Muhammed Ali Mi Mike Tyson Mı Büyük?

ALİ VS TYSON

Muhammed Ali mi Mike Tyson mı Büyük?

10 yıllardır tartışılan bir konudur; Muhammed Ali mi daha iyi yoksa Mike Tyson mı? Otoriteler bu tartışmada hiçbir zaman galip gelemediler ama bugün son noktayı koyacağız.

Kimin daha iyi boksör olduğu konusunda halk da her zaman tartışmaya hazır beklediler.

Benzerliklerle dolu hayatları vardı. İki boksör de sonradan müslüman oldu. Tyson müslüman olana kadar Muhammed Ali’yi destekleyenlerin sayısı daha fazlaydı. Ama Mike Tyson da İslamı seçtikten sonra terazi dengelendi ve tartışmalar daha da alevlendi.

Muhammed Ali 1942’de doğduğunda ona Cassius Marcellus Clay ismi verilmişti ama o bu ismi müslüman olduktan sonra Muhammed Ali Clay olarak değiştirdi.

Profesyonel kariyerine 1960 yılında başlayan Muhammed Ali 31 maç üst üste kazandı. Taki 1971’de unvan maçında Joe Frazier’a yenilene kadar! Ali, 22 yaşında Sonny Listen’ı yenerek dünya şampiyonu olarak büyük başarı göstermişti. O zamana kadar da 24 nakavt yaparak tarih yazmıştı. Mike Tyson ise 37 maç üst üste kaybetmeyen bir boksördü.

Muhammed Ali 1964’de ilk kez dünya şampiyonu olduğunda henüz Mike Tyson doğmamıştı bile. Bu şampiyonluktan 2 yıl sonra Michael Gerard Tyson dünyaya gelmiş ve dengeleri değiştirecek bir boksör olarak profesyonel kariyerine 1985’de start vermişti. Tyson boksa başladığında Muhammed Ali boksa veda edeli 4 yıl olmuştu. Aynı dönemde boks yapmamışlardı.

En genç ağır sıklet şampiyonu unvanını halâ elinde bulunduran Mike Tyson 20 yaşından 4 ay 22 gün almışken şampiyon Trevor Berbick’i hem de nakavtla mağlup ederek Muhammed Ali’yi gölgede bırakan ilk izini bırakmıştı. Muhammed Ali ise ilk kez 22 yaşında şampiyon olmuştu.

Ama Muhammed Ali’nin 18 yaşında 1960 Roma Olimpiyatlarında Altın Madalya kazanan bir boksör olduğunu dile getirmek istiyorum. Kimin daha iyi olduğu konusunda karar vermekte acele etmeyin derim ben.

Tyson olimpiyatlarda altın madalya kazanan bir isim değildi ama en genç profesyonel ağır sıklet boks şampiyonuydu… Hem de 1.78m’lik boyuna rağmen… Unutmayalım ki 1.78 m boyundaki bir boksöre asla git ağır sıklet ol denmez denemezdi. Kimsenin aklına bile gelmezdi. Muhammed Ali ise 1.91 m’lik boyuyla daha uzun bir isimdi.

Mike Tyson üst üste 9 kez dünya şampiyonluk unvanını korudu… Yani 10 maç sonunda hep şampiyondu… Belki de tarih istedi bu çekimeyi ama Muhammed Ali de tam 9 kez unvan korudu ve 10 maç sonunda üst üste hep şampiyondu. Ama arada çok önemli bir detayı atlamayalım. Muhammed Ali, Vietnam’a savaşmak için gitmeyi reddedince 1967-1970 arasında boksta erken emeklilik dönemi ve cezaevi günleri yaşadı. Belki de bu bahsi geçen olaylar yaşanmasa 9 değil 12-13 unvan korumayı bulabilirdi Muhammed Ali. Yada 15-20…

Muhammed Ali’nin önüne taş koyan aslında tıpkı Mike Tyson’a da taş koyan menajer Don King idi. Tyson da 1991’de tecavüz ile yargılatılıp durdurulabilmişti. O da boksa hapiste olduğu 3 yıllık sürede veda etmişti. Adeta Muhammed Ali ile Tyson’un bu konuda da aynı sürelerle ve cezaevi süreci ile yolu kesişmişti. Ama Tyson bokstan 4 yıl uzak kalmıştı. 1995’te geri döndü ve…

Ve’den önce Muhammed Ali’ye tekrar devam edelim… Ali geri dönüyor ve şampiyonluk için tekrar yola çıkıyor ama Joe Frazier ona dur diyor ve ilk yenilgisini ancak hapisten dönmüş 3 yıl boks yapmamış bir adama karşı yaşatabiliyordu. Mike Tyson ise ilk yenilgisini James Douglas’a karşı hapse girmeden formundayken alıyordu. Nakavt olmasıysa cabası… Ama bu da Tyson için sorun değildi. 4 maç daha kazandı tekrar şampiyon olacaktı ki bana göre komplo ile hapse sokuldu. Çünkü Tyson laf dinlemiyordu ve katil menajerini sinirlendiriyordu. Hapisten çıktı ve çok hızlı bir şekilde 2 maç sonra tekrar şampiyon oldu Tyson… Muhammed Ali ise boksa ara verdikten ve cezaevinden çıktıktan değil 2 maç ancak 4 yıl sonra tekrar mutlu sona ulaşıp şampiyon olabildi.

Tyson 1996’da Evander’e kaybettikten sonra bir daha da şampiyon olamadı. Yani son şampiyonluğunu 30 yaşında yaşamıştı Tyson. Ali ise 36 yaşında halâ şampiyondu.

Şimdi işin rengi değişiyor. Muhammed Ali tekrar ringlere geri dönüş yaptığında 1974’de Zaire’de George Foreman’ı 8. roundda nakavt etti ve sonrasında 10 maç daha bu unvanı korudu. Tyson böylesine bir başarı yakayamamıştı. Tyson değil 10 maç koruma 1 unvan korumanın ardından Evander’e kaybetti unvanlarını… Ali 2 değil 3 dönem tarihe damga vurdu. Ali, Leon Spinks’e 1978’de kaybettiğinde herşey bitti denmişti ama Ali aynı yıl rövanş maçında bir kez daha kazanarak, kaybettiği unvanları tekrar geri almıştı 36 yaşında olmasına rağmen…

Fakat Muhammed Ali Clay, keşke boksu bu maçla birlikte bıraksaydı da şampiyon olarak çıktığı Larry Holmes maçını ve sonrasında Tyson’un ilk şampiyonluğunu kazandığı rakibi Trevor Berbick’e karşı sıralama müsabakasını kaybetmesiydi. Şampiyon o maçta veda etseydi, şimdi bu tartışmalar kesinlikle olmazdı diye düşünüyorum. Açık ara “Greatest” olurdu zaten.

Tyson, Evander Holyfield’a 2 kez kaybetti ve rövanşı alamadı. Üstüne bir de Lennox Lewis’e , Danny Williams’a ve Kevin McBride’a nakavt olunca bence herşeyi berbat etti. Ama hak vermek lazım çok paraya ihtiyacı vardı ve kaybedeceğini bile bile lades diyordu. Ancak bunlar hep karnesine eksi olarak yazıldı. Lennox maçı bir kumar oldu. Kazansaydı ne kadar borcu varsa bitirebilirdi. Bu da kesin…

Tyson %75 nakavt ortlaması ile 44 nakavt elde ederken Ali %60 ortlama ile 37 kez nakavtlı galibiyet kazandı. Ali 5 kez yenildi, Tyson 6 kez… İkisi de son dört maçında 3 kez kaybederek veda etti boksa… Muhammed Ali bir kez nakavt oldu Mike Tyson 5 kez… (Bu ciddi anlamda Ali’yi Ön Plana Çıkarıyor) Ali 61 maçta 549 round maç yaparak ne kadar büyük bir tecrübe olduğunu resmen ortaya koydu. Tyson ise 58 maçta kariyeri boyunca 217 round maç yaptı. Tyson da burada Ali’ye oranla daha hızlı ve süratli bir fenomen olduğunu gösteriyor. Tabi Ali’nin 15 roundluk maçları 13 kez 15 round olarak bitirdiğini unutmayalım. Tyson ise 15 round maç yapma tecrübesini hiç yaşama fırsatı bulamadı.

Şimdi sonuç ne Bilgehan diyeceksiniz! Sonucu bana bırakmadı Mike Tyson. Twitter’dan bir açıklama yaptı ve artık kimse bu konuda konuşmayacak. Tyson geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı açıklama “All time Greatest Muhammes Ali” yazdı. Yani tüm zamanların en iyi boksörü Muhammed Ali’dir ben değil demeye getirdi. Bu mütevazi tavrından dolayı belki de dengeyi sağladı rekabette.

Son sözüm şu! Ali’nin sabrı ile Tyson’ın gücü birleşseydi herhalde tarih o boksöre 3 değil 30 yıl hapis yaşatırdı.

Hoşçakalın… Yeni yazımda buluşmak üzere… Sevgi ile kalın…

Bilgehan DEMİR


Haberle ilgili başlıklar: ,

Benzer Haberler

 1. Aziz

  Yüreğinize sağlık.

 2. Kemal Yenigun

  Efsane boksorleri anlatan efsane bir yazi kalemine ve yuregine saglik.Tyson karizmasina tarzina coolluguna soylenecek soz yok keske turkiyeye gelsede tanims a sansim olsa.

 3. Uğur

  Ben bir örnekler açıklamak istiyorum ama örneğim biraz farklı alakası yok yani bence mike tyson c.ronaldo gibi güçlü kuvvetli hızlı yumrukları var,
  muhammmed ali ise messi gibi yetenekli çok hızlı atik yani demek istediğim yani şaun messi mi ronaldo mu deseniz arada çok fark olmaz aynı bu karşılaştırmada böyle hangi boksör daha çok seviliyosa o daha iyidir hani direk mike yada ali iyi denemez bana göre.

 4. arda

  ali, tysoon’a oranla daha spor ahlaklı bir boksördü ve hayatını spora adadı. tysoon’ın ise en verimli çağları hapiste ve spordan men ile gecti. tysoon kim ne derse desin boks tarihinin en iyisidir. o hapis ve men olayı olmasa su anki başarılarını 2’ye katlardı.

  • Ustad ali

   Mike hapise girmeden once bi kere yenildi ama hapse girmeden once hic yenilmedi.

   • Ustad ali

    Yani ali hapse girmeden evvel hic yenilmedi.Yukarıda ali yazmayi unutmusum.

 5. ahmet kurt

  Ali tüm zamanların en iyisidir…

 6. Ramazan soylu

  Tüm zamanların en krali en iyisi mike tydsondur

 7. Fatih köse

  Tüm zamanların en iyisi ali, tyson ise sadece alinin arkasında 2.sırada, hangisi daha iyidir diye tartışılmaz bile,tyson hapis yattı yatmasaydı kesin en iyi olurdu diyenlere, ali de hapis yattı ustelik kimse aliyi yenemeden girdi kodese, ve 36 yaşında hala şampiyondu,ali tartışmasız en iyidir.

 8. Ustad ali

  Ali gücü kuvveti yerinde iken yenildiği her rakibinden rövanşi aldi.Mike holifiyde iki kere yenildi.Yani yenemedi o adami ondan daha güçlü degildi.Ali ise devrinde her rakibinden daha üstündü.Mac yapacak olsalar ali freizer maclari gibi olurdu.Freizer de tipki mike gibiydi.Bir nevi ayni stildeler mike ile.Ali freizeri iki kere yendi.Freizerin yerinde mike olsaydi onu da yenerdi.Diger karsilastirmada hapis olayi.Ali hapse girmeden evvel hic yenilmedi.Mike ise hapise girmeden once bir kere yenildi.Mike 2 numara saygimiz büyük ama ali mikeden daha büyük.Mike lennoxa da yenildi bu arada.Bide ali bir kere ko oldu mike ise dört kere.

 9. Okay Yılmazer

  Bilgehan Demir gerçekten de harika bir analiz yapmış. Söylenecek başka bir şey bırakmamış gibi adeta. Tebrikler. Ali’nin nasıl bir boks ustası olduğunu anlatmaya gerek yok. Ama Tyson bir başkaydı. İşini tek yumrukta bitiren, rakip gardını almışken bile onu yere serecek sertlikte yumruklar atan başka bir boksör daha gelmedi. Formunda olan bir Mike Tyson’un önünde kimse duramaz! diyerek bitirmek istiyorum. Fakat, estetik olarak ve spor etiği açısından Muhammed Ali her zaman bir ikon olacaktır.

  Saygılar

 10. Okay Yılmazer

  Bu konuda şunu da eklemek gerek: Tyson’ın “Ali en büyük” diye açıklama yapması aslında medyanın baskısıyla yaratılmış olan atmosferin bir ürünü. ki zaten daha önce “Gelmiş geçmiş en büyük benim” diye haykıran da kendisidir. Fakat, Mike Tyson psikolojik sorunları olan biridir. Onun bu sağlık durumu ıskalanırsa sağlıklı bir değerlendirme yapılamaz. Ve, Ali ise tam tersine son derece presantable, renkli bir kişiliğe sahipti. Gerçekten de her konuda bir fikir üreten, esprili, sevimli ve hoş bir insandı. Siyahilerin çektiği acılara karşı direnen bir halk kahramanı olarak ortaya çıkması da onun popülaritesini artırmıştır. Yani Ali bir nevi, siyahların bir simgesi haline dönüştürülmüş, birçok insanın gönlünde taht kurmuştur. Çok yönlü, sempatik kişiliğiyle kazanması istenen adam olmuştur. Ali’nin bütün maçları gerçekçi bir gözle analiz edildiğinde günümüzdeki Deontay Wilder ya da anthony joshua gibi olağanüstü boksörler karşısında ne kadar zayıf olduğu açıkça görülebilir. Tyson ise Alinin tersine itici, kin dolu, kendisini ifade edemeyen, hatta bir psikopat kimliği ile tanındı. Psikopat olduğunu zaten kendisi de itiraf ediyor. Ne ki onun bu sağlık durumu belki de tarihin görebileceği en büyük boksörün kariyerine gölge düşürdü. Bu arada Tyson’u tahtından eden Holyfield’ı da küçümsememek gerek. Gerçi Tyson’a sarılarak kurtuldu ama o da büyük bir boksör. Önümüzdeki on yılı joshua domine edecek gibi görünüyor. Bence yeni bir çığır açacak. Ama o bile formunda olan bir Mike Tyson olamaz.

 11. ömer

  yorumları okudumda sadece güldüm insanların muhammed aliye olan sempaztizi sanırım analiz yapma yeteneklerininde önüne geçmiş kim ne derse desin ben daha hayatımda mike tyson gibi bir şampiyon görmedim yenilgi maçlarının sebebi elbette belli hapis vs ama mike tysonla maç yapıp onu hakkıyla yenmemiş adam ben en iyisiyim demesin bir muhammed alinin karşısına boksörlerin cüssesine ve maçları kazanma roundlarına baksın birde mike tysonın fırtına gibi rakipini kasıp kavurduğu ve round sayılarının 2yi 3ü geçmediği maçları izlesin muhammed ali korkak dövüşen biriydi ve rakipleri hiç bir zaman rakip denilecek insanlar değildi

  • Ustad ali

   Alinin 74te 26 yaşındayken ezdiği foremon 94te 46 yaşında wbc kemerini aldi.bir sene evvel kemeri alamadığı maçta 45 yasindaydi ve karşısındaki adam tysonu ezen hollyfielddi.aliye yenildikten bir kac sene sonra 28 yaşında boksu birakip 38 yaşında geri dönen 44 yaşında hollyfield gibi bir efsaneye, mike tysonu delen gecen 26 yasindaki hollyfielda o kel göbekli yaşlı adamin nasil ecel terleri dokturtugune bi bak.don 26 yaşındaki foremonun 32 yaşındaki aliden yediği alti yumrukla nasil ko olduğuna bak.eğer 20 yaşındaki mike ve 22 yaşındaki ali karşı karsiya gelseydi bizim pitbull mike dans eden efsanenin yanına sokulamazdi.22 yasinda ringde dort dönen alinin içine girip ko etmek michael spinksi yahut larry holmesi yenmeye benzemez.ali yumruk yemeden sampiyon oldu.bir yumruk bile yemedi.foremonu kistas al bi düşün bakalim kim büyük.sansa foremon gibi bir adam 90 lara sarkti böyle bir kıyas yapabiliyoruz.diğer taraftan ali 36 yaşına kadar kime yenildiyse rövanşı aldi.ne zaman ki don king pezevengi boksu bırakmış parkinson başlangıcı olan aliyi holmes ve berbickin önüne atti o zaman ali aligin bir şeyler kaybetti.oda size göre.mike ne hollyfieldi ne de lennoxu bi kere bile yenemedi.zamanindaki bir efsaneyi bile yikamadi.ali ise hem freizeri hemde foremonu hem ken nortonu totalde ezdi.bu kadar

  • sertouch54

   Ömer, söylediklerin çok komik dostum, inşallah kendin de inanmamışsındır bunlara 🙂

 12. Kenan

  Ömer sana kesinlikle katılıyorum. Mike Tyson ve Muhammed Alinin bütün maçlarını izledim. Kesinlikle Tyson Aliden bir değil iki gömlek daha üstündür. Muhammed Ali her maçında kesin 100 lerce yumruk yer. Ama birde Mike Tyson’ın maçlarına bakın tek bir yumruk bile yemeden biten onlarca maçı var Tysonun. Bir Tyson’nın rakiplerine bakın birde Alinin rakiplerine bakın. Kesinlikle ama kesinlikle Mike Tyson Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi boksörüdür. Eğer ikisinden en iyi zamanlarında bir maçı olsaydı, Tyson Ezer geçerdi.. Sağlıcakla Kalın.

 13. Mzby54

  Tyson maclari daha kisa sürdüğü icin tyson gize daha hos gelebilir ancak totalde muhammed ali baskin gibi geliyor bana
  iki sporcuyu birbiriyle karsilasmadi ancak bazi ortak noktalardan cikarim yapabiliriz
  1. İkisi de Berbick le mac yapti ancak Ali o macta parkinson haliyle maca ciktigindan Tyson un Berbick i k.o etmesi iki sporcu arasinda tam bir degerlendirme yapmayi kısıtlıyor
  2. Foreman konusuna mukemmel deginilmis yorumlarda aynen katiliyorum
  3. Gus D’amato nun Tysob dan cok once yetisrirdigi bir diger sporcusu Floyd patterson örneği var ki bu adam Tyson un android versiyondan onceki update edilmemis seklidir. stili ayn tyson gibi ve Ali ile 2 kez karsilasip yenilmistir Patterson örneği ve Fraiser Tyson benzerliklerini de düşününce Tyson ali ile karşılaşsa Yenemezdi diye düşünüyorum. Saygılar

  • Deontay DL

   bence yenerdi refleksleri yumruk gücü hareketliliğiçok fazla alide çok hızlı ama tyson baskı kurrken tysona yetişemezdi tyson ilk 5 raund içinde ko ederse ederdi aliyi eğer 5 rundda bitiremezse maç alinin tarafına geçerdi

 14. TÜRK

  Tamam tyson büyük bi efsane ama cok abartılıyor be abi. Adam çıktığı bütün büyük maçları kaybetti neredeyse 6 yenilgi 5 nakavtlamı em iyisi olucaksın? Bencre vitali tysonı en iyi zamanında mezara gömerdi. Şunuda belirtiyim benim için tarihin en iyi boksörü floyd mayweatherdır.

 15. TÜRK

  Adam 40 yaşında bile şuanda en iyilerle kıyaslanıyo golovkin-canelo-crawford-loma ve vs 40 yaşındayken ne ali nede tyson kalmıştı piyasada ve rezil sonlarla emekli olmuşlardı.

 16. Hayrettin Saygın

  Ali greatest tir, gerisi hikayedir, hikayenin baş kahramanı da tyson olur. Ali, boksunu ringde bir kişiye karşı değil de tek dişi kalmış canavar a karşı yapmıştır.

 17. cellat hopkins

  Tayson evet sansasyonel galibiyetler aldi ama ali en iyisidir artilari her konuda teknik taktik ve kondisyon konularinda tayson dan ilerdedir fikrim bilgihan bey efsanelerin otobiyografisini cok guzel ozetlemis kalemine saglik ve tayson da sunu biliyor ali en iyisiydi tayson maclarini heycanla bekleyen ve maclarini izleyen.biri olarak ali benim.icin ondedir tayson ise saygiyi ve efsane kelimesini hak eden boks sporuna cesur yuregiyle korkusuz yapisiyla damga vurmustir saygilarimi sunuyorum

 18. cellat hopkins

  Benim siralamam 1.ali 2 raky marciano 3. Lenonx leves 4.tayson 5. Framon 6 evender.7 vitali

 19. Mehmet Koçak

  Adamlık ve spormentlikte M.Ali Ama işin bokunu zevki ise kesinlikle Mike tyson herşey skor değil birde göz zevki var Floyd mu izlemek istersin ggg yi mi

 20. Mehmet Koçak

  Adamlık ve spormentlikte M.Ali Ama işin boksunu zevki ise kesinlikle Mike tyson herşey skor değil birde göz zevki var Floyd mu izlemek istersin ggg yi mi

  • Deontay DL

   aynen öyle adamın tipi pittbul gibi tıknaz geniş vücut saldırganlığı ortalık karıştırma bakımından daha zevk veriyo korkutucu bi insan lewis maçında örneğin adamlar bariiyer oluşturdu 😀 ne yapçağı belli değil

 21. Ali Han

  Kim ne derse desin, dünyanın en iyi boksörü Mike Tyson’dır. Ali rakiplerini yenerdi, Tyson ise bitirirdi. Tyson; tekniği, gücü ve hızı ile gelmiş geçmiş en korkutucu boxördür. Mike’ın en büyük eksikliği olgunluktu, o da muhtemelen anne ve baba sevgisi eksikliğinden kaynaklanıyordur. Yanılmıyırsam Don King’in şöyle bir sözü var: Tyson sadece tabağın içindekini görüyordu, Ali ise tabağının kenarını da görebiliyordu.

 22. Big George

  Konunun doğal fenomenleri Ward veya Floyd en iyisidir diyenler henüz gelmemiş çok ilginç. 😀

  Ali ile Mike Tyson yan yana koyulacak isimler değildir. Mike Tyson kendisi bile demiş zaten Ali en iyisidir. Ki ikincilik mertebesine Tyson’u koyana kadar Lennox, Foreman gibi birçok boksör koyulabilir.

 23. WildervsJoshuaa

  İkiside cok buyuk efsane hem.kisilikleri hemde kariyerleriyle . kisilikte muhammed ali daha ondedir fakat sporculuk olarak esitttirler bana gore . stil olarak farklilar ali teknik bir boksordur ttson ise taktik yok bam bam bam yapar …

 24. Don King

  6 ay sonra omere cevap vermişim.böyle tuhafliklarim vardir.ama yorum yorum gelismisim be(:

 25. Bedir Altın

  Benim listem
  1-joshua
  2- w.kiltcko
  3- wiyt
  4- takam
  5- brerezil
  6- Ali
  7- Tyson
  8- dağcı korneş
  9- foreman
  10- Lewis

  Ahmet kurt, Conan, big George gerçek liste işte bu bi silkelenin kendinize gelin. Joshua gibisi milenyumda bir gelir ondan önceki cengaver Herkül müş.

 26. conan

  Tysonın melek gibi kalbi var çoğunuz bilmez. Kendisi iyi bir güvercin severdir. Ben boks izlemeye mike tysonla başladığım için gönlümdeki yeri ayrıdır. Tyson ortalığı silip süpürürken lennox ve holyfield boks salonunda lapacılık yapıyordu. Kurt kocayınca köpeklerin maskarası olur mike reyis de formdan erken düştüğünde bu iki boksöre yenilmiştir. 80 li yıllarda ikisi de tysonla maç yapsa ring minderini öperlerdi.

  • ahmet kurt

   yalnız şöyle bir şey var. dövüştüklerinde holyfield tysondan 3-4, lewis te 1 yıl daha yaşlıydı 🙂 tyson ın erken kocaması lewis ve holyfield ın suçu değil. tyson ın kalbine gelirsek özellikle boksu bıraktıktan sonra gerçekten bana da çok samimi bir insanmış gibi geliyor. tyson reisi inanılmaz samimi ve sevecen buluyorum. tyson ın hayatını stand up şeklinde anlattığı ”tartışmasız gerçek” isimli yapımını çok seviyorum. çıktığından beri her sene bakarım.

 27. ahmet kurt

  bu yanlış genel kanının aksine tyson kesinlikle çok çok teknik bir boksördür. her şeyden önce taktik maktik yok tarzı bir stile sahip değildir. çok agresif bir stille rakiplerini 1-2 raundda nakavt ettiği doğrudur. fakat bunu akıllıca, iyi bir defans yaparak başarır. kalın kemikli fiziğinin aksine çok hareketli ve hızlı bir boksördür. kısa boyunun ona vermiş olduğu avantajla yaptığı güzel eskiv ve fentleriyle uzun rakiplerinin içerisine girer kroşe ve aparkatlarıyla da bu adamların işlerini bitirirdi. ben üst düzey bir tekniğe daha daha eski yıllarda sahip olduğu ve çok daha iyi, sağlam bir kariyere imza attığı için ali yi tyson dan önde görürüm. ali kendisinden önce kimsenin ”yapamadığı” ve yapmadığı şeyleri boks sporuna katmıştı. ayrıca tyson sadece ilk yıllarında büyük bir başarı yakaladığı için lennox lewis gibi boksörler ondan önde görülebiliyor. hatta tüm zamanların en iyisi sorusuna tyson cevabını veren yabancı bokssever sayısı da bir hayli azdır. sebebi dediğim gibi çabuk parlayıp bir anda yok olmasıyla alakalıdır. fakat bana ”saf boks yeteneği” dendiği zamanda aklıma ali ve tyson gelir. bence bu adamlar gelmiş geçmiş en yetenekli 2 boksördür.

  • Kanguru Perkovic

   Çok çok guzel açıklamışsın. Siteye takildigimdan beri gördüğüm en iyi yorum diyebilirim. Harfi harfine katiliyorum

 28. Deontay_Wilder

  benim için kimin en iyi olduğunun bir önemi yok.
  ben adamın boksa verdiklerine bakarım.
  bir adam bana izlerken zevk verebiliyorsa benim için kafidir.
  lennox’un tyson’dan iyi olmasının benim için önemi yoktur çünkü lennox bana izleme keyfi vermez.
  keza holyfield’ın tyson’u yenmiş olması da benim için anlam ifade etmez çünkü tyson bambaşka bir boksördü ve bambaşka bir stile sahipti.
  izlerken en keyif aldığım boksör tyson az mı bekledik sabaha kadar maçlarını..
  eskiv,teknik,hız,kondisyon,defans,güç ne ararsan vardı..
  yumruk yemekten korkan biri de değildi maçları o nedenle heyecanlı geçerdi..
  böylesine büyük bir efsanenin Floyd gibi bir medya maymunuyla kıyaslanması bana acı veriyor.
  ali zaten boksun piri olduğu için ona diyecek bir şey yok.

 29. GGGökhan

  İkisinin de hayranıyım ama Mike TYSON derim. Adam Golovkinden daha kısa var mı ötesi ? O boyla neler neler devirdi efsaneler efsanesi bir adam. O boyla bunları başaran adam biraz daha uzun olsaydı kimbilir neler yapardı düşünemiyorum…

 30. Marvin Hagler

  1985-1990 yılları arasındaki mike tyson.
  https://www.youtube.com/watch?v=R2RxpsS639I

 31. hitmonchan

  Bu iki boksörün de en iyiler olarak gosterilmesinin sebebi rakiplerini yenmeleri degil yenme bicimleri, farkli stilleri ve sansasyonel hayatları. Yoksa bu tartismaya eklenecek joe louis, rocky marciana, larry holmes ve vitali kltchko da var bence.

 32. safkan

  Benim görüşüm, en iyi zamanında tysonı kimse yenemez, douglas maçı bir kazaydı tyson doymuş ve iyi hazırlanmamıştı.

 33. Tek Kral Deontay Wilder

  Benim için gelmiş geçmiş tek kral deontay wilder dır… konu burada kapandı arkadaşlar dağılabilirsiniz 🙂

 34. Tek Kral Deontay Wilder

  Şaka bi yana bana göre izlediğim en iyisi lennox Du gerek fizik yapısı gerek ring hakimiyeti ringde görsel ziyafet açısından enfes bi boksördü… ama tyson ile ali arasında seçim yapsam muhamed ali derdim …

 35. Roman

  BU YAZI COK ESKI 2 3 YIL ÖNCE BU SITEDE YAZILMIŞTI. BENDE O ZAMAN OKUMUŞTUM.

 36. Garyosullivan

  Akşam akşam çok güldüm. Bu nasıl video böyke 🙂

  https://youtu.be/NxxTWI7Ldrs

 37. Yasin Yavuzyılmaz

  gençlik yıllarında kömür dağıtım şirketinde nakliyat yaparak, hendek kazarak ve demiryolu işçisi olarak çalışmış, 2. dünya savaşında abd ordusuna malzeme taşıyarak orduya hizmet etmiş ve 1946 yılında ordular arası boks turnuvasında şampiyon olmuş, rocky filmine ilham vermiş, kısacık kariyerinde 49 prof. maçta 49 galibiyet ile yenilgi almadan kariyerini tamamlayan tek ağır siklet boksörü Rocky Marciano’dur. hatta günümüz boksörleri ile karşılaştırdığımızda marciano, boksa geç sayılabilecek bir yaşta başlamıştır. gelmiş geçmiş en iyiyi sorduğunuzda cevabı başkalarında aramayın. eldivenlerin farklı cisimler konulduğu, denetimlerin az olduğu, çetelerin veya siyasi otoriterlerin elinde olan salonlarda, şikenin kol gezdiği zamanlarda, 49-0 yapan boksördür marciano. dünyadaki bütün boksörlerin ağır sikletin en iyisi olduğu konusunda şüphe duymadıkları boksördür marciano. lakapları the brockton blockbuster ve undefeated.

  ali, tyson bir yere kadar, hepsinin üzerinde marciano var.

 38. irfan çakmakçı

  Tüm zamanlarin en iyisi sözü zaten baştan sakat bi niteleme.her sporda yapiliyor cok yanliş buluyorum.her sporcu kendi dönemi ve rakipleriyle degerlendirmeli.alinin donemi idman şartlari beslenme durumlari ve koruyucu ve kuvvetlendirici ilaç takviyeleri gunumuzle bir mi.70 80 yillarda haftada iki idmanla maca cikarken bugun butun sporlkarda gunde cift idman yapiliyor.bugun bir prof.boksorun en az on kisilik bir kadrosu var.ali kendi doneminin en iyisidir tayson kendi doneminin en iyisidir.taysondan sonra lewis ondanda bayragi vitali almistir.su anda bayrak aj de dir.bozmazsa on sene agir sikleti domine edebilir.yanliz alttan dubois eger gelisim gosterirse ali fazier rekabeti yasatabilir.her seyin iyi olmasi dilegiyle İYİ aksamlar TÜRKİYEM

 39. CeKo

  Tarihin gördüğü en büyük boksör Muhammed Ali’dir. Biri de demiş en iyisi Floyd şaka gibi 🙂

 40. GENNADYMUSTAFA

  Herkes uzun uzun yazmış gerek kalmadı. Genç tyson hepsinin içinden geçerdi, muhammed ali de dahil. Prime tyson tüm zamanların en iyisidir.

 41. ahmet kurt

  marciano ağır siklet değil ki. kariyerindeki en ağır haliyle ringe çıktığında kilosu 87 civarıydı. birkaç boksör dışında 90 kg üstü rakiple bile dövüşmedi. ben marciano yu bu koca adamlar arasında ağır siklet olarak görmüyorum. hem zorluklar içerisinde yenilgisiz bir kariyer yapmış olması da onun en iyi olduğu anlamına gelmiyor. benim gözümde çağının ne kadar üzerinde bir kaliteyle boks yaptığı önemli. tabi ki teknik olarak o dönemin boksörlerinden çok daha iyiydi. ama mesela ali nin sonny liston ile yaptığı ilk maçı izlerseniz bu adamın günümüzün ağır siklet kalitesinden daha iyi dövüştüğünü görürsünüz. o zamana dek kim öyle fent yapmış? kim o eskivleri atmış? bir ağır sikletin elleri, bacakları nasıl olur da bu kadar hızlı? ali öyle dövüşmeyi kime bakarak öğrenmiş? tyson 178 lik boyuyla larry holmes u nasıl öyle nakavt etmiş(holmes o maçtan tam 4 yıl sonra tommy morrison ı nakavt eden ray mercer i puanla yenmişti. boru değil 🙂 ). kendisinden daha ağır ve daha iri olan bu adamların işlerini nasıl 1-2 raund içinde bitirmiş? günümüzün boksörleri rocky marciano gibi değil ali ve tyson ın stillerini benimseyerek dövüşüyor. en iyiyi ararken kim boksa ne katmış ben ona bakarım.

  • Tek Kral Deontay Wilder

   Ahmet kurt seni tebrik ediyorum kardeşim bu kadar bilgiyi araştırıyosun biliyosun helal olsun 🙂 seni bilgi olarak sabit kancaya benzetiyorum bilmiyorum izledinmi hiç 🙂 🙂

   • ahmet kurt

    eyvallah dostum o filmi maalesef izlemedim 🙂 son dönemlerde türk filmlerini pek beğenmiyorum. gerçi bu aralar yabancı filmlerle de aram iyi sayılmaz.

    • Tek Kral Deontay Wilder

     ahmetim sana iki film tavsiyem var biri denzel washingtonun adalet bide kore yapımı geçmişi olmayan adam filmlerini izle derim … ama aksiyon filmleri haberin olsun

  • kguags

   Ali o kadar bilgiyiprofesyonel geçmiş boksörleri inceleyip sentezleyerek oluşturdu. Bunu kitabında kendi anlatıyor. Örnek robinson, walcot. Bi anektod ali bi zamanlar archee moore un yanında çalışmıştır. Kısa bi süre. Şartlar biraz ağır olduğu için bırakmıştır. Askeri düzen gibi. Ali nin bi antrenör ü yoktur. Kendi kendisinin antrönörüdür. Hem yazar hem yönetir.

  • Roman

   Ali boyle dovusmeyi kime bakarak öğrenmiş?

   https://youtu.be/qWLd8U6ePyo

   Unutanin kalbi kurur aga 🙂

   • ahmet kurt

    ulan annemin şu çilekli pastayı yapmasını 100 kere istedim. her seferinde yapıcam yapıcam dedi bir türlü yapmadı 🙂 şerefsizim geçenlerde aklıma şu reklam ve annemin bana o pastayı yapmaması geldi 🙂 içimde kalmış ah anne ah 🙂

    • Roman

     Bir nesil o pastayı yemek isteyerek, yaşlanmaya devam ediyor. Ben de dahil. 🙂

 42. irfan çakmakçı

  Olcumleme yapamayacagimiz bir konuda kesin verilen her karar subjektiftir.roky ile ali. Ali ile tayson mac yapamayacagi icin en iyi budur sozleri sadece o kisinin subjektif bakis acisini yansitir.test edilemeyecek seyler bilimsel olamaz.

 43. Bankaci

  Şahsen boksörlerin bana verdiğine bakarım.

  Yenilmemiş yenilmiş olması çok önemli değil.

  En iyi zamanlarında, tyson maçı olsa sabaha kadar heyecandan uyuyamazdım.

  Alinin maçı olsa bilet alıp o maçı canlı izlemek için -borç bulmak için gerekirse senet imzalayıp-izlemeye giderdim.

  Daha önce de yazdım.alinin ara vermeden önce yaptığı şey boks değil sanat eseridir.

  Diğer hiç bir boksör için uykusuz kalamam yada borç aramam sabaha karşı kalkar izlerim.

  Bilgehan abiye de bu samimi yazısından dolayı teşekkür ederim.

 44. Ubeyd2009

  Herkese selamlar arkadaşlar burada yeniyim ve belkide buradaki arkadaşlardan çok daha za boks bilgisine sahibim
  Konu ile ilgili şu yorumu yapabilirim gelmiş geçmiş en iyi boksör Muhammed Ali olabilir belki fakat Mike Tyson tüm olumsuzluklarına rağmen gerçek bir efsane bunun aksi ni iddia etmek imkansız …

 45. TÜRK OĞLU TÜRK

  frank sinatra bile ali nin maçına bilet bulamadığı için gazeteci kılığında gizlice maça gittiğini bilirim….beyler dikkat frank sinatra dan bahsediyoruz…böyle bir adamdı işte ali…

 46. Claymaker

  Ali trafik cezası yüzünden 26 yaşlarında 1 hafta hapiste yattı

  Onun dışında boksa ara verdiği zamanda hapiste yatmamıştır arkdaşlar

 47. kguags

  Shavers: ali maçında bana 14 raund dayan. Son raund saldır, indirirsin dediler. 14 raund alinin yorulmasını bekledim. Tamam yoruldu derken…

  Spiker: sonra?

  Shavers: ali daha yorulmamış. Maça yeni başlıyordu. 🙂

  • ahmet kurt

   15. raundun son 30 saniyesinde saymıştım 40 tan fazla yumruk savurmuş 🙂

   • kguags

    Ali nin tabiri, o hareketlere o saydırmalara yedek depo diyor. Antrenman metotları falan bu yönde imiş. her brakibe ayrı taktik. 1967 Ara vermeden önce rakiplerini kaçıncı roundda yeneceğini söyleyen birisi. Zamanı boksörleride diyor. “Ali o kadar rol yapardıki sanki kazanacağını zannederdin. Sonra işini bitirirdi.”

 48. lenolewis

  Ali en iyidir tartışmıyoruz da zaten ama 2.sıraya tyson neden geldi onu anlayamadım.tysonın jdoyglasa kadar yendiği tüm boksörleri lennox da holyfieldda patates ederdi edemezdi diyenin alnını karışlarım

 49. kguags

  Tyson süper stile sahip bir boksördür. Tek şansızlığı magazin ve show dünyasının kirli dünyasına bulaşması. Aşırı kibirin oluşması. Ali 1964 te şampiyon. Tyson 1988 de. Karşılaştırma bence biraz mantıksız. Sadece hayal dünyamızda bu mümkün.

 50. Klitschkoo

  En iyi kimdi bilemem ama “ben en iyiyim” lafı en çok Ali’nin ağzına yakışıyordu

  • ahmet kurt

   arkadaş noktayı koydu beyler şimdi dağılıyoruz 🙂

   • halil bulut

    ahmet kardeşim muhammed ali turnuvasında süperortada eubank george grovesu yendikten sonra finalde callum smithi yener mi? sence o maçın favorisi kim olur ama bana sorucak olursan eubank kupayı alıcak

    • ahmet kurt

     Benimde favorim eubank. Ama callum smith maçı groves maçından daha tehlikeli geçer bence.

 51. Deontay_Wilder

  Bana marciano çığırtkanlığı yapanlar biraz anlamsız geliyor..
  yani hamaset yapmaya gerek yok.
  imrenilecek bir özgeçmişi ve iyi bir kariyeri olabilir ancak doğru dürüst izleyemediğiniz bir boksörü nasıl tüm zamanların en iyisi olarak addedebilirsiniz?
  herkesin en iyisi kendine esprisi yapmayın 🙂

 52. Garyosullivan

  Bana göre boksun en iyisi dillian “the titrek” whyte’tır.

  https://i.hizliresim.com/mJARo4.png

  Şaka bir yana muhammed ali gerçek bir efsanedir. Böylesi bir isteği inanıyorum ki başkası için kesinlikle kabul etmezlerdi.

  “ŞÖHRET YOLU”NDA İSMİ YERE DEĞİL DUVARA YAZILDI
  Hollywood, ünlü yıldızlarının isimlerini, Güney Kaliforniya’lı sanatçı Oliver Weissmuller tasarlamış olduğu ve Consolidated Terrazo Company adlı şirketin yaptığı birer yıldıza yazıp 1958 yılından beri Hollywood Bulvarı yani Şöhret Yolu’nda halen sergilemekte… Bu yıldızların hepsinin yerde sergilenmesine rağmen sadece tek bir yıldız binanın duvarında yer almakta. Ve bu yıldız çoğu kişinin bildiği gibi Ünlü bir boksör olan Muhammed Ali… Hollywood bulvarına konulmak istenen yıldızla ilgili “Ben peygamber ismi taşıyorum, ismimi yerlere yazdırmam” diyen Muhammed Ali için bir ilk gerçekleşiyor ve efsanenin yıldızı duvara yerleştirilerek ölümsüzleştiriliyordu. Ve bugün hala “Şöhret Yolu”nda duvardaki tek isim Muhammed Ali…”

  • Roman

   WHYTE’I HAFİFE ALMAYA DEVAM EDIN. O DA NAKAVTLARINA DEVAM ETSIN. WILDERI BRUTAL KO EDINCE GÖRECEĞİM SIZI BU SITEDE. 🙂

 53. ATABEY 51

  Bu yazı eski bir yazı olması lazım önceden okuduğumu hatırlıyorum. Beğendiğim bir yazıydı.

 54. Roman

  DILLIAN WHYTE: “ZORUNAMI GITTI KARDAŞ ZORUNA ZORUNA HEYY” bu kısmı şarkıdaki gibi söyleyenlere selamlar.

 55. Prorsum
 56. Tugay Özay

  Güzel bir makale olmasına karşın farklı zaman dilimlerindeki boksörleri kıyaslamak mantığa aykırı.

  Ali’yi tartışmayı ise anlamsız buluyorum. Ali bir boksörden fazlasıydı. Vatandaşı olduğu işgalci devletin askeri olmayı reddettmiş, ezilen halkların kahramanı olmuştu. Hem boksu hem de mücadelesi onu tartışmasız kılıyor…

  • Claymaker

   Öyle birini düşünün ki
   Öldüğünde

   Harlem sokağında yatan evsizden
   Türkiye’de tezgahtara
   Tunus’ta camiden çıkan adamdan
   Vietnamda Sandal’da yaşayan balıkçıya kadar

   Milyonlarca insanı arkasından ağlatsın

   İnsanların kalbine böylesine dokunan kaç insan kaldı dünyada kaç kişi geçti böylesine insanlığın ruhuna dokunan

   Günün birinde bir yerlerde görüşmek dileğiyle şampiyon

   • kguags

    George Foreman ile yaptığı maç sırasında antrenörü Angelo Dundee spor tarihindeki en gaz verici konuşmayı yapmıştır.

    “danset şampiyon,kimsesizler yurdundaki yalnız çocuklar için danset…çocuklar için salla yumruklarını…kiralarını ödeyemeyen işsizler için danset,…işini bitir…meyhanelerdeki ayyaşlar için danset şampiyon,kanserden geberen yoksul hastalar için, kefaletleri ödenmeyen sefil mahkumlar için,herkesin terkettiği eroinmanlar için,kocaları olmayan gencecik hamile kızlar için….danset şampiyon,savaş onlar için!…işini bitir…düşkünler yurdundaki zavallılar için,emeklilik maaşı alamayan yaşlılar için,pis bir sokakta müşteri bekleyen yaşlı ve yorgun fahişeler için…meyhanelerde oturmuş demlenen bütün yalnız kalpler için…bilardo salonlarındaki yalnızlar için, sokak köşelerindeki yalnızlar için,danset şampiyon, ?savaş onlar için?temizlik işçileri için salla yumruklarını; hava limanlarında, otobüs duraklarında, benzin istasyonlarında yerleri süpüren küçük insanlar için…savaş onlar için şampiyon! otellerde yatakları yapıp tuvaletleri temizleyen küçük odacı kızlar için dersini ver şu ….herifin dersini! seni kurtaranlar senatör değildi, vali değildi, başkan değildi…sokaktaki insanlar kurtardı seni.. şimdi sokaklar adına savaş, hadi işini bitir şu … herifin…bu ring ikinize fazla,hadi bitir işini,…yoksullar adına şampiyon, yoksullar adına! hadi salla yumruklarını,Muhammed Ali’yi hiçkimse yenemez, hiçkimse.. sadece cassius clay yenebilir ama o da bu akşam aramızda değil. danset şampiyon, hadi,danset”

  • Tugay Özay

   Harika 2 edebi yorum, teşekkür ediyorum, duygulandım…

 57. the replicant

  Hocam tüm zamanların en iyisi rocky marcianodur. tamam bu benim fikrim eyvallah da, gerçek de bu şekilde ya. ali ile marcianoyu daha önce yaptıkları tüm maçları kaydedip nasıl hareket izlediklerini ortalama olarak ortaya koyup ikisini karşılaştırıyorlar ve onda marciano öyle bir üstün geliyor ki, 1000 round maç yapsalar hepsini marciano kazanırdı deniyor. ben söylenenlerin yalancısıyım. yumrukları çok sert, hızı da bir muhammed ali kadar var neredeyse.

 58. emregani yavuz

  Zamanının en iyi boksorlerini yenen lenox lewis’i unutmamak gerekir

 59. GGG

  Siz deli misiniz ya, neden sadece ali ve tyson. FLOYD Mayweather, sugar ray Robinson, Rocky marciano, Manny Pacquiao gibi boksörler de aynı düzeyde sporculardı. Bana kalırsa tüm zamanların en iyisi Floyd Mayweather’dir. O yüzden ali tyson tartışmasına hiç girmiyorum. Ama kıyaslamak gerekirse bence Ali daha boksör, Tyson ise daha güçlüydü. Tüm zamanların en iyi iki boksörü Mayweather ve ali, sonraki en iyi iki boksörü ise Robinson ve Tyson’dır bana göre

  • TÜRK OĞLU TÜRK

   floyd una sektirtme bana burada….
   abin murat koç un izinden gitme sende…

   • GGG

    Sen ne biçim konuşuyorsun arkadaş? Benim kimsenin izinden gittiğim falan yok. Floyd’un başarıları zorunuza mı gidiyor niye bu kadar karalıyorsunuz anlamıyorum. Benim için tüm zamanların en iyisi Mayweather’dır. Senin için başka bir sporcudur. Saygı duyarım. Ama boksla ilgilenen biri olarak Floyd Mayweather gibi bir boksörü küçük görüyorsan eğer, senin adına üzülürüm. Bu gerçekten büyük bir eksikliktir

    • TÜRK OĞLU TÜRK

     floyd kimseyi en iyi zamanında yenememiş bir korkaktır…

     de la hoya – mosley – manny

 60. lenolewis

  ggg şakamısın gardaş ağırsikletleri tartışıyoruz gelmişsin floyd sende mi trollsün nesin.

  • GGG

   Burada tüm zamanların en iyi boksöründen bahsediliyor, sadece ağır sikletten değil

   • conan

    3g selam kardeşim. hala şampiyon olacağız diyor musun? 😀 😀

    • TÜRK OĞLU TÜRK

     soner reis; aslında bunlara 6-7 atardık ama sırf tudor işinden ekmeğinden olmasın diye atmadık… 😀

     • conan

      aslında maçın hakkı 6-0 dı. keşke atsaydınız. kadıköyde bu halde yakalarsak hiç affetmeyiz bu sefer 7 atarız.

    • GGG

     @conan marhaba abi. Kusura bakma dönemedim. Hala şampiyon olacağımızı düşünüyorum ancak birşeylerin değişmesi lazım. Beşiktaş’a bile yenildik. Çok kötü oynadık. Fenerbahçe olsa bu kadar üzülmezdim. Gerçi Fenerbahçe olsa o akşamki Galatasaray’a bi 7 tane sallardı. Gerçekten çok kötüydük. Bunun en büyük sorumlusu tabiki tudor ve de Sneijder, Podolski gibi isimlerin gönderilip yerine Belhanda Gomis gibi kapasitesi sınırlı oyuncuların alınması. Ne tudor ne de Fatih Terim’i istemiyoruz. İnşaallah o fato denen Yeşilçam artisti Galatasaray’ın başına gelmez. Doğru düzgün bir hoca ve bir iki transferle hala şampiyon olacağımıza inanıyorum

 61. Big George

  Rocky MArciano’yu sırf istatistiklerinden ötürü bu sıralamaya ekliyorsunuz. Haklısınız çağının iyi boksörü ama Rocky Marciano zamanında boks primitif bir spordu. Harala gürele bir haldeydi.

  Rocky Marciano’nun bırakın Ali’yi, Patterson, Liston, Norton gibi boksörlerle bile yarışabileceğini sanmıyorum.

  Şişirme bir boksördür yani. Daha doğrusu modern boksun istatistik şişirmesinden geçmişteki başarısıyla pay alan birisidir. Marciano’nun söz konusu edilmesi bence gereksiz.

  • conan

   big corc rocky’i itin kıçına sokmuşsun ayıp etmişsin. o ismini yazdığın boksörler rocky zamanında doğsalardı acaba ne iş yapıyor olurlardı? kimisi çöpçü, kimi esrarkeş, kimi hırsız olurdu. rocky o zor şartlarda boks yapmış, yenilgisiz olarak boksu bırakmıştır.

   • Big George

    Haklısın.

    Ama Maradona’yı, George Best’i düşün günümüz futboluna koy bir de o şekilde kıyasla. Yerinde bir kıyaslama olmayacaktır.

    Ben Rocky’i kötülemiyorum. Rocky dönemi boksu ile Ali’den sonraki dönemin boksu teknik anlamda birbirinden çok farklı boks tarzlarıdır kıyaslamanın imkanı yok diyorum.

    Prof boks ile amatör boksu kıyaslamak gibi bir anlamda.

  • GENNADYMUSTAFA

   +1

  • TÜRK OĞLU TÜRK

   ilk defa sana katılmıyorum george dostum 🙂

   rocky kendi döneminin tüm büyük şampiyonlarını yenmiştir…joe louis, jersey joe wallcott, ezzard charles, roland la starza, archie moore…
   bu saydığım isimlerin hepsi büyük şampiyonlardı…49-0 ve 43 ko mükemmel bir iş…

   ayrıca yaptığı boksta mükemmel bir stile sahipti…herkes yumruğun üstüne gittiğini zannediyordu ama öyle değildi…korkunç bir hız ve reflekslere sahipti…mükemmel bir şekilde bloke yeteneği vardı…

   joe fraizer ın stilini rocky marcianodan aldığı da söylenir…

   velhasıl büyük bir şampiyondur rocky…

  • Big George

   Dostlar bilhassa Türk oğlu Türk ve Soner yorumuma dikkatle bakınız.

   Rocky başarılı bir adamdır, döneminin iyi boksörüdür. Ama Rocky döneminde boks başka bir şeydi, Ali’nin açtığı dönemin boksundan çok gerideydi.

   Teknik olarak bu iki safhanın karşılaştırılması doğru değil. Rocky değil, onu istatistikleri yüzünden göklere çıkaranlar yüzünden adamı olduğundan daha büyük yapmanın alemi yok bence.

   • conan

    ama her boksörü yaşadığı döneme göre değerlendirmek lazım. şimdi m.ö. roma ordusunu şimdi elinde makinalı tüfek olan 5 kişi yenerdi. o zaman roma ordusu abartılıyor mu diyelim?

    • Big George

     Bence de yaşadığı döneme göre değerlendirmek lazım.

     Ali şimdinin boksörlerinin imkanlarına sahip olsa belki 300-0 bile yapabilirdi. Şimdinin boksörlerine boşuna çöp muamelesi yapmıyoruz. Eskiyi geçemiyorlar ondan dolayı çöp muamelesi yapıyoruz.

     Ali dönemi Rocky dönemini ekarte ettiği için efsane kabul ediliyor. Şimdinin boksörleri Ali’yi, Tyson’u çağ dışı kılacak bir boks yapsaydı Ali ve Tyson için de aynı yorumu yapardım.

     Ama şimdi ortalama bir Tyson, ortalama bir Ali gelse en kral ağır sikleti piyasadan siler 2018 yılında.

     Ordu örneğin de çok yerinde. Birinde tüfek var, onu steroid, yeni çalışma teknikleri, imkanlar olarak değerlendir. Diğeri de hiçbir şeyin gelişmemiş olduğu tüfeği hala bile edemeyen Roma ordusu.

     İkisini Ali ve Rocky Marciano olarak hala edelim. Ali makineli gibi yumrukları vururken Rocky kılıç kalkan. Olay bence bundan ibaret. 😀

     • conan

      ali günümüzde boksa başlasa belki daha da kötü olurdu. bunu bilemeyiz. çünkü günümüzün modern insanı, eski insanlara göre teknolojinin sağladığı imkanlardan dolayı daha bir yumuşak, rahata alışmış, zora gelmeyen canlılar.

 62. GENNADYMUSTAFA

  Prime tysondan sonra. Bütün olarak bakarsak floyd tartışmasız en iyisidir, güçlü, hızlı,teknik, kondisyonlu,çenesi sağlam, akıllı, kurnaz,var da var. Herkes kendi döneminin en iyisidir tüm zamanları lafı geçersede prime tysondur.

 63. lenolewis

  prime tyson prime ali bunları geçin kardeşim boksör dediğiniz adam nakavt sayısı çok olan yada ilk rauntta rakibi indiren adam en iyi boksör efsane filan değildir.tysonun yendiği rakiplere bakarsak ilk 37 maçında elle tutulur trever berbick vardır lary holmes vardır ki hepsi de bitik dönemlerindedir.bana diyinki tyson riddcik bowe ko etmiştir veya bana deyinki ıbebuchiyi ko etmiştir yada tuayı ko etmiştir yada holyfieldi sayıyla yenmiştir deyin hadi. ilk karşılaştıgı 27 rakibi hadi balon olmasada vasat boksörlerdir bu gerçeği de görün

  • conan

   ya senin kolofkinin yendiği rakipler çok mu iyiydi? canelo ve jacobs dışında alayı kolpa rakiplerdi. bunlara ermeni lemiyüks de dahil.

  • GENNADYMUSTAFA

   Uffff çok boş yaptın.

 64. fix1

  ali gelene kadar ali stilinde maç yapan yoktu. ve ali sitili denmeye başlandı. sonra tyson geldi. tysona kadar öyle geri adım atmadan maç yapan yoktu ve sonra tyson sitili denmeye başlandı. ikisi de efsanedir. lennox everder vs. iyi boksörlerdir ama bi ali, bi tyson efsanesinin yanına bile yaklaşamazlar. ve tyson koko çekip kendini bitirmeseydi. ve yine 80 lerde bu ikiliyle yani leno ve everderle karşılaşsaydı. ringi öptürürdü. bu benim görüşümdür. ucu açıktır. çünkü yaşanması muhaldir.

 65. Fatihhh

  ikiside unutulmaz ikiside harika sporculardı Ali en iyisi buna kimsenin bir şey dediği ayrı bir yetenek ve zeka ama tyson o boyla böyle cesurca savaşması uzun boylu devleri o kısa boyla indirmesi gerçekten insanı kendine hayran bırakıyor eskiden menajer tuzakları vardı şimdi şu dopingci bu şu ilacı almış muhhabeti var iki isimde her zaman özlemle anılacaktır. Günümüz boksörlerine baktığımızda yeri doldurulamaz bi boşluk gibiler atığınız ve aldığınız her yumruk için teşeKKürler 🙂

 66. lenolewis

  kell brok balon mu lemuix balon mu rubio balon mu monreo balonmu conan .bjs monreo maçında gördük ne hallere düştüğünü .

  • conan

   kell brook balon değil aslında göz çukuru kırılmasa maçı da alacaktı. lemiyüksü bjs bak nasıl yenecek izle 🙂

   • ahmet kurt

    göz çukuru kırılmasa maçı alacaktı 🙂 bunu inanarak yazdığını söyleme sakın

   • Roman

    ALIRDI…

    • Claymaker

     Bence babayı alırdı maçlar 3 round olsaydı kell brook Sergen Yalçın’dan sonraki en iyi boksör olurdu
     Ma
     Maçlar 3 roundluk patlamadan ibaret değil

     • Roman

      Bende o anlamda soyledim aslında da neyse 🙂

      • Claymaker

       hakkını helal et bir tarafımla anlamışım kusura bakma

 67. lenolewis

  fix lenox evander yanına yaklaşamazlardı ağır olmadımı sence.tysonun ön planda olması şöhreti medya ve yaşadığı skandal olaylardır.hemen atlamayın kötü boksör demiyorum ama tysonun yendiği her rakibi lennox da çok rahat yenmiştir hatta fazlasını da yapıp holyfiledi da yenmiştir.

  • conan

   lennox vitaliye rövanş vermeyerek kaçmıştır.

  • fix1

   lenolewis; lennoxla ilk maçı evender aldığı halde berabere denmiştir. avander, tyson ikinci maçında şu kulak hadisesi olmasa, tyson puan olarak önde götürüyordu. şöyle açıklayayım. aleksander karalin 2000 sidneyde amerikalı bir su aygırına yenilmiştir. bu su aygırının karelinden iyi olduğu anlamına gelmez. karalinin en güçlü olduğu zamanlarda güreşseydiler. karelinden 1 puan bile alamazdı.
   yukarıda da yazdığım gibi bunlar benim görüşlerimdir. nenem genç olsa dedemi almazdı 🙂 muhabbeti ucu açık…

   • ahmet kurt

    Ilk Lennox-holyfield maçını holyfield mı aldı??? Holydield bana göre o maçta 10-2 kaybetti. Yumruk istatistiklerinde de lennox 2.5 a katlamıştı holyfield ı. Tarihin en büyük hırsızlıklarından biri olan o maçta holfield ın hakkı yendi öyle mi? Yanlış hatırlıyorsun. Başka bir ihtimali olamaz.

 68. lenolewis

  koca kariyeri 1 maçla değerlendireceksen sözüm yok adamın yendiği boksörlerden efsane takım kurarsın

 69. JOE LOUIS

  Şimdi ben buradan uzun yıllar 63.5 kg boks yapmış birisi olarak soruyorum. Burada Kaç kişi eldiven giydi kaç kişinin kaç maçı var Kaç profesyonel maç seyretmiş? Siz kimsiniz boks kim siz ne anlarsınız. Biz bu işe yıllarımızı verdik ne sıkıntılar çektik klavye şampiyonları. Eğer bir sıralama olacaksa açık ara ve rakipsiz 1- Muhammed Ali’dir. 2- Joe Louis 3- namağlup boksu bırakıp uzak kazasında öğlen Rocky marciano. 4- Nonperial efsane Jack Dempsey 5- George foreman 6- Mike Tyson 7- İki zenci şampiyon Jack johnson 8- Smokin Joe Joe fraizer 9- Lennox Lewis 10- Sunny liston.
  Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki Muhammed Ali gerek ahlak olarak gerek boks olarak gerek İslam’a yaptığı hizmetler olarak eşi bulunmaz bir boksör dur. o Vietnam’da savaşmayı reddettiği için hapse atıldı. Mike Tyson ise tecavüz suçundan hapse atıldı Ayrıca maçlarına bakarsanız Muhammed Ali kaç defa nakavt olmuş Mike Tyson kaç sefer nakavt olmus. Evet Mike Tyson’ın ağır bir yumruğu vardı fakat boks bir tane Yumurtan ibaret değildir. Sürekli videolarda karşısına çıkan köfte boksörleri 2- 80 uzatmasını örnek getirmeyin. Mike Tyson en iyi zamanında da köfte sayılabilecek douglasa nakavt oldu. Ondan sonra evander hollyfield 2 defa yenildi. Lennox Lewis karşısında zaten aciz ve perişan oldu Lennox Lewis Paramparça yaptı onu. En sonunda da para kazanmak için çıktığı maçlarda köfte köfte adamlara eğlence oldu. Duygularınızı bırakın aklınızla karar verin.

  • conan

   fake bir üye. hem mike tysona sallayıp hem de listede 6.sıraya alman pek manidar olmuş.

 70. lenolewis

  fix hadi 2.maç tysonun diyelim ilk maçı holy nakavtla aldı tertemiz hemde.
  ayrıca ilk lewis holy maçını da lennox almıştı berabere verince karar yanlış lennoxun demişlerdi maç bence karıştırdın sen

 71. safkan

  İşi bilimsel olarak ele alırsak tüm spor dallarında rekorlar genelde sonradan kırıldı, nadirde olsa kırılamayan rekorlar da vardır. Örn: usain bolt,micheal pillps. İşi yeteneğe bağlarsak aliden de tysondanda floyddanda yetenekli insanlar vardı ama yolları boksla kesişmemişti hiç, mustafa denizlinin bir yorumu vardı ” aslinda messiden çok daha yetenekli insanlar var ama hiç futbol oynamadılar”. Bana göre alinin sırrı yeteneklerinde değil, o korkunç hırsında ve egosunda.

 72. safkan

  Bolt ile phillips sonradan rekor kırdılar anlamında söyledim. Birgün onlarında rekorları kırılacağı kanaatindeyim. Alideki hırsı lewiste tysonda hatta vitalide göremedik de sanki bir dönem wladda vardı, sonra evlilik çoluk çocuk wlad normal bir insan olduğunu anlafı gibi, o da anladı hirsinin azaldığını, uğraşti ama yapamadı. O hırsın bugünkü new-gen versiyonunu c.ronaldo da görebilirsiniz.

 73. tipitip

  https://youtu.be/ki4UKsI8bms
  Kim mi yener bakın m ali bile tysonn diyo…tyson da ali greatest dio..bunlar bile kendi aralarında karar vermemisken biz mi doğrusunu söyleyeceğiz..ikisinin de daha üstün olduğu taraflar var dolaysisyla toptan bi soru anlamsız olur…ali mi tyson mu ??… Annen mi ben mi ?diye kocasına soran kadının sorusuna benzeyen böyle bir sorunun doğru tek bir cevabı yok çünkü yanlış bir sorunun doğru cevabı olmaz…

  • conan

   ben evli olsam ve karım bana “annem mi, ben mi?” diye sorarsa, tereddütsüz annem diye cevap veririm. biri can, diğer el. ana gibi yar olmaz.

   • Hotter

    Aynen conan. Ama ne yazık ki bu soruya annem cevabı veremeyecek kadar çok aciz insanlar var. Tipitip bayılıyorum senin örneklerine valla 🙂

   • tipitip

    Düğün gecesi ve çocuk planı çalışmalarına denk gelen zamanları saymazsak tüm erkekler normal zamanlarda senin gibi cevap verir conan…katılıyorum, fakat benim kast ettiğim şey dogru cevap değil yanlış bir soruydu..

  • Hotter

   Ali beni bu haliyle bile yener. Ne kadar mütevaziler

 74. TÜRK OĞLU TÜRK

  edwin valero 🙁

  lightweight ve super featherweight yenilgisiz efsane şampiyon…. 27 maç 27 galibiyet 27 nakavt…çok acıklı bir hikayesi var…ölümcül bir kafatası rahatsızlığına rağmen müthiş bir kariyer ve çöküşüde aynı derecede hüzünlü bir durum…karısını öldürdükten sonra kendisini hücrede asarak intihar etmiştir…

 75. AERIALS

  Nasıl tek ve gerçek şampiyonu yazmazsınız.

  “The real champ charles martin”

 76. serhat king

  muhammed ali yi sıralamaya ve herhangi bir karşılaştırmaya koymam.çünkü o bir devrin öncüsü oldu.

  tyson hapishane öncesindeki en iyi zamanlarında patır kütür indiriyordu ama kimleri indirdi indirdiği adamların kalitesi neydi.

  bir şampiyon varki oda lennox lewis.o bir savaşçı.hiç kimseden korkmadı.karnesi en tehlikeli adamlarla dolu.tua haşim botha mc call evander morrison…
  lennox yaşlanmış haliyle bile vitalinin en güçlü haliyle dövüşüp suratinı çarşamba pazarına çevirip öyle gitti.

  • Tugay Özay

   Lennox’un harika bir boksör olduğuna itiraz eden olmaz sanırım. Ama kimseden korkmadı demene itiraz eden çok olur. Buna ben de dahil olurum. Vitali’ye rövanş hakkı vermedi, çünkü kaybedecekti, biliyordu. Bu da lennox’u bir başka açıdan büyük boksör yapar. Rezil, kepaze olmadan bıraktı. Ayrıca rövanşa hiç gelmeden, söylediğin tabir ile; Vitali’nin yüzü çarşamba pazarına dönmüştü, evet, doğru, ama doktor devam edebilir dese, maç sonucu ne olurdu dersin? Adım gibi eminim Vitali kazanacaktı!

   Vitali-Lennox arap saçı gibi bir mevzu. 2 boksörü de çok severim. Birini seç deseler Vitali’dir benim için. Lennox’a kızarım, bizi rövanştan mahrum bıraktığı için ama bir yandan da saygı duyarım profesyonelliğine…

 77. serhat king

  o durumdaki hiçbir boksöre hiçbir doktor maçı devam ettiremezdi.
  farzedelimki ettirseydi bence yine lennox kazanırdı hemde Vitali çok ciddi zarar görebilirdi.
  lennox bileğinin hakkıyla öyle bir demirsuratı döve döve maçı aldı.peki bu maçı aldığında yaşı 38 değilmiydi bu adam insanları memnun etmek için kaç yaşına kadar dövüşmeliydi.38 yaşındaki yorgun şampiyon lennox a 32 yaşındaki en güçlü en formda vitaliyi yendiği halde rövanş vermedi diye haksızlık yapılıyor.

 78. kguags

  lennox un rövanş yapmamasının sebebi bence 120-130 kiloları bulmasıydı. bu artık dezavantaj yaratıyordu. son maçlarda iyice belli olmaya başlamıştı. bence tadında bıraktı. madara olmasından iyiydi. belli bir yaştan sonra kilo vermek zorlaşıyor. lennox ta oturmuş fiziği yaş olmuş 38, kilo verse bu sefer elden ayaktan düşebilirdi. insan vücudu acayip birşey. zaten big georgeden big ünvanını almış birisi.

 79. Harun

  Bütün boksörleri bir kenara atın. Ali gibi birisi var mı? Ring içersinde inanılmaz bir boksör. ring dışında da mükemmel bir karakter. Sadece ring içinde değil ring dışında da yaptıklarıyla herkesin sevgisini kazandı. O günün şartlarına karşı çıktı. Irkçılara karşı çıktı. dövüşten sonra aldığı paralarla şehirdeki insanlara yardım etti. İnsanlara çok yararı oldu. sonunu düşünen kahraman olamaz mantığıyla hareket etti. Ve ali kahraman değil bir efsane oldu. Boksör değil bütün sporcular arasında unutulmayacak bir kişi varsa o da muhammed alidir.

Yorumlarınız