Boks

Boks Gecesi, Pandemi Şartlarında Büyük Yara Aldı!

Koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana, dünya çapında büyük – küçük birçok boks organizasyonu ağır yara almıştı. Geçtiğimiz yıl pandeminin başlangıcında, birçok boks organizasyonu ve etkinlikleri iptal olmuş, müsabakalar yapılamamıştı.

Organizasyonda bulunan bir çalışanın ya da bir boksörün virüslü olduğuna dair sonuç pozitif çıkınca, maçlar iptal oluyordu ya da erteleniyordu. Bütün bunlar tüm süreci zorlaştırıyordu. “Dillian Whyte – Alexander Povetkin II”, “Teofimo Lopez – George Kambosos” koronavirüs nedeniyle ertelenen maçlardan sadece bazılarıydı…

Boks Gecesi, Pandemi Şartlarında Büyük Yara Aldı!

Koronavirüs pandemisi hayatımıza girmeden önce seyircili yapılan prestijli organizasyonlarda; ön sırada maç izlemek için hayranlar bir araba parasını gözden çıkarıyorlardı. %100 seyirci çeken arenalar, bilet satış rekorları kırıyordu. Hayranlar, inanılmaz derecede paralar harcayarak boks sektörüne para akışı sağlıyordu. 

Boks Gecesi, Pandemi Şartlarında Büyük Yara Aldı!

Koronavirüs pandemisi nedeniyle seyircisiz yapılan boks organizasyonlarında gelirin büyük kısmını; ring zeminine döşenen reklamlardan ve PPV (öde-izle üyeliği) satışlarından sağlanıyordu.

Arenada seyircinin olması, boks organizatörleri için önemli bir gelir kapısıydı. Ancak aylar öncesinde Amerika’nın bazı eyaletleri, sınırlı sayıda seyirciye izin vererek; normalleşmeyi sağlamaya adım atmıştı.

Yakın zamanlarda yapılan organizasyonlar, %20, %30, %50 gibi kapasitelerde seyirci alsa da; “Canelo – Saunders” organizasyonu önemli bir başarıya imza atmıştı.

Boks Gecesi, Pandemi Şartlarında Büyük Yara Aldı!

8 Mayıs tarihinde Canelo Alvarez, Billy Joe Saunders ile unvan birleştirme maçı yapmıştı. Bu organizasyon; Amerika’nın Texas Eyaleti’nde bulunan AT&T Stadyumu’nda yapılmıştı ve organizasyon için 70.000 bilet satışa çıkmıştı. Amerikan Boks Tarihi’nin en büyük kapalı salon kalabalığı rekoru 1978 yılında New Orleans’ta yapılan Muhammad Ali – Leon Spinks rövanş maçı, 63.352 biletli seyirci izleyerek rekoru elinde tutuyordu. Yaklaşık 43 yıl sonra, bu rekor kırılmıştı. “Canelo-Saunders” bilet satışı; “boks” sporu kategorisinde Amerika Birleşik Devletleri‘nde kapalı stadyum olarak seyirci rekoru kırdığı bildirildi. Canelo-Saunders maçı için satışa çıkarılan 70.000 biletten, 65.000 adet satıldığı doğrulanmıştı.

Boks Gecesi, Pandemi Şartlarında Büyük Yara Aldı!

Bir diğer önemli haber ise; COVID19 pandemisi nedeniyle sınırlı seyirci kabul eden Las Vegas kenti, geçtiğimiz haftalarda %100 kapasiteye kadar açıldığının müjdesini vermişti. 42 yaşındaki Filipinli senatör Manny Pacquiao (62-7-2), yenilgisiz WBC – IBF Yarı Orta Sıklet Şampiyonu Errol Spence Jr. (27-0-0) ile 21 Ağustos tarihinde Las Vegas’ta mücadele edecek. Bu müsabakanın Las Vegas’ta bulunan 20.000 seyirci kapasiteli T-Mobile Arena’da yapılacak. Böylelikle T-Mobile Arena’nın %100’üne tekabül eden 20.000 seyircili bir kalabalık bekleniliyor.

Boks Gecesi, Pandemi Şartlarında Büyük Yara Aldı!

Bu önemli gelişmeler neticesinde boks sektörü yavaş yavaş kanayan yarasını iyileştirmeye başladı. Aşılanma durumu, eyaletlerin vereceği izinlere bağlı olarak ve birçok sebeple beraber; bundan sonra arenaların ağzına kadar dolduğu boks organizasyonlarının yapılması bekleniliyor.

Türkiye’de Boks Gecesi Yayınları

Boks Gecesi, Pandemi Şartlarında Büyük Yara Aldı!

Mücadele sporlarında büyük emeği olan Bilgehan Demir’in sayesinde boks geceleri, bugüne kadar Fox, NTVSpor, TV8, TV8.5, DMAX kanallarında canlı olarak yayınlanıyordu. Pandemi nedeniyle; yaklaşık 1,5 senedir seyircisiz organizasyonlar yapıldı. Yapılması gereken müsabakalar kısmen yapılamadı, organizasyonların ertelenme süreçleri oldu. Hâl böyle olurken; seyircisiz maçlar yapan büyük boks organizasyonları PPV (öde-izle üyeliği) sisteminde yüksek fiyatlandırmalar yapınca Türkiye şartlarında boks izlemek lüks olmaya başladı. Artık yeni sezonda boks organizasyonlarına seyirci alınmasıyla beraber Türkiye’de boks yayınlarının devam etmesi bekleniliyor.

5 1 vote
Article Rating

Ömer

Spor liglerini, spor yarışmalarını, spor eğlencelerini takip eder.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.