Sturm Şampiyon Oldu Tartışmalar Devam Ediyor! Peki İstatistikler Ne Diyor?

sturm-chudinov

Almanya’daki ünvan gecesinde 12 raunt sonunda WBA’in yeni Süper Orta Sıklet Dünya Şampiyonu, hakem kararıyla Felix Sturm olurken, tartışmaların ardı arkası kesilmiyor.

Bugün yayınlanan Compubox yumruk istatistikleri izleyicilerin tepkisine neden olan kararla ilgili tartışmaları daha da alevlendirdi.

sturm-chudinov-rematch

Yayınlanan verilere göre toplam yumruk isabeti istatistiğinde Felix Sturm rakibine sadece 12. rauntta ufak bir üstünlük kurarken, diğer tüm rauntlarda önde olan taraf eski şampiyon Chudinov’du. Yine aynı istatistiğe göre 1,2 ve 4.rauntlar yakında geçerken, diğer 8 rauntta Chudinov’un Sturm’e ezici bir üstünlük kurduğu görüldü.

Toplam istatistiklere bakıldığında direkt vuruşlarda (jab) Chudinov, Sturm’e 71‘e 41‘lik üstünlük kurarken, kroşe ve aparkat gibi güç vuruşlarında 226‘ya 143‘lük, toplam yumruk isabetinde ise 297‘ye 184 gibi %50’ye yakın bir farkla önde olduğu görüldü.

Twitter’den bir kullancı, masa hakemleri görme engelli miydi diye sorarak mizahi bir dille şu görseli paylaştı:

masahakemleri

WBO’nun orta sıklet dünya şampiyonu İngiliz Billy Joe Saunders da Twitter’dan yayınladığı mesajda karara katılmadığını belirtirken, 72.5 kiloya inmesi halinde Chudinov’a maç  hakkı vereceğini açıkladı.

bjs

Maç sonunda Felix Sturm emekli olmayı düşündüğünü, kararını önümüzdeki günlerde vereceğini açıklarken, Chudinov ise rakibinin iyi bir maç çıkardığını ama maç sonundaki karara katılmadığını ifade etti.

Boks otoriteleri bu kararla Sturm’e bir “emeklilik hediyesi” verildiği görüşü üzerinde birleşirken, kemerin boşa çıkması halinde Chudinov’un Danimarkalı Patrick Nielsen ile yeni bir ünvan maçında karşılaşması gerektiğini ifade ettiler.

sturm-chudinov-rematch (3)

Bu maçla ilgili tartışmalar daha uzun süre devam edecek gibi görünüyor.  Almanya’nın da halihazırda tartışmalı olan hakem kararları konusundaki sicili dün geceden sonra daha fazla eleştirinin odağı olmayı sürdürecek.

Haberle ilgili başlıklar: ,

Benzer Haberler

 1. selman şahin

  Eğer ağırsiklet değilsen Almanya’da Almanya adına dövüşen bir böksörü yenmek için tek çaren onu devirmektir…

 2. imparator 81

  Istatistiklere gore hak yenilmis.ben 3.raundda uyumus o yuzden birsey soylemem yanlis.ama almanya da bu tur isler cok oluyo

 3. liston

  Almanya bu konuda sabıkalı

 4. Wilder Fan

  Bir önceki konuda da yazdım. Puanlama değişmeli. Raundu kazanana 10, kaybedene 9 puan vermek yerine, her etkili yumruğa 1 puan verilmeli.

 5. mustafa

  Maç kesinlikle chudinov un hakkiydi felix sturm yelkenli diregi gibi sallaniyordu…

 6. DAVİD HAYE

  Billy joe kendi sikletindeki rakipler dururken üst sikletten rakip seçiyor oysaki kendi sikletinde daha potansiyelli rakiplerde var.Chris eubank,David limuex,Peter guallin var hatta kemer birleştirmek için daniel jacobs var ama jacobsun kendisini perişan edeceğinden korktuğu için teklif bile yapmaz.

 7. idriz

  Adnan için sevindim.Fakat rus dağa iyiydi karar šike karari ama oh olsun

 8. Yucel

  Bence maç fedor un, ama şuda var galiba bir maç daha yapıcaklar bu iki si, tabii bu ne oluyor maç Rağbet ve bilet fiyat ları ve reklamlardan iki katı para kazanıcaklar

 9. Roman

  Maç her turlu chudonovindu. Joe işi biliyor. Jacobs ggg gibi iki nakavtci boz la dovuscegine. Chudinov maçı daha heyecanlı olurdu. Chudinov çok teknik bir rakip joeya gore. İkiside çok iyi öyle bi maç olsa güzel olurdu.

 10. Abdullah

  Boks federasyonlari hakem maçlara hakem atarlarken; hakem, hem boksorlerle hem de macin yapildigi ulkenin miliyetini taşimamali. Aksi halde böyke reźillikler olmaya devam edecek.

 11. Yiğithan Köse

  tezgah bunlar hep tezgah

 12. Marvelous

  İstatistiğe gerek yok ki maçı izleyen chudinovun kazandığını tahmin eder. Yalnız bu süper orta siklette kalite yerlerde. ggg caneloyu yendikten sonra siklet siklet yükseltip toplasin buradaki kemerlerin hepsini.

 13. Murat Koc

  Istatikler sadece görülen gerçeği rakama dokmus .net bir şekilde maç rusundu

 14. DAVİD HAYE

  Ggg sıklet yükseldiğinde degale,badua jack,Abraham,ramirez maç yapmamak için ne bahane bulacaklar acaba.ramirez geçen yürek yemişti galiba.ggg ye şirket yükselsin onu nakavt edecem diyordu.eğer ozamanda cesareti devam ederse ggg ramirezi özene özene dönecektir.degale ve badua jack golovkinden kaçar ancak federasyon zorlarsa mecbur maça çıkarlar.

 15. Murat Koc

  David haye siklet yükseltmek okadar basit değil. Sturm da golovkin gibi zamanında o siklette ortalığı duman ediyordu üst siklette ne olduğu dün gece hep beraber gördük. Yeni siklete adapte olmak vücudun oturması basit şeyler değil her bünye iyi sonuçlar alamayabilir.bir alt siklette adam deviren yumruklar bir üst siklette daha dayanilir hale gelebilir. Yani o kadar basit değil o işler. Hele yaş 40a yaklaşırken hiçte basit degil

 16. Roman

  Golovkin 70.5 kiloya inmiyor. 76 kiloya cikicagi ne malum beyler?. Ben Abraham in golovkinden kaçacağını düşünmüyorum. Adam kralından kaçmamış. Povi misali. Ggg de kralda eski krallardan bahsediyorum.

 17. Roman

  Sturm chudinov maçından sonra yattım ağa. Sinirlendim hayvan gibi iş yapıyorlar 😀

 18. halo

  maç kesinlikle chudinov un. bu istatistiklerden sonra pek tartışmaya mahal kalmadı. maçı izlememe rağmen gene de bi acaba diyordum ama objektif veriler varken tartışmak anlamsız. ancak denildiği gibi fedor un yeterince tepki vermemesi biraz şüphe uyandırmıyor da değil. daha başka işler dönüyor olabilir mi diye düşünüyor insan. ne de olsa boks biraz kirli bir spordur. bahis şirketleri, romotörler, şike, şaibe gibi bir çok çirkinlikler bu sporun içinde barınmakta. ama her şeye rağmen güzel yanları daha ağır bastığı için izlemeye devam ediyoruz. chudinov a derhal maç hakkı verilmeli

 19. DAVİD HAYE

  Murat koç kardeşim golovkin zaten amatör kariyerinde 75 kiloda dövüşüyordu ve adam önüne geleni dağıtıyordu .golovkin üst siklete geçince hiç zorlanamaz adapte sorunu da yaşamaz çünkü ggg sparringlerini hicbirzaman kendi kilosunda olan kişilerden secmiyor.adam kovalevle sullivan barreayla ,afolabiyle daha saymadigim bir çok hafif ağır sıklet boksculariyla sparring yapıyor.Abraham golovkinden kaçmaz ama nakavt olacağı gerçeğinden kurtulamaz.golovkinin dinlene dinlene dövdüğü Martin murray abrahama ecel yerleri döktürdü hatta bir pozisyonda abrahami salladı. Felix strum 72.5 kiloda nasıl fırtınalar ettirmiş anlamadım kimi yenmiş sansasyonel olarak.adam yıllarca abrahamdan kaçtı.şam solimon gibi böcügü ölmüş bokscu bile strumu dağıttı. Strum en formda haliyle bile golovkinin karşısına çıksın 6. Raundu göremez.

 20. safkan

  her şey bir tarafada felix sturm ne kadar yeteneksiz sıradan bir boksörmüş aslında. burada yorum yapan arkadaşların çoğu aynı olanaklara sahip olsa: universium boks klubü(zamanın en iyi germany boks klubü) ve fritz sdunekin elinde yetişmiş olsa kesinlikle bu felixten iyi boksör olurmuş.

Yorumlarınız