Boks

Kazak Boksunun Yükselişi! (Kısa Belgesel)

Kazakistan 17 milyonluk nüfusuyla Boks dalında Sovyetlerden ayrıldıktan sonra  Olimpiyatlrda 20 yılda 17 madalya kazanmayı başardı. Kazakistan Boks Milli Takımı 1996’dan beri her olimpiyatta en az bir altın kazandı.  Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinde boksta Olimpiyat madalya sayısı sadece 5 ve hiç altınımız yok.

Kazakistan’ın bu başarısında atların ne kadar yeri var belgesel Daniyar Yeleussinov özelinde bu konuya odaklanıyor. Kazakistan’da yılda 55 bin kilo at eti tüketiliyor sütünden faydalanılıyor.

Kazak boks takımının diyetisyeni Aliya Hanım başarının bir kısmının doğru diyet metodundan geldiğini düşünüyor. Atların açık havada temiz otlarla beslenmesi onları sağlıklı yapıyor. Hemoglobin ve demir oranı yüksek at etinin sporculara 20 saat yerine 3 saatte proteini sağladığını belirtiyor.

Rio öncesinde Kazak Milli Takımı’nın kaptanı Daniyar Yeleussinov ile özel bir görüşme gerçekleştirilmiş. Daniyar 2000 Olimpiyatlarında Bekzat Sattarkhanov ve Yermakhan Ibraimov’un şampiyonluklarını izleyerek boksa başlamış. Bilindiği üzere Daniyar geçtiğimiz hafta süper yıldız  Golovkin’in izinden giderek profesyonel oldu. Önümüzdeki yıllarda ismini daha çok duyacağız.

Kazakların başarıları birçok faktörün birleşmesiyle oluştuğu belirtilmiş; köklü milli bilinç, diyetlerindeki besin değerinin yüksek olması ve boks sporuna olan adanmışlıkları başarıyı getiren etmenler olarak sunulmuş.

Belgeseli Youtube üzerinden izleyebilirsiniz: Kazakh Boxing and Culture Share the Importance of Horse Meat | Feed the Flame

[fvplayer src=”https://www.youtube.com/watch?v=6VMfOX8xf1U&t=226s” splash=”https://fightclub.com.tr/wp-content/uploads/2018/03/kazak-boksu.png” startend=”226-“]
0 0 votes
Article Rating

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
24 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Tuaman
Tuaman
6 yıl önce

Haram olan at etinden mi yiyek gardaş ne deyiysiz 🙂 hemşerim yücel abiye selamlar. abi yorumlarını eksik etme

AERIALS
AERIALS
6 yıl önce
Reply to  Tuaman

at etinin neresi haram. öyle sağ sol muahhabbeti falanda yok. zaten bu dinin başına ne geldiyse bu uydurma rivayetler ve hadislerden geldi. inanmayın şu cübbeli sarıklı üfürükcülere.

Tuaman
Tuaman
6 yıl önce
Reply to  AERIALS

Abi dediğin doğrudur da bu yeni çıkan bişey değil ki osmanlı zamanlarından beri var diye hatırlıyorum tabi doğru mu yanlış mı bilemem

Prorsum
Prorsum
6 yıl önce

At et’i haram mı? yav ben geviş getiren her hayvan helal diye biliyordum :/

Tuaman
Tuaman
6 yıl önce
Reply to  Prorsum

abi haramdan çok aslında helal değil. sadece savaş zamanında sağ tarafı yenir. tabi ben hanefi mezhebine göre yorum yaptım

GGG
GGG
6 yıl önce

Tuaman abi at eti helaldır. Yanlış biliyorsunuz. İsterseniz bir araştırıp. Sonra bizede biĺdirin. Önceden savaş aleti at olduğu için at kaybolmasın yada sayısı azalmasın diye Alimler yasaklamış (haram dememiş). Bu yasak sonrası at yenilmediğinden, Halkta at harammış gibi algı oluşmuş. Artık at savaş aleti değildir. Yasaklanma sebebide ortadan kalktı. At yemekte bi beyis yok yenilebilir. Örfi olarak yemeceğim deseniz o… Devamını oku »

Tuaman
Tuaman
6 yıl önce
Reply to  GGG

abi ben 15 yaşındayım(the rebelle bi alakam yoktur 🙂 ) siz daha iyi bilirsiniz ben böyle hatırlıyordum kusuruma bakmayın.

Öğretmen Bey
Öğretmen Bey
6 yıl önce
Reply to  Tuaman
Imparator 81
Imparator 81
6 yıl önce

Başarının sırrı iyi sporcuları bulup onları bilgili hocalar gözetiminde çalıştırmaktır ama dünya şampiyonu olmasını istiyorsak bunlara ek olarak at eti değil ama steroid i kullanmalıyız.at etiymiş buna inanan insan varmıdır.belli bir seviyeye geçmek istiyorsak o meredi alacağız.

Claymaker
Claymaker
6 yıl önce

Arif Manchester’a attığı golü ararken at etinde buldum kendimi

Öğretmen Bey
Öğretmen Bey
6 yıl önce

Öncelikle at eti haram değil mekruhtur .Büyük imamlardan haram diyen yoktur. İkinci olarak Ahmet Öner ile konuşurken Kazakistan örneğini verip biz niye başarılı değiliz maddi olarak daha iyiyiz diye sorduğumda “çünkü boksörlerimiz çok heyecanlı ve korkak” demişti . Korkak kısmına katilmasam da heyecana katılıyorum. Büyük arenalar bize gelmiyor kalbimiz on bin atıyor. Sakin olamıyoruz. Avni Eubank en güzel örneği.

Öğretmen Bey
Öğretmen Bey
6 yıl önce
Reply to  Öğretmen Bey

Kırgız bir arkadaşım yemek yapmıştı afiyetle yedik sonradan öğrendim at etiymiş 😀 bilseydim yer miydim bilemiyorum

Abdullah yılmaz
Abdullah yılmaz
6 yıl önce

arkafaslar su animasyonu izler misiniz

https://www.instagram.com/p/BgB2GesBQOk/

LeGGGend
LeGGGend
6 yıl önce

öncelikle Cihat bey size teşekkür ederim Daniyar ve Kazak boksu hakkında haberler yaptıgınız için. Rahmetli Bekzat Sattarhanov Kazakistanın küçük Türkistan diye şehrinde doğup 20 yaşında olimpiyat şampionu olmuştu, şampion olduktan sonra çok geçmeden rahmetli oldu. mekanı cennet olsun. Kazak boksunun bu günlere gelmesinde payı büyüktür. Arkadaşlar Yukarda Ggg kardeşiminde dediği gibi at eti haram değildir. Savaş zamanlarında atlar araç yerini… Devamını oku »

conan
conan
6 yıl önce

Atın etinden önce yalan söylemek, paraları sıfırlamak, yolsuzluk, hırsızlık yapmak haramdır. Üç kuruş menfaat için güzelim ülkemizin yeşil alanlarını betonlaştırmak haramdır. Şeker fabrikalarını abdli firmalar için satmak haramdır. Böyle at eti eşek eti gibi basit mevzulara takılmak yerine önemli konulara dikkat edin. Senin at eti yemenin senden başka kimseye varsa bir zararı yoktur. Ama şeker fabrikalarını peşkeş çekmenin binlerce insana… Devamını oku »

TÜRK OĞLU TÜRK
TÜRK OĞLU TÜRK
6 yıl önce
Reply to  conan

+ sonsuzluk işareti (yapmasını bilmiyom 😀 )

conan
conan
6 yıl önce

Ulan boşua seni hırsız seni. Paraları niye sıfırlıyosun? Edi hörnden aldığın rüşvetleri sıfırlatamadın değil mi? Bu boşuayı hala lider boksör olarak gören enayidir. Boşua hırsızın başıdır. Londradaki kupon arazilerin üzerine çöken bir boksördür.

TÜRK OĞLU TÜRK
TÜRK OĞLU TÜRK
6 yıl önce
Reply to  conan

alayı cukkacı abi bunların 😀

Tuaman
Tuaman
6 yıl önce
Reply to  conan

Soner abi sakin sadece espri yapmıştım bizim oraların ağzını kullanarak 🙂

TÜRK OĞLU TÜRK
TÜRK OĞLU TÜRK
6 yıl önce

zamanında birilerinin genellemesi vardı….boks avrupa ve amerika sporudur diye…orta asya köylüleri gidip güreş yapsın diyordu…

sEnsEi
sEnsEi
6 yıl önce

At geçmişte çok gerekli bir hayvan olduğu için at eti yenmesi doğru değildi,savaşta seyahatte vs at hayvanı kullanıldığı için kesilip yenmesi hoş karşılanmazdı yoksa haram felan değil.

Roman
Roman
6 yıl önce

hırka boksunun yükselişi :p

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
6 yıl önce
Reply to  Roman

vay allahın cezası. bende anlamaya çalışıyorum ne demeye çalışıyor bu diye 🙂

Silver
Silver
6 yıl önce

at eti de yedim kımız da içtim …at etinin çok yemek isteyeceğiniz bir tadı yok eğer alışkın değilseniz ama kımız bir efsanedir….içtikçe gençleşirsiniz (alkollü değildi )

Başa dön tuşu
24
0
Would love your thoughts, please comment.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.