu oliver mccal maçı, bıraksa hayatında yapacağı en akıllı işi yapıcaktı ancak bırakmadı ve bir pişmanlık daha yaptı. Hayatımızda alacağımız kararlar çok önemli. Allah rahmet eylesin sinan abime.

 19. Bankaci

  allah rahmet eylesin… güzel insandı sinan şamil sam insandı herşeyden önce…bizi hep böyle sporcular temsil etse hep…seni hep iyi,efendi,şahsiyet sahibi ve temiz biri olarak hatırlayacağım.

  not:avni örnek alacağın insan uzaklarda değil…

 20. safkan

  Mekanı cennet olsun.

 21. conan

  joshuayı aliyle kıyaslayan acemiler bu makaleyi okusunlar. belki bir şeyler öğrenirler.

  http://www.boxingnews24.com/2017/10/joshua-no-muhammad-ali-says-warren/#more-246100

 22. Abdullah yılmaz

  Allah sonsuz zahmet eylesin inşallah. mekanın cennet olsun şampiyon…

 23. ONUR ERTEKİN

  Sinan abimize allahtan rahmet, mekanının cennet olmasını dilerim..

  sinan şamil sam ile danny williams maçını izliyorum, mekanın birinde insanlar sanki maç izlermişcesine vur sinan vur sinan derken, sinan danny williams’ı yatırmıştı….. hayat işte, bugün varız yarın yokuz.. sitedeki tüm dostlara allahtan uzun ömürler diliyorum…

  saygılar,

 24. tipitip

  Ruhun şad olsun…Sadece güçlü rakipleri değil, başarılarınla Türk Boks tarihinin makus talihini de ko ettin; işte bu nedenle büyük bir boksördün sen…

 25. ONUR ERTEKİN

  Lennox üstad merhaba, sana daha önceden hakaret vari konuşmuş olabilirim, bunu tek sebebi egolarını burada tatmin ettiğini düşünmemden dolayı fakat bunun kesinlikle yanlış olduğunu sana haksızlık yaptığımı fark ettim, senden, bundan dolayı özür borçlu olduğumu düşündüm, kusura bakma, seni de diğerleri gibi fanatik olduğunu öngörmemden bu şekil bir düşünceye kapıldım, çok özür dilerim….Yazılarını zevkle okuyorum,

  eubank jr. ile ilgili de bence çok iyi bir boksör geleceği parlak olduğu kanısındayım…

 26. Abdullah yılmaz

  Arkadaşlar konuyla alakası yok ama 11 kasım cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gecenin sabahında,California’da çok güzel maçlar var. Bu maçları izleyebilecek miyiz ? Özellikle beterbiev’in maçını …

  Artur Beterbiev — Enrico Koelling
  Jose Carlos Ramirez — Mike Reed
  Alex Saucedo–Gustavo David Vittori
  Johnny Garcia –Amir Imam
  Alexander Besputin-Juan Ruiz
  Maxim Dadashev–Clarence Booth
  Fernando Fuentes-Vislan Dalkhaev
  Quilisto Madera –Evan Torres
  Bryan Lua-Eric Rodriguez

 27. Hotter

  Allah rahmet eylesin mekanın cennet olsun sinan şamil sam. Onurlu, kibirsiz, yürekli insan nur içinde uyu.

 28. Murat Koc

  Kendisini şahsen tanıma fırsatı bulmuştum tabiri caizse tam delikanlı adamdi enson hastanede yattığı dönemde Marmara Üniversitesi pendik hastanesinde görmek için gittik fakat durumu ağır oldugi için imkan bulamadık vefatından beri ankaraya yolum düşmedi bir hafta sonu sırf kendisine dua etmek için gitmeyi düşünüyorum boks federasyonu başkanına yaptığı bu organizasyon için teşekkür ederim biz Türkler batıdan farklı bir yaşam şekline sahibiz Ahde vefa çok önemlidir boks dedimi akla gelen ilk isim olan sinan şamil samin her fırsatta anilmasi asla unutturulmamasi lazim.genç kardeşlerimiz de kendilerine böyle bir duayeni örnek alsinlar Türkiye gibi boksun sıfırdan bile aşağı olduğu topraklardan çıkıp avrupa şampiyonluğu amatorde dünya şampiyonluğu yaşamak her babayigidin harcı değil.Tekrardan kendisine Allahtan rahmet acili ailesine baş sağlığı diliyorum.
  Sinan şamil sam boks var olduğu sürece unutulmayacaktir

 29. Klitsch-K.O

  Değeri bilinmeyen boksör. Avni yıldırım daha çok ilgi gördü fakat kalite olarak kendi sıkletinde sinanla asla kıyaslanamaz. Sinan müthiş bir çene müthiş dayanıklılığa sahipti. Akradaşlar Mcall mağlübiyetinden daha kötüsü bence Maskaev mağlübiyeti olmuştur. Maskaev maçını alsaydı bir sonraki maç
  wbc ağırsıklet dünya şampiyonluk kemeriydi ve rakip hasim rahmandı. Mcaal maçını kazansaydı rakip muhtemelen Peter değil Vitali olacaktı ki o maçı kazanmak zaten Sinan için imkansızdı ama Hasim Rahman, formunda bir Sinanın yenebileceği bir boksördü. Maskaev maçı tam bir rezaletti zaten, gelenin geçenin ko ettiği son derece kalitesiz bir boksör olan maskaeve karşı bu kadar kötü dövüşmesi sinanın en kötü performansıydı çünkü zaten adam sol direk önde dövüşürken sinan eskivler yaparak kontra sol kroşeler ile bile denese ko edebilirdi fakat düz düz üzerine gidip sol ardından sağ gibi basit bir teknik ile ve çok aşırı dalgın kararsız ataklar yapması yüzünden kazanamadı. Mesele çenesinin çatlaması değil konsantresiz ve taktiksiz dövüştü yoksa maskaev ko olmak için yaratılmış bir adamdı. Neyse ama 2004 öncesine kadar sinan gerçekten gayet iyi bir ağırsıkletti. Yalnz ben Sinanın mahallesinde oturan ve Sinanla abi kardeş gibi olan birisi ile tanıştım bizim iş yerinde işe başladı, anlattığına göre sinan illegal dövüşlere katılıyor hem bahis oynardı hem de para için dövüşürdü. Aşırı alkol bağımlılığı yüzünden genelde sürekli sarhoş dolaşırmış. Ne kadar doğru bilmiyorum

 30. abdullah494449

  ALLAH rahmet eylesin

Yorumlarınız