Boy : 198
Toplam Maç : 16
Galibiyet Sayısı : 16
Nakavt : 16
Doğum Tarihi : 10.15.1989
Doğum Yeri : İngiltere
Memleket : İngiltere

Biyografi


Nijerya asıllı İngiliz boksör. İngiltere’de Manchester’de doğdu.26 yaşında ve 198 cm… Nijerya asıllı anne ve İrlandalı babanın oğlu olarak dünyaya geldi..

Bu nedenle hem İngiliz hem de Nijerya kökenlerini simgeleyen isimleri var. İngiliz ismi Anthony Joshua, Nijerya ismi  Oluwafemi Olaseni, bu nedenle tam ismi kayıtlarda Anthony Oluwafemi Olaseni Joshua olarak geçiyor.

Tuğla ustası olarak  çalıştı…Çatı izolasyonunda bulundu amatör yıllarında…

2013’te profesyonel oldu. Babası 15 yaşında onu boksa yazdırdı ancak hep kaçıyordu antrenmanlardan… Vücut geliştirmeyi tercih etti ve boksa devam etmedi. Taki kuzeni ile gittiği bir boks antrenmanında harika işler çıkarana kadar.

17 yaşında Londra’ya yerleştiler. 2007’de 18 yaşında amatör boksa başladı… 3. amatör maçında Dillian Whyte’ye kaybetti… 21 yaşında 200.000 TL teklifi reddetti amatöre devam etti.. 2011’de 22 yaşında Bakü’de dünya 2.si oldu. Tek puanla kaybetti Azerbaycan Türkü Magomed’e…

Anthony Joshua 2012 Londra Olimpiyatlarında süper ağır sıklet kategorisinde altın madalya kazandı. Finalde İtalyanların efsane amatör boksörü Roberto Cammarelle’yi mağlup etti. Cammarelle 2008 olimpiyat şampiyonu olarak Joshua’nın karşısına çıkmıştı…

Anthony Joshua Britanya adına olimpiyat madalyası kazandığı için Britanya İmparatorluk Nişanı’na üye, bu nedenle MBE ünvanı ile anılıyor. (Örneğin İskoç Alex Ferguson da bu nişana üye ama rütbesi daha yüksek bu yüzden “Sir” olarak anılıyor)

Audley Harrson ile birlikte 91 Kg Ağır Sıklet Olimpiyat Şampiyonu olan 2 boksörden biri Joshua…

Kraliyet ailesi onu ödülü aldı… Amatör’de 40 galibiyet 3 mağlubiyet… Yenilgilerinden birini Ankara’da aldı. Diğerini Whyte’den bir başkasını ise Bakü’de yapılan dünya şampiyonası finalinde…

Joshua’ya Profesyonel arenada 3 rounddan fazla dayanabilen bir boksör çıkmadı.

37 maçlık profesyonel kariyeri olan Kevin Johnson’u nakavt eden tek boksördür Joshua… Bırakın Johnson’un nakavt olmasını ben onu yer inmiş hakem sayarken bile görmedim…. Vitaly Klitschko, Tyson Fury, Manuel Char ve Dereck Chisora dahil Kevin Johnson’ı  yere indiren olmamıştı taki Joshua ile karşılaşana kadar…

100 metreyi 11 sn altında koşması büyük yankı uyandırmıştı. Futbol yeteneği de parmak ısırtacak derecede iyi… Profesyonel derecede motokros sporcusu…

Satranç oynamayı seviyor, satrancın bokstaki stratejik düşünme becerisini geliştirmede yardımcı olduğuna inanıyor.

Anthony Joshua idman günlerinde antrenmana sabah 6:30’da başlıyor, 3 farklı salon idmanı, çeşitli koşu, esneme ve rehabilitasyon programlarına akşam 8’e kadar devam ediyor.

Anthony Joshua Mike Tyson’ın yaptığı başa ağırlık bağlayarak boyun gücüyle kaldırma antrenmanları yapıyor, bu şekilde güçlü yumruklara daha iyi direnç gösterebileceğini düşünüyor.

Kariyerinin başlarında maçlara 105-110 kilo arası çıkarken, 2015 yılının başından beri çıktığı son 4 maçında 111-113 kilo arasında tartım verdi.

Sky’da yayınlanan yüz yüze programında Dillian Whyte’ı  4. round’da nakavt edeceğini iddia etti.

Devasa kütlesinden ötürü eski ünlü İngiliz boksör Frank Bruno’ya, boyu ve etkili direkt vuruşları nedeniyle eski İngiliz şampiyon Lennox Lewis’e benzetiliyor.

Carl Froch süper orta sıkletin efsanesi ise bu adam Mik Tyson, Lennox Lewis ve Wladimir Klitschko’nun karışımı diyerek öve öve bitiremedi..

Anthony  Joshua’nın antrenörü Tony Sims..

9 Nisan 2016’da çıktığı IBF  Dünya Şampiyonluğu maçında Amerikalı rakibi Charles Martin’i 2. rauntta nakavt ederek profesyonel kariyerindeki ilk dünya şampiyonluğuna ulaştı.ixir host