Boks

Cihat Gemici Geleceğin En İddialı Ağır Sıklet Adayı Agron ile Konuştu / ÖZEL Röportaj


????????????????????????????????????

Agron Smakici, babası Kosovalı annesi Hırvat 27 yaşında solak bir ağır sıklet. Hırvatistan doğumlu yenilgisiz boksör 10 maçının 9’unu nakavt ile kazanarak boks dünyasında şimdiden gelecek için umut vaat eden bir isim konumuna geldi. Agron, Wladimir Klitschko’nun boksu bırakmasından sonra hem ona benzeyen fiziği hem de yükselen grafiği itibariyle boks severleri heyecanlandıran bir isim olarak göze çarpıyor. Çalışmalarına Almanya’da devam eden Agron Smakici ile kariyerini, özel hayatını ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Profesyonel Boks dışında MMA kariyeriniz olduğunu da duydum. Boks ve MMA arasında tercih yapma aşamasına nasıl geldiniz?

Sporla tanışmam futbol ile oldu. Ciddi biçimde futbolcu olmak için çalışıyordum. 17 yaşımda boksa başladım. Boks yaptığım salonda bir de güreş takımı vardı. Boks antrenmanımı bitirince güreş yapmayı seviyordum. O dönemler antrenmanını yaptığım ve sevdiğim iki şey; boks ve güreşti. 20 yaşımda Avusturya’ya gittim. Orada profesyonel boksa başladım. Ama Avusturya’da kayak gibi sporlar bokstan daha popülerdi. O dönemlerde benim için iyi rakipler bulmak, iyi maçlara çıkmak çok zor oluyordu. Bu nedenle MMA ve Kick Boks maçlarına çıktım. Çok iyi dövüşçülerle sparringler yaptım.

MMA kariyerine başlamayı düşünmüştüm. Avusturya’da maça çıkacak rakip bulmak  MMA’de daha kolay oluyordu. İlgi MMA yönündeydi. Ama benim ruhum hep boksördü. Ringde ya da kafeste ben yumruklarımı kullanıyordum.

MMA ve Kick Boks yaptığım zamanlarda Hamburg’a gidip geliyordum. En son bir ağır sıklet olarak 2016’da gelmiştim. Türk menajer Erol Ceylan sparringler sırasında beni fark etti. “Güçlü yumrukların var, hızlısın, boksta bir şansın var bunu kullanmalısın” dedi.

Agron-Smakici_baser_ceylan

Hırvatistan mı yoksa Kosova adına mı dövüşüyorsun?

Babam Kosovalı, annem ise Hırvat. Ben Hırvatistan’da büyüdüm. Okula gidene kadar Arnavutça konuşuyordum. Okuldan sonra Hırvatçayı da öğrendim. İki ülkeye de saygı duyuyorum. Bir yarım Hırvat bir yarım Kosovalı. Anne annedir, baba da babadır sonuçta. Bir taraf seçmek olmaz. Hırvatistan pasaportuna sahip olduğum için Hırvatistan adına dövüşüyorum.

Ailende başka sporla ilgilenen var mı?

Küçük kardeşim daha çok iş adamı diyebiliriz. Eskiden boks yaptı ama artık antrenman yapmıyor. Çayını içip geleceği düşünen tiplerdendir. Büyük kardeşim ise tam bir çılgın diyebilirim. Kız arkadaşı için Çin’e gitti. Evet Çin’e gitti. Sadece uçak masrafları bile yeterince pahalı bir yer. İşin garibi bir süre sonra kız arkadaşından ayrıldı. Kardeşim hala Çin’de yaşıyor. Geçtiğimiz dönemde profesyonel bir maça çıktı ve berabere kaldı. 2 ayrı işte çalışıyor, antrenman yapmıyor ama kalburüstü bir adamla berabere kalmayı başardı. Şimdi Çin’de modellik ve oyunculuk yapmaya başladı.

Babam küçükken hepimize eldiven verirdi. Biz de antrenman yapardık. Sonra ben futbola başladım.

Agron Smakici

Futbolculuktan boksa geçiş nasıl oldu peki. Hırvatistan’da futbol birinci spordur.

Bu biraz da yaşam stilinizle alakalı oluyor. Futbol oynuyordum ama her aile gibi bizim de bazı finansal sorunlarımız vardı. Babam futbolcu olmamı istemişti fakat futbolda ekonomik olarak yeterli destek bulmak zor oluyordu. Diğer çocukların elde ettiklerini siz elde edemediğiniz zaman siz de dövüşmeye başlıyorsunuz. Ben de o aşamadan sonra kendimi ringde buldum. Yaşadığım acıyı ringde göstermek istiyordum.

Babam da eskiden kick boks ve karate yapmıştı. Şimdi inşaat işi ile uğraşıyor. Bir dönem onunla da çalışmıştım. Bazı yeteneklerimi ve gücümü babamdan aldığımı söyleyebilirim.

İnsanlar sizden yeni Klitschko olarak bahsediyor. Özellikle dış görünüşün bu konuda şimdilik birincil etken olarak gözüküyor. Bir efsane ile isminin anılması seni nasıl etkiliyor?

Bunu her zaman duyuyorum. Avusturya’da ya da Hamburg’ta sokakta yürürken insanlar bakın Klitschko diyorlar. Eskiden saçlarım kısaydı uzadıkça daha çok ona benziyorum sanırım.

Boks stili olarak ise ondan farklıyım. Daha fazla kombinasyon kullanıyorum. Biraz daha Amerikan tarzı dövüşüyorum diyebiliriz. Fakat boks yapıyorsanız her şeye ihtiyacınız vardır. Sadece bir şeyi iyi yaparak başarılı olmak zor olabilir. Benim tarzım izleyiciye daha çok hitap ediyor. Rakibimi ilk rauntta ikinci rauntta devirebilirim. Beni izlemeye gelirseniz eğlenirsiniz.

erol_ceylan_Agron_Smakici

Boks kariyerinde kısa ve uzun vadeli hedeflerin neler?

İlk ve en önemli hedefim sağlıklı kalmak. Tabii ki sonrasında kemerleri istiyorum.

Nakavt serin oldukça etkileyici fakat henüz üst düzey bir maça çıktığını söyleyemeyiz. Boks severleri tatmin edecek bir maça ne zaman çıkmayı düşünüyorsun?

Son maçında Adrian Granat’ı yenen Alexander Dimitrenko ile dövüşmek istiyorum. Kubrat Pulev, Josep Parker gibi önemli isimlerle dövüştü. Bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında Dimitrenko ile karşılaşmak istiyorum. Dimitrenko da cüsseli bir isim. Keyifli bir maç olacaktır. Ve onu yenebileceğimi biliyorum.

Hedefin şimdiden yüksek görünüyor. Senin gibi yükselen bir yıldız da İngiltere’de göze çarpıyor. Daniel Dubouis da gelecek vaat eden isimlerden birisi. Onun hakkında ne düşünüyorsun?

Daniel’i izledim. İri bir çocuk ama dövüştüğü isimler kaliteli değildi. Henüz hem kafa, hem vücut olarak çok genç bir boksör. Benim karşımda şansı olduğunu düşünmüyorum. Joshua’yı sparringte knock down (indirdi) etti diye söylenti duydum pek inanmadım. Çocuk Mike Tyson falansa bilemiyorum tabi…

Agron_Smakici_kosova

Joshua demişken onun da Wilder ile dövüşmesi çok isteniyor. Senin favorin kim bu eşleşmede?

Benim favorim yok. İkisi de harika dövüşçüler. Farklı tarzları olduğunu düşünüyorum.  Bence eşitler arası bir maç olacaktır.

Senin gibi kariyerinin bir bölümünü Almanya’da geçiren Golovkin de Canelo ile maça çıkıyor o maç hakkında görüşlerin neler?

Biliyor musun Golovkin’in yolu Zagreb’e (Hırvatistan) de düşmüştü. Kendisine menajer arıyordu. O dönem onu kimsenin istememiş olması inanılmaz saçma bir durum. Bir zamanların istenmeyen adamı şimdi dünyanın zirvesine çıktı. Ben de biraz kendi durumumu Golovkin’e benzetiyorum. Hırvatistan’da ve Avusturya’da istenmedim ama Almanya’da kendimi buldum diyebilirim. Eğer Almanya’da da istenmemiş olsaydım Amerika’ya giderdim. Hali hazırda zaten Mayweather Gym ve Freddy Roach’a yazmıştım. Biletimi alacak ve Amerika’ya gidecektim. Orada sparringlerde kendimi gösterme şansım olabilirdi. Kendi şansınızı kendiniz yaratırsınız asla pes etmemek gerekiyor.

Almanya’ya tam zamanında geldim. Klitschko boksu bırakmak üzereyedi. Ben de yeni Klitschko olarak adımı duyurdum.

Senin ilham aldığın boksörler kimler?

Ben eski boksörleri seviyorum. Marvin Hagler, Sugar Ray Robinson gibi isimleri çok beğeniyorum. Babamla küçükken Tyson, Holyfield, Lewis gibi isimleri de izlemiştim. Maçlar hep geç saatlerde olurdu.

Agron_Smakici

Boksör olmasaydın ne olurdun?

Bunu hiç düşünmedim. Hayatın ne getireceği belli olmuyor. Belki yarın dövüşemem kim bilir? Eskiden futbolcuydum şimdi ringteyim.

Agron_Smakici_boks

Tarihte tanışmak istediğin 3 isim kimler olurdu?

Eski tarzı seviyorum. Sadece boksörlerin değil herkesin tanışmak isteyeceği Muhammed Ali ile tanışmak isterdim. Rocky Marciano ve Jack Dempsey ile tanışmak da harika olurdu.

Boks severleri şaşırtacak bir şey söylesen bu ne olurdu?

Zor bir soru düşünmem gerekiyor. Antrenörüm Jurgen Blin (En Üsste), Muhammed Ali ile maça çıktı. Aynı zamanda Almanya ve Avrupa Şampiyonu’dur. Bu konuda şanslıyım Muhammed Ali ile dövüşmüş birisiyle çalışıyorum.

Agron’un Son Maçı :

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]PLACE_LINK_HERE[/youtube]


0 0 vote
Article Rating

Fight Club

Fightclub, Türkiye'nin En büyük dövüş sporları sitesi

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
20 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
3 yıl önce

bu arkadaşı boxrec den takip ediyorum ama hiç izlemedim. çok samimi bir insana benziyor. güzel bir paylaşım.

conan
conan
3 yıl önce

Hayret joshua-wilder maçı için wilder bir balondur dememiş. Demek ki bu boksör buradaki ergenler kadar boksu bilmiyor. Bu siteye takılmasını ve bu ergenlerden boksu öğrenmesini tavsiye ediyorum

Tek kral DEONTAY WİLDER
Tek kral DEONTAY WİLDER
3 yıl önce
Reply to  conan

Conan alem adamsın ya 🙂

Harun
Harun
3 yıl önce
Reply to  conan

yine güldürdün 😀

conan
conan
3 yıl önce

Jarrel miller alt kart maçında olacak. Wayt-miller maçı çok güzel olur. Belki Ortiz-wilder maçını bile gölgede bırakır.

EmreOzcelik
EmreOzcelik
3 yıl önce

Cok ust duzey dovuscu . cok teknik . tam klicko gibi iyi benzetme yapmislar. Wilderle joshuayla basa bas rahat mucadele edecek kapasitede . Erol ceylan farkindadir ve buyuk maclara cikarticaktir .

Antijoshua
Antijoshua
3 yıl önce

Saka mi yapiyorsunuz birakin bu adamdan sampiyon olmasini 2.sinif boksor bile olmaz.3.sinif boksor olur en fazla.hele wladla yan yana isminin anilmasi bile komedi.wladin yan sanayisinin cakmasi diyebiliriz..ufacik videoda kac tane acik verdi zayif rakibe karsisinda baskasi olsa yildizlari saymisti

Oldi
Oldi
3 yıl önce

Umarım kendini geliştirir de agir siklete ve siteye renk getirir. Yakisikli ve kasli sever sitedaslarimiz icin harika bir boksör:)

Kanguru Perkovic
Kanguru Perkovic
3 yıl önce

Geleceğin yıldızı deniliyor ama tam verimli yaşında 27 genç bir boksör değil ama en az 10 sene boks yapar bu adam bu fizikle. Açıkçası ben pek beğenmedim biraz amatör gibi dövüşüyor savunmasi falan değişik ama dimitrenko ile yaparsa ozaman daha olumlu olumsuz şeyler söyleriz. Dubois i yenerim demiş ama bence nakavt olur dubois daha yetenekli daha güçlü daha genç

Roman
Roman
3 yıl önce

27 yasina gelmis dubois daha 19 yasinda. Yasinin farkinda degil galiba daha hizli ilerlemesi gerekiyor. Bir yukselen yildiz varsa o da dubois dir.

halil bulut
halil bulut
3 yıl önce

dubois ilerde joshua ile maç yapar mı?

Yasin Yavuzyılmaz
Yasin Yavuzyılmaz
3 yıl önce

ağır siklet eski günlerine döner inş. artık yılda bir maç görüyoruz. smakici haricinde dubois de geliyor alttan.

Ziyaretci
Ziyaretci
3 yıl önce

dubois ileride ağır siklet domine edecek kişi olarak görünüyor

unstoppablewilderpunch
unstoppablewilderpunch
3 yıl önce

gennadymustafa kardeşim senin yorumlarini genelde cok begenirim. joshua kombineye ramen cam ceneli rakiplerini uyutmadı. wilder ise cifu rakibini tek yumrukla bayiltti. yumruk gucu bakimindan wilder bariz inde, ama buna rameb wilderin buyuk bir handikabi var, teknigi sifir ve joshuafa teknik olarak wilderdan cok iyi, fizik olarak ayni ebattalar, wilderin 3 cm reach avantaji var, sonuca etki etmez. wilder hiz+Kondusyinda iyi,… Devamını oku »

Muhammed Kurtoglu
Muhammed Kurtoglu
3 yıl önce

Bastan okuyorum ne guzel ozetlemissin 2 boksorude
Ama tum zamanlarin tartismasiz en iyisi demek nedir Allah askina

Tek kral DEONTAY WİLDER
Tek kral DEONTAY WİLDER
3 yıl önce

Şu an boks dünyasına renk veren ayakta tutan siklet süper orta siklettir. Ağır siklet işi edi horn sayesinde para yüzünden ayağa düştü.. güzel boksorler var ama para yüzünden doğru dürüst maç yapmiyorlar

Yasin Yavuzyılmaz
Yasin Yavuzyılmaz
3 yıl önce

Aynen budur, güzel özet.

Big George
Big George
3 yıl önce

Olsa olsa çokta çok bir Cristian Hammer, Erkan Teper, Rudenko, Wach olur. Daha fazlasını bu adamdan kimse beklemesin.

Tek kral DEONTAY WİLDER
Tek kral DEONTAY WİLDER
3 yıl önce
Reply to  Big George

Fizik perfect şüphesiz ama dediklerinin altına imzamı atarım. Daha ÖTESİ OLMAZ açıkçası

Deontay_Wilder
Deontay_Wilder
3 yıl önce

wladla sadece yüz benzerliği ve biraz da fiziki benzerliği ile kıyaslanabilir onun dışında zaten wlad 27 yaşında nerelerdeydi agron nerede. 27 yaşında ve sadece 10 maç yapmış ve siz bu adamın geleceğin ağır sıklet adayı diye tanıtıyorsunuz 5 6 yıl sonra kariyerini bitirme noktasına gelecek birisi nasıl olurda geleceğin ağırsıklet adayı olabilir koca 6 senede sadece 10 maç yapmış zaten… Devamını oku »

Başa dön tuşu