Karadağlı Süper Yıldız Zlaticanin, Türkiye’den Cihat Gemici’ye Konuştu


zlaticanin-gemici

Dejan Zlaticanin Karadağ’ın ilk dünya şampiyonu boksörü. 2016 yılında Franklin Mamani’yi yenerek WBC hafif sıklet şampiyonu oldu. İlk unvan koruma maçında Mikey Garcia’ya nakavt olarak unvanını kaybeden Zlaticanin, ringlere geri dönmek için artık gün sayıyor. Kolombiyalı Hevinson Herrea ile New York’ta yapacağı maç öncesinde Karadağlı boksörle konuştuk.

Karadağ’dan çıkan ilk dünya şampiyonusun. Balkan ülkeleri futbol ve basketbol ile daha çok meşhurdur. Sen boksa nasıl başladın?

Küçüklüğümden beri bana bahşedilmiş bir hediyeydi. 13 yaşımda boksa başladım. 6 ay sonra Yugoslavya şampiyonu oldum. Hayalim dünya şampiyonu olmak, motivasyonum ise Mike Tyson’ı izlemekti.

zlaticanin-karadag

Petr Petrov, Ricky Burns gibi önemli isimleri mağlup etmeyi başardın. Burns’ü Glasgow’da mağlup ettin. Bu maçla ilgili neler söyleyeceksin?

O gün maçtan birkaç saat önce eşim kızımız Sofiya’yı dünyaya getirmişti. Benim için hayatımın en özel günüydü ve çok mutluydum. Çok değerli, zorlu ve iki kez dünya şampiyonu olmuş bir rakibim vardı. Ama o gün beni kimse durduramazdı Ricky Burns’ü yendiğim gece atmosfer harikaydı. Britanya’da seyirciler harikaydı orada maça çıkmak müthiş bir deneyimdi.

burns-zlaticanin

En yüksek seviyede Mikey Garcia ile karşılaştın. İşler pek istediğin gibi gitmedi ve kemerini kaybettin. Fakat iyi bir tecrübe edindin. Bu maçtan neler öğrendin ve mental olarak nasıl toparlandın?

Maçtan sonra kendimde değildim. Bana neler olduğunu bilmiyordum. En kötüsü maçta inanılmaz yavaştım. Benim tahmin ettiğim şey ringde ikimizin karşılıklı yumruk atacağımızdı. Ama öyle olmadı Garcia çok akıllıydı ve kazanmayı hak etti. Bu maçta ne kadar büyük bir maç olsa da sabırlı olmam gerektiğini ve plana sadık kalmam gerektiğini öğrendim. Mental olarak ailem ve arkadaşlarım sayesinde çok hızlı toparlandım.

zlaticanin-garcia

14 Aralık’ta Hevinson Herrera ile karşılaşacaksın. Bu maçtan neler beklemeliyiz?

New York’ta BB kings’te dövüşeceğim. Tabii ki benim başarılı bir şekilde geri dönüşümü beklemelisiniz.

Hafif sıklet oldukça karışık bir sıklet. Kemerini geri almak için nasıl bir planın var?

Tabii ki kemerimi geri almak için elimden geleni yapacağım. Bu maçtan sonra kemer maçı elemesine çıkmak için bir şansım olacak.

Sıkletin geleceği hakkında ne düşünüyorsun?

Ray Beltran’ın kemer mücadelesi vereceğini düşünüyorum. Gervonta da alttan geliyor. Neler olacak birlikte göreceğiz.

Diğer sporlarla aran nasıl?

Tenis izlemeyi seviyorum. Novak Djokovic çok özel bir adam onu izlemeyi seviyorum.


Haberle ilgili başlıklar: ,

Benzer Haberler

Yorumlar

8 Yorum - "Karadağlı Süper Yıldız Zlaticanin, Türkiye’den Cihat Gemici’ye Konuştu"

  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
cemil aslan
Üye
cemil aslan

sabır ve disiplin başarının en önemli faktörleri.

Roman
Üye
Roman

MIKEY GARCIA TANK GİBİ GECTI BE REIS ÜZERİNDEN.

Roman
Üye
Roman

Therebel silsene o avatari sana yakismiyor birak da ali efsanesi bize kalsin sen git joshua koy resmine cunku joshua ali den daha iyi 🙂

Big George
Üye
Big George

13 yaşında boksa başlayıp yugoslavya gibi büyük bir ülkede altı ayda şampiyon olmak mucize gibi bir şey. Gerçekten harikaymış aslı varsa.

Roman
Üye
Roman

9 ARALIK ADAMIN DIPCIGI GERI DONUYOR.

FRANCISCO VARGAS VS STEPHAN SMITH.

Big George
Üye
Big George

Mozambik futbolda neyse Türkiye de boksta odur.

Yugoslavya hangi branş olursa olsun Türkiye’den kat kat iyi bir ülkeydi. Yaşın yetmez hatırlamazsın. Avrupa devi bir ülkeydi, sanatta, sporda çoğu konuda. Dağıldılar, dağılmış parçaları bile hala bize sporda kök söktürüyor.

İngiltere ile Türkiye’yi bu tarz verilerle kıyaslayamazsın. Nüfus eşittir güç değildir, meydan savaşıyla mal mülk değişimi olmuyor artık. Bu kadar nüfus fazlalığı bir işe daha fazla insanın talip olması, yozlaşma, kanunsuzluk demek.

Ayrıca kick boks gibi ne idüğü belirsiz bir sporda üstelik kadınlar branşında Türkiye şampiyonu olmak da pek de zor olmasa gerek.

Zlaticanin’in erkekler branşında düz boksta kazandığı ile kıyaslanamaz.

riddickbowe
Üye
riddickbowe

Zlaticanin iyi bir böksör ama garcia karşısına çıkarak hayatının hatasını yaptı. İstediği kadar taktiğe sadık kalsın 10 defa karşılaşsınlar hepsini garcia alır. Çünkü arada bariz bir seviye farkı var.

zagortenay
Üye
zagortenay

süper yıldız derken?