Boks

Avni Yıldırım Basın Toplantısı! Avni Yıldırım ve Ahmet Öner’den Açıklamalar!

Avni Yıldırım 27 Şubat gecesi çıkacağı Canelo Alvarez maçı öncesi İstanbul’da medya mensuplarının sorularını cevapladı.

Avni Yıldırım Basın Toplantısı! Avni Yıldırım ve Ahmet Öner'den Açıklamalar!

Ahmet Öner: “Avni, Türkiye’nin gelmiş geçmiş hem başarılı hem büyük bir boksürdür, benim gözümde. Avni Yıldırım 7 senedir bu ânı bekledi. 7 senede Avni ne zorluklar yaşadı, yakın dostları bilir. Avni’nin “Dünyayı şoke edeceğim.” sözü, buraya gelmesiyle zaten şoke etti. Karşısındaki rakip Canelo Alvarez. Canelo; Futbolun Ronaldosu, Messisi. Canelo, Forbes tarafından en çok kazanan sporcu seçildi. Bunlar Amerika’da büyük işler. Bugün Türk boksörünü o sahneye alıyorsanız bilin ki burada bir kalite vardır. Üstte kaldım diye sevinme, altta kaldım diye üzülme. Er meydanında konuşulan kelimelerin anlamı burada tam yeridir. Bu maçı 200 ülke canlı izleyecek. Canelo, bu maç için 35 milyon alacak. Pandemi devrinde bunlar çok ciddi meblağlar. Bunun karşısına da bir Türk’ü koyuyorlar. Diyorlar ki; Avni Yıldırım, Anadolu’nun göbeğinden Sivas’tan İstanbul’da büyümüş, ne alaka burada dövüşüyor. Dünya bizi burada topa tuttular. Neyi var bu Avni Yıldırım’ın diye. Bunun bir önemi yok. Avni’nin kalitesini Cumartesi 27’sinde görecekler. Neyi varmış neyi yokmuş… Ben güveniyorum. Ben yıllardan beri bu işi yapıyorum, 24 senem geçti. Avni gibi düzgün, ahlaklı, anadolu çocuğu, bazen sabırsız, bazen çok öfkeli ama çok seviyorum. Buraya geldikten sonra benim için her şeyi yapmış oldu. Kazansın, kaybetsin Avni’nin yolu devam edecek. Avni, mutlaka ülkeye kemeri getirecek. Ben niye bu konuşmayı yapıyorum? Bu adamın (Canelo’dan bahsediyor.) 11 maçlık anlaşması var; 35M $ para alıyor, maç başına.  Biz bir lobiye karşı savaşıyoruz. Amerikada 5-0 mağlup başlıyoruz. Son maçta da (Dirrell vs. Avni Yıldırım) Avni kazanmıştı. Başka yerde TKO olurdu, orada puan hakemi, kararı falan filan…Tamam benim bir gücüm var, Avni’yi buraya getirdik. Avni, 2 sene zor ameliyatlar geçirdi. Pandemi bizi bu duruma getirdi ve bu maçı alabildik. Sizden ben bir şey istiyorum. Bu maçın değerini anlamanızı istiyorum. Bu sıradan bir maç değil. Bu üst seviye bir maç. Sivasspor – Barcelona final oynuyor gibi. Avni Yıldırım- Süper Star Canelo. Ben Avni’ye başarılar diliyorum. Bir de hocamız var. Amerika’dan getirdik. Profesyonel boksta 3 sene yılın hocası seçildi, Joel Diaz. Joel Diaz’ın öğrencisi Manny Pacquaio’yu yendi. Biz bu işin erbaplarını aldık, Avni için getirdik. İnşallah iyi bir sonuç alacağız.”

Avni Yıldırım Basın Toplantısı! Avni Yıldırım ve Ahmet Öner'den Açıklamalar!

Avni Yıldırım: “Son maçımdan itibaren çok sorunlar yaşadım. Sözü  fazla uzatmak istemiyorum, artık iş başka boyutta. Çok sıkıntılar yaşadık. Hakkımız yendi son maçta, bir ton aksilikler oldu. Sakatlıklar geçirdim. Koronavirüs etkiledi fakat sabrettik, çalıştık. 21 aydır ülkemden ayrı bir şekilde Almanya’da, Amerika’da antrenmanlarımı sürdürdüm. Bütün imkanları sağladık. Elimizden geleni yaptık. Pes etmedim. Çok kırılma noktaları yaşadım. Çokta sıkıldım. Ahmet Abi, kahrımı çekti. Çünkü son 21 ay benim için inanılmazdı. Sabrın sonu selamet. Sonunda hayırlı bir işle dünyanın en büyük boks maçına, bu vatanın öz evladı olarak, sizlerin de desteğiyle, halkımın dualarıyla alnımızın akıyla çıkacağız. Biz gerçeklerin farkındayız, karşımızda kimlerin olduğunun farkındayız, neler yapabileceğimizin farkındayız. Biz bütün imkanları sağladık. Bu galibiyet için, bu maç için bütün ortamları… Antrenörüm  Joel Diaz, bana göre dünyanın en iyi antrenröü, kendisine çok güveniyorum. Enerjimiz çok yüksek. Böyle büyük bir arenada; ülkemi, Türkiye Cumhuriyetini ve Türk devletlerini temsil etmek; benim için büyük onur, gurur ve aynı zamanda büyük bir yük. İnşallah bu yükün altından da alnımızın akıyla çıkarız. Eminim her şey güzel olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir sözü vardı. “Dünya beşten büyüktür.” diye. İnşallah burada da alnımızın akıyla çıkacağız. Hiç kimse bir Türk boksöre şans vermiyor fakat inşallah bunu aşacağız. İnsanların gözüne sokacağız. Son maçımda hakkımızı yediler, bunu bütün dünya gördü. İnşallah bu maçta hakkımız olan altın kemeri almak nasip olur. Bunun mutluluğunu, hazzını yaşamak hep birlikte nasip olur. Çok çalıştık, çok istedik, çok mücadele verdik. Elimden gelenin fazlasını vermek için her gün daha çok çalıştım. Bütün sıkıntıları aştım. Ben inanıyorum her şey güzel olacak. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Güzel günlerde, altın kemerli günlerde görüşmek üzere Allah’ın izniyle…”

Spor Muhabiri: Meksikalı rakibiniz 57 maç yapmış; 54’ünü kazanmış 2 beraberliği ve 1 mağlubiyeti var. Sizin ise 23 maç; 21 galibiyetiniz, 2 mağlubiyetiniz var.  Bu dengeleri nasıl sağlayacaksınız? Meksikalı’yı yenerseniz ikinci mağlubiyeti olacak. Bu konu hakkında biraz bilgi verme şansı olur mu?

Avni Yıldırm: “Son maçımda zaten hakkım yendi. Bu maça çıkma hakkı bendeydi. Altın kemerin bir numaralı meydan okuyucusu bendim. Canelo Alvarez bizim sıklete geçiş yaptı. Daha sonra bizim maçımız açıklandı. Daha öncesinde Anthony Dirrell ile rövanş maçı istendi, David Benavidez ile ismim çıktı. Son dönemlerde Jermall Charlo ile ismim çıktı. En son Canelo Alvarez çıktı. Bu zaten benim hakkımdı. Şampiyonluk maçına çıkma için birinci hak bendeydi. Zaten son maçta hakkım yendi ve bunu bütün dünya gördü. Şimdi Canelo Alvarez ile ringe çıkacağız, altın kemer maçına. Rakibimiz gerçekten büyük bir isim. Biz de bu maça çok iyi hazırlandık. O Altın kemeri Türkiye’ye getirmek için elimizden ne geliyorsa her şeyimizi vereceğiz. Öncelikle bu maçın büyüklüğünü anlayalım. Türk boks tarihinde ilk defa bir Türk boksör, ikinci defa dünya şampiyonluk maçına çıkıyor. Daha önce dünya şampiyonluk maçına çıkan bile olmamış, ben ikinci defa buna çıkıyorum. Hem WBC hem WBA, hem de Ring Magazine unvanlarına… İlk defa Türk bir boksör çıkıyor. İnşallah burada başarılı bir yol izleriz. Bizden sonraki kardeşlerimize de bir yol açarız. Her şey güzel olacak. Bizi desteklemeye devam edin. Biz, elimizden gelenin en iyisini bu millet adına, bu devlet adına en iyi şekilde yapacağız. Merak etmeyin…”

Avni Yıldırım Basın Toplantısı! Avni Yıldırım ve Ahmet Öner'den Açıklamalar!

Spor Spikeri Yücel Tuğan: “Son dönemde seninle beraber üç büyük boksör var. Sinan Şamil Sam, Selçuk Aydın ve sen. Selçuk Aydın, geçici dünya şampiyonluk maçına çıkmıştı daha önce. Bu maç (Canelo vs. Avni Yıldırım) Türkiye boks tarihinin en büyük maçı, boksun en büyük yıldızıyla karşılaşacaksın. Türkiye’de boksun son dönemki durumunu düşünürsek; Sinan Şamil Sam ve Selçuk Aydın hakkında ne demek istersin? Onlar sana bir ilham verdi mi? Sen gençlere nasıl bir ilham vermek istiyorsun? 

Avni Yıldırım Basın Toplantısı! Avni Yıldırım ve Ahmet Öner'den Açıklamalar!

Avni Yıldırım: “2004 yılında Sinan Şamil Sam vardı. Allah rahmet eylesin. O (Sinan Şamil Sam) da, Ahmet Öner’in boksörüydü. Televizyonda onun maçlarını izledik. Babamız bizi boksa başlattı. O zamanlar Sinan Şamil Sam fırtınası vardı. Sinan Abi’yi izleyip boksa başladım. Sinan Abi benim idolüm. Benim için bir efsane. Allah rahmet eylesin. 10 kere de dünya şampiyonu olsak, biz onu hiçbir zaman geçemeyiz. Onun yeri benim için her zaman ayrıdır. Onun yolundan gitmek bize nasip oldu. Türk halkını gururlandırmak nasip oldu. Türk halkını heyecanlandırmak nasip oldu. İnşallah bunun sonucunda altın kemerle süsleriz. Bunun da mutluluğunu, hazzını hep birlikte yaşarız. İnşalah kemeri de Sinan Abi’nin mezarına götürmek nasip olur.”

Spor Spikeri Yücel Tuğan: “Süreçten bahsettiniz biraz aslında ama biraz ayrıntı alabilir miyiz? Avni’nin başarısı kadar sizin de başarınız. Canelo’yla bu büyük maçın oluşması. Bu süreç nasıl gelişti? Önce David Benavidez maçı vardı olmadı, o olmadı. o dönemde de sizinle bir röportaj yapmıştık zaten.”

Avni Yıldırım: “Ahmet Öner’den önce ben bir şey söylemek istiyorum. Burada bir ayrıntı var. 14 ay önce üzerime bir doping iftirası atılmıştı. Bunu bertaraf etmekte zor oldu. Karşımızdaki lobiler Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid gibi kulüpler. Bana karşı bir doping iftirası da atılmıştı. Böyle bir iftira ile karşılaşmıştım. Çok pisikolojik bir çöküş yaşamıştım. Onu da bertaraf ettik. Onu bertaraf etmek, haklarımızı geri almak, hiçbir babayiğidin harcı değildir…”

Avni Yıldırım Basın Toplantısı! Avni Yıldırım ve Ahmet Öner'den Açıklamalar!

Ahmet Öner: “Bunlar uzun işler… 24 senedir bu işi yapıyorum. WBC Başkanı bize yakın. 4 tane büyük federasyon var. Ben yıllar evvel onları seçtim. Çünkü en büyük maçları onlar sergilediler. Muhammed Ali, Mike Tyson, Mayweather, Pacquiao, Golovkin, Alvarez… Yani WBC, boksun FIFA’sı. Bende onlarla çalışmaya başladım, 18 yıl oldu. Adamların bana bir saygısı var, sevgisi var. 200 tane boksörüm geçti elinden. Çok insanla çalıştım. Rahmetli Sinan Şamil Sam, WBC’de oynadı. Selçuk Aydın WBC’de oynadı. Bunlar tesadüf değil. Avni Yıldırım’ıda ilk günden itibaren, üçüncü maçından sonra WBC yoluna soktuk. “Gençler Kıtalararası” kemerini aldı. Oradan yürüdü Avni. Avni, WBC’ye sadık olduğunu kendisini kanıtladı. Bu federasyonlar; birisi Mercedes, birisi BMW… biraz rakipler… Şimdi bu maçta iki federasyon var. WBC ve WBA birleşiyorlar. Bu da Türk tarihinde ilk kez oluşan bir olay. Biz zar zor geçici kemer için Selçuğu maça soktuk. Avni’nin kemerlerine benzemiyor. Avni, Dirrell’le bile gerçek kemere oynadı. Şimdi ise gerçek kemer ve yüksek seviye bir adamla karşılaşacak. Çok zor bir süreç, bunu anlatmak, milletin kafasını şişirir. Beni bilen bilir. Ben yaparım, sıkıntı yok.”

3 2 votes
Article Rating

Ömer

Spor liglerini, spor yarışmalarını, spor eğlencelerini takip eder.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.