Cihat Gemici Yazdı – Seyircisiz Şampiyonlar / Antalya


Ramtin Musah ve Defreitas

Avrupa Gençler Boks Şampiyonası Antalya’da düzenlendi. Türkiye önemli bir başarıya imza atarak 1 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Turnuvayı başından itibaren EUBC’nin youtube kanalından, yarı final ve finallerde ise bizzat Antalya’da ring kenarından takip ettim.

Salona Gelmeyenler Yeni Joshua’yı İzleyemedi

Turnuvanın sportif tarafına değinmeden organizasyon ile ilgili bazı sorunlardan bahsetmekte fayda var. Geleceğin en önemli boksörlerinin mücadele ettiği turnuvanın reklamı neredeyse hiç yapılmadı. Bu konu hem sporcular, hem de turnuva hakkında konuştuğum Antalya halkı tarafından dile getirildi. Turnuvanın yapıldığı kapalı spor salonu Antalya’nın merkezi bir noktasında bulunuyor ama ne bir billboard ne bir afiş salonun çevresinde dahi göremedim. Antalya halkının bu turnuvadan haberi yoktu diyebilirim. Oysa bugünün en büyük yıldızı Anthony Joshua yine bir amatör turnuvada Ankara’da ringe çıkmıştı. Belki Antalya’dan da yeni bir Joshua çıkabilirdi ve seyirciler onu izleme fırsatını kaçırdı.

Gönüller Wembley Gerçekler Boş Salon

Böylesine yıldız isimleri gençliğinde izlemek sporseverler adına önemli bir ayrıcalık diye düşünüyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın arifesinde organizasyon milli bir bayram haline dönüşebilir, tribünler ellerinde Türk bayrakları ile seyircilerle dolabilirdi. Ne kadar gerçekçi bilmiyorum ama en azından istediğimiz manzaranın bu olduğunu söyleyebilirim.

Ruslar Daha Çok İlgi Gösterdi

Tribün konusunda Antalya’da ikamet eden ya da tatilde bulunan Rus ve İngiliz vatandaşların daha etkili olduğunu söylemekte fayda var. Rusya takımı birinci olarak vatandaşlarının boksa ilgisinin karşılığını ringde verdi.

Vedat Demirkol ve Tuğrulhan Erdemir

Tuğrulhan Erdemir Avrupa Şampiyonu 

Milli takım olarak başarılı bir turnuva geçirdik. Tuğrulhan Erdemir (64kg) altın madalya kazanarak
gençlerde Dünya Şampiyonluğunun yanına Avrupa Şampiyonluğunu da ekledi.

Ahmet Otçu (56kg) ve Berat Acar (91kg) 2. olup gümüş madalya alırken, Azad Demirhan (52Kg) ve Mücahit İlyas (91+) ise aldıkları bronz madalya ile bizleri gururlandırdı.

Gürkan Sönmez Vedat Demirkol Tuğrulhan Erdemir

Şampiyonlara Elendik

Madalya sıralamasında olmasalar da Fırat Dayan, Bayram Malkan, Bulutcan Şahin, Bera Doğan Kılınç, Necat Ekinci’nin de ülkemiz adına kendi kilolarında mücadele ettiklerini belirtmekte fayda var. Fırat Dayan ilk turda turnuva sonunda altın madalyanın sahibi olan Sakhil Alakhverdovi’ye mağlup oldu.

Necat Ekinci de 60 kiloda taraflı tarafsız herkesin keyifle izlediği ve turnuvayı altın ile kapatan Piskunov’a ilk turda yenilerek turnuvaya veda etti. Bu turnuvada ilk turda elense de Necat Ekinci’nin ülkemiz adına her zaman madalya adayı olduğunun altını çizmekte fayda var.

Turnuvada altın madalya kazanan Piskunov, Dickenson, Alakhverdovi gibi isimlere daha önceki yarı final değerlendirmesi yazımda değinmiştim.

(Turnuvanın dikkat çeken isimlerini yarı final yazısında
okuyabilirsiniz)

3 Sporcumuzun Ringe Çıkacağı Avrupa Genç Erkekler Boks Şampiyonası Finalleri Bugün 18:30’da! Cihat Gemici Özel Haberi İçin Tıklayın..

Yunan Ağır Sıklete Dikkat! 

Final gününde en çok dikkatimi çeken isim Nanitzanian (91+) oldu. Yunan boksör PAOK kulübünün sporcusu ve 10 yıldan beri aynı antrenörle çalışıyor. Yarı finale gelene kadar dikkatimi çekmemişti. Yarı finalde sporcumuz Mücahit İlyas’ı eleyerek finale çıktı. Finalde Azeri Muhammed Abdullayev’e kaybetti. Nanitzanian oldukça güçlü ve hareketli bir isim. Mücahit’i ilk iki raunttaki etkili boksuyla yenmişti. Finalde kendisine hiç şans tanınmıyordu fakat yarı finalde Hırvat rakibi Biletic’e aparkatlarıyla maçı bıraktıran Azeri rakibi karşısında oldukça iyi bir performans
gösterdi. Yunan sporcunun en ilginç özelliklerinden birisi de köşedeki yalnızlığıydı. 10 yıldır beraber çalıştıkları emektar antrenörü ile bir başına finale kadar geldi. Köşede havlu tutacak kimseleri olmadığından kova ve havlularını görevliler tuttu. Nanitzanian bu kıt imkânlarıyla önemli bir başarı göstererek ülkesine gümüş madalya ile döndü.

Conlan’ın Övdüğü Donovan’ı Çeyrek Finalde Eledik

Çeyrek finalde Tuğrulhan Erdemir’in rakibi olan Patrick Donovan’ın önemli bir boksör olabileceğinden bahsetmiştim. Yaptığım araştırmada profesyonelde İrlanda’nın en popüler isimlerinden Mick
Conlan’ın da attığı bir tweette benimle aynı görüşte olduğunu gördüm. Profesyonel sporcular ile amatör isimlerin bu şekilde iletişimde olması oldukça güzel ve gençleri teşvik edici bir yaklaşım. Bizim de bu tip etkileşimlere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Rus Vladislav’ı Çok Beğendim

91 kiloda Berat Acar’ı mağlup ederek altın madalya kazanan Rus Vladislav Ivanov’a da ayrı bir parantez açmak gerekir. Her maçına aynı ciddiyet ve konsantrasyonla çıktı. İlk turdan finale kadar hiç kaybedecek izlenimi vermedi. Zor işleri kolay gösteren bir stili var onun da adını bir köşeye yazmakta fayda var.

Boks Türkiye’de son dönemde Avni Yıldırım’ın profesyonelde ilerleyişi, dünya boksunun ülkemizde düzenli olarak yayınlanmasıyla ilgi açısından iyi bir ivme kazandı. 18 yaşındaki gençlerimizin Tokyo’da alacağı başarılı sonuçlar bu ivmenin artmasını sağlayacaktır.

Emektar Antrenörlere Teşekkürler

TOHM (Türkiye Olimpiyatlara Hazırlık Merkezi) bokstaki bu başarıda önemli etkenlerden, yine antrenörler Gürkan Sönmez, Vedat Demirkol, Ayhan Öz ve Türkiye’de nadir isimlerden “cutman” Ahmet Dede de gençlerin başarındaki gizli kahramanlardır. Onların da bu başarıda payları büyüktür.

Vefatının ikinci yılında rahmetle andığımız Sinan Şamil Sam’ın büyükler kategorisindeki ilk tek ve Dünya Şampiyonluğu için Tuğrulhan Erdemir başta olmak üzere tüm sporcularımız bu unvana aday olduklarını gösterdiler.

Başarının Türkiye’de düzenlenen turnuva ile sınırlı kalmaması ve gençlerimizin büyükler kategorisinde aynı performansı sürdürmesi en büyük dileğimizdir.

Cihat Gemici


Benzer Haberler

Yorumlar

8 Yorum - "Cihat Gemici Yazdı – Seyircisiz Şampiyonlar / Antalya"

  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
℃๏ЍaÑ ✯
Üye
★★★
℃๏ЍaÑ ✯

acunun zeka dolu, çok güzel programları varken bize ne bunlardan yahu.

WildervsJoshuaa
Üye
WildervsJoshuaa

Ole deme acunun kanali tv8,5 da final maclari verildi . acun olmasa bu cocuklarin ismini bile duymaz boks sevmeyen.biri .

Murat Koc
Üye
★★
Murat Koc
Ağzına yüreğine sağlık cihat hocam ne yazikki turnuvadan amatör boksa ilgi duyan kişiler harici kimsenin haberi olmadı. Ülkemizin ev sahipliği yaptığı bu turnuvanın reklamı tv lerde profesyonel boks maçları raund aralarında yaptirilabilirdi sanırım boks federasyonu ne kadar az gider o kadar iyi prensibiyle organizasyonu düzenledi.böyle giderler dusunulecekse ev sahipliği yapilmasin koskoca Antalyada gençler avrupa şampiyonasi oluyor girişler ücretsiz fakat gelen… Devamını oku »
Murat Koc
Üye
★★
Murat Koc

Bu arada kendisi 2017de hamburgda dunya sampiyonu olmayı başardı onu yazmayı unutmuşum

Remzi BAYSOYU
Üye
Remzi BAYSOYU
beyler 2012 2014 arası faal 2014 ve buzamana kadar pasif şekilde amatör boksun içinde olan birisi olarak söylüyorum size boks türkiyede gelişmez imkanı yok gelişmez. birinci olarak kaynak (boksa yapılan yatırımda diyebiliriz) bizim ülkemizde futbol olduğu sürece başka branşlarda başarı beklemek yersiz olur memleket futbola okadar merak salmış durumda ki milyon dolarlar alan sporcular kendini salmış nasıl olsa paramı kazanıyorum… Devamını oku »
AERIALS
Üye
AERIALS

yunan boksörün hikayeside ilginçmiş. köşesinde kendisine kova, havlu tutacak biri yokken kısıtlı imkanlarla gümüş madalya almış. tam filmi yapılacak bir konu

Prorsum
Üye
★★★
Prorsum
Allah kimseyi ağırsiklette gerçek boksörsüz bırakmasın wildercılar boshua joshuacılar balontay millet iyice kafayı yedi babasının oğlu sanki ben 36 yaşındayım bu kadar vasat bir dönem olmamıştır şu an en gereksiz bulduğum yarıağırda bile daha sıkı boksörler daha sıkı rekabet var; gözümüzün önünde ko olsun diye hakem araya girdi yaa ingilizler bile dalga geçiyorlar sanal ortamda öbür taraftan wilder tehlike potansiyeli… Devamını oku »
Prorsum
Üye
★★★
Prorsum

Yanlış başlık 🙁