Boks

IBF Ağır Sıklet Kemerinin Akıbeti Ne Olacak?


joshua-breazeale-final-press (6)

IBF ağır sıklet kemeri son 1,5 yılda 4 farklı boksörün eline geçti. 2015 yılı Kasım ayına kadar (uzunca bir süre) Wladimir Klitschko’da olan kemer, Ukraynalı şampiyonun Tyson Fury’ye yenilmesiyle İngiliz boksöre geçmiş, daha sonra Fury’nin zorunlu rakip olan bir diğer Ukraynalı Vyacheslav Glazkov ile maça çıkamayacağını açıklaması üzerine boşa çıkmış ve boştaki kemer için yapılan mücadelede Glazkov’u mağlup eden Amerikalı Charles Martin kemerin yeni sahibi olmuştu.

Nisan 2016’da Anthony Joshua ile ringe çıkan Charles Martin, karşılaşmayı nakavtla kaybedince kemeri de yeni İngiliz şampiyona kaptırmış ve Joshua da o günden beri sırasıyla Dominic Breazeale, Eric Molina ve en son da Wladimir Klitschko’yu mağlup ederek kemeri korumayı başarmıştı.

Şimdi IBF, 1,5 yıl önce kemeri Tyson Fury’ye verdiği talimata benzer şekilde, Anthony Joshua’dan da kemerini en kısa sürede zorunlu rakibine karşı; Bulgar Kubrat Pulev’e karşı korumasını istemeye hazırlanıyor. Joshua’nın ise önünde Tyson Fury’nin yaşadığına benzer bir sorun var. Öncelikle Joshua’nın elini kolunu bağlayan kontrata göre İngiliz şampiyon, (bu maddeyi işleme koyması halinde) Wladimir Klitschko ile rövanş maçına çıkmak zorunda.

Klitschko’nun bu maddeyi işletmemesi halinde bile, Pulev maçının büyük bir gelir getirmeyeceği, Joshua’nın önündeki Klitschko rövanşı da dahil olmak üzere Tyson Fury, Deontay Wilder ve hatta Dillian Whyte rövanşı gibi seçeneklerin çok daha karlı olması sebebiyle Matchroom şirketinin Joshua’nın Pulev’le ringe çıkmasına şu aşamada çok da sıcak bakmadığı biliniyor.

Joshua’nın Klitschko ile rövanş maçına çıkması veya Pulev dışında bir rakip tercih etmesi halinde IBF kemeri boşa çıkacak ve federasyon Pulev’e boştaki kemer için yeni bir rakip atayacak. Bu konuda nihai sonucun, Wladimir Klitschko’nun rövanşla ilgili vereceği kararın ardından belli olması ve önümüzdeki 2-3 haftalık süreçte netleşmesi bekleniyor.


0 0 vote
Article Rating

Fight Club

For the thousands in attendance and the millions watching around the world.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
52 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Tugay Özay
Tugay Özay
4 yıl önce

Rövanş hemen 2 ay sonra olmayacak ya Pulev i aradan çıkarsın makul bir süre sonra çıksın rövanşa zor mu?

conan
conan
4 yıl önce

bilmiyorum yazdıklarımın hukuki bir doğruluğu var mıdır ama; eğer joshua ibf doğrultusunda pulevle maç yapmamakta diretirse, ibf kemeri joshua’dan alıp, joshua’yı listesinden atmalıdır.

Tugay Özay
Tugay Özay
4 yıl önce
Reply to  conan

+1

conan
conan
4 yıl önce

ibf kemeri de ne ezik gariban kısmetsiz bir kemermiş arkadaş. elden ele geziyor. kemerin değerini yükseltmek ibf’in elinde. edi hörn’ün restine karşı çıkamaz ise, değeri teneke seviyesine düşer.

fix1
fix1
4 yıl önce
Reply to  conan

conan, ayrıntılı yazmadım anlayabilirsin zannettim. Bundan sonra ayrıntılı yazarım.

Furkan Yıldız
Furkan Yıldız
4 yıl önce
Reply to  conan

En iyisi ibf bu koruma maçlarında. Tyson Fury’den kemeri ilk o aldı ve ağırsikletteki ilk hamleyi yaptı. Diğerleri oyaladı da oyaladı.

Wbc çok prestijli fakat deontay wilder’e şu ana kadar iyi rakip bile gelmedi.

İbf doğru yapıyor fakat pulev zaman kaybı olur joshua ko ile alır rahat.

fix1
fix1
4 yıl önce

alttaki kurbağalar bir birleri ile maç yapsada aj veya diğer kemer sahiplerini meşgul etmese. Pulev, ortiz kim bunlar? Sabri abinin bi lafı aklıma geldi: “aslan kurbağayla konuşur mu? biz nerdeyiz bu fındık nerde”

conan
conan
4 yıl önce
Reply to  fix1

bu kibir insanı bitirir. inşallah aynı kibir joshuada da vardır.

fix1
fix1
4 yıl önce
Reply to  conan

Aynı kibir m. ali’dede vardı.

conan
conan
4 yıl önce
Reply to  fix1

parkinson oldu sonunda. kibirli insana allah bir şekilde karşılığını verir.

fix1
fix1
4 yıl önce
Reply to  conan

bu kibir değil, kalite farkı!

conan
conan
4 yıl önce
Reply to  fix1

aynı kibir alide de vardı deyip bir sonraki iletinde bu kibir değil diye diyosun? en başından desene bu kalite farkı desene

Luis Ortiz
Luis Ortiz
4 yıl önce
Reply to  fix1

Bu arkadaştaki Ortiz nefretini anlamış değilim… Bu kemeri hak eden kişi, para için federasyonların kurallarını eğip bükmeye çalışan, boksun kalitesini ayaklar altına alan bir şirket değil Luis Ortiz gibi gerçek boksörlerdir.

Deontay_Wilder
Deontay_Wilder
4 yıl önce

joshua tatili reddetmiş çalışmalara başlıyormuş
Breazeale’nin antrenör wilder ağır sıklet şampiyonu olmayı hak etmiyor demiş.

conan
conan
4 yıl önce
Reply to  Deontay_Wilder

breazealenin antrenörünün bunu demesi normal. çünkü son atışmadan sonra wilderla düşman oldular.

Deontay_Wilder
Deontay_Wilder
4 yıl önce
Reply to  conan

wilder joshua,ortiz,parker,fury maçı yapmadığı sürece bu suçlamalar hep yapılacak
joshua wlad la maç yaptı kimse bir şey diyebiliyor mu hayır
wilder’ın ismi hala bellewle anılıyor
wilder artık kendisine yapılan bu ithamları sonlandırmalı
bunu da o saydığım isimlerle ringe çıkarak ve onları yenerek yapabilir

conan
conan
4 yıl önce
Reply to  Deontay_Wilder

bekliyoruz bakalım. wilder reyizden parker hamlesi.

parker da aksine joshuayı istiyor.

Abdullah yılmaz
Abdullah yılmaz
4 yıl önce

jashua-kliçko rövanşı olacaksa olsun ki bence gerek yok. o zaman jashua pulevle maça çıksın çıkmayacaksa kemer alınsın. federasyonlar kurallara uymazsa boksun cılkı çıkar( bakınız wbc -vilder rezilliği)

Deontay_Wilder
Deontay_Wilder
4 yıl önce

aslında haklısın federasyonlar artık olayı menejerlere bırakmış menejerler kiminle anlaşırsa boksör onla maça çıkıyor menejerle genelde ya çok para getiren maçları tercih eder yada kendi boksörünü fazla zorlamayacak kolay maçları,para eğer çok fazlaysa bu sefer rakibin önemi kalmıyor ama az para varsa bu sefer rakip seçiyorlar joshua wlad maçında az para olsaydı eddie hörnün joshuayı daha 19. maçında wladın önüne… Devamını oku »

Marvin Hagler
Marvin Hagler
4 yıl önce

avni yıldırım vs marco antonio periban maçında boştaki wbc uluslararası şampiyonluk kemeri ortada olacaktı. şu an ise boxrec’de wbc gümüş şampiyonluk kemeri olacağı yazıyor. bu kemer şu an callum smith’de ama callum smith, anthony direll ile wbc şampiyonluk maçına çıkacak. yani avni bu maçı kazanarak wbc gümüş şampiyonluk kemerini kazanmış olacak.

fatih genel
fatih genel
4 yıl önce

eddie hearn’nün elinde iyi ağır sikletler var,joshua,bellew,luis ortiz,whyte,ugonoh. ben eddie’nin yerinde olsam wbc cruserweight şampiyonu ile wbc ağır siklet şampiyonunu ringe çıkartmak için elimden geleni yaparım.ağız dalaşını iyi yapan iki boksör büyük gelir elde ederler wilder bellew maçı güzel olur,bellew maçı kazanırsa efsane olur.ibfte ise pulevin karşına bulgaristanda luis ortizi çıkartıp kemerin yine matchroom’da kalmasını sağlarım.maç bulgaristanda olursa azda olsa… Devamını oku »

Antijoshua
Antijoshua
4 yıl önce
Reply to  fatih genel

Ortiz ve ugonoh hearnun boksoru degiller.

ömer uzel
ömer uzel
4 yıl önce

tabi ki jashua pulevle dövüşmeli, aksi halde kemeri elinden alınmalı..Pulevin şampiyonluk maçına çıkmak hakkı, bu hak elinden para için alınamaz..Kliçko ile rövanş maçının ünvan maçı olmasına gerek yok ki, Bowe ile Holyfield 3. kez karşılaştığında wbo kemeri Bowe’de idi, ama ünvan maçına çıkmadılar..Ha bana göre jashua kliçko ile dövüşse, pulev ile de ortiz kemer maçına çıksa da hiç fena olmaz..bu… Devamını oku »

conan
conan
4 yıl önce
Reply to  ömer uzel

ortizle pulev kemer maçına çıksınlar ama edi hörn şunu istiyor, yenen kişi joshuayla maç yapsın. yok ya başka emrin var mı edi hörn? ibf kemeri alırsa joshuayı ibf’ten silmelidir. gitsin diğer kemerlerde maç yapsın.

Junkie
Junkie
4 yıl önce
Reply to  conan

Kardesim artik boksda eski kurallar yok tek kural para para para 😉

ömer uzel
ömer uzel
4 yıl önce

conan kardeş, bu hakkaten rezalet yav..adamlar sırf para için, brezeal, martin, wsahington gibilerle dövüşüp ben Ali’yim, Tyson’um ayakları yapıyorlar..Tabi genç nesil nasıl olsa bunların yendiği brezeal ve washington ile, ali’nin ve tyson’un yendiği foremanı, holmesi aynı seviye de sanıyorlar..adamlar foremanı, holmesi yenerek Ali ve ya tyson oluyorlar, sende ortiz’i yen, parkeri yen ve ya fury’i yen o zaman görelim..

Junkie
Junkie
4 yıl önce
Reply to  ömer uzel

Mukemmel bi yorum altina imzami koyarim . Ali nin tirnagi olamaz Aj kiyaslanmalari bile boksa hakarettir . Ali nin yendigi Fraizer foreman sonny liston Aj yi 5 raund icinde paket eder hastanelik ederdi o zamanlarin boksorleri liselerden secilen kasli cocuklar degil sokaklardan gelen gercek gangsterlerdi Mike tyson 14 yasinda bir barin onunde karistigi bi kavgada polis tarafindan kesfedilmistir

Abdullah yılmaz
Abdullah yılmaz
4 yıl önce
Reply to  ömer uzel

ali’nin, önüne geleni indirdiği foreman’ı yenemesi inalılmazdı. üstelik foreman o maçta aliyi yumruk manyağı yapmıştı,ali yine yıkamadı. eskideki boksrörlerin dövüştüğü rakiplerin büyük çoğunluğu hep 5 yıldız… tayson,ali,foreman,holyflild herhangi biri şuanki tüm ağır sıkletleri duman ederdi…

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce

Gerekenler fazlasıyla yazılmış…

Oldi
Oldi
4 yıl önce

Cumanız mubarek olsun kıymetli dövüşkulübü üyecanları 🙂

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce

hakikaten yani. riskli bir rakip olsa anlarım. sitede biri yazmıştı pulev zaten wlad ın çin malı versiyonu gibi. Wlad 5 roundda down ede ede ko etmişti. joshua da eder. joshua wladla sonbaharda dövüşmeyi planlıyor. temmuzun sonlarında pulevle dövüşüp onu aradan çıkarsa hiçbir sorun olmayacak. ama çok saygı değer edi görn hazretleri ekselansları daha çok izleyici kitlesine ve daha çok paraya… Devamını oku »

Bankaci
Bankaci
4 yıl önce

Büyük komutan ve asker Napolyon ne güzel demiş:para para para.

Kurallara uyan tek federasyon İBF tahminen joshuadan kemeri alıp ünvan maçı yaptıracak.umarim pulev-ortiz maçı olur.hem ortiz kemer sahibi olur hemde artık bekleyen taraf olur.kemer birleştirme maçları olur.

dogannn
dogannn
4 yıl önce

Joshua nın yerinde olsam kemeri bırakmam zaten wlad rövanşı demek 5 6 ay demek. Pulevi joshua bence 3 4 raundta ko eder. Pulev in joshua yı yenmesi demek charles martin in povetkin i yenmesi gibi bişiy

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce

parker-cojanu tartısı yapılmış. parker 111 kg, razvan cojanu 125 kg dolaylarında gelmiş.

maarek
maarek
4 yıl önce

Parker razvan macini yayinlayacak kanal var mi acaba?? Saat kacta bilen var mi ?

Floyd Reyis
Floyd Reyis
4 yıl önce

Agir sikletten tek beklentim var joshua fury wilder ruiz devam ederse vladi kapistirip kemerlerin birlesmesi guzel maclarin olmasi. Pulev tamam zorunlu macta anliyoruz olsun bellev wilder maci ne alaka kimse bellew yenecegini beklemiyo yensede bellew un bir iddasi yok agir siklette boksu birakacam diyo adam. Bunlar mac yapmadan kimse yok iyi boksor yok efsane vs demesin. Vladda mac yapabilir 50… Devamını oku »

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce
Reply to  Floyd Reyis

bellew kolay kolay wilder maçına çıkmaz. haye maçında elini kırdığı için(belki ilk kez duymuşsundur) bu yılın sonlarında ancak ringe çıkabilir. yani david haye inde dönüş tarihlerinde. bellewin emekli olmadan önce en çok para kaldıracağı maç haye rövanşı olur. sakatlık nedeniyle dramatik biten, yarım kalmış bir maç. iki tane agresif maç pazarlama ustası sevilen boksör. emin ol haye varken wilder a… Devamını oku »

Floyd Reyis
Floyd Reyis
4 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

Biliyorum elinin kirildigini. Haye maci iyi olur kaldirdiklari para izlenmeyle ilgili vilder macina gore daha mantikli olur belew sonucta haye maci icin cikti agir siklete vilder maci vilderin bi sure daha gercek bir agir sikletten kacmasindan baska anlam icermiyor. Ortizden kacti heralde joshua mac teklif etse sen protein tozlusun furi mac teklif etse kilolusun diyecek. Vilder iyce can sıkmaya basladi… Devamını oku »

Deontay_Wilder
Deontay_Wilder
4 yıl önce

facebook fightclub sayfasında yazılan yorumlara baktım ve acıyorum bazılarına bokstan anladıklarını sanıyorlar ama gram bilgileri yok
milletin ağzı torba değil ki büzesin ağzı olan konusuyor
wilderı 38 yaşında yapanlar mı dersin
daha haye’den medet umanlar mı dersin
joshuayı aliyle kıyaslayanlar mı dersin
daha neler neler..

Cemal Atalay
Cemal Atalay
4 yıl önce

Bir dedikodu var ne kadar doğru bilmem ama Wilder V Parker maçı geliyor gibi. Bu iki boksörün karşılaşacağı söyleniyor. Eğer olursa Wilderde elle tutulur bir rakip ile karşılaşmış olur. Parker içinde ciddi bir test olacağı kesin. İnsanların kafasındaki sorular cevaplanır bu maç ile. Wilder Parker gibi bir boksör karşısında neler yapacak ? Parkerın ise sınırlarını görmüş olacağız. Umarım bu dedikodu… Devamını oku »

Luis Ortiz
Luis Ortiz
4 yıl önce
Reply to  Cemal Atalay

%51 Wilder, %48 Parker, %1 Berabere

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce
Reply to  Cemal Atalay

iki boksörde daha önce kendini %100 kanıtlamadı. ama wilder biraz daha kanıtladı bence. 37 si ko olmak üzere 38 maçın tamamını tesadüfen kazandığını düşünmüyorum(rakipler genellikle zayıf olsa bile). joshua içinde aynı şeyleri diyordum wladı yendi kendini ispatladı. darısı bu iki boksörün başına diyeceğimde bu maç olsun istemiyorum 🙂 ikisini de severim(wilder ı hep eleştiriyorum ama bayağıda seviyorum). hele parker ın… Devamını oku »

Cemal Atalay
Cemal Atalay
4 yıl önce

Eski maçların tadını beklemesin kimse. Günümüzde artık kemerlerden bile daha değerli durumda para. Federasyonlar bile boksörlere menejerlere söz geçiremiyor çünkü onlarda bu sonsuz para bataklığında boğulanlardan. Boks maçlarında yumruk sayıları bile azaldı artık maç daha çok duruyor ve boksörler hemen köşelerine gidip daha fazla vakit geçiriyor ve zamandan çalıyorlar. Para faktörü futbolda olduğu gibi boksuda değiştirmeye başladı çoktan. Umarım daha… Devamını oku »

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
4 yıl önce
Reply to  Cemal Atalay

vitali 39 yaşındayken kevin johnson a 1000 den fazla yumruk atmıştı. joshua-wlad maçındaki toplam yumruk sayısının neredeyse 2 katı.

unstoppablewilderpunch
unstoppablewilderpunch
4 yıl önce
Reply to  Cemal Atalay

+999 bak cemal kardesim, bu yorumunu çok begendim. fanlıktan uzak ve gercege odaklanmış super bir yorum. işte bize bunlarla gel

Floyd Reyis
Floyd Reyis
4 yıl önce
Reply to  Cemal Atalay

Oyle deme vilder kemer gitmesin diye kamyoncularla okul basketbol shalarinda karsilasiyo. Amaci para olsa cikar saglam bi boksorle tek seferde kaldirir parayi ama o kemeri seviyo wbc de vilderi

Cemal Atalay
Cemal Atalay
4 yıl önce

Klitschkonun sağı Joshuanın çenesine oturmadı diyenler 5. raunttaki kırışmayı izlesin.

Joshua Klitschkonun 3 net sağını yedi 5. raunttaki kırışmada 6. raunt ve 10.rauntta.

Diğer vuruşlar ise guardta kaldı.

Bu formdaki Klitschko karşısında Wilder Fury Povetkin Ortiz ne yapardı ? Soruyorum söz sizde ?

unstoppablewilderpunch
unstoppablewilderpunch
4 yıl önce

bak cemalim, o macta orataya cikan 4 gercek var. bunlari tarafsizca defalarca yazdim. yine yazayim son kez 1-josuadan efsane olmaz 2-josuanin cenesi okadar zayif degilmis. kesinlikle orta ustu bi cenesi var 3-josua nin tek yumruk gucu zayif, ama kombinede cok dogru yumruklar cikartiyo ve rakibi yakalayabiliyo, isabet orani yuksek, acikca soyleyim bence cok iyi kombine yapiyo. bu yonu kesinlikle iyi,… Devamını oku »

unstoppablewilderpunch
unstoppablewilderpunch
4 yıl önce

hemde topu wbc ye ve wildera atmis oldy. ruslar cidden satranc ustasi ya. cok iyi politik kurguluyolar 4-ben jisua macindaki wladi hic begenmedim. bikere daha tecrubeli olan wlad, ama josua kombinelerinde cok basarili oldu. josuayi kombine yaparken izlemek keyif. hakkini yemeyelim. o acidan degerini bilelim. josua her ne kadar o maci wladin hatasiyla kazansa bile benim gozume girdi. sonucta 41… Devamını oku »

unstoppablewilderpunch
unstoppablewilderpunch
4 yıl önce

birde sunu ekleyim. josua bence savunma olarak iyi, yani rakibin attigi yumruga en dogru kontrayi cikariyo ve isabetide yuksek. bu bir box yetenegidir ve bence bokstaki en onemli yetenektir. josuada en sevdigim yon bu. yani rakibin hatasini af etmiyo, bu yetenek boksta her zaman basariya goturur boksoru. bu arada direk konuya daldim. hepinize mutlu haftasonlari canlar…

unstoppablewilderpunch
unstoppablewilderpunch
4 yıl önce

wilderin yenilmesini daha cooook beklersin birader. onu yenecek adam yok su anda. gecmistede yok. ben 40 yildir boks izlerim. yasim 40 ustu. cocuklukta ali foreman larla basladik, tyson bruni holyfieldlari bitirdik. lennox vitalileri gormus biri olarak. wilderdaki guc hic birinde yok. hiz da var, daha nolsun. zaten sonuc ortada. ha bu adam 25 yasinda baslamasina ramen niye bukadar basarili oldu,… Devamını oku »

Başa dön tuşu