BoksDiğer

Bilgehan Demir Posta Gazetesine Konuştu!


c75a3077-2d12-42c9-b305-374e356f85ff

Bilgehan Demir; boks maçlarını ‘en iyi anlatan adam’ olma unvanını hala elinde tutuyor. Sunumuyla, maça kattığı heyecanıyla erkek kadın demeden büyük bir izleyici kitlesi yakalayan Demir, NTV Spor bünyesinde yeni projelere imza attı. Bilgehan Demir’le karnaval için buluştuk, yeni kanalını, boksa bakış açısını ve başarısını konuştuk…

■ Boks artık yeni kanalda

Bilgehan Demir! Kanaltürk süreci çok enteresandı, beni Bilgehan Demir yapan kanaldır o. Zirve yaptığım yerdir, bunu inkar edemem. Asıl izleyicimi orada yakaladım, ama ayrılmam gerekti. Artık boksla ilgili ne isterseniz NTV Spor’da bulacaksınız.

■ Gerçek bir spor kanalı!

Sosyal medyayı çok aktif kullanıyorum, seyircilerim oradan çok baskı yaptı. Sadece spor yayını yapan bir kanala geçmem onların isteğiydi.

■ Sosyal medyayı bu kadar dinlemek doğru mu?

Vallahi benim tüm takipçilerim gerçek, oradaki bütün eleştirileri dikkate alırım. Sosyal medya benim ofisim. Kimsenin adamı olmak istemiyorum, tarafsız kalmak yalnızca işimi yapmak istiyorum. Derecelendirme kurulum da halk.

■ NTV Spor boksa nasıl bakıyor?

Karar aşamasındayken kanalın başı Fuat Akdağ aradı, boks maçlarını yayınlamak istediklerini söyledi. O zamana kadar yılda 1-2 maç yayınlıyorlardı. Doğru insanı bulduklarında boksu da bünyelerine katmak istediklerini anlattı. Fuat Akdağ ile uzun yıllar çalışabilirim,en doğru yerdeyim!

■ NTV Spor’da sizi ne cezbetti?

Başka kanallardan da teklif aldım ama Doğuş büyük bir grup. Yarın öbür gün buraya da el koyarlar diye korku yaşamak istemiyorum.

■ Tematik kanal, riskli değil mi?

Reytingle işim yok, izleyici kaybetmek de umurumda değil! Kaliteli bir iş yapmak istiyorum ve spor kanalı boks için en uygun yer. Dahası yeni kanalıma 5 milyon seyirciyle geliyorum! Beni eleştirebilirler, ama kimse beni korkutamaz!

■ NTV Spor’da başka sporlara da el atacak mısınız?

Beden Eğitimi mezunuyum. Futbol oynadım, futbol takımı çalıştıracak antrenör belgem var.Futbol maçı da sundum yıllarca ama 2008’de boksu kendime branş seçtim.  NTV Spor’da da yalnız boksa yoğunlaşacağım. İddia ediyorum, boks otobanda fulbolu geçecek!

■ Kadın izleyiciniz nasıl?

Kadın izleyicimiz yüzde 40’ları geçti. Kocalarına izletmeyen kadınlar şimdi kendileri seyrediyor. Ama yorum yapanlar daha çok erkek.

■ Kadın ve erkek izleyici arasında nasıl bir fark var?

Kadın boks maçında daha çok başarıya endeksli. Kadın oradaki ihtişama, gösterişe de bakıyor. Ringin kenarında yakışıklı, papyonlu adama kadar detaycı yaklaşıyor. Erkek izleyici ‘vay be nasıl vurdu’ diyor, o kadar.

■ Enteresan şeyler de sorar kadınlar…‘Niye 12 raund?’

diye soruyorlar, vallahi billahi bilmiyorum! Hakikaten neden 10 değil de 12? Kadınların kafa başka çalışıyor!

■ Dünyada kadın boksörler ne durumda?

Kadın dövüşünde ünlü Ronda Rousey vardır. Yenilgisizdi ve inanılmaz şımardı. Devlet başkanı adayları bile onu takip ediyordu. Galibiyetlerin ardından erkeklere, Floyd Mayweather’a bile meydan okudu. Olimpiyat 3’üncüsü Holy Holm’un karşısına çıktı. Holy Holm boks ve kickbokstan gelme gerçek bir kafes dövüşçüsü ve Rousey’i resmen sütlaç yaptı.

■ Eşiniz Özlem Hanım ve oğlunuz Kerem’in bokslaarası nasıl?

Eşim eskiden tepkiliydi, şimdi başarımdan çok memnun. Kerem’in boksör olmasını çok isterim ama sunucu olmayı, benim işimi yapmayı daha çok istiyor gibi. Sese, anlatıma ilgisi çok büyük.

■ Sunuculuğunuzu nasıl buluyorsunuz?

Anlattığım maçı asla tekrar izlemem! Yabancı versiyonuna bakıp ne yanlış ya da eksikler yapmışım, onu takip ediyorum.

■ Saçmaladığınız, karıştırdığınız şeyler oldu mu hiç?

2008’de branşlaştım. Ondan önce bir boks maçı sunarken ‘mükemmel bir futbolcu’ diye anons ettim koskoca boksörü. Öyle şaşırmalarım oldu birkaç kez!

■ Karakterinizle boks

arasında nasıl bir bağ var? Keşke ben boksör olsaymışım dediğim çok an var! Çok geç! Bokstaki heyecan, kazanma, başarı ruhu bana çok hitap ediyor.

■ Boksör tutar mısınız?

Tutarım! Yenilecek boksörü de hissederim! ‘Hayatta yenilmez’ dediğinin bile kazanamayacağını görürüm. Ve kazanamayacak boksörü tutarım çünkü ya kahraman olursa? O zaman müthiş bir şey olur!

■ Maçı anlatan adamın taraf tutması gidişatı etkiler mi?

Etkiler hem de nasıl! Ben nereye doğru sürüklersem seyirci de istem dışı o boksöre sempati duyar, ama ben adamı sunarken yanlış yere götürmem!

■ Anlatmak istediğiniz hayal maçınız ne?

Floyd Mayweather ile Gennady Golovkin maçı! Bu ikisi maç yapsın, ben anlatayım, 1 yıl bokstan uzak dururum.

■ Siz NTV Spor’a ne katacaksınız?

NTV Spor’a çok şey kazandıracağım muhakkak, devrim yaşatacağım! Bokstan önce, bokstan sonra dönemi olacak. Sektör yaratmayı hedefliyorum!

■ Kıskandığınız kimse yok mu?

Kendimi çok kıskanıyorum, kendimi kıskandığım için boksta başarılıyım zaten!

■ Neden bu kadar seviliyorsunuz?

Ben seyircimi ya da takipçimi sömürmüyorum. Bak toplam sosyal hesaplarda 750 bin takipçim var ve reklam teklifleri alıyorum ama asla kabul etmiyorum.

■ Boks nasıl bu kadar zirve yaptı?

Ben bu işi başka yere getirdim. Spiker değilim, boks maçı sırasında halkla konuşan biriyim. Boks gibi sert bir işe duygu katıyorum, yumuşatıyorum işi! Boksörlerin hikayesini, varsa dramlarını bazen ağlayarak, bazen çok heyecanlanarak anlatıyorum. İşte boksa zirve yaptıranlar bunlar…

■ Nasıl bir hazırlık yapıyorsunuz maç öncesi?

Deli gibi boksörlerin bilgilerine çalışıyorum. Boksörlüğüne fakirliği mi sebep oldu? Serseriydi yeteneğini biri fark etti boksa mı çekti? Boksörün ailesinde hasta, muhtaç biri var mı? Bunların hepsini öğreniyorum. Sadece boks maçı anlatıyorum demek ayıp olur, bütün hayat hikayesi var orda!

■ NTV Spor, anlatımınızı törpüleyecek mi?

Biri beni uyarmıştı, ‘Abi NTV Spor’un dili biraz daha dikkatli’ diye. Ama bir maç sundum, ‘Aynen devam’ dediler! Sorun yok!

■ Yeni kanalda yayın içeriğinde bir değişiklik olacak mı?

Önceden maçı yalnız 1 kez yayınlayabiliyorduk, şimdi boksseverler 3 kez izleyebilecek. Maçın tekrarları olacak. Doya doya seyredip tüm ayrıntılara hakim olacaklar! Dahası ‘Boks Magazin’ diye bir program daha düşünüyorum. Yalnızca maçları değil, boksun eğlenceli yanlarını da konuşacağız.

■ Dünya bize nasıl bakıyor boks açısından?

Küçümsüyorlar, üzüldüğüm şey bu! Dünyanın en ünlü boksörlerinin bile Twitter hesabı 20 binlerdeyken bizde 1 milyona yakın boks takipçisi var. İzleyenler bunun 5 katı. Küçümsediklerinde kendimi kanıtlamayı, onlara halk gücümüzü göstermeyi seviyorum!

■ Bravo!

Şimdi artık kanıtladık gücümüzü. Maçların Türkiye’de de büyük ve ciddi bir yere sahip olduğunu biliyorlar.Ben artık piyasada güven duyulan bir adamım, bu müthiş bir gurur!

■ Var mı komik bir anınız?

Geçen Nisan Dubai’de çalışmalar yaptım. Benden Dubaili bir sanatçının klibinde oynamaları için Beren Saat ve Tuba Büyüküstün’ü ikna etmemi istediler.

■ Menajerlik de var! ‘Bir tek seni tanıyoruz, güvenilir adamsın, bizim için kontakt kurar mısın?’ dediler.

Ricalarını yerine getirmek için ikisiyle de gerçekten görüştüm. Olumsuz yanıt aldık ama olsun. Bana yurt dışında ‘Bill’ derler bu arada!

■ Ünlülerin boksla arası nasıl?

Sarp Levendoğlu, Beren Saat gibi isimler dövüş sporlarına çok meraklı! Hatta idda ediyorum ki Beren Saat, Polat Alemdar’dan daha iyi dövüşür!

■ Bir film projesi kulağıma çalındı?

Evet, başrolünü Sarp Levendoğlu’nun oynayacağı bir boks filmi yapıyoruz. benim de rolüm var, maçı sunan adamım yine. Sarp’ın karşısında ünlü boksör Danny Willams olacak, büyük proje!


0 0 vote
Article Rating

Salim Gömürgen

Salim Gömürgen Haber Editörü

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
4 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ramazan
ramazan
6 yıl önce

bilgihan demirle bosk geceleri çok güzel yeni kanalda da severek izliyoruz ailecek saygılarımla

Abdullah
Abdullah
6 yıl önce

HEPİMİZE HAYIRLI OLSUN.BİLGEHAN’A VE EKİBİNE BAŞARILAR DİLİYOR,EMEKLERİNDEN DOLAYI HEPSİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM.

okan
okan
6 yıl önce

floyd mayweather ile gennady golovkin maç yapsa bence floyd sayıyla kazanırdı

Başa dön tuşu