Anthony Joshua Bilmecesi! Joshua Erkan Teper’in Sırasını Mı Çalacak?


joshua-anthony-2Anthony Joshua Dillian Whyte’ı nakavt ettiği andan beri, “Sıradaki kim?” sorularının ardı arkası kesilmiyor.

Sitemizdeki ankette David Haye, Erkan Teper ve Derek Chisora rakip tercihleri arasında başı çekerken, Joshua, Whyte maçından sonra yaptığı açıklamada Britanya’yı fethettiğini, dünya şampiyonluğunu hedeflemeden önce Avrupa seviyesinde şampiyonluk yaşamak istediğini belirtmişti.

Bugün Joshua’nın promosyon şirketi Matchroom’un patronu Eddie Hearn’den de bu doğrultuda bir açıklama geldi ve Anthony Joshua’nın Robert Helenius vs Franz Rill Avrupa şampiyonluk maçının galibiyle karşılaşmasının olası olduğu belirtti.

erkan teper

Erkan Teper

Bilindiği üzere Avrupa şampiyonluk kemeri kısa bir süre öncesine kadar Türk boksörümüz Erkan Teper’deydi. Erkan, Robert Helenius maçından sakatlık nedeniyle çekilince, Avrupa Boks Birliği (EBU) Erkan’dan kemeri boşa çıkarmasını, karşılığında da kendisine Robert Helenius vs Franz Rill maçının galibiyle karşılaşma hakkı verileceğini garanti etmişti.

Bu nedenle Joshua’nın Helenius vs Rill maçının galibiyle Avrupa Şampiyonluk maçına çıkması için önce Erkan Teper’i ikna etmesi, ya “step aside money” denilen maç hakkının para karşılığı devri anlaşması yapması, yada Teper’e 2016’nın ikinci yarısı için iyi finansal şartlarda bir Anthony Joshua maçını garanti etmesi gerekecek.

robert helenius

Robert Helenius

Eddie Hearn yaptığı açıklamada, eğer Avrupa şampiyonluk maçı mümkün olmazsa Britanya kemerini Derek Chisora’ya karşı müdafa edebileceklerini, aynı zamanda IBF rotası üzerinden de ilerlediklerini belirtti.

IBF rotası hakkında konuşursak da, bilindiği üzere IBF kısa süre önce ağır sıklet kemerini Tyson Fury’den geri almış, Czar Glazkov ve Charles Martin arasında boştaki kemer için bir ünvan maçı düzenleneceğini açıklamıştı. Bu kemeri kazanan boksörün bir şampiyonu yenmeden, boştaki bir kemeri kazanacak olması nedeniyle kurallar gereği 6 ay içinde kemeri savunması gerekeceğini belirterek yazımıza devam edelim.

czar-glazkov

Vyacheslav Glazkov

Şu an IBF listesinde 8. sırada bulunan Joshua, 9 Nisan 2016’da çıkacağı maçta Derek Chisora ile karşılaşması ve maçı kazanması halinde IBF’ten bir şampiyonluk maçı hakkı alabilir. Bu sayede 2016’nın ikinci yarısında Czar Glazkov vs Charles Martin galibinin karşısına IBF Dünya Şampiyonluğu ünvanı için de çıkabilir.

İhtimaller son derece çeşitli ve biraz da karışık; toparlayacak olursak, Anthony Joshua:

a) 9 Nisan 2016’da Robert Helenius vs Franz Rill galibinin karşısına Avrupa şampiyonluğu için çıkacak, 2016’nın ikinci yarısında da kemerini Erkan Teper’e karşı savunacak

charles-martin

Charles Martin

b) 9 Nisan 2016’da Derek Chisora karşısına Britanya şampiyonluk kemerini savunmak için çıkacak, 2016’nın ikinci yarısında da IBF dünya şampiyonluğu için Glazkov vs Martin maçının galibinin karşısına çıkacak.

Şu an en kuvvetli 2 ihtimal bunlar. Bu ihtimaller arasında hangisi daha kuvvetli derseniz, a) seçeneği daha kuvvetli bir ihtimal. Zira Derek Chisora yakın zamanda Sauerland’la uzun süreli bir anlaşma yaptı ve Sauerland’ın Chisora’yı bu kadar çabuk Joshua’ya “yem etmek” istemeyeceğini öngörebiliriz. Ayrıca Chisora’yı yenmesi halinde IBF şampiyonluk maçına çıkma garantisi de yok.

Dolayısıyla Erkan Teper’e makul bir ödeme yapılarak Avrupa Şampiyonluk maçı hakkının satın alınması, daha sonra Erkan’a maç hakkı verilmesi veya Avrupa kemeri boşa çıkarılarak Erkan’a başka bir Avrupalı boksör karşısında bu kemer için ringe çıkma hakkı tanınması olasılıklar arasında.

Bütün bu ihtimaller Ocak ayı içinde netleşecek ve muhtemelen Ocak ayının 2. yarısında, yani yaklaşık 1 ay içinde Anthony Joshua’nın bir sonraki rakibi duyurulacak.


Haberle ilgili başlıklar: , ,

Benzer Haberler

Yorumlar

6 Yorum - "Anthony Joshua Bilmecesi! Joshua Erkan Teper’in Sırasını Mı Çalacak?"

  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
haci
Ziyaretçi
haci

bir boxer kilo rahat alır ama vermek zordur burda 1. 2 kilo dan bahsetmiyoruz 7 .8 kilodan bahsediyoruz dela hoya ya ceneloyu bitirmek istiyor yada çok büyük kumar oynuyor

David tua
Ziyaretçi
David tua

joshua nin su helenius devirmesini isterim

Anthony joshua
Ziyaretçi
Anthony joshua

Bu boksörlerin hiçbiri joshua ya dayanamaz. Ben wilder povetkin maçına kilitlendim. Joshua kimle maç yaparsa yapsın asıl bomba orda. White maçını iyi pazarladılar ama bu boksörlerden ancak haye maçı istedikleri reytingi getirir. Bence haye maçı olacak.

yusuf uğur
Ziyaretçi
yusuf uğur

Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık. Bence joshua’nın ibf dünya şampiyonluğu için karşısında durabilecek boksör yok bir numara olmaya adım adım gidecek.

safkan
Ziyaretçi
safkan

helenius iyi form tutsun çok tehlikeli adam. hem sert hem hızlı vuruyor ve yumruk çeşitliliği fazla.

fatih genel
Ziyaretçi
fatih genel

hahahahhaha abi okudum okdum sonunda kahkayı bastım