ABC Gazetesi Özel | Fırat ve Sefer’in Yumrukları Hangi Ülke İçin Konuşacak?


Almanya’da biri Türk kökenli diğeri Arnavut iki “büyük” boksör Dünya Şampiyonluğu için ringe çıkacak. Alman spor dünyasının boks arenasındaki çok renkliliğini gözler önüne seren gala 17 Kasım Cumartesi akşamı gerçekleşecek. DMAX canlı yayınlayacak.

Stuttgart – Işın Toymaz

Almanya’da biri Türk kökenli diğeri Arnavut iki “büyük” boksör Dünya Şampiyonluğu için ringe çıkacak. Her iki boksörün promotörü de Türk üstelik: Erol Ceyla ve Okan Yavuz. Alman spor dünyasının boks arenasındaki çok renkliliğini gözler önüne seren gala 17 Kasım Cumartesi akşamı gerçekleşecek.

Türk profesyonel boks tarihinin ilk ve tek “Dünya şampiyonu” ünvanını taşıyan Fırat Arslan rakibi Sefer Seferi ile birlikte gala öncesi Stuttgart kentinde Türk ve Alman basın mensuplarının karşısına çıktı.

Alman ve Türk medyasının büyük katılım gösterdiği basın toplantısında sporcuları soru yağmuruna tutan gazeteciler özel röportajlar da alabilmek için birbirleriyle adeta yarıştılar.

AĞABEYİ 2 YIL ÖNCE RAKİBİNE YENİLMİŞTİ

ABC’nin sorularını yanıtlayan ünlü boksörler Almanya’daki uyuma da önemli örnek oluşturacak yanıtlar verdiler. Müsabakalarda hem Türk hem de Alman milli marşları eşliğinde ringe çıkan Türk kökenli Alman boksöre Fırat Arslan’a ve Arnavut kökenli Sefer Seferi’ye “Cumartesi günü yumruklarınız kimin için konuşacak?”, “Fırat Arslan 48 yaşında Sefer Seferi 39 yaşında. Yaş farkı karşılaşmada ne derece etkili olacak? “Fırat Arslan iki yıl önce Nuri Seferi’ye karşı galibiyet kazanmıştı. Bu bir ‘Ağabeyin intikamını ‘almaya yönelik rövanş maçımı?“ diye sorduk.

Dünya şampiyonu Türk kökenli Alman boksör Fırat Arslan(Sol) ve Türk kökenli Arnavut boksör Sefer Seferi(Sağ)

ALMANYA VE TÜRKİYE BENİM ANNEM VE BABAM GİBİ. ‘KİMİ DAHA ÇOK SEVİYORSUN’ DİYE SORAMAZSINIZ

Türkiye’nin en önemli erkek giyim markalarından Damat’ın Almanya partnerleri Yvonne Akpınar, Erkan Akpınar ve Metin Usta’nın Stuttgart mağazasında gerçekleşen buluşmada önce Türk kökenli Alman şampiyon Fırat Arslan yanıt verdi:

“Almanya’da doğdum, Türkiye’de askerlik yaptım. Profesyonel hayatıma Almanya’da devam ediyorum. Bana Alman ismi teklif ettiler kabul etmedim. Türkiye geldiğim yer, Almanya ise yaşadığım yer. Çocuğa ‘Kimi daha çok seviyorsun? diye sorduğunuzda bir evlat anne babasını ayıramaz. Almanya ve Türkiye benim için anne baba gibi. Sözün kısası ben de hem Türkiye hem de Almanya için yumruk sallayacağım. Türkiye’de de Almanya’da büyük bir heyecanla ve mutlulukla boks yapıyorum.

‘ÖLECEĞİMİ BİLSEM YİNE SAVAŞIRIM’

Yaşıma gelince… Benim için bir engel değil. Kendimi son derece güçlü ve fit hissediyorum. Sıkı hazırlık yaptım. Ben burnum kırıldığımda dahi ki kırılmadı parçalanmıştı resmen o zaman bile sonuna kadar mücadele ettim. Öleceğimi bilsem bile yine savaşırım. Diğer taraftan Sefer Seferi çok güçlü ve başarılı, iyi bir boksör. Saygı duyduğum bir sporcu. Bizim aramızda intikama dayalı bir maç olamaz.

‘ARKAMDAN GELECEK ÇOK İYİ BOKSÖRLERİMİZ VAR’

Son söz de gençlere gelsin. Almanya’daki Alman gençlerine olduğu kadar Türk gençlerine örnek olmak benim için çok önemli. Gençleri motive etmek için okullara gidiyorum, camilere gidiyorum. Onlarla konuşuyorum. Onlara önce ‘eğitim’ diyorum. İlle de profesyonel bir sporcu olmaları gerekmiyor. Ancak spor yapmalarını öneriyorum. Ancak bizim dala gönül verenlere ise başarılı olmaları için inanç, azim, disiplini elden bırakmamalarını öneririm.  İlk yenilgide pes etmesinler. Benim tam 19 sene sürdü. Ben 37 yaşında 2007 yılında Dünya Şampiyonu oldum. İnşallah bizden sonra yine nice Türk genci dünya şampiyonu olacak. Avni Yıldırım, Ali Eren Demirezen, Hüseyin Cinkara, ve daha niceleri, çok iyi boksörlerimiz var. Umarım hepsi dünya şampiyonu olur.“

ÜSKÜDAR’DA TÜRK ALMAN DOSTLUĞU İÇİN DÖVÜŞECEK

Cumartesi akşamı altıncı kez dünya şampiyonu olmak için Almanya’da ringe çıkacak olan Fırat Arslan maçtan 10 gün sonra yani 24 Kasım’da Türkiye’de Üsküdar’da Türk Alman Dostluğu için Porsche Denetleme Konseyi Başkanı ve İşyeri İşçi Temsilciliği Başkanı Uwe Hück’e karşı dövüşecek. Gecenin geliri çocuklar için hayır kurumlarına bağışlanacak. Aynı karşılaşma Temmuz’da Almanya’nın Pforzheim kentinde de düzenlenecek.

SEFER SEFERİ, TYSON FURY’E DEVRİMİŞTİ

Malik Promotion’un sahibi Okan Yavuz ve EC Boxing’in sahibi Erol Ceylan’ın iş birliği ile düzenlenecek gala öncesi gerçekleşen basın konferansında gazetemize konuşan Arnavut kökenli rakibi Sefer Seferi ise kısa bir süre önce Klitschko’yu devirerek saltanatına son veren İngiliz boksör Tyson Fury’e karşı ringe çıkmış başarılı bir isim. Ancak maçı burnu kırılınca şanssız bir şekilde bıraktı.

‘YUMRUKLARIMIZ HER İKİ ÜLKE İÇİN DE KONUŞACAK. BİRİ GELDİĞİMİZ DİĞERİ YAŞADIĞIMIZ’

Sefer Seferi de şu samimi açıklamalarda bulundu: Benim damarlarımda Arnavut kanı dolaşıyor. İsviçre’de yaşıyorum. Elbette burada kendimizi evimizde hissediyoruz. Ancak nereden geldiğimizi de asla unutmamalıyız. Bu nedenle yumruklarımız her iki ülke konuşacak tabii. Fırat Arslan büyük bir boksör. Onunla karşılaşacağım için seviniyorum. Abim Nuri Seferi’nin intikamını almak için ringe çıktığım iddiaları ise gerçeği yansıtmıyor. Bizler profesyonel sporcularız ve böyle şeyleri kişisel algılamayız“.

Öte yandan aynı gece iki kemer mücadelesi yapılacak: Dünya şampiyonluğu ve WBO Kıtalar Arası Şampiyonluğu. Fırat Arslan Cumartesi akşamı Göppingen’de EWS Arena’da Sefer Sefer’iye karşı yumruk sallayacak.

Maçlar Türkiye’de DMAX’ten cumartesi akşamı 22.00’den itibaren canlı olarak yayınlanacaktır.


Haberle ilgili başlıklar: ,

18
Yorumlar

7 Comment threads
11 Thread replies
8 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Prorsumcentrokarapapak7Ahmet Kurtriddickbowe Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
Big George
Üye
★★★★
Big George

Fırat’ın yaptığı kadar teknik düşmanı, kalas boksu eminim 1900’lerin başında Jack Dempsey falan yapmamıştır. Bu rezalet şeye boks denemez çünkü. Gardı kafada birleştirip, rakibin üzerine yürüyüp şansa yumruk bulacak pozisyon ummak boks değildir.

karapapak7
Üye
★★
karapapak7

Hocam ne yaptın öyle ya 1900 yıllar bir yüzyıl geriye gittin o kadar mı kötü hatta rezlat ötesi??

Big George
Üye
★★★★
Big George

Kötü dostum nedenini anlamak için bir maçını açabilirsin.

Adamı et döver gibi dövüyorlar tek numarası gardını tutup boksörün içine girip gardını bozup aparkat atabilmek. Bunu yapana kadar hayvan gibi bodyshot yiyor. Gard arasından tonla yumruk alıyor.

Bu yapılan boks değil, başka bir şey.

J.Parker
Üye
★★★★★
J.Parker

ama her adamda yapamaz bunu. bazıları gardına yumruk alınca afallıyor. ama fırat gibi adamlar kafalarının içinde beton taşıyor sanki. yeyip yıkılmadığı o yumrukları 5-6 kişiye yayıver, alayının ölümüne sebep olabilir 🙂 açıkçası boksu bi boka benzemiyor. tam anlamıyla bir kalas ama çok dayanıklı. kalitesiz bir boksörde değil. her adam o stilde boks yapamaz.

BlackMamba
Üye
★★★★
BlackMamba

Bu adam yaklaşık 30 yıldır dayak yiyor, hatta bazı maçlarını demir sopayla dövülmüş izlenimi veren haşat bir suratla bitiriyor.

Nasıl oluyor hâlâ ayakta şaşırmamak elde değil …

Yilmaztas
Üye
★★★★
Yilmaztas

Dostlar krathanesi…)

Yilmaztas
Üye
★★★★
Yilmaztas

Sefer seferi tyson fury yi devirmisti?ne demek anlamadim yanlismi okudum acaba?yok birdaha baktim dogru okumusum enteresan)))

riddickbowe
Üye
★★★★
riddickbowe

fırat bu saatten sonra para peşinde. zaten wbo’da 3. sırada olduğu için ya ünvan maçında ömür boyu yetecek para kazanır yada sıralamasını iyi bir paraya satar. şampiyonluk ihtimali maalesef 0.

J.Parker
Üye
★★★★★
J.Parker

fırat da bi bakıma haklı. ama olayı biraz incelediğimde bu bakış açısını doğru bulmuyorum. almanya adına dövüşen 455, türkiye adına dövüşen 42 profesyonel boksör var. 10 katından daha fazlası. şampiyon desen almanların şampiyonu da bol. şu gariban hemşerilerine bi hizmette bulunsan kötü mü olurdu 🙂 almanya nın çok ihtiyacı var o kemere sanki. maçlara almanya bayrağıyla gelip türkiye adına dövüşürdün… Devamını oku »

Big George
Üye
★★★★
Big George

Ben İstanbul’da doğup büyümüş olsam da kendimi babamın memleketine ait hissediyorum. Çünkü buradaki hiçbir şeyi benim içinde bulunduğum, beni büyüten kültürün parçaları oluşturmamış. Beni oluşturan, beni şekillendiren bir hamur gibi yoğuran insanlar memleketimin havasından, suyundan nasiplenmiş, oranın yapısına sahip, bana da bir şeyler katmışlar. Ki buradaki örnek İstanbul örneği. Almanya-Türkiye arasında dağlar kadar fark var. Fırat sadece orada doğmakla kendini… Devamını oku »

Yilmaztas
Üye
★★★★
Yilmaztas

Istanbul nere alamanya nere egerki gitmediysen oralara ornek olarak istanbuluyu ornek verme mösyö inek şaban filmi gibi dayak yersen bizdensin.sanma orda sokaklarda firattan daha iyi boksor olmadığını var tabi ama biz oralarda g.tumuzu brnumuzu s.tkmedik hala trk.koyuz.saçımız siyah diye keloğlanlan lar az saçm.alamadı bizi boz yapmak için ama ne hikmetse fıro kapkara olduğu halde kendini sarıya boyadı velhsil biz olmadık… Devamını oku »

Prorsum
Üye
★★★★
Prorsum

Selam bende kendimi hiç memleketli hissedemiyorum istanbul öyle kanımıza girmişki ben köken olarak balkanlı olsam da kendimi hep istanbullu hissettim evet evde ve akrabalar ile dediğin gibi ama okuldu, mahalleydi derken herkes bir taraftan olduğu için arada ki bağ’ı “topraklık”tan ziyade aynı muhitin çocuğu olmak oluştururken kimliğin de bu’na mukabil belirleniyor.

Big George
Üye
★★★★
Big George

Bence de olabilir. Çok normal haklısın. Veya olmayadabilir. Ama olmuş olduğu halde prim yapmak için böyle demeçler verilmesi saçma olmuş. Virgil Hill, Huck, Yoan Pablo Hernandez maçına Türkiye bayrağı ile çıkmıyorsan bana ne senin Türklüğünden bu saatten sonra.

J.Parker
Üye
★★★★★
J.Parker

orası doğru işte. türklüğüne dair bir şeyleri gösterme çabasında değilsen lafta kalıyorsun demektir.

J.Parker
Üye
★★★★★
J.Parker

o durumu yaşamadan bilemeyiz bence. onun yerine kendimi koyamadığımdan öyle dedim.

bu arada sana çok fazla muhalefet oluyorum big george dostum. ama biliyorsun kendime yakın, samimi görmesem bu kadar cevap yazmaya çekinirdim 🙂 inşallah bıktırmamışımdır seni.

Big George
Üye
★★★★
Big George

Estağfurullah Ahmet. Baş tacısın.

centro
Üye
★★
centro

fırat arslan için huzur evi, ssk vb. geyikleri yapmaktan sıkılacağımı sanmıyorum ama işin bir de yiğidi öldür hakkını yeme kısmı var.

ülkede ondan 10 yaş genç olup yağ bağlayan, oturduğu yerden cehalet fışkırtan milyon tane eski sporcu varken gayet yapıcı konuşmanın yanında oldukça da fit görünüyor yaşı itibariyle. her yiğidin harcı değil, kariyerinden maksimumu çıkarmaya çalışması takdire şayan bence.

Big George
Üye
★★★★
Big George

Ben de katılıyorum. Elli yaşında bir adam için çok iyi duruyor.