Boks

Bu Gecenin Bir Diğer Alt Karşılaşması!

LEO SANTA CRUZ vs JOSE CAYETANO

10 ROUND ÜZERİNDEN TÜY SIKLET KARŞILAŞMASI

LEO SANTA CRUZ vs JOSE CAYETANO

WBC süper horoz sıklet dünya şampiyonu Leo Santa Cruz, kariyerinde ikinci kez bir Floyd Mayweather Jr’ın maç yaptığı gece de ringe çıkıyor.

Meksikalı yenilgisiz şampiyon, bu tarihi gece de vatandaşı Jose Cayetano ile 10 roundluk mücadele de kozlarını paylaşacak.

Horoz sıkletin yenilgisiz WBC dünya şampiyonu Santa Cruz , bu karşılaşma da unvanını ortaya koymadan mücadele etmek durumunda. Meksikalı boksör , süper horoz sıkletin bir üst sıkleti olan tüy sıklet sınırı içerisinde bu karşılaşma gerçekleşiyor olduğundan bu maç için şampiyonluk unvanı söz konusu değil ! Ancak, Leo Santa Cruz bu maçı kaybederse WBC de Meksikalı şampiyondan unvanı alabilir.

Süper horoz sıklette üst sınır : 55.3 kg.

Bu karşılaşma öncesinde ise Santa Cruz : 56.5 kg , Cayetano ise 56.7 kg tarım verdiler.

Yenilgisiz WBC dünya şampiyonu Leo Santa Cruz ve rakibi vatandaşı Jose Cayetano bu yıl içerisinde ikinci kez ringe çıkıyor olacaklar. Santa Cruz, Ocak ayı içerisindeki Wilder – Stiverne gecesinde Erik Ruiz’i mağlup ederek unvanını korurken , Jose Cayetano ise Erniqo Bernache’ye Meksika’da ki karşılaşma da puanla yenildi ve kariyerindeki 3. Mağlubiyeti yaşadı.

Santa Cruz için bu karşılaşmayı kazanması halinde önümüzdeki aylarda eski şampiyonlardan Abner Mares ile karşı karşıya gelmesi planlanıyor.

LEO SANTA CRUZ

Profesyonel kariyerinde hem horoz sıklette (IBF) hem de şu  an süper horoz sıklette (WBC) dünya şampiyonluklarının sahibi olmayı başardı.

29 galibiyetinin 17 sİ nakavtlı ve 1 kez de ringden beraberlikle ayrıldı.

Lakabı ‘’ Teremoto ‘’ (Deprem)

Gerçek ismi Leodegario Santa Cruz.

10 Ağustos 1988 de Meksika’nın Huetamo şehrinde dünyaya geldi.

1 metre 70 cm boyunda. Bu maç öncesi 56.5 kg geldi.

Babaları Jose Santa Cruz’un önderliğinde ailedeki 4 erkek kardeşte boksör oldular. 1 de kız olmak üzere 5 kardeşler Leo Santa Cruz, bunların içinde en küçük olanı.

Santa Cruz ailesi yıllar öncesi Güney Los Angeles’ta yaşarken 2 odalı ailede yaşamlarını sürdürmekteydiler.

Leo Santa Cruz’un antrenörlüğünü babası Jose üstlenirken, kendisine en büyük ağabeyi Antonio’da antrenmanlarda destek vermekteler. Bir diğer ağabeyi Jose Armando ise geçmişte hafif sıklette geçici dünya şampiyonluğuna kadar yükselmeyi başardı. Aneleri Elovia ise oğlunun maçlarını izlemeye tabir-i caizse yüreği yetmiyor. Genellikle, eğer kazandığını duyduysa maçlarını banttan izliyor. Ablası Fabiola ise maçlarını izlemeye geliyor, fakat ringe girmiyor.

Hem Roberto hem de Armando sağlık sorunları sebebi ile boks yaşantılarına son verdiler.

2013 yılının Mayıs ayında ağabeyi yaşam destek ünitesine bağlandığında, maçına üç gün vardı Leo’nun ve o da çıktığı maçı kazanarak aldığı parayı ağabeyinin hastane ve ilaç masraflarına yatırdı.

Amatör kariyerinde toplam 155 maç yaptı; 148 kez kazanırken 7 kez de ringden mağlubiyetle ayrıldı. Amatörlerdeki en büyük başarısı, henüz 15 yaşında iken kazandığı dünya yıldızlar şampiyonluğu ile geldi.

2006 yılında ilk kez profesyonel oldu ve bugüne dek önce horoz sıklette IBF, şimdi de süper horoz sıklette WBC şampiyonluklarının sahibi olmayı başardı.

Kendisine idol olarak benimsediği kişi Julio Cesar Chavez Jr. oldu.

Floyd Mayweather Jr. In maç yaptığı gece de kariyerinde ikinci kez maça çıkacak olan Leo Santa Cruz, bunların ilkinde geçtiğimiz Eylül ayındaki Floyd Mayweather Jr – Marcos Maidana rövanş gecesinde ringe çıkmıştı. Manuel Roman ile karşılaşan boksör rakibini 2. Roundda teknik nakavtla mağlup ederek unvanını korumayı başarmıştı.

WBC şampiyonu boksörün hedefi, bu yıl içerisinden itibaren sıkletteki diğer federasyonların şampiyonlarına karşı mücadele etmek olacak. Bir üst sıkletin eski şampiyonu Abner Mares’de onu bekleyen bir diğer isim konumunda.

JOSE CAYETANO

Meksikalı boksör profesyonel kariyerinde bugüne dek 20 karşılaşma yaptı. 8 i nakavtlı 17 kez ringden galibiyetle ayrılan boksör , 3 kez ise mağlup oldu. Mağlup olduğu karşılaşmalarda ise bugüne dek hiç nakavt olmadı.

Tüy sıklet sıralamasında bu ay itibari ile herhangi bir federasyonun ilk 15 sıralamasında yer almamakta.

2009 yılından beri profesyonel kariyerini sürdürmekte.

Bugüne dek hiç dünya şampiyonu bir rakibe karşı mücadele vermezken, aynı şekilde herhangi bir unvan maçına da çıkmadı.

Bu gece de Leo Santa Cruz’un rakibi olmak teklifini kabul etmekle birlikte ilk kez Meksika dışında ringe çıkmış olacak.

Profesyonel boks hayatının dışında Araç Sigortalama Satış Elemanı ve İnşaat İşçisi olarak da yaşantısını sürdürebilmek için kendisine geçim kaynağı edindiği diğer meslekler.

Leo Santa Cruz maçına ilişkin ‘’ Böyle bir gece de ringe çıkacağım için hem mutluyum hem de bunun gerçekleşmesinde emeği olan  herkese minnettarım. Bu karşılaşmanın yer aldığı gecenin büyüklüğü , dünya üzerinde takip edilecek olması sebebi ile maça çıkmayı kabul etti. Gergin değilim ama heyecanlıyım. Daha da zorlu ve güçlü rakiplerle maç yaptım. Kazanabileceğime ihtimal vermesem ringe çıkmazdım. Ne denli zor bir maçın beni beklediğini, ama kazanırsam da ne gibi kapıların da açılacağının farkındayım. ‘’ değerlendirme de bulundu.

Daha önce kariyerinde iki kez namağlup olan rakip mağlup etti.

0 0 votes
Article Rating

Salim Gömürgen

Salim Gömürgen Haber Editörü

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.