Klasik Bir Boks Filminden Fazlası: Journeyman!


Boks sporu Britanya’da oldukça popüler olmasına rağmen Ada sineması Rocky ya da Raging Bull popülerlik seviyesinde salt bir boks filmi üretemedi. Journeyman söz konusu filmler kadar popüler olur mu bilinmez ama süper kahramanlığın kıyısında gezinen boks filmlerinin yanında Joourneyman’in sektöre yeni bir soluk getireceği aşikar. Ünlü oyuncu Daniel Day Lewis’in başrol oynadığı “The Boxer” ve çıplak el dövüşüne odaklanan “The Snatch” Britanya boksunun ön plana çıkan beyazperde örnekleri olarak sıralanabilir. Journeyman’in bu sıralamada nerede olacağını hep birlikte göreceğiz.

Kişisel olarak ringe adım atan, o eldivenleri giyen her bir sporcuya büyük saygı duyuyorum. Son olarak Scott Westgarth’ı kazandığı maçtan sonra yaşadığı beyin sarsıntısı sonucu kaybettik. Boks bir oyun değil, basketbol oynayabilirsiniz ama boks oynayamazsınız. Ringe çıkan her sporcu bazı şeyleri göze alarak kanvasın üstünde yürüyor. Bu sporu hakkıyla, rakibine saygı çerçevesinde yapan alt seviye ya da orta sınıf boksörlerin hikayelerinin anlatılması beni mutlu ediyor.

Son olarak İskoç dostum ve boks yazarı Craig Scott, Tyler Goodjohn ile yaptığı özel röportajda boksun karanlık yüzünü çok güzel gözler önüne sermişti. Tyler Goodjohn, Anthony Joshua gecesinde Matchroom organizasyonunda ringe çıkmıştı. Maçını kaybettikten sonra hastaneye yetiştirilmesi gerekiyordu. Yanında Matchroom’dan kimse yoktu. Annesi ve babasının kollarında taksiyle hastaneye gitti. Tedavi masraflarını cebinden ödedi. O gece Nurse maçından 4500 £ almıştı. Giderleri çıkınca bokstan elde ettiği gelir 500 £ kadar olduğunu söyledi. İşte bu gerçekleri gördükçe özellikle de cüzi paralara yaşamlarını devam ettirmek için ülke ülke gezen, bazen yenileceğini bile bile o ringe çıkıp bir raunt daha dayanmak için tüm zerrelerine kadar sınırlarını zorlayan Journeyman denilen boksörlerin anlatılması benim adıma ayrı  bir önem taşıyor. Journeyman filminde “Southpaw” ya da “Creed”de olduğu gibi bir düşüş ardından şairane bir yükseliş izlemeyeceğimizi görebiliyoruz. Film ne kadar kaliteli olacak bilmiyorum ama anlatılanların gerçeğe yakın olacağını düşünüyorum.

Journeyman Trailer


  Haberle ilgili başlıklar:

  Benzer Haberler

  27
  Yorumlar

  6 Comment threads
  21 Thread replies
  1 Followers
   
  Most reacted comment
  Hottest comment thread
  12 Comment authors
  Tek Kral Deontay Wildershinsuke yamanakafailenMehmet ErtemHit_The_Lights Recent comment authors
    Abone ol  
  En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
  Bildir
  tipitip
  Üye
  ★★★★★
  tipitip

  Cihat bey şu artı eksi olayına siz bi el atsanız…adamlar yeni üyeyim diyor selam veriyor,trol üyeler sanki bu yeni üye arkadaşlar kendilerine bozuk araba satmışlar gibi tepki verip eksi atıyorlar yorumlarına…

  Öğretmen Bey
  Ziyaretçi
  Öğretmen Bey

  İlaç olmasa teğmen olamazdı

  tipitip
  Üye
  ★★★★★
  tipitip

  )))) alemsin uhretmen bey

  Batuhan Demir
  Üye
  ★★
  Batuhan Demir

  Yukarıda da bahsi geçmis ama boks filmi deyince akla ilk rocky gelir. Efsane antrenman ve müzik seçimleriyle bizi kendine bağlamış bir filmdir.Ama hic düsundünuz mu bu rock Balbao karekteri niye yaratılmıstır. Filmin cekildiği yillarda Ali Amerikada ve dünyada en unlü kisi konumumdaydi ve herkes tarafından çok seviliyodu. Artık ne lobisi bilmiyorum ama amerikada siyahi bir yıldızın varlöğından rahatsız olanlar kendi… Devamını oku »

  Tuaman
  Üye
  ★★★★
  Tuaman

  Doğru söylüyosun abi

  Öğretmen Bey
  Ziyaretçi
  Öğretmen Bey

  Gençler artılarınıza eksilerinize dikkat edin sözlü notunuza yansıyacak. Bu arada fazla vermişsem geri alırım 😀 😀

  Tuaman
  Üye
  ★★★★
  Tuaman

  Abi bu sözlerden sonra hocaların bütün şehirlerde aynı olduğunu anladım bide abi yazılıda wladın hayatı çıkacak mı ona göre çalışalım 😀

  Öğretmen Bey
  Ziyaretçi
  Öğretmen Bey

  Soru bir: rakip nasıl enseden aşağı bastırarak bezdirilir 😀

  Tuaman
  Üye
  ★★★★
  Tuaman

  😀

  Hotter
  Üye
  ★★★★★

  wladın hayatıyla ilgili sınav olsa ben 90 alabilirim o sınavdan 🙂

  Tuaman
  Üye
  ★★★★
  Tuaman

  😀

  Tek Kral Deontay Wilder
  Üye
  ★★★★★
  Tek Kral Deontay Wilder

  Mehmet bey veya bu işle ilgilenen admin her kim ise bu artı eksi olayı ezik insanların oyuncağı haline geldi maalesef …bana 130 tane eski vermişler 🙂 kontrol ettiğimde yüzde 99 u siteye yorum yapmayan tipler tanıdığım insanlardan bile bitek kolofkin hariç siteye yorum yazanlardan eksi veren olmamış … lütfen bu olaya el atmanızı rica ediyoruz hadi kendimi geçtim tipitip gibi… Devamını oku »

  failen
  Üye
  ★★★
  failen

  oylama yapabilmek için belli bir yorum sayısına ulaşmak gibi bir limit konulabilir. sırf – vermek için siteye kayıt olan trol hesapların önüne geçmiş olunur.

  shinsuke yamanaka
  Üye
  ★★
  shinsuke yamanaka

  Kardeşim benim her yorumuna okumadan artı:)

  shinsuke yamanaka
  Üye
  ★★
  shinsuke yamanaka

  Tek kral kardeşim

  Tek Kral Deontay Wilder
  Üye
  ★★★★★
  Tek Kral Deontay Wilder

  Tek kral sensin yüreği güzel kardeşim sağol Varol shinsuke yamanaka adamsın

  Yasin Yavuzyılmaz
  Üye
  ★★★

  katılıyorum. yeni site ziyaretçilerini de yanlış yönlendirebilir eksi artı muhabbeti. bir yorum çok eksi alınca kötü demek değildir. biz birbirimizi tanıyoruz fakat yeni ziyaretçi eksiye bakarak yorumu okumadan geçebilir.

  Fight Club
  Yönetici
  ★★

  Arkadaşlar yorum puanlama güzel ve yararlı bir özellik. Bazı başlıklarda, yüzlerce yorum içinde, en faydalı, en dikkat çekici bazen de en komik yorumları bulmamızı sağlayacak bir sistem. Aksi halde böyle değerli yorumlar yüzlerce yorum içinde kaybolup gidebiliyor. Bu sistemi yanlış amaçla kullananların sistemi ortadan kaldırmasına izin vermeyelim. Site üyeliğini zorlaştırdığımız ve şikayet özelliği getirdiğimiz için, normalde çirkin yorumlar yazarak sorun… Devamını oku »

  Tek Kral Deontay Wilder
  Üye
  ★★★★★
  Tek Kral Deontay Wilder

  Mehmet bey allah aşkına eksi olayı troll takılanların en güzel oyuncağı olmuş bana eksi verenlere bakın bitek kolofkin burada yorum yazanlardan bana eksi vermiş geri kalan hiç biri bu siteye tek yorum yazmış insanlar .. lütfen eksi olayını kaldırın bu olay sizin istediğiniz gibi sonuclanmayacak maalesef ve çoğu kişi bu olay yüzünden yorum yazmayı bırakacak …

  Ahmet Kurt
  Üye
  ★★★★★
  Ahmet Kurt

  yığılın beyler. eksi butonunun kalkmasını isteyen yorum atsın.

  Ahmet Kurt
  Üye
  ★★★★★
  Ahmet Kurt

  #eksilerkalksın 🙂

  Hotter
  Üye
  ★★★★★

  evet #eksilerkalksınlütfen 🙂

  Yasin Yavuzyılmaz
  Üye
  ★★★

  dram filmi. kısaca parayı spordan kazanan insanlar hep risk altında. eğer adamın hayatı spor olmuşsa, başka iş bilmiyorsa ve geçimini bu yolla kazanıyorsa, ufak bir sakatlık bile sizi geçim kaynağınız dan kopartabiliyor ve hayatınız altüst oluyor. Allah spor yetenekleri ile geçinenleri sakatlıklardan korusun. üst düzey sporcular belki ömür boyu yetecek parayı istiflemiş olabilirler, belli bir birikimden sonra emeklilik sorun olmayabilir.… Devamını oku »

  Hit_The_Lights
  Üye
  ★★★
  Hit_The_Lights

  Rocky serisinin yeri ayri elbette. Her filmini gozlerim yasararak izlerim, ozellikle son filminde dillendirilen felsefe bugun bircok kisisel gelisim egitimi organizasyonunda ornek olarak gosteriliyor. Ama Cinderella Man de cok iyidir.