Kırkpınar’da Başpehlivan İsmail Balaban!

İSMAİL-BALABAN

656. Kırkpınar Yağı Güreşleri’nde başpehlivan, finalde rakibi Orhan Okulu’yu yenen İsmail Balaban oldu.

Edirne’deki Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirilen başpehlivanlık müsabakalarında, sırasıyla rakipleri Hüseyin Şahinal, Arif Akın, Ünal Karaman, Ali Gürbüz ve Şaban Yılmaz’ı yenerek finale yükselen 2015 yılı başpehlivanı Orhan Okulu ile Hakkı Aygün, Osman Özgün, Recep Kara, Salih Erinç ve Hamza Köseoğlu’na üstünlük sağlayan 2013 yılı başpehlivanı İsmail Balaban, finalde altın kemer için karşı karşıya geldi.

balaban-2017Karşılaşmanın 54. dakikasında paçasından yakalamak amacıyla hamle yaptığı sırada rakibini açık düşüren İsmail Balaban, başpehlivan oldu.


Haberle ilgili başlıklar: ,

Benzer Haberler

 1. Big George

  Kırkpınar ve genel olarak Türk geleneksel yağlı güreşinde estetik düzenlemeler yapmak şart. Yoksa dünyaya açılamadığı gibi, Türkiye’de de izleyen sayısı azalacaktır nesiller değiştikçe.

  Bugüne kadar estetiğin pek önemi olmayan bir çağdı ama artık estetik değerlerin önemi var. Göze hitap eden şey sadece güç değil. Bu nedenle şu güreşçilerin kendine çeki düzen vermesini, eli yüzü düzgün er meydanına çıkmasını temenni ediyorum.

  Bunun haricinde bu kıspetlerin artık daha estetik bir şekilde dizayn edilmesi de önemli. Tüm işlevleri korunarak daha düzgün bir kıspet üretilebilir.

  650 yıllık gelenek her daim ilk günkü gibi korunamaz, tarih boyunca değişime uğramıştır, uğrayacaktır da. Ben de bugünkü şartlarda estetik değişimler olmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.

 2. polayt

  656. Tarihi Kırkpınar güreşlerini tam anlamıyla izledim. Ağalık ihalesine kadar.. 1 milyon 522 bin tl ye bir iş adamı aldı. Ortada fazlasıyla maddi imkanda varken bende bir çok konuda eksik olduğunu düşünüyorum.
  Güreşlerde güreşçilerde bence nefes kesiciydi. Ama hakemlerin bilinçsizliği, kordinasyon eksikliği, mikrofonu alanın mani söylücem diye aynı anda konuşmaları, ermeydanına çoluk çocuk herkesin dolaşmasi gibi gibi.. bunlar tv den gördüklerimiz. Ciddi manada bunlara bir düzenleme getirilmeli. Yoksa ata sporumuz gercekten muhteşem. Dünyaya açılması için pazarlamayı önce kendi ülkemizden başlanılmalı. Güreş sporları içinde bizim güreşimiz en çok ilgi göreni. Sumolardan filan daha seyir zevkli. Benmde fikrim imkanlar dahilinde turnuvayı haftaya yada birkaç güne yaymalı.cok daha seyir zevki yüksek güreşler izleme dileği ile. Bu spor bambaşka..

  • Big George

   Bu da bir örnek katılıyorum. Çok amatörce bir görüntü var, er meydanında sadece güreşçiler olmalı arkadaş…

   Cazgırın kıyafeti falan bir felaket. Şalvarın altına spor ayakkabı giyip kürt kaçakçılar gibi geziyorlar ortada. Kafada modern şapka…

   Artık estetik bir değişime ihtiyacı var bu sporun. Sunucular Türkçeyi adam gibi konuşan, şivesiz adamlar olsun. Yorumculuk bu kadar sığ olmasın, sponsorlar belediyeler olmasın.

   Bu spor bırakın dünyaya açılmayı, Türkiye’de de yok oluyor. Bunun önüne geçmek lazım. güreşçiler kendilerine çeki düzen vermiyorlar, arkadaş oraya ayıdan bozma bir şekilde çıkarsan kimse sana destek vermez. Bu iş göz işi, estetik işi. Sen insanların gözüne hitap edeceksin ki destek bulacaksın. İsmail Balaban’ı bu nedenle herkes destekliyordu. Alışılageldik güreşçiler gibi estetik algıya tamamen ters birisi değildi.

   Sen ayıdan bozma güreşçiyi nasıl dünyaya pazarlayacaksın? Bu tarz şeylerin önemi var bana spordan falan bahsetmeyiniz lütfen. Ha böyle devam ederse sonunda Türkiye’nin her yerinde düzenlenen lokal güreş müsabakalarından farkı kalmayacak.

 3. Oldi

  Önceki güreş haberinin altına. Recep Karayı yenen İsmail Balaban Finale çıkar Orhan Okulu ile Final güzel olur yazmıştım. Düşündüğüm gibi oldu. Orhan Okulu çok genç birak boksör o da çok iyi işler çıkarıyor. Sanırım Recep Kara için işler her sene daha da zorlaşıyor.
  Kırkpınarda müthiş bir rekabet var. Bu harika birşey. Keşke biraz da popüler olsa reklamı yapılsa. Aslında bunu yapacak kişiler bu ülkenin sanatçıları ve gazetecileridir fakat onlar gereken ilgiyi göstermiyor. Bu kadar büyük rekabetin olduğu bit spor dalında popülaritenin olmaması çok üzücü.
  Mesela güreş başlamadan 1 hafta öncesinde tarkan, murat boz hatta hiç bir zaman dinlemeyeceğim aleyna tilki gibi isimler konser verse, köşe yazılarında bahsedilse ne güzel olur. Rıdvan Dilmen, Güntekin gibi isimler de değinse bu sporaBıktık bonzai haberlerinden

 4. Severinus

  Giyimle ilgisi olduğunu düşünmüyorum,
  Tam tersine güreşin dönüştüğü bu son hali yüzünden sorun var,
  en heyecanlı geçmesi gereken baş pehlivanlık güreşlerinde hiçbir şey olmuyor,
  adamlar o kadar pasif güreşiyorlar ki güreş olmuyor nerdeyse,
  kafakafaya verip 1 saat hiçbir atak denemeden öylece duruyorlar,
  sonra puanlamada da arkasına geçip 1 puan alıp bitiriyorlar,
  ahmet taşçı, cengiz elbeğ zamanında her türlü oyunu görüyorduk,
  şimdikiler el enseyi bile bilmiyor,
  bildiğin adamın kulağına yumruğu patlatıyor,
  bir de kazandıktan sonraki sevinçleri o kadar abartılı oluyor ki geleneksel kısmından bir şey kalmamış sanırsın,
  ismail balaban yine iyiydi,
  adam paçadan yakaladı da oyun gördük,
  öncesinde sayısız denemesi olmuştu zaten,
  iki kerede yakalamıştı üçüncüde halletti

 5. ömer uzel

  İsmail Balaban bu sene Orhan Okulu’ya 5 kez yenilmişti,ama bu sefer öyle bir yerde yendi ki tüm yenilgilerine bedel oldu..

Yorumlarınız