Boks Aksesuarları

BOKS AKSESUARLARI

Boks Eldiveni

Boks eldivenleri yumuşak deriden yapılır, iç kısmı at kılı yada yumuşak otlarla doldurulur. Bağcıkların vuruş sırasında rakibin yüzüne değmeyecek biçimde bileğin iç tarafından olması gerekir amatör boksta eldiven ağırlığı 228 gr. profesyonellerde ise 283 gr.dır.

Bez Eldiven Yerine Deri

Önceleri eldiven yerine ince deriden yapılmış koruyucularla el ve bileklerin yaralanması önlenmeye çalışılmıştı. Roma İmparatorluğu döneminde boks eldivenine benzer derilerin üzerine sivri demirler eklenerek silah niteliği verildi. Bu nedenle özellikle gladyatör dövüşlerinde boksörlerin öldükleri sıkça rastlanan hadiseler arasındaydı. Boks sporunun resmi olarak ilk kabul edildiği ülke 1681 yılında İngiltere olarak tarih sayfalarına işlenmiştir. İlk boks maçı 1698 senesinde Londra’daki kraliyet tiyatrosunda organize edildi. Maç izleyenler tarafından öylesine beğenildi ki olayı duyan boksörler kraliyet tiyatrosuna akın etti. Salonları tıklım tıklım dolduran seyirciler dövüşçüler üzerine bahis oynamaya başladılar böylece boksörlere para kazanmanın yolu açıldı. O dönemlerde dövüş kuralları yoktu ve karsılaşmalar eldivensiz yapılıyordu. Rakip yere düşse dahi vurmaya devam ediliyordu, ta ki rakip tükeninceye kadar. Bu durum 16. yüzyılın ortalarına dek böyle devam etti.

Ring

Boks müsabakaları yerden 1 metre yüksekliğinde kenarları içten içe 4.90 m. ila 6.10 m. arasında değişen kare biçiminde ringde yapılır. Ringin dört yanı birbirine paralel olarak üç yada dört sıra kenevir halatla çevrilir. Zemini ise keçe yada halı ile kaplanarak, üstüne boksörlerin ayak hareketlerini zorlaştırmayacak biçimde branda örtülür. Dört köşede halatların başlandığı direkler ise yumuşak süngerle kaplanmak zorundadır. Zemine reklam verenlerin reklamları yapıştırma değil baskı olması daha profesyonelcedir. Sporcuların ayaklarının takılmaması için bu sistem son zamanlarda uygulamaya koyulmuştur…

Dişlik

Boksörler, müsabaka sırasında zorunlu olarak lastikten yapılma dişlik takarlar.

Başlık

Amatör boksta alın ve kulakların üstünü korumak üzere başlık takmak zorunludur. Başlık, yumuşak deriden yapılır, içten süngerle desteklenir.

Atlet

Amatör boksörler ringe, ayakkabı, çorap, şort ve atlet giyerek çıkarlar. Profesyonel boksta atlet giyme zorunluluğu yoktur. Boksörler, şortlarının altına koruyucu takmak zorundadır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün