BoksDiğer

2020 Olimpiyatlarında Boks Var mı Yok Mu? IOC Açıkladı


Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Uluslararası Boks Birliğinin (AIBA) faaliyetlerini askıya alırken, boksun 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda yer almasına karar verdi.
IOC Başkanı Thomas Bach, IOC Yönetim Kurulunun Lozan’da yaptığı toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, IOC Soruşturma Komitesinin raporu sonrasında dünya boksunun geleceğine ilişkin kararı açıkladı.

Bach, “Raporun sonucunda IOC Yönetim Kurulu, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda boksun yer almasına karar verdi. Dolayısıyla boksörlerin olimpiyatlara katılması için uygun bir eleme sistemi olacak.” dedi.
2016 Rio Olimpiyat Oyunları’ndan bu yana çalkantılı bir dönemden geçen AIBA hakkındaki kararı da açıklayan Bach, IOC Yönetim Kurulunun 24-26 Haziran tarihlerinde İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlenecek 134. Genel Kurulu’nda AIBA’nın faaliyetlerinin askıya alınması kararını tavsiye ettiğini belirtti. 
Her iki kararın da boksun çıkarı için alındığının altını çizen Bach, boksörlere olimpiyat rüyalarını sürdürmeleri ve olimpiyat elemelerine hazırlanmaları tavsiyesinde bulundu. 
Öte yandan Bach, AIBA’nın Tokyo 2020’den sonra yeniden tanınabilmesi için, organizasyonun radikal kararlar ve değişiklikler yapması gerektiğini vurguladı.
IOC Yönetim Kurulunun aldığı tavsiye kararları, genel kurulda da aynen kabul ediliyor.
IOC, boksta Tokyo 2020’nin elemeleri için özel komite kuracak. Komitenin başkanlığını da Dünya Cimnastik Federasyonu Başkanı Morinari Watanabe yürütecek. 
IOC, geçen kasım ayında 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın boksla ilgili hazırlıklarını dondurduğunu açıklamıştı. 
Yönetim şekli, etik ve finans konularında AIBA hakkında soruşturma başlatan IOC, yaptığı açıklamada, 2020 Tokyo Organizasyon Komitesi ile AIBA arasındaki resmi iletişimin yanı sıra bilet satışları, eleme sistemi, turnuva programının da yer aldığı olimpiyatların boksla ilgili hazırlıklarının dondurulduğunu kaydetmişti.


0 0 vote
Article Rating

Fight Club

Fightclub, Türkiye'nin En büyük dövüş sporları sitesi

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
5 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Chinomaidana02
Chinomaidana02
2 yıl önce

boks olmadan olimpiyat olmaz !

safkan
safkan
2 yıl önce

Aiba gitsin masa tenisi fedarasyonluğu falan yapsın, boksu katlettiler, çok hak yediler ingiliz yalakaları.

BoyWilder
BoyWilder
2 yıl önce

bodyciler bu kadar erken şişmiyor
https://www.instagram.com/p/ByENDR9ln3P/

GGG
GGG
2 yıl önce

Aiba’nın rezilliklerini boksun olimpiyatlardan çıkarılmasıyla cezanlandırmak daha da rezil bir durum olur. Bu konunun konuşulması bile saçma. Boks tarihteki en eski olimpik sporlardan biridir ve boks olmadan olimpiyat olmaz.

GGG
GGG
2 yıl önce

Şişko Ruiz’le badici Caşhuva’nın maçı da yaklaştı, çok ilginç bir maç olacağını düşünüyorum

Başa dön tuşu