BoksDiğer

Avni Yıldırım Dev Maç Öncesi İçini Socrates Dergisine Döktü


avni_yildirim_socrates

Foto: Mali Selışık

Bu gece Meksika’da Türkiye’yi temsil edecek gururumuz Avni Yıldırım, Türkiye’nin profesyonel bokstaki en büyük umudu. Bu gece sabaha doğru 06.00’da Meksikalı Peribanla karşı karşıya gelecek boksörümüz özel bir röportaj verdi Cihat Gemici’ye. Çıktığı yolda sadece rakipleriyle dövüşmeyen Yıldırım, yaşadıklarını Socrates’e anlattı…

“Topuklarımın altında bir kez daha Rozinante’nin kaburgalarını hissediyorum. Kalkanımı koluma takıp tekrar yollara düşüyorum.”  

Avni Yıldırım’ın profesyonel bokstaki yolculuğu, başlarda Don Kişot’un atı Rozinante ile çıktığı efsanevi yolculuk kadar ütopikti. Ancak Avni, hem yel değirmenlerini yendi hem de devleri dize getirdi.  Ve okuduğu romanlardaki kahramanlara dönüşürken artık geriye son bir adım kalmıştı; tarihin ta kendisi olmak…

Haziran 2012’de “Söylemlerime eylemlerimin tanıklık edeceği günü sabırsızlıkla bekliyorum” demiştiniz. O günler geldi mi?

Hatırlatmanızla birlikte şu an sanki o günlere dönmüş gibi hissediyorum. Beni 2012 Londra’ya götürmemişlerdi. O zaman milli takımdaydım, tecrübesiz olduğum söylendi ve olimpiyat tecrübesinden mahrum kaldım. Hâlbuki o dönemde birinci adam bendim. O zaman almadığım çağrıyı 2016 Rio öncesi aldım. Ancak bu kez de ben kabul etmedim çünkü artık profesyonel boksta önemli bir yola girmiştim. Bahsettiğim ‘o gün’ de aslında geldi ama tamamen gelmiş olması için dünya şampiyonluğu maçına çıkmam gerekiyor.

marco_periban_avni_yildirim_wbc_tv8

14 maçta dokuzu nakavt olmak üzere 14 galibiyet, iki yıl gibi kısa bir sürede ulaşılan WBC Kıtalararası Kemeri ve unvan maçına çıkma hakkı… Bütün bunları başardıktan sonra sanırım daha rahatsınız. Peki henüz yolun başındayken, profesyonel boksun neredeyse hiç olmadığı bir ülkede, kendinizi Don Kişot misali yel değirmenlerine karşı savaşıyor gibi hissetmiş miydiniz?

Aslında hâlâ böyle hissediyorum. Dünya boksunda yıllar içinde oturmuş bir lobi var. Biz de o lobiye karşı savaşıyoruz. Türkiye’de hiçbir desteğimiz yok, kimse yok. Biz gidiyoruz; ABD, İngiltere gibi ülkelerde, profesyonel boksta söz sahibi olmaya çalışıyoruz. Dünya şampiyonluğunu aldığım gün, bugün yanımda olmayan kişiler hangi yüzle yanıma gelecekler, merak ediyorum. Ben Muhammed Ali’nin, Mike Tyson’ın ağır sıklette kazandığı kemeri elde etmek için mücadele veriyorum. Yaptığım iş ne kadar güçse hedefim de o kadar büyük. Bugün birçok kişi farkında olmasa da bu başarı sadece benim için değil, ülkem için de çok önemli. Bir Türk boksörün Las Vegas’ta, New York’ta, Londra’da unvan için ringe çıkması, Türkiye’nin prestijidir.

Antrenörünüz Ahmet Öner’i çok zorlamışsınız… İlk maçınızı ayarlamış, sonra sizi izlememiş bile. Bir de Çırağan Sarayı muhabbetiniz varmış… Onu sizinle çalışmaya nasıl ikna ettiniz?

Benden öncekiler genelde bu kararı kariyerlerinin sonunda almıştı. Bense geleceği düşünerek bu kararı daha erken verdim. Türkiye’de bu işi yapan ve uluslararası arenada söz sahibi olan Ahmet Öner vardı, kendisine ulaştım. O dönemde Ahmet Öner’in boksörü Odlanier Solis’ti. Ona yatırım yapıyordu. Çırağan’da bana “Sen milli takımda devam et, eğer ki Solis maçlarını kazanır ve yatırımımın karşılığını verirse seni de onun peşi sıra yürütürüm” dedi.

Solis, Tekirdağ’da Tony Thompson ile WBC kıtalararası unvan maçına çıktı. Ben de o gecenin alt maçında hem federasyonu hem de Fenerbahçe’yi karşıma alarak ilk profesyonel maçımı yaptım. Ben tabii Solis yensin de Ahmet Öner bana yatırım yapsın diye bekliyorum. Kaybetti adam. Ahmet Öner’in yatırım boşa gitti. Ben de yıkıldım. Tam 10 ay boşta kaldım, maç yapmadım. Ama çalışmaya devam ettim. Bir gün Ahmet Öner’le karşılaştım, “Ne yapıyorsun?” dedi. Antrenmanlarımı sürdürüyordum ama durumum kötü, geleceğim de belirsizdi. Adana’da bir maç ayarladı. Çıktım kazandım. Gözüne girdim.

Ahmet Öner, Antalya’da Solis’e son kez yatırım yaptı. Tony Thompson ile rövanş maçı ayarladı. Ben o gecede de ringe çıktım. Ahmet Öner’in ve Solis’in son şansıydı ama Solis 8. rauntta maçtan çekildi. Bense o gece Beroshvili’yi yendim. Ahmet Öner’in ABD’li bir arkadaşı beni izlemiş. Ahmet Öner’e “Bu çocuk kim? ABD’li gibi dövüşüyor” diyerek beni övmüş. Ahmet Öner o gece, yoluna benimle devam etmek istediğini söyledi ama en baştan uyardı da; bunun meşakkatli bir yol olacağını söyledi. Kendisi de kötü durumdaydı. “Sorun yok” dedim. Böyle başladık. Sonra Almanya’ya gittik; dördüncü, beşinci derken altıncı maçımda Miami’de ringe çıktım.

Avni Yıldırım - Walter Sequeria

Glen Johnson ve Walter Sequeira maçlarının sizi zorladığını biliyoruz. İkisinin de hafif ağır sıklet boksörü olduğunu hesaba katarsak, kendinizi süper orta sıklette daha iyi hissettiğinizi söyleyebilir miyiz?

Hafif ağır sıklette WBC şampiyonu Adonis Stevenson çok az maç yapıyordu. Ben alttan gelen bir boksör olarak, daha Andre Ward ve Sergey Kovalev gibi isimlerin beklediği bir ortamda kendimi gösteremeyebilirdim. O dönemde süper orta sıklette bir fırsat olduğunu fark ettik. Ben de onu iyi değerlendirdim. Herkesle dövüşebileceğimi söyledim ve kısa sürede WBC’de üçüncü sıraya çıktım.

Avni Yıldırım: Ben yumruk aldığımda, almamış gibi davranıyorum. Rakibime bunu hissettirmemeye çalışıyorum. (Foto: Mali Selışık)

Son iki yıldır standart bir profesyonel boksöre nazaran daha sık maç yapmanızdan dolayı temponuz da çok yüksekti. 2017’de kaç maç yapmayı planlıyorsunuz, aynı tempo devam edecek mi?

Callum Smith ve Anthony Dirrell arasında bir unvan koruma maçı yapılacak. Onun sonucuna göre bakacağız. Şampiyonun unvan koruma maçını hangi tarihte isteyeceği gibi detaylar var. Şimdilik beklemedeyiz.

Son dönemde, Dereck Chisora-Dillian Whyte gibi gerilimden beslenen ya da Tony Bellew-David Haye gibi rakiplerin birbirlerine mesajlar yolladığı rekabetlere şahit olduk. Siz ise kişisel olarak Vitali Klitschko ve Gennady Golovkin gibi daha sakin bir profil çiziyorsunuz. Bu tip bir sataşmaya nasıl bir tepki verirsiniz? Size oyuncak bebek ve topuklu ayakkabı hediye etmeye kalkan Schiller Hyppolite’e tepki göstermiştiniz mesela…

Hyppolite biraz haddini aşmıştı. Bu yüzden, hak ettiği şekilde bir tepki verdik. Normalde çok fazla konuşmuyorum. Zaten ringde dövüşeceğiz, kimin daha iyi olduğu ortaya çıkacak. En mantıklısı da bu bence. Vitali Klitschko’nun on yıl boyuncu koruduğu bir ağırlığı var mesela; Shannon Briggs sürekli konuştu ama Vitali en sonunda ringi öptürdü ona. Golovkin mesela; sürekli gülüyor ama ringe çıkınca rakibini ağlatıyor. Ben de Sivaslı Avni Yıldırım olarak, çizgimi bozmadan sakin kalmayı tercih ediyorum. Aksi bize yakışmaz zaten.

Ringde ağır yumruklar almak boksörler için kaçınılmaz bir durum. En iyiler dahi bu durumla karşılaşıyor. Örneğin Anthony Joshua, Dillian Whyte maçında sert bir yumruk aldığını ve o an dizleri üzerine düşebileceğini düşündüğünü söylemişti. Bir boksör, o beklenmedik yumruk sonrasında kendine ve rakibine karşı nasıl bir savaş verir?

Ben yumruk aldığımda, almamış gibi davranıyorum. Rakibime bunu hissettirmemeye çalışıyorum. Yorulduğum zaman bile yalandan bir sol direkt atıyorum. Halbuki ölmüşüm, o solun bir etkisi yok. Sineği bile öldürmez o.

Günümüzde ve tüm zamanlarda en beğendiğiniz boksörler kimler?

Bugünlerde, göze hoş gelen stiliyle Gennady Golovkin’i beğeniyorum. Danny Garcia’nın da sert vuruşları var. 50 maçta sadece iki yenilgisi olan Dariusz Michalczewski de örnek aldığım isimlerden biri.

Tekirdağ’da maçı izlenmeyen Avni Yıldırım’dan WBC’nin iki numarası Avni Yıldırım’a evrilen bir süreç yaşadınız. Hayatınız ve çevrenizdeki insanların size bakışları değişti. Bu konuda İbrahim Tatlıses’ten bir öğüt almışsınız sanırım, “Yükseldikçe küçülmelisin” demiş size. Bunu başarabilmek zor mu?

Bu tamamen insanın yetişme şekli, yapısı ve karakteriyle alakalı. David Haye, Vitali Klitschko gibi insanlar her şeyi kazanmalarına rağmen hâlâ saygın bir şekilde duruşlarını koruyorlar. Bunu gördüğümde, kendime çekidüzen vermem gerektiğini fark ettim. Gerçekçi bir insanımdır ben, düşüşü de yaşadım; 10 ay maç yapmadığım, herkesin bana sırtını döndüğü dönemlerden geçtim. Şanslıyım ki bu dönem, henüz kariyerimin başında yaşandı ve şimdi herkese ve her şeye daha dikkatli bakabiliyorum. Zaten şu sıralar çok az insanla görüşüyorum. Hedeflerime kilitlenmiş durumdayım.

Babanızla aranızı düzeltmeniz de bu sürecin bir parçası… Özel değilse sorunun ne olduğunu ve bunu nasıl çözdüğünüzü öğrenebilir miyiz?

Profesyonel olma kararını aldığımda, babam bana “Fenerbahçe’den ayrılma, düzenini bozma” demişti. Baba sonuçta… Oğlunun risk almasını istemiyor, garantici davranıyordu. Baktığında haklıydı da; o dönem hem kulüpteydim hem de milli takımla Avrupa şampiyonalarına gidiyordum, olimpiyata hazırlanıyordum. Ama ben farklı bir yol çizdim, hedefimi büyüttüm, bir çılgınlık yaptım. Federasyonu, kulübümü, hatta ailemi karşıma aldım ve profesyonel oldum. Ancak maç yapamayıp zor duruma düştüğüm 10 aylık bir süreç yaşayınca, ailemden de ister istemez “Neden düzenini bozdun, neden bu yolu seçtin?” diye tepkiler aldım. Ama efsaneler de böyle doğuyor işte…

O dönem babamla pek görüşmedim, psikolojik travma yaşıyordum. Dedim ya; sonuçta bir baba, oğlunun kötülüğünü istemez. Hatta o dönem için haklıydı belki. Ona karşı saygımı hiç kaybetmedim, anlayabiliyordum. Şimdi de aramız gayet iyi zaten.

Ahmet_Oener_Jose_Sulaiman_avni_yildirim_Nurullah_demircan

Garantici bir babanın oğlu olarak hayli riskli bir meslek yapıyorsunuz. Boksör olmasaydınız hangi mesleği tercih ederdiniz?

İlköğretimde sekizinci sınıfa kadar 5.00 ortalamam vardı. Sonra boksa düştük. Boksör olmasaydım kamu yönetimi okumak isterdim. Kaymakam olmak gibi bir hayalim vardı. Hiçbir şey olamasaydım da babamın taksisinde çalışırdım.

Son bir sorumuz var… Zamanında zenginler, Türkiye’nin ilk profesyonel boksörü Garbis Zakaryan’ın maç biletlerini alır ve bayram sabahı çocuklara dağıtırmış. Çocuklar da uykuya yatmadan önce Garbis kazansın diye dua ederlermiş. Bu yüzden, “Garbis’in kolları sadece rakiplerini yere serecek kadar değil, tüm memleketi kucaklayacak kadar güçlüydü” derler. Bu size ne hissettiriyor?

Ben de Garbis Zakaryan gibi bir boksör olmak isterdim. Bu duygu parayla pulla satın alınabilecek bir şey değil. O çocukların yatmadan önce dua ettiklerini düşünürken bile ürperdim. Yapılan işin güzelliğini bu tip hikâyelerden sonra anlıyorsunuz zaten. Umarım bize de nasip olur.

Röportaj  : Cihat Gemici – Socrates Dergisi


0 0 vote
Article Rating

Fight Club

Fightclub, Türkiye'nin En büyük dövüş sporları sitesi

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
38 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
sa yo na ra
sa yo na ra
4 yıl önce

çok güzel bir yazı olmuş. türkiye’de ne yazık ki boksa verilen değer yok denilecek kadar az, biz maç yapmak için kendimizi geliştirmek için canımızı dişimize takarak antrenman yapardık; hocalar ise alacağı parayı düşünürdü, yalandan kroşe nasıl atılır duruş nasıl olur falan fisman parayı cebe indirir yatarlardı. varsa yoksa kick boks… bu kardeşimize de kader bir şekilde gülmüş buralara kadar gelmiş,… Devamını oku »

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce

Banlayın şunu ya

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

Bu yediğin kaçıncı ban olacak söylesene 🙂 ortalığı karıştırmaktan başka bi b.k bildiğin yok. Bari Üslubunu değiştirmeye çalış. Yoksa bu gidişle daha çook ban yersin.

Bedir Altın
Bedir Altın
4 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

Birazdan joshua dan da bahsetmeye başlar. Acaba yaşı ve psikolojik durumu nasıl?

Bedir Altın
Bedir Altın
4 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

Üslubu neyse de bi ara yine farklı bir nick ve daha önce kullandığı mahallesinin resmi ile geri döndü ve yok ben banlanan kişi değilim diye iddiada bulundu 🙂

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

bu sefer kibar takılıyosun yani 🙂 yahu bırak bu işleri kardeşim ettiğin küfürleri bilmeyen yok. birde gelmiş bana hakaret ettin ama banlanmazsın diyor. yalakalığımı da nerede gördüyse artık.

hocam hakikaten boşverelim bu arkadaşı. kendi başına yazsın eğlensin. zaten küfürsüz kaç gün idare eder bilinmez. elbet bir gün ban yiyecektir 🙂

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce

Gayet güzel bir röportaj olmuş hazırlayanların emeğine sağlık

mehmet dalgaç
mehmet dalgaç
4 yıl önce

avni adamsın adam. başaracaksın inşallah. yolun açık olsun. Allah yardımcın olsun.

Bedir Altın
Bedir Altın
4 yıl önce

Vay be nereden nereye. Güzel bir başarı hikayesi inşaallah şampiyon olursun yiğido.

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce

yahu hadi diyelim biz milliyetçiliğimizden böyle diyoruz. bu snein niye bu kadar zoruna gidiyor? türk düşmanı mısın nesin belli değil. yani ne bileyim normal bir insan kendi ülkesinin boksörünü destekler, sever. azından başarılar diler. boksörlüğünü beğenmese de inşallah kendini geliştirip beni yanıltır falan der. avni yıldırımı 1 senedir sitede çekemeyen insanlar var. hakikaten buna anlam verebilmiş değilim. amacın ne? bir… Devamını oku »

mehmet dalgaç
mehmet dalgaç
4 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

ahmet başkan bırak cevap verme böyle arkadaşlara. düüşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmeli bu tarz uçuk ifadeler:))

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce
Reply to  mehmet dalgaç

Aynen kendi haline bırakalım 🙂

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce

normal bir insan olsan 1 kez yazar onda da şöyle dersin. misal olarak ”avni de maalesef şampiyon potansiyeli görmüyorum. eskivleri, bacak hareketleri yok. hareketsiz dövüşüyor, boks tekniğini ve zekasını da beğenmiyorum. gücü dışında önemli bir yanı yok. fakat inşallah yanılırım. inşallah avni beni yanıltır ve kendini fazlasıyla geliştirip ülkemize yeşil kemeri getirir. yarın ki maçında ona başarılar dilerim”. bilmem anlatabildim… Devamını oku »

Ziyaretci
Ziyaretci
4 yıl önce

Galatasaraylıyım ama fenerbahçeyi özellikle bu konuda yani futbol dışı branşlarda özellikle atletizm ve boks yatırım yaptığı için çok saygım var
Hangi iyi boksörü veya atleti duysak fenerbehçe de
Tebrikler aziz başkan helal olsun

conan
conan
4 yıl önce

Marmaristeki elim kazada ölen annelere ve çocuklara allah rahmet eylesin. Çok üzücü bir kaza. 🙁

mehmet dalgaç
mehmet dalgaç
4 yıl önce
Reply to  conan

amin conan ölenlere allah rahmet eylesin. geride kalan yakınlarına sabırlar versin. ayrıca soma yaşanan elim kazada hayatını kaybeden madencilerimizin de mekanları cennet olsun. çok acı bir olaydı o da. Allah ülkemizi ve milletimizi ve bütün masumları korusun.

Roman
Roman
4 yıl önce

Paranoyak ruh hastasi arkadaslar sunu ciddiye alip yorum atmayin dusunme ozurlu objektif degil yorumlardan normal biri olmadigi belli oluyor. 3 – 5 tahtasi kirik 200. Kez gelisi bu siteye, bu sitede kayitlar acildigindan beri ban yemeyen 6 – 7 kisi ya vardir ya yoktur. Banlanip banlanip yuzsuz gibi tekrar gelip insanlari canini sikmaktan baska bi ise yaramayan bos insan.

Braddock
Braddock
4 yıl önce

Sitede yazilan haberlerden ziyade ahmet kurt hayrettin gibi arkadaşların yorumlarını takip ederek güncel boks haberlerini takip ediyorum. Bu eksik organli leave denen adami dikkate almayın. Sirf gündem olmak için avniye laf ediyo. ALLAH in capsizi. S.aydinin salonunda iş bulmak için burda yalakalik yapma

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce
Reply to  Braddock

Eyvallah dostum 🙂 bırakalımda kendi çapında eğlensin

Charles Real champ Martin
Charles Real champ Martin
4 yıl önce

Adam dusuncesini belirtmis hemen saldirmissiniz. Ayni konu joshua olunca millete siz girisiyorsunuz. Adamin elestirme hakki yok mu? Neyse gurkan ozkan herkesi yener tamam mi:))))

Gökhan Kubat
Gökhan Kubat
4 yıl önce

Röportaj güzel olmuş. Röportajda geldiği yeri , yaşadığı zorlukları unutmayan , mütevazi bir insan görüyorum hatta GGG yi örnek alıyormuş ama gerçekte gördüğüm hiç söyledikleriyle alakası olmayan biri..Kimsenin niyetini okuyamayız ama bi Golovkine bakınca adam gerçekten samimi , alçakgönüllü bir insan imajı veriyor..İnş Avni de biraz daha bu yönlerini geliştirir de bizim de sevgimizi kazanır.

conan
conan
4 yıl önce

Bilader hani karşıyakalı gerizekalı lümpen cahil kıro maganda bir bebe vardı sen o musun?

Bedir Altın
Bedir Altın
4 yıl önce
Reply to  conan

evet, gerizekalı, lümpen, kıro, maganda iyi bildin ta kendisi. o cevap vermedi ben söyleyeyim dedim 🙂

Roman
Roman
4 yıl önce

Yalakalik demek 🙂 Bizim kac adam akilli profesyonel boksorumuz war da sen bu laflari soyluyosun sevmeyebilirsin, eleştiredebilirsin. Ama herseyin bir adabi war yok maganda felandi filandi yakisi kalmaz. Ama Gavur tohumuysan bilemem.. Gundem olmak icin avniye saldiriyorsun. Milletin zayif noktasi cunku avni yildirim herkese burda laf ettirirler de avniye kimse laf ettirmez. Elestiriyosan adam gibi eleştir, milletin canını sıkma. Sonra… Devamını oku »

Tugay Özay
Tugay Özay
4 yıl önce

Avni’nin hiç maçını izlemedim ama nedense pek ısınamıyorum. Buram buram amatörlük kokuyor. Bu maçta notunu vericem 🙂
Umarım kazanır bu arada…

Tyson Fury
Tyson Fury
4 yıl önce

Yolu açık olsun avni kardeşimizin inşallah kazanır bizi gurulandırır küçümseyen şahıslar bu insanlar hiç bir imkanı olmadan gerçekten boksa gönül vermiş kardeşlerimiz

MARCİANO
MARCİANO
4 yıl önce

avni nin eksiklikleri olmadığını söylemiyoruz zaten… avni de bizim gördüğümüz şey kendi eksikliklerini bilip o eksiklikleri gidermeye çalışması.. mesela ilk maçlarında direklerini hiç kullanmayan(kullanamayan) avni den son 2-3 maçtır müthiş direkler görüyoruz… eskiden rakibi ile arasındaki mesafeyi ayarlayamıyordu son 2-3 maçtır kısmende olsa bu eksikliğini gideriyor… kim ne derse desin ben avni yi golovkinin biraz genç hali gibi görüyorum… kumaşı,… Devamını oku »

Tyson Fury
Tyson Fury
4 yıl önce
Reply to  MARCİANO

+1

Halit B.
Halit B.
4 yıl önce

avninin karakterini sevmiyorum hiçte centilmen değil itici geliyor umarım yenilir.

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce
Reply to  Halit B.

Sizi paraylamı yolluyolar 🙂

Roman
Roman
4 yıl önce
Reply to  Halit B.

2. Hesabiyla yazmis burdanda agzina saglik diyor shsjsj

Bedir Altın
Bedir Altın
4 yıl önce
Reply to  Roman

🙂

Roman
Roman
4 yıl önce

Bu ikisini ben gonderdim parayla tuttum. Kaydolup avniyi kotulemeleri için 5 tl harclik koydum ceplerine simdi iyi calisiyolar.

Bedir Altın
Bedir Altın
4 yıl önce
Reply to  Roman

roman kardeş dün boksu bırakmış diye sorduğun bi boksör vardı. bir yılı aşkın sürede maç yapmayan boxrec de görünmez. muhtemelen boksu bırakmamıştır.

Bedir Altın
Bedir Altın
4 yıl önce
Reply to  Bedir Altın

boxrec de sıralamada, olacaktı.

Roman
Roman
4 yıl önce
Reply to  Bedir Altın

Saolasin kardesim bende sakatlik oldu sandim bunu bilmiyodum yeni ogrendim eyvallah.

Bedir Altın
Bedir Altın
4 yıl önce
Reply to  Roman

rica ederim.

ömer uzel
ömer uzel
4 yıl önce

Türkiye de bir Türkler vardır, bir başka milletlerden gelipte Türk kimliği taşıyan vatansever insanlar vardır, bir de Sabetaist kökenli Müslüman-Türk ismi almış Yahudi dönmeleri vardır..Selanik asıllı dönmelere Sabetaist, Kırım asıllı dönmelere Karay,karain,kırımçak ve ya karaip, ermeni kökenli dönmelere pakraduni denir..şu anki nüfusları 2.5 ila 3 milyon arasındadır bu dönmelerin..Ama şöyle bir gerçek var, medya sektörü bu adamların elinde, bunlarda halkı… Devamını oku »

Başa dön tuşu