Ünlü Dergi Yılın En İyilerini Seçti: Joshua’ya Büyük Onur

joshua-haye-elba

Dünyaca ünlü GQ dergisi, Londra’da yılın en iyilerinin onurlandırdığı bir gece gerçekleştirdi. Gecede ünlü İngiliz ağır sıklet şampiyonu Anthony Joshua’ya da yılın sporcusu ödülü takdim edildi.

haye-pele-joshua

Joshua gecede Brezilyalı futbol efsanesi Pele ve ünlü aktör İdris Elba ile bir araya geldi.

joshua-elba

Joshua’yı ilk kutlayan isimlerden biri ünlü aktör Elba oldu.

joshua-nelson

Sky Sports’un ünlü yorumcusu ve eski yarı ağır sıklet şampiyonlarından Johnny Nelson da Joshua’yı tebrik edenlerden biriydi.

joshua vs pulev cardiff

Anthony Joshua 28 Ekim’de Galler’in başkenti Cardiff’te kemerlerini korumak için ünlü Bulgar boksör Kubrat Pulev ile ringe çıkacak.

Haberle ilgili başlıklar: , ,

Benzer Haberler

 1. Alperen Can

  anthony joshua ağır sikletin kralı

 2. conan

  mehmet bey işinize karışmak haddime değil ama önümüzde gonzales-runsvisai ve usyk-huck maçları gibi çok önemli iki maç varken, bunların haberşnş paylaşmak yeriine, böyle değersiz haye-joshua haberlerini paylaşmanız olmuyor be abicim.

 3. Burak Yurtsever

  Çeviriyi atmadan önce bir iki şey söylemek istiyorum. Dil insanların,kendini ifade etmesini sağlayan bir araçtır. Ve insanlar kendilerini en iyi şekilde ifade etmek isterler. İster Türkçe,ister ingilizce, kazakça, mors alfabesi veya başka bir araçla bunu yaparlar.

  Bu face-off u izlerken gördüğüm şey Gennady Golovkin’in yaptığının çok büyük bir yanlış olduğu. Adamı sanki kazakça konuştuğu için dışlıyorlar. GGG resmen toplam 30 kelimeyle ingilizce konuşmaya çalışıyor. Bu çok zorlama duruyor ve kendini iyi bir şekilde ifade edemiyor. Ki çok zor bir şey değil, kulaklıkla size söyleneni tercüme eder veya özel bir tercümanla bunu yapabilirsiniz. Canelo gayet İspanyolca konuşuyor ve cevapları net. Golovkin cevap verirken bildiği bütün kelimeleri sayıyor sanki ve ortaya anlamsız şeyler çıkıyor çok fazla, beni Canelo’dan çok Golovkin zorladı. Max Kellerman’ın sorduğu çok güzel sorulara çok ısmarlama cevaplar verdi. Halbuki boks bilgisi bu kadar yüksek bir adamın ana diliyle kendisini çok daha iyi ifade edebileceğini düşünüyorum.

  Neyse part part atıyorum dostlar. Haber başlığını çöplüğre çevireceğim biraz haberiniz olsun. 🙂

 4. Burak Yurtsever

  KELLERMAN- 16 Eylül’de Las Vegas T-Mobile Arena’da tabii ki HBO’dan yayınlanacak,boks dünyasının beklediği karşılaşmada, Canelo Alvarez ve Gennady Golovkin orta sıklet dünya şampiyonluğu için dövüşecekler. Fakat onlar, ringde birbirlerini incelemeden önce, biz bu karşılaşmayı “ ışıkların altında “ inceleyeceğiz. (Under the lights programın adıdır.)

  KELLERMAN- Canelo, bize katıldığın için teşekkürler. Şu anda lineal orta sıklet şampiyonusun ve birbirini yenen herkesi yendin. Şunu da söylemek doğru ki Golovkin sen de herkesin kabul ettiği orta sıklet dünya şampiyonusun. İnsanların düşündüğü orta sıklet şampiyonusun,çünkü seninle ringe çıkan bütün orta sıkletleri devirdin. Bugün burada bizimle birlikte , gözlerimle gördüğüm hakemlik işini en iyi oynayan ve insanları sakin tutan büyük Roy jones jr. da olacak.
  KELLERMAN- Seninle başlayalım Canelo. Sence neden Mayweather-Pacman maçından beri en büyük beklenti bu karşılaşma üzerinde?

  CANELO- Bu tamamen 2 boksörün stilinden dolayı. İkimiz de nakavt ediyoruz. İkimiz de dövüşmeyi seven dövüşçüleriz. Ve bence insanların tam olarak görmek istediği şey, ring içinde bir savaş. Ve bu maç bunu garanti ediyor.

  KELLERMAN- (Golovkin’e) Canelo’nun,” boksörlerin stilinden dolayı” sözüne katılıyor musun?

  GOLOVKIN- %100 kaılıyorum. %100. Son birkaç yıldır, ikimiz de herkesi yok ettik. Her birini.

 5. Burak Yurtsever

  KELLERMAN-(Golovkin’e) Sen rakiplerinin üzerine gitmeyi seviyorsun. (Canelo’ya) Sen de onları aramak zorunda kalmadan,rakiplerinin sana gelmesini seviyorsun. Çünkü sen doğal bir counter-puncher’sın. Agresif olmana rağmen, yumrukları kontra olarak da çok iyi ve keskin isabet ettiriyorsun. Bu yüzden kuvvetleriniz kapışıyor. Roy sence onların güçleri mi kapışıyor?

  ROY JONES JR.- Bence onların güçlerinin karşılaşması, bu maçı ilgi çekici yapan şey. (Canelo’yu gösterir). Çünkü o gerçek bir counter-puncher. Mükemmel vuruşları var. Orada olur, silahını bekletir, size hata yaptırır ve bunu ödetir. (Golovkin’i gösterir.) O ofansif, huh, o gerçek bir ofansif kuvvet. Bir tarafta saldıran, diğer tarafta size hata yaptıran bir adam var. Bu maç kesinlikle böyle.

  KELLERMAN- (Canelo’ya) En zor maçların,en yakın geçen maçların hareket eden, direkleri seven adamlarlaydı. En yakın geçen maçların Lara ve Troutlaydı çünkü onların “vur ve kaç” tarzları vardı. (Golovkin’e bakarak) Ama bu onun stili değil. Sen karşında kendi kontralarını vurabileceğin bir hedef bekliyor musun bir başka deyişle, sana ofansif olarak yapabileceklerini gösterebileceğin fırsatları sunacak bir rakip bekliyor musun?

  CANELO- Çok farklı. Burada çok farklı bir stilden bahsediyoruz. Agresif değil tehlikeli bir dövüşçü. O 12 raundun her dakikasında tek bir yumrukla maçı değiştirebilecek bir boksör. Bu, benim kariyerimin en tehlikeli maçı. (Sorduğu soruya cevap vermedi. 😀 )

 6. sa yo na ra

  idris elba’nın da yanlış hatırlamıyorsam dövüşçü diye bir programı vardı. bildiğin gerçek dövüşçü yapıyorlardı adamı; hem tipi de müsait. keşke bir filmde joshua ile boy gösterseler ilginç olurdu.

  • AERIALS

   bende tlc’de izlemiştim. belgeselin konusuidris elba boks maçına çıkmak için antreman yapıyodu. antreman ve maç sürecini anlatan bir belgeseldi

 7. Burak Yurtsever

  KELLERMAN- Lara,trout,Floyd bunlar zor rakiplerdi. Fakat bu maç senin kariyerinin en tehlikelisi öyle mi?
  CANELO- Evet,bu benim kariyerimin en tehlikeli maçı.
  KELLERMAN- Peki sen Golovkin, sen de Daniel jacobs gibi sana kariyerinde ilk defa çok yakın bir maç veren ( sonucunun yakın olduğu) çok büyük bir orta sıkletle dövüştün ( ebat olarak). Peki senin için de bu karşılaşma, kariyerinin en zor ve tehlikeli maçı mı?
  GOLOVKIN- %100 öyle.
  KELLERMAN- Canelo eğer Jacobs’dan biraz daha iyiyse bu onun seni yenebileceği anlamına geliyor. Sence de bu maçta Jacobs maçından daha iyi olman gerekmiyor mu?
  GOLOVKIN- Tamamiyle farklı. O uzun bir adam. Bazen bilirsiniz, bu benim duygularım. Jacobs maçı için böyle duygularım yoktu. O büyük bir şampiyon,iyi bir dövüşçü fakat o maç için bu kadar heyecanlı değildim. Kusura bakmayın ama, bu maç için çok farklı hislerim ve heyecanım var. Şu an kariyerimin en büyük maçı geliyor.
  ROY JONES JR.- Bu karşılaşma yaklaşık 2-3 yıldır inşa edilen bir maç. Farklılık burada. Kariyerinizde her zaman yolunuza çıkacak olanlar vardır. Dövüşürsünuz,tanırsınız,dövüşürsünüz. Bu sizin oyununuzu bir adım öteye taşır. Onlar birbirlerini gördüler. Bu iki adam,birbirlerini gören ve birbirlerinin oyununa seviye atlatacak dövüşçüler. Bu yüzden onları, daha önce dövüştükleri adamlarla sınıflandıramazsınız. Çünkü Canelo, Floyd ile dövüştüğünde daha çok gençti, henüz o seviyeyi kaldırabilecek durumda değildi. Ve o gerçek bir adam , bir patron ve bir killer olarak geri döndü ve burada. Aynı şekilde o Ggg de gerçek bir patron ve katil. Austin Trout karşısında ne gördüğümüz, Daniel Jacobs karşısında ne gördüğümüz, bunların hepsini bir kenara bırakalım.

 8. Burak Yurtsever

  MAX KELLERMAN- (Bu sırada ekranda Canelo’nun iplerdeyken Liam Smith’e kontra yumruklar attığı görüntüler var) Canelo, sen de bu şekilde GGG yi sen iplerdeyken yakalamayı düşünüyor musun?

  CANELO- Ben, rakiplerimizin maç içerisindeki planımızı ve oyunumuzu belirlediğine inanırım, öyle değil midir? Her rakibinize aynı şeyi yapamazsınız. Ona ne yapacağınızı bilmenizi sağlayacak ipuçlarını rakibiniz size verir. Burada da rakibim bana ne yapacağımı bilmemi sağlayacak ipuçlarını veriyor.

  MAX KELLERMAN- ( Burada Canelo’nun Chavez’i tokatladığı görüntüler gösteriliyor. ) Gennady, burada Canelo, Chavez’i tamamiyle outbox ediyor. (GGG onaylıyor bu sırada.) Canelo’nun counter-punchlar’ı ne kadar efektif olsa da Chavez burada biraz başarı gösteriyor. Fakat Canelo’nun counter-punchlar’ı Chavez’i uzaklaşması konusunda ikna ediyor. Eğer sen Canelo’yu iplerde yakalarsan, onu iplerde sıkıştırıp işini mi yaparsın yoksa, o iplerin arkasında mı daha tehlikeli.

  GOLOVKIN- Bu çok çok farklı. Chavez bu maçta çok kötüydü ve benim tarzım onunkinden daha farklı,daha agresif ve güç odaklı.

  MAX KELLERMAN- Sence Canelo’nun seni saldırmaktan alıkoyacak ve seni pasif tutacak bir yumruk gücü var mı?

  GOLOVKIN- Evet var. O herkesi yok etti. Çok iyi gözüküyor. Evet,onda güç var.

 9. Burak Yurtsever

  MAX KELLERMAN- Sen sadece insanları nakavt eden bir adam değilsin. Sen bu ikonik anları da bize sağladın. (Matthew Macklin’i nakavt ettiği pozisyon gösteriliyor.) Burada Macklin’i sol ile yatırıyorsun. Herkes Macklin’in düştüğü bu anı hatırlıyor. Vücuda atılan sol ve Macklin yerde kıvranıyor. Burada da Curtis Stevens’ı bir sol kroşe ile yatırıyorsun. Ve yüz ifadesi “ voov , ne oldu böyle “ der gibiydi. İnsanlar bu sahneyi hatırlıyorlar. Daniel Geale seni sağı ile yakalıyor. Sen geri çekilirken sağınla karşılık verip onu nakavt ediyorsun. İnsanlar bunları hatırlıyorlar. Bunlar boks tarihindeymiş gibi. Rubio’yu hatırlıyoruz. Kafasının üstüne isabet ettiriyorsun ve sanki yere düşmeden önce kafasında bir dalgalanma oluyor. Bunlar senin oluşturduğun anlar ve insanlar senin yumruk gücünü konuşuyorlar. Fakat bu sadece yumruk gücü değil, o yumruğu atabilmen için o yumruğu bulman gerekiyor. Ve eğer o yumruğu isabet ettirecek yeteneğiniz yoksa, yumruk gücünüz iyi değildir. Canelo karşısında tarz vuruşları isabet ettirmek için ne tarz yeteneklere ihtiyacın var?

  GOLOVKIN- Max,bu gerçekten çok güzel bir soru. Bu anlarda rakiplerime karşı iyi bir durumdaydım. Canelo farklı bir adam. O extra bir adam. Onun bu pozisyonlarda olmayacağını ve bana bu fırsatı vermeyeceğini biliyorum.

  KELLERMAN- Evet o ,sana diğerleri gibi aynı hedefleri vermeyecek. O isabet ettirmesi zor bir adam.

  GOLOVKIN- Evet öyle. Canelo beni tanıyor. Ben de onu tanıyorum. Bu adamları 1. Veya 2.roundlarda yakalamam onlar için bir sürprizdi ve onlar beni tanımıyorlardı. Fakat Canelo beni tanıyor, her saniyeyi biliyor. Canelo kesinlikle daha yüksek seviyede bir adam.

  KELLERMAN-Gennady, eğer çok ciddi bir dövüşçü olmasaydın bu seviyeye gelemezdin. Ve her insanın içinde olan bir motivasyonu vardır. Fakat bence Canelo’nun da bir motivasyonu var. Canelo’nun burada iki 3 yıl önce olması gerekiyordu. Canelo GGG ile maç yapmak istemedi. Ondan kaçtı. Roy, hangi durumda olmak isterdin? Sonunda o maçı alan adam (Golovkin) mı yoksa, insanların hakkında konuştuğu adam mı(Canelo)?

  Roy Jones jr.- Bence ikisi de eşit derece motiveler. Nedenini söyleyeceğim. Ben sonunda o maçı alan adam olmak isterdim. Çünkü o kadar geçen yıldan sonra , nihayet fırsatımı elde etmiş oldum. Bu beni motive eder.. Canelo içinse aynı zamanda, insanların “ o herkesden kaçıyor” dediği adam olmayı da isterim. O kimseden kaçmadı.Yaşı küçüktü. Sadece kendi zamanını bekledi ve doğru olanı yaptı. O kimseden kaçmadı. Bu adam dövüşmemesi gereken yaşta,15 yaşından beri dövüşüyor. Onun motivasyonu da “ hepinizin benim ondan kaçtığımı düşündüğünüzü biliyorum, fakat benim hiçbir şeyden kaçtığım yok.” Bence ikisinin de eşit derecede motivasyonu var.

 10. conan

  1- Sor Rungvisai Feels No Pressure This Time, Vows Better Showing
  2- Joseph Parker-Hughie Fury Card: Sheehan Out, Dickinson Back
  3- George Foreman Very High on Joshua, Wants Him To Face Wilder
  4- Adonis Stevenson To Fight in The Fall – But Against Who?

  yukarıdaki gibi onlarca gerçek boks haberleri varken, magazin haberi yayınlamak çok güzel.

 11. Burak Yurtsever

  KELLERMAN- Bu maçta senin için ortada olan şey nedir? ( Whats at stake for you, Gennady?)

  GOLOVKIN- (Gülerek) Stake? ( Burada Golovkin soruyu anlamıyor ve gülüyorlar.)

  KELLERMAN- Yani neyi riske ediyorsun, ne kazanman gerekiyor?

  KELLERMAN- ( Golovkin düşünüp cevap veremeyince) Benim gördüğüm şey, boks medyasının ve fanların seni bir canavar olarak gördüğü niteliğinde. Fakat hiçbir top level boksör seninle dövüşmedi.

  GOLOVKIN- Evet öyle.

  KELLERMAN- Eğer Canelo’ya kaybedersen insanlar çıkıp diyecekler ki “ ilk büyük maçında kaybetti” . Bu yüzden bence senin için ortada olan olan çok şey var. Fakat kazanırsan da “ ilk büyük maçına çıktın ve ne kadar büyük bir dövüşçü olduğunu kanıtladın” denilecek. Hiç bu tarafından bakmış mıydın?

  GOLOVKIN- Evet doğru söylüyorsun. Eğer o beni yenerse, inanın bana onu desteklerim. O uzun bir süredir şampiyon. Ve çıkar onu desteklerim.
  KELLERMAN- Canelo, senin bence ilk dev maçın Floyd karşısındaydı,çok gençtin fakat kaybettin. Cotto maçı da çok büyük bir maçtı,tabii ki. Bunun gibi çok fazla maç yaptın. Ama bu maç sanki bir mega fight. Bence senin için ortada olan şey, büyük bir Meksikalı dövüşçü ve pound4pound seviyesinde bir boksör olduğunu kanıtlaman. Benim senin için ortada olanı hayal ettiğim şey bu? Sence haklı mıyım? Bu durumu nasıl tanımlarsın?

  CANELO- Kariyerimin en büyük maçına çıkıyorum. Bugün bu noktaya gelmek için, çok fazla şeyden fedakarlık yaptım. Ve bunu boşa harcamak gibi bir niyetim yok. Yaptığım şeyi seviyorum ve yapmak istediğim şey , Canelo’nun kim olduğunu herkese net bir şekilde göstermek. Ve bu maç benim için çok önemli. Ve takıntılı olduğum şey, 16 Eylül’de ellerimin havaya kalkması. Ve hiç kimse buna engel olamayacak.

  KELLERMAN- Sence bu maç distansta mı gidecek?

  CANELO- Bu tarz maçlar, uzaktan mı yakından mı gideceğini söylemesi zor maçlardır. Bu maç nakavtla bitme ihtimali yüksek olan bir maç.

  KELLERMAN- Sence,Gennady?

  GOLOVKIN- Evet,yüksek ihtimalle.

  KELLERMAN- Sence Jones Jr.

  ROY JONES JR. – Hayır. 😀 Bu maçla ilgili çok fazla malzeme ve aktivite var. Ve bu adamlar bunların hepsine sahipler. Bu adamlar her şeyi biliyorlar. Açmayı,kesmeyi,dilimlemeyi,yakmayı hepsini biliyorlar.

 12. Burak Yurtsever

  KELLERMAN- Peki bu maç Hagler-Hearns maçı gibi ateşli mi başlar yoksa Castillo-Corrales gibi bir kreşendo mu olur? (Kreşendo müzikte seslerin gittikçe güçleneceğini belirten bir hareketmiş. Burada da maçın temposunu git gide artacağından bahsediyor sanırım.)

  ROY JONES JR.- Bence yavaşça yükselecek. Ve en tepe noktasına ulaştığı vakit gerçek bir aksiyon seyredeceğiz. Ne zaman başlarsa, o andan itibaren durdurulamayacak, çünkü ateş bir kere yanmış. O andan sonra kimin daha büyük bombası olacak? Kimin bombayı doğru yere koyacak?
  KELLERMAN- Eğer dövüş seviyorsanız veya biraz şiddet,sadece boks fanları için değil,MMA,futbol(Amerikan) fanları için de kesinlikle kaçırılmaması gereken bir maç öyle değil mi?

  ROY JONES JR.- Kesinlikle kaçırmamanız gereken bir maç. Hayatınızda gerçek bir dövüş seyretmek istiyorsanız, kesinlikle bundan daha iyisi olamaz. ( it dont get no better than this.)

  KELLERMAN- Katıldığınız için teşekkürler.

  • Burak Yurtsever

   elimden geldiğince çevirmeye çalıştım, ufak yanlışlıklar olabilir. ana dilim olmadığı için, diyaloglar üzerindeki hissiyatı tam ifade edememiş olabilirim,idare edersiniz 😀

   • Tyson Fury

    emegine saglık degerli kardesim çok tesekkürler

   • About Billions

    Gerçekten çok iyi yapıyorsun dostum, bu şekilde çeviriler paylaşarak. Çöplüğe dönen her başlığın içeriği, bu kadar güzel olsa keşke 🙂 . Yukarıda bahsettiğin, çok önemi bi araç olan dili başkalarıyla PaylaşIP, dil konusunda bu kadar duyarlı olman da takdire şayan bence. Eline, emeğine sağlık.

    • Burak Yurtsever

     teşekkür ederim, sizlerden bunları duymak çok mutlu ediyor 🙂

   • mostwanted

    emeğine sağlık birader

   • AERIALS

    o kadar üşenmeden çevirmişsin koca bir teşekkürü hak ediyorsun

   • leGGGend

    Hepsini okudum emeğine sağlık.

  • Harun

   hepsini okudum. 2 boksörde maç sırasında yapacakları planı açıklamamış,
   bazı soruları geçiştirmişler. bu maç nakavtla biticektir. çevirilerin için çok teşekkürler 🙂

 13. conan

  ** Bernstein: Can Canelo Hurt GGG, Can Canelo Take GGG’s Punch?
  ** George Foreman: McGregor Hurt Mayweather, Ref Saved Him!
  ** Espinoza Was Not Pleased With McGregor Slamming Showtime
  ** Cecilia Braekhus vs. Mikaela Lauren in Play For October 21

 14. conan

  WBC to give special belt to Canelo-GGG winner

 15. Murat Koc

  Eline sağlık burak kardeşim zahmet edip bize cevirmissin Allah razı olsun

 16. Murat Koc

  Joshua için bu başarılar daha başlangıç yakında birkaç maç daha atlatinca pik seviyeye tamamen çıkmış olacak ondan sonra hep dediğim gibi uzun yıllar ağır sikleti domine edecek tek şampiyon olacaktır.kendisine başarılar dilerim

  • conan

   joshua da sana başarılar diledi. seni ilgitereye davet edecek. yakında bilet ve otel rez bilgilerini adresine iletecekler. 😉

 17. Big George

  Burak kardeşim çeviri için teşekkürler emeğin çok büyük. Roy Jones yine şovmenliğini koymuş ortaya, maçtan beklentiyi bayağı bir yükseltmiş.

 18. lennox

  Burak yurtsever hocam çeviri için teşekkür ederim eline emeğine sağlık

 19. Abdullah yılmaz

  yabancı bir sitedeki canelo-golovkin anketi şimdilik şöyle
  golovkin: %71 canelo %29

  fightclub’da ise,

  golovkin: %73 canelo %27

 20. conan

  bu dünyaca ünlü gq dergisini aramızda bir kez okumuş kişi var mı? 🙂

 21. conan

  benim bildiğim ünlü dergiler: penthouse, hustler, playboy gibi dergilerdir. 😀

 22. ONUR ERTEKİN

  Avluda süklüm püklüm dökülerek dolaşan bir deli sürüsü, kimseyi umursamıyorlar. O kadar güçlü ve korkusuzlar ki, soranlara biz şeytanın sürüsüyüz diyorlar. İri cüsseli genç bir adam Reading Zindan’ında bu kalabalığın içinde yapayalnız ağır adımlarla volta atıyor. O, diğerlerinden biraz farklı, gerçeği artık anlamış. Onlar şeytan değil sadece basit bir maskara sürüsü.

  Anthony Joshua, 18 yaşında sokak kavgaları ve benzeri birçok suça karıştığı için Reading Hapishanesi’nde 2 hafta boyunca tutuklu olarak yargılandı. Bu süre zarfında hayata dair düşünmek için yeterince zamanı oldu. “Hapishanede fazlasıyla geri zekalı vardı. Bu adamları gördükten sonra kendinizi neyin içine soktuğunuzu fark ediyorsunuz. İçeride hayatınız yazı turaya bağlı ve hiçbir değeriniz yok. Mahkemede suçlu bulunursanız hayatınız bitebilir. 10 yıllık bir ceza ile karşı karşıyaydım. 28 yaşına kadar demir parmaklıkların ardından olacaktım. Ben bütün bunları düşünürken koruyucu meleğim cezamın kaldırılmasını istedi ve hayatımı mahvedecek bu çıkmazdan kurtuldum”

  Anthony Joshua hapisten çıktıktan sonra bir yıl boyunca ayak bileğine takılı elektronik cihaz ile denetim altında kaldı. Boksa hayatını vakfetme kararını da bu dönemde aldı. Artık dışarıda gece takılmaları azalmıştı; akşam sekizde evde oluyordu. Bu disipline edilmiş hayatın yanına bir de okuma alışkanlığını ekledi. Joe Louis, Mike Tyson, Bernard Hopkins gibi sorunlu yıldızlar hapse girip çıkmışlar sonrasında okuyarak zihnen ve bedenen gelişmişlerdi. Joshua için o dönemde geçmişinde sorunlar yaşayan boks yıldızlarının hayatları ilham vericiydi.

  Nijerya kökenli Anthony Oluwafemi Olaseni Joshua, çocukluğundan itibaren atletik özellikleri itibariyle dikkat çekiyordu. Fiziği ne kadar onun için avantajsa zihni de bir o kadar dezavantajdı. Aklı havada bir tipti. Babası 15 yaşında kolundan tutup boks salonuna götürdüğünde Joshua boksun değil, gece dışarı çıktığında kızlara iyi görünmenin ve birkaç havalı tipe dersini vermenin derdindeydi. Salonda bokstan ziyade vücut geliştirme yapıyordu. Havalı arabalar, lüks evler ve güzel kızlar genç Joshua’nın aklını bokstan daha fazla meşgul ediyordu.

  Kendisini boksa verdiği takdirde bir süperstara dönüşeceğine dair en ufak bir şüphe olmasa da Joshua’nın uslanmaya niyeti yoktu. 2010 yılında üzerinde Büyük Britanya Milli Takımı eşofmanları varken arabasında esrar ile yakalandı. Federasyon tarafından bokstan men edildi. 12 aylık kamu hizmeti ve 100 saatlik ödemesiz çalışma zorunluluğu cezasına çarptırıldı. Eşyalarını toplayıp Watford’a geri döndü. Eski yaşamı onu geri çağırıyordu; gece kulüpleri ve kızlar onu pençesine alacaktı. Çok şeyler vadeden kariyer sona eriyordu.

  Boks kariyerinin bittiğini düşünüp başıboş arkadaşlarıyla takılmaya başlamışken İngiltere Boks Federasyonu’ndan gelen teklifle boksa geri döndü. Joshua iç dünyasındaki dönüşünü şöyle anlatıyor; “Dünya Şampiyonası’ndan önce kendime şöyle dedim: ‘Adamım artık değişmelisin. Boks sayesinde kazanabileceklerine inandığın bir fırsatın var. Bütün enerjini boks için harcamalısın.’

  Gelecekteki muhteşem kariyeri ile saplantılarla dolu başıboş geçmişi arasında gidip gelen Anthony Joshua son dönüşü ile gerçek zamana ulaştı. Artık geri dönüş yoktu. Salona vücut geliştirme için değil boks yapmak için gidecekti. Ankara’da düzenlenen 2011 Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı. Bu şampiyona sırasında hala sürmekte olan bir davası vardı. Joshua önüne baktı. Aynı yıl Bakü’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda bir gümüş daha kazandı. Amatörde bazı maçları kaybediyor ama profesyonelliği ve hayatını kazanıyordu.

  Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’nda altına uzanamasa da Joshua’nın beklentileri karşılaması en büyük sahnede gerçekleşti. 2012 Londra Olimpiyatları’nda tıpkı örnek aldığı şampiyonlar gibi altın madalyaya ulaştı. Bu madalya sonrası kendisine boks camiasında saygın bir yer edindi. Ardından kendi yolunu çizmek için dünyayı dolaştı. Önemli promotörlerle görüştü, onlardan fikirler aldı. Son olarak eski dünya şampiyonu İngiliz boksör Lennox Lewis ile konuştu. Bütün değerlendirmelerin sonunda İngiliz promotör Eddie Hearn ile anlaştı.

  Yeni neslin Don King’i ünlü promotör Eddie Hearn, Joshua ile olan anısını şöyle anlatıyor. “Promotörü olduğum Carl Froch ile salonda beraberdim. Salonda bugün bile hala aklımdan çıkmayan bir gürültü vardı. Dönüp sesin geldiği tarafa baktığımda ağır, kocaman bir kum torbasının delicesine sallandığını gördüm. Zincirleri yerinden çıkacak gibiydi. O an ne gördüğüme inanamamıştım. Biraz yana çekilip baktığımda gördüğüm, kum torbasının arkasındaki çocuk Anthony Joshua’ydı.”

  Kum torbasının arkasındaki çocuk, 5 Ekim 2013’te profesyonel hayatına ilk adımı İtalyan Emanuele Leo karşısında attı. Profesyonel kariyerinde bugüne kadar 18 maça çıkan Joshua’ya sadece iki boksör -Dillian Whyte ve Dominic Breazeale- 3 raunttan daha fazla dayanabildi. Bu iki boksör de 7. rauntta nakavt oldular. Joshua, Whyte’ı yenerken aynı zamanda amatörde kaybettiği maçın da rövanşını almış oldu.

  9 Nisan 2016’da Charles Martin’i ikinci rauntta nakavt ederek Tyson Fury’den boşalan IBF kemerini kazandı. Bu unvanla Joshua idolü Muhammad Ali’den yaklaşık 1 yıl önce Dünya Şampiyonu olmayı başardı.

  Anthony Joshua 18 maçlık profesyonel boks kariyerinde rakiplerine şunu gösterdi; Watfordlu bu haşere çocuk çabuk ayakları ve şimşek gibi yumrukları ile size vurup etrafınızda dolaşabilir. Fakat aynı zamanda yere sağlam bastığında beklenmedik bir power punch ile sizi bir saniyede nakavt edebilir. İşte bu yumruk gücü onu farklı bir kategoriye çıkarıyor. Eğer maç içinde ritmini bulursa rakip kim olursa olsun Joshua karşısında işi çok zor…

  Genç boksör kendi stilini şöyle anlatıyor: ‘Ben Mike Tyson gibi köşesinden uçarak gelen bir boksör değilim Tyson’a göre daha sakinim; mesafemi koruyorum ve bekliyorum. Zamanı geldiğinde ise Bum!’

  Joshua kariyer basamaklarını hem yeteneği hem de halkla ilişkiler faaliyetlerini iyi yapması sayesinde çok hızlı tırmandı. GQ dergisi tarafından 2016 yılının spor adamı seçildi. Ali’nin kendisi için söylediklerini günümüzde Joshua için söyleyebiliriz: “Genç, yakışıklı, hızlı ve yenilmez.”

  İngilizler ve boks dünyası yeni starını bulmuştu. Reklam filmleri, pahalı arabalar, ünlü dostlar ve bir sürü hayran… Bütün bu şatafata ve başarılara rağmen ona yöneltilen eleştiriler de var. Joshua yeterince iyi bir boksörle henüz ringe çıkmadı. Kondisyonunun ne kadar iyi olduğunu test edecek bir rakiple dövüşmedi. Soru tam olarak şu: “Anthony Joshua gerçek bir unvan maçında neler yapabilir?”

  Watfordlu haşere çocuk bütün bu sorulara cevabı herkesin beklediği maça imzasını atarak verdi. 29 Nisan 2017’de ağır sıkletin efsanesi Wladimir Klitschko ile Wembley’de ringe çıkmayı kabul etti. Seyirci rekorunun kırılması beklenen maç boks tarihinin en önemli maçlarından birisi olmaya aday. Dev maçın iki tarafının tanışıklığı ise eskiye dayanıyor. İkili birbirlerini çok önceden tanıyorlar.

  Joshua, zirveye tırmanırken Klitschko kardeşlerin bir nevi hayranı gibiydi. Onların ağır sıkleti domine edişini adım adım takip etti. Boks stillerini, ringe çıkışlarını, basın toplantılarındaki davranışlarını izledi. Onların karizmasından ve ağır başlılığından etkilendi.

  Ağır sıkletin zirvesindeki Klitschko’larla tanışmak ve bu isimlerin bokstan kazandıklarını yönetme kabiliyetlerini yerinde görmek için kamplarını ziyarete gitti. “Bokstan çok para kazanabilirsiniz ama hapishaneden ve fakirlikten gelen insanlar için bu parayı yönetmek çok zordur. Bu nedenle bu konuda hassas davranıyorum. Klitschko’lardan hem bu konuda hem de boks konusunda tavsiye almaktan çekinmedim.”

  Joshua örnek olarak görse de Wladimir Klitschko ile karşılaşmaktan hiçbir zaman çekinmedi aksine her röportajında bu maçın bir gün mutlaka gerçekleşeceğinden bahsetti. Gazetecilerin ikilinin karşılaşma ihtimali sorusuna “Gerçek şampiyonlar kendilerinden önceki kralı tahtından indirenlerdir. Tıpkı zamanında Mike Tyson’ın Trevor Berbick’e yaptığı gibi Klitschko’nun devrini de ben bitirmeliyim” diyordu.

  Bu iddialı sözlere rağmen basın toplantısında iki boksör de birbirine karşı oldukça saygılıydı. Wlad bu maçın eşit şanslara sahip iki boksörün karşılaşması olduğunu ve boy, yaş gibi unsurların sadece birer rakamdan ibaret olduğunu söyledi. Joshua da Lennox Lewis ve sonrasında Klitschko kardeşlerin kendisine ilham veren sporcular olduğunu söyleyerek rakibine olan saygısını kameralar önünde de gösterdi.

  Joshua rakibi Klitschko’ya olan sevgisini hiç gizlemedi. Ama unvanı kazanma hırsını ve arzusunu da her fırsatta vurguladı. Anthony Joshua, hayatının en önemli maçını kazanması için tekrar 18 yaşına ve Reading Zindanı’na dönmesi gerekecek. Tıpkı bir dönem aynı zindanda kalan ünlü İngiliz şair Oscar Wilde’ın dediği gibi “Oysa herkes öldürür sevdiğini bunu böyle bilin, kimi hazin bir bakışla öldürür, kimi latif bir sözle, korkaklar öperek öldürür, yürekliler kılıç darbeleriyle!

  • Murat Koc

   Hakikaten çok güzel bir hayat hikayesi paylaşım için teşekkürler

  • ahmet kurt

   Alper in esprisini yapayım bari 🙂 durumumuz yoktu okuyamadık kardeş

 23. Abdullah yılmaz

  roman tadında güzel bir özet… teşekkürler… 🙂

 24. GENNADYMUSTAFA

  Burak yurtsever ellerine sağlık,İnşallah golovkin Alır yoksa sıkıntı büyük

 25. GENNADYMUSTAFA

  Onur ertekin zevkle okudum çok iyi oldu paylaşman.
  O son söz ramiz dayıya ait oscar a deyil 😀

  • Burak Yurtsever

   ramiz dayının efsanevi sözüdür aksini iddia eden yanılıyordur 😀

 26. Harun

  onur ertekin roman tadındaki yazıyı bizimle paylaştığın için teşekkürler.

 27. conan

  Bu hikayeyi onur yazmıştır inanırı yani. 🙂

 28. ONUR ERTEKİN

  Eyvallah Soner reis 🙂 bunu bi site de okumuştum ” Socrates ” sitenin ismi, benim çok Hoşuma gitti dedim, sitedeki arkadaşlarla da paylaşayım dedim… Beğenmenize çok sevindim..

  Bazen haberden ziyade sitedeki arkadaşların yorumlarını okumak bana çok keyif veriyor bilgi tadında çünkü…

 29. GGG

  Yani Joshua ne alaka anlamadım. Madem ödül bir boksöre verilecek, Andre Ward gibi bir adam dururken ödülü Joshua’ya vermek terbiyesizliktir. Boks dünyasına hakarettir, Ayıptır
  Her neyse, pek önemli bir haber de değil zaten

 30. sertouch54

  Bu ödüller medyatik olmakla ilgili. Joshua’nın Eddie Hearn mirasyedisi var arkasında. Babasının ününü şöhretini kullanıyor ve parlatıyor.

 31. Horozkentli

  çeviri on numara olmuş teşekkür ederiz

 32. Dursun Duymac

  BURAK YURTSEVER E EMEKLERİ İÇİN BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜRLER. YABANCI DİLİN ÇOK İYİ BENCE HELAL OLSUN.. BU YÖNDE BİR MESLEĞİN VAR MI EKMEK YERSİN BU BİRİKİMLE…
  ONUR ERTEKİN BENDE SOCRATESTE OKUMUŞTUM O MAKALEYİ. GGG İÇİNDE BENZER BİR MAKALE VAR MERAK EDENLER HEMEN OKUMALI . EN AZ AJ KADAR FARKLI VE İLGİNÇ BİR HİKAYSE VAR .
  SONUCUNU EN ÇOK MERAK ETTİĞİM MAÇ CANELO – GGG MAÇI. BENCE SON ON YILIN EN İYİ MAÇI

  • Burak Yurtsever

   ben teşekkür ederim hocam 🙂 bu yönde bir mesleğim yok malesef.

 33. GGG

  Burak arkadaşıma teşekkürler emeğine sağlık

 34. Tugay Özay

  Burak Yurtsever çok teşekkürler dostum

Yorumlarınız