BoksKöşe Yazısı

Kral Çıplak!…


bilgehan-kose

2016 yılının son büyük turnuvası olan 15 Temmuz Şehitleri Türkiye Büyük Erkekler Ferdi Boks şampiyonası geçtiğimiz hafta Bursa’da düzenlendi.

afis

Tam Katılımlı Protokol

Devlet erkanının bu şampiyonaya ilgisi gerçekten de alkışı hak etti. Sayın Bursa Valimiz İzzettin Küçük finalleri baştan sona izledi ve madalyaların bir kısmını da kendisi taktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe de sanırım 3. maçtan 10. maça kadar tüm karşılaşmaları seyretti. Fuat Alpaslan ile birlikte o da sporculara hediyeler takdim etti, başarılı sporculara madalyalarını verdi. Vali Bey de Sayın Altepe de TRT’de boksu öven konuşmalar yaptı ve desteklerini eksik etmedi. Asbaşkan Hasan Kartal’ın sporculara olan şefkati de dikkatimden kaçmadı.

boks

Turnuva Kötü Başladı

İlk turlarda Türkiye şampiyonasına katılan boksörleri görünce içimden istemsizce “eyvah” dedim. Kimi ilk rauntta pes ediyor, tek yumruk bile atmadan havlu geliyor, kimi sakatlanıp bırakıyor, kimi zar zor 3 raunt çıkarıyor ama ringde yaptığı şeyin boksla uzaktan yakından herhangi bir ilgisi yok. Üst düzey kaliteli boksörlerimizden bahsetmiyorum. Demek istiyorum ki Türkiye Şampiyonasına Katılan Tüm Sporcular aynı yüksek kalitede olmalı. Bir adım önde olanlar turu geçmeli…

Devşirme Boksörler Türkiye Şampiyonu Bile Olamadı

Devşirme sporcu olarak getirilen ve madalya beklenen yabancı boksörler; bırakın olimpiyat, dünya veya Avrupa şampiyonu olmayı, Türkiye şampiyonu bile olamadı. Bu şampiyona devşirme sporcular tartışmasını tekrar alevlendirecek gibi görünüyor.

Tribünlerde Büyük Boşluklar Dikkat Çekti

Girişler ücretsiz olmasına rağmen tribünler maalesef bomboştu. Bu denli önemli bir şampiyonaya bu kadar az seyirci gelmesi, organizasyon yeterince duyurulamadı mı ve bu konuya gereken önem verilmedi mi sorularını akıllara getiriyor. Finalde şeref tribününde bir hareketlilik vardı; bu da daha önce değindiğim geniş katılımlı protokol sayesindeydi. Tribünlerde sadece işi olanlar bulunuyordu…(Boksör, Antrenör, Yardımcılar ve çok az sayıda seyirci)

sipal2

Türkiye Şampiyonası Nasıl Olmalı?

Önce şehir bazında düzenlenecek turnuvalarda muazzam bir çarpışma, sonrasında bölge şampiyonalarında kıran kırana bir eleme, ardından da Türkiye şampiyonasında ilk turdan itibaren ülkenin en iyi boksörlerinin kozlarını paylaştığı enfes mücadelelerle geçen bir Türkiye şampiyonası, bu spora gönül vermiş herkesin ortak hayali. Ülkenin temel taşı spor kulüplerini bir kenara koyarsak, seçim stratejilerinin bir parçası olarak günübirlik kurulan kulüplerin yoğun iştiraki bu turnuvaya damga vurdu. Bazı şehirlerde bırakın turnuva düzenlemeyi, şehir şampiyonası yapmayı, çoğu sıklette tek bir boksör bile yok. Bu durumda şehir şampiyonası yapmak da imkansız hale geliyor.

“Ya falanca şehirde boksör yoksa” demeyeceğim, olmalı! O yetenekleri bulmak da idarecilerin görevi. Benim sosyal medya hesaplarım maça çıkmak isteyen yüzlerce boksör adayının mesajlarıyla dolu ama onlarla uğraşmak isteyen pek de kimse yok gibi.

Örneğin bir şehirde alelade bir boksör çıkıyor, Türkiye şampiyonasına giriyor, kurada şansı yaver giderse bronz madalya bile alıp geri dönebiliyor. Normalde bırakın değil Türkiye şampiyonasında madalya almak, bölge şampiyonalarına bile katılmaması gereken bir profilden bahsediyorum. Ama şu konuda da sporcuları kutlamak isterim; her şeye rağmen engelleri aşıp, saatlerce yol çekip maça çıkmaları, onların ne kadar azimli olduğunu da ortaya koyuyor.

kemer

Kemerler Hayal Kırıklığı Yarattı

Turnuvada verilen şampiyonluk kemerleri sanki kartondan yapılmış gibi görünüyor. Amerika’yı yeniden keşfetmemiz gerekmiyor. WBC, WBA, IBF ve WBO Federasyonlarının kemerlerini hiç mi görmediniz mi? Bizim sporcumuz bu kemeri salonunun duvarına assa, kimseye o kemeri gösterip 80 milyonluk Türkiye’nin şampiyonu olduğuna inandıramaz. Daha kaliteli ve görkemli kemerler yapmamız gerekiyor. Maliyeti bahane etmeyelim; 10 tane sıklet var, devletimizin verdiği bütçe de yeterli. Eğer yetersiz geliyorsa, gereken bütçeyi bulmak da yine idarecilerin görevi.

Ama itiraf etmeliyim madalya takma seramonisi güzeldi, hiç aksamadı. Plaketler havada uçuştu. Sponsorların verdiği ödüller olmasa şampiyonlar gazozuna bile yapılmamış olacak gibi bir ortam var. Şimdi biri çıkıp ‘’Türkiye Şampiyonluk madalyasını itibarsızlaştırma, onun hiç mi önemi yok’’ demesin sakın, çünkü konu o değil!

Boksörlere Günlük 33 TL Yevmiye

33 TL günlük yevmiye ile geldikleri Bursa’dan Van’a, Iğdır’a, Trabzon’a canım boksörlerimizin geri dönüşleri nasıl oldu aklım hala orada. Spor Bakanlığından ve Spor Toto’dan gelen yıllık 8.7 milyon TL bütçe nereye harcanıyor? Federasyonun yıllık 10 milyon lirayı aşan bir geliri var.

ring

Gelelim Maçların Kalitesine

İlk turların ne denli düşük profilli mücadelelere sahne olduğuna daha önce değinmiştim. Şimdi gelelim final turlarına. Yarı final maçlarına baktığımızda yerden kalkamayan, maç içinde sürekli birbirlerini yere yuvarlayan boksörleri gördük. Kondisyon konusunda çok ciddi eksiklerimiz var. Hele bir 81 kilo yarı final maçı vardı ki sormayın gitsin! Diyarbakır’dan Enes adında bir kardeşimiz gücünün yettiğince yarı finale çıkmış ve karşısında Beşiktaş Kulübünden Cem Karlıdağ. Kalite anlamında iki boksörün arasındaki uçurumunu anlatamam, tekar da olsa izlemeniz lazım. İlk turdan değil yarı finalden bahsediyorum; 80 milyonluk Türkiye’nin bu sıkletteki en iyi 4 boksörünün yarıştığı turdan. Zaten ilk rauntta Cem, Enes Arabacı kardeşimizi ilk net yumrukta nakavt etti. Çocuk dakikalarca nerede olduğunu bile hatırlayamadı. Allah vermesin ama Cem yarı final öncesi sakatlansa yarı finale çıkamasa Enes final yapacaktı. Orada durumu düşünün… Bırakın ilk turları, yarı finalde bile çoğu karşılaşmada kalite farkı ayna gibi netti. Bu da en başından itibaren yetersiz bir eleme süreci geçirildiğini bir kez daha kanıtladı.

trtturk-730x226

TRT Türk olayı!

Finallerin tamamı TRT Türk’ten canlı yayınlanacaktı. Ancak en önemli sıklet olarak kabul edilen +91 kilo final maçı birden bire akıştan çıktı. Neden mi dersiniz? Çünkü o sırada TRT Türk’ün programı başka bir yayına devam etmesi gerekiyormuş. Madem öyle, organizasyon neden 12:00’de değil de 13:00’te başladı! Ya da tamam Balıkesirspor maçına bağlanılmış…Diyelim canlı devam edemediniz. O zaman en azından bu kritik mücadeleyi canlı anlatımla kaydedip Balıkesirspor maçından sonra banttan veremez miydiniz? Maalesef bu da olmadı. Bir futbol maçı yayınlayıp, penaltı atışlarına geçildiği sırada yayını kesebilir misiniz? İşte bu turnuvada boksa reva görülen muamele buydu. Bunlar tamamen planlama eksikliğinden kaynaklanan çok ciddi hatalar. Biz bu tür yayınlar için 1 hafta toplantılar yapıyoruz, planlamanın kusursuz olması için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. “Madem bu kadar iyi biliyorsun sen yayınlasaydın o zaman” diyecek kardeşlerim için de şunu söylemek isterim; bu organizasyonun halihazırda bir yayıncısı var zaten. Problem yayıncı bulunamaması değil; mesele iletişim kopukluğu ve planlama hatası.

Önder Şipal vs Abdulkadir Köroğlu Jübile Maçı

İki emektar boksör ve kalitesi diğer boksörlere göre çok üstün olan iki isim 75 kilo finalinde karşı karşıya geldi. 3 raunt süren finalde iki boksör de torba döver gibi birbirlerini hiç üzmeden karşılaşmayı tamamladılar ve mücadeleyi puanla Önder kazandı. Tribünlerin şaşkınlıkla izlediği maçtan sonra yapılan açıklamada karşılaşmanın Abdulkadir Köroğlu’nun kariyerinin son maçı olduğu söylendi ve bu sebeple mücadelenin antrenman havasında geçtiğinin altı çizildi. İki boksörü de iyi tanırım. Karakter olarak her ikisi de mükemmel sporcular. Tüm boksörlerimiz gibi ahlaklı ve değerli isimler. Sadece şunu hatırlatmak isterim. Bernard Hopkins, daha bir hafta önce, 51 yaşında çıktığı jübile maçında tüm dünyaya bir kariyer finalinin nasıl büyük bir kaliteyle yapılacağını göstermişti. Keşke “Kariyer Finali” adını hak edecek bir şekilde tamamlasalardı da Köroğlu ve Şipal hafızalara bu şekilde kazınsaydı.

sipal

2020 Tokyo Olimpiyatlarına Kim Gider?

2020’de ülkemizi Tokyo olimpiyatlarında temsil edecek boksörlerimiz kimler olacak? Şampiyonların isimleri belli. Bakalım bunlardan hangileri Avrupa ve dünya şampiyonalarında direk milli takıma giderek ülkemizi temsil edecek? Mantık olarak kim gitmeli? Tabi ki Türkiye şampiyonu kimse o gitmeli, öyle değil mi? Türkiye şampiyonu bile olamayan devşirme boksörler mi, yoksa Türkiye şampiyonları mı? Hep birlikte takip edeceğiz!

Sormuşlar Bilgehan’ın Burada Ne İşi Var Diye!

Aslında cevap vermeye değmeyecek bir konu ama ben yine de bu gülünç sorunun cevabını vereyim. İstanbul’da yaşıyor gibi görünsem de ben 3 yaşımdan beri Bursa’dayım, nerelisin diye soran olursa da, Bursalıyım. İkincisi ben boks spikeriyim ve yeni bir şeyler öğrenmek için her daim boks izlerim. Ayrıca ben vatandaş olarak geldim izliyorum, bundan kime ne? Bazıları “Boksör bakıyor” demiş. Kim için bakıyorum? Ben promotör müyüm? Değilim! Beğendiğim boksör ne işime yarayacak? Hiç bir işime! Sadece ileride önemli bir yere gelirse “Ben onu amatör yıllarından beri takip ediyorum” diyebilirim, hepsi bu! Ben dünyanın her yerinde maç izliyorum, pek tabi kendi memleketim olan Bursa’daki organizasyonları da takip edeceğim. Ahmet Cömert’i de pek kaçırmam herkes bilir…

Başkan’ın Yemek Konuşması

Boks Federasyonu Başkanı Sayın Eyüp Gözgeç’in de katıldığı yemekte de bazı detaylar gözüme takıldı. Yemeği düzenleyen eski başkan adayı ve Bursa’nın en önemli iş adamlarından Fuat Alpaslan’dı.

İlk olarak Sayın Alpaslan’a söz verildi. ‘’Konuşulacak çok şey var ancak bu bir yemek tertibi olduğu için burada sorunlar masaya yatırılmamalı ben hepinize afiyet olsun diyorum. Tek isteğim insanların ötekileştirilmemesidir. Hak edene hakkı verilmedir’’ dedi ve 2 dakika 40 saniye süren konuşmasının ardından mikrofonu başkan Sayın Başkan Gözgeç’e devretti.

fuat-alparslan

Sayın Başkan da “Bu bir yemek, burada konuşmamak lazım” dedi fakat sofradaki yemekler kaldırılana kadar konuşmaya devam etti. ‘’Neden bu yemeğe bu kadar az kişi gelmiş. Katılım çok düşük’’ diye başladı söze. (Halbuki masa yetmeyince ek masalar konuldu, yer kalmamış bir ortamdan bahsediyoruz. Konuşma kürsüsünün arkasında boşluklar vardı ancak orası rezerve dışı bir alandı. Kısacası en son şef garsona sorup cevabını aldığım üzere 178 kişilik hesap ödenmiş) Neyse sonra ‘’Başarısız olan ben değilim, siz kulüp antrenörlerisiniz. Sizin yüzünüzden spor bakanlığında tepkileri ben göğüslüyorum’’ şeklinde 2. bir salvo geldi. Bunda az da olsa haklılık payı var ama sporcu harcanmasının önünü açan maalesef Sayın Başkan Gözgeç’tir.

Açın Boksörlerin Önünü

Bir boksör spora başlayacak diyelim. Soru şu: neden? Boks yapınca ne olacak ki? Koca ülkede son dönemde sadece rahmetli Sinan Şamil Sam ve Selçuk Aydın elle tutulur bir başarı ortaya koydu. Şimdilerde ise Avni Yıldırım profesyonelde ön planda! Başka? Yok! 80 milyonda topu topu 3 isim. Hani milyonda 1 denir ya bu da 80 milyonda 3. Yani ortada bir hedef yok, çünkü önleri tıkalı. Açın bu yolları ve yıkılsın ortalık! Bahram’ın yendiği Oleksandr Usyk WBO dünya şampiyonu oldu ve milyon dolarlar kazanıyor, Furkan Ulaş’ın yendiği Luke Campbell olimpiyat şampiyonu oldu ve İngiltere’de Kraliyet üyeliğine yükseltildi! Bunlar saymakla bitmez inanın. Ali Eren’in nakavt ettiği Fransız Tony Yoka, son olimpiyatta ağır sıklet şampiyonu oldu. Bizim gençlerde büyük cevher var. Ama artık hepsi isteksiz. Konuşuyorum bir çoğu ile “Böyle gelmiş böyle gider” diyorlar. Profesyonel olmak isteyen boksörlere “Bu kulüpten gidersen bir daha giremezsin” diyenler var. Avni gitti de fena mı oldu? Fatih Keleş gitti, Ali Eren Demirezen gitti fena mı oldu? Bu tip yöneticiler derhal sistemden uzaklaştırılmalı. Kulüpler kimsenin babasının malı değil! Kimi nereden kovuyorsunuz! Adam 10 yıl o kulüp için ter dökecek, sonra profesyonel bir karar aldı ve bu da sizin hoşunuza gitmedi diye kulübe bir daha sokmayacaksınız. Hepiniz gidersiniz başarılı olanlar kalır!

Devam Edelim Yemek Olayına

Sürekli konuyu şehitlerimize getirerek konuşmasını turnuvaların, madalyaların bu dönemde ne önemi var noktasına getirdi Eyüp abimiz. Ancak şu da unutulmamalıdır ki ülkemizin Cumhurbaşkanı her ne şartta olursa olsun “Sporda başarı olmazsa olmazımızdır” diyor! Bu mantığa göre; eğer başarının hiç bir önemi yoksa, Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç da bu olaylar yatışana kadar görevi İç İşleri Bakanına devretsin. Böyle bir şey düşünülebilir mi? İki konuyu bir birine karıştırmamak lazım.

Zor günlerden geçiyoruz. Terör belası ülkemize her koldan saldırıyor. Bunu yapanlara ve destek verenlere lanet olsun! Türkiye Şampiyonasının 15 Temmuz şehitlerine atfedilmesi ne kadar yerinde ve doğru bir düşünceyse, bunu başarısızlığa kalkan olarak kullanmak da bir o kadar yanlış.

Aslında Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Kılıç’ın tepkisi nasıl olmuştu. Kendisi bir mülakatında ‘’Başarısız Federasyon başkanları derhal koltuğunu terk etsin’’ demişti. Ama Sayın Gözgeç, mevcut federasyonun seçtiği delegelerin oy kullandığı bir düzende seçime gitti ve adaysız seçimde tekrar başkan belli oldu. Bir de haber gördüm, ‘’Gözgeç tüm oyları alarak başkan oldu’’ diye. Başka aday yok ki zaten! Bu rekabetsiz ortamın yaratacağı sıkıntılar ilk günden belliydi ve öyle de oldu.

Yemekler Buz Gibi Oldu

Başkan konuşmaya başlar başlamaz özellikle öndeki masalarda bulunanlar, başkana ayıp olmasın diye yeni gelen yemeklerini yemeyi durdurdu. Konuşma öyle uzundu ki yemekler bildiğiniz çöp oldu. Halbuki neden yemiyorsunuz? Fuat Alpaslan konuşurken sayın başkan sırtı dönük olarak yemeğini yemeğe devam etti ve hiç istifini bozmadı. Zaten konuşmada yine o klasik cümleler vardı, ‘’Olimpiyatta madalya yoksa başarı yok diyorlar. Yıldızlarda aldığımız madalyalar başarı değil mi? Bunlar gazozuna maçlar mı?’’ dedi. Sadece Olimpiyat mı, ne dünya şampiyonasında, ne de Avrupa şampiyonasında büyük erkeklerde madalyamız yok. 2007’den beri dünya şampiyonasında, 2008’den beri olimpiyatlarda ve 2011’den beri de Avrupa şampiyonalarında madalyamız yok!

Bitmek Bilmeyen Konuşma

Elhamdulillah ben de iyi bir müslümanım ama sayın başkanın konuşması bir cami imamı hutbesi gibiydi. Babam ilahiyatçı ve dedem de müderris mertebesinde çok iyi müslümanlardır. Sakın şimdi bu hutbe sözümü beni din düşmanı ilan ederek itibarsızlaştırma yoluna da gidilmesin. Millet sizden hizmet bekliyor, hutbe konuşması değil. Hangi sporcuyu evinden aldınız Bursa’da salona getirdiniz, hangi sporcu o gün karnını tam olarak doyurdu diye kontrol ettiniz. Ama siz 500 S Mercedeslerle salona gelip gittiniz… Kurduğunuz berbat ötesi sistem sebebiyle antrenörü, kulüp yöneticisi ve sporcusu resmen bezmiş durumda, sporcular amaçsız bırakılmış. Bursaspor ve Bursa Büyükşehir Belediyesi yaptığı transferlerle boksa iyi bir hava katmış. Fenerbahçe ve Beşiktaş bir de Trabzon’u çık ülkede boks yok boks. Konuşmada sayın başkan diyorsunuz ki ‘’Halk bizden güzel ahlaklı sporcu bekliyor’’ ne yani bu boksörlerimize ahlakı siz mi veriyorsunuz? Sayın başkan sporcularımızın ahlakı konusunda hiç sıkıntısı yok! Siz kaçıncı dönemdir başkansınız hala yeni kurduğumuz sistemle büyük başarılar gelecek diyorsunuz. Yıldızlarda, gençlerde madalyalar geliyor diyorsunuz. Zaten ben tarih boyunca gençlerde, yıldızlarda madalya alınmadığını görmedim ki! Her dönem alınıyor. Sonrası hüsran. 210 ülkenin bulunduğu dünyada sadece 20 ülkenin katıldığı şampiyonalarda madalya almanın hazırlık maçından hiçbir farkı yoktur. Eskiden Ahmet Cömert’te 60-70 ülkeden aşağıya katılım olmazdı şimdilerde bozuk sistem sayesinde şimdi 10’ü geçmiyor ülke sayısı. Bu ülke tanıtımı için de büyük bir kayıptır.

kuba

Konuşmalarınızda hangi hatalarınız varsa hepsini başkası yapıyormuş gibi millete söylüyorsunuz. Konuşmanızın sonunda kuvvetli alkışlayanlar oldu ama kimse yemiyor inanın. Alkış her yerde var işte. Ama yeni gelen Kübalı bir antrenör vardı bizim masada, o alkışlayamadı çünkü başkanın ne dediğini anlamıyordu. Yanındaki tercüman konuşmanın tek bir cümlesini bile tercüme etmedi. Bunu net bir şekilde gözlemledim.

Ne boksu bırakan efsanelerimiz için ne de boksa devam eden gençlerimiz için hiçbir projenizin olmadığını gözlemliyorum. Kim açta kim açıkta! Vefat eden efsane boksörlerimizin aileleri için nasıl bir çalışma yaptınız onlara nasıl yardımlarda bulundunuz?

gozgec

Sayın Başkan Sizden Bir Talebim Var!

Şimdi ayağa kalksam başkan desem 2-3 soru sorsam bu yemekte konuşulacak konu değil deyip siyasetçi bir konuşma ile beni milletin gözünde ters köşeye yatıracaktınız. Sormadım, kalkıp sorsaydın diyeceksiniz! Benim bir talebim var. Canlı yayında sizinle bir münazara yapmak isterim tüm Türkiye’nin önünde! Eğer kabul ederseniz! Yada TV olmasın sizin dilediğiniz bir platformda WBC gibi bir kongre yapalım sevapları, günahları konuşalım hep birlikte. Herkes çıkıp konuşsun, medyacısı, antrenörü, boksörü, kulüp yetkilisi, bu işe gönül vermiş herkes.

Önerilerim Neler?

Yazdıklarımın tamamı sporun gelişmesi içindir. Kimseyi tek başına hedef almamakla birlikte yapıcı ve gelişmeyi teşvik edici mahiyettedir.

  • İşbirliği içinde daha iyi bir boks camiası için el ele verilip bu hatalardan derhal geri dönülmesini öneriyorum.
  • Komisyonlar kurulup hataların tespitini öneriyorum. Her mahalleden her alandan sporcu taraması öneriyorum.
  • Türkiye Şampiyonasının yetersiz olduğunu ve bu sistemdeki maç sayısı ile bir yere varılamayacağını, Lig kurulmasını ve bu ligde kulüplere para yardımı yapılmasını, bu para yardımının da kulüp yöneticilerinin insiyatifine bırakılmadan, denetim yapılarak sporculara harcanmasının teminini öneriyorum.
  • Profesyonel boksörlerin küstürülmemesini ve her daim sistemin içinde tutulmasını öneriyorum.
  • Oy kullanacak delegelerin mevcut federasyonca belirlenmesini şiddetle reddediyorum ve bu sistemin tarihe karışması gerektiğini bildiriyorum.
  • Seçimlerin, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) gibi bağımsız bir kurum oluşturularak şeffaflaştırılmasını öneriyorum. Hatta tüm federasyon seçimleri YSK gibi bir yapı tarafından gerçekleştirilmeli ve tüm itirazlar da oraya yapılmalı.
  • Federasyonlar için başarı kriterleri gelmeli. Üst üste 2 kez olimpiyatta madalya alamayan yönetim kendiliğinden düşmeli.
  • Kulüplerde yönetici olup, pahalı harcamalarıyla gündeme gelen, son model arabalarla gezerken sporcuları aç susuz bırakan profili de sistemden atmanızı öneriyorum. Eldiveni olmayan boksörün yöneticisinin bilmem kaç bin dolarlık ayakkabısı olamaz…
  • Tüm sporcuların performans karnelerinin olmasını ve gün gün, hafta hafta raporlanmasını, sporcu sabah kalktığında kalp atım sayılarının federasyonca bilinmesini öneriyorum.
  • Boksörlerin yıldızlama ve puanlama sistemine tabi olması gerekiyor. Bu sistem acilen getirilmeli. Kazandıkça puan almalı ve maçı kazanma şekline göre de puanı değişmeli.

Arayan soran olursa makamlardan 12 maddelik bir öneri paketim daha var, özel olarak sıralarım.

Sayın Başkan Eyüp Gözgeç ile yüz yüze gelmekten de mutluluk duyarım. Her zaman da geliyoruz zaten. Bu yazımın ardından beni aramasını da isterim. Kendisi ile bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde de tartışmaya hazırım.

Bu tespitlerimi ciddiye almanızı öneriyorum. Bu sistemde 100 yıl geçse olimpiyatlarda madalya alamayız. Pardon 100 yıl mı dedim, insanlık var oldukça alamayız diye düzelteyim!

Boksu seviyorum Siz de Sevin…


0 0 vote
Article Rating

Fight Club

Fightclub, Türkiye'nin En büyük dövüş sporları sitesi

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
83 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Maskulavaggg
Maskulavaggg
5 yıl önce

Demek sizin ne işiniz var ilk akla siz gelmelisin boksunu sevdiren ve bu kadar ilgi ve seyirci sizin sayenizde arttı boksör de beğenebilirsiniz ne var yani profesyonel boksa yeteneği olan birini keşfedip tavsiye edebilirsiniz biz seviyoruz sizi gerisi boş diğer sıkıntıları yazmışsınız değişmeye gerek yok

Samantha Fox
Samantha Fox
5 yıl önce
Reply to  Maskulavaggg

Eğtime ve spora , siyaset ve din girerse O ülkenin sporundan ve eğtiminden hayır gelmez.

caner
caner
5 yıl önce

reklamını yapsaydınız bizde bilirdik ama reklam olmayınca haber de alamıyoruz

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce

yürü be bilgehan abi 🙂 sende olmasan bu ülkede kim boksa değer verecek kim izleyecek.

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce

adam biz boksseverlerin sesi oldu helal olsun…

KaanTurk
5 yıl önce

Bu adamın dediklerini yaptığınız sürece başarı kaçınılmaz olacak. Ben Avni Yıldırımın ilk gittiği salonu bilirim, çalıştım. Salon basketboldan bozma bi salon ve içerde boks maçından önce tek kale maç falan yapıyolardı. Alet edevattan hiç bahsetmiyorum. yanlış hatırlamıyosam 2007 den beri Malesef hala aynı… pardon pardon aynı değil daha küçük bi yere taşıdılar (!) yolladılar garibanları ordan oraya hocamızla beraber. Umarım… Devamını oku »

Ustad ali
Ustad ali
5 yıl önce

Yazı güzel, tespitler yerinde ama kaale alınır mi?bence alınmaz.bunları gidip direkt cumhurbaşkanına falan soyleyin.buradan size ekmek çıkmaz bilgehan bey.

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce
Reply to  Ustad ali

en azından yaptıklarını yüzüne çarptı yetmez mi? bence bu bile yeter. kendilerinden biraz olsun utanmışlarsa bilgehan beye helal olsun.

Ustad ali
Ustad ali
5 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

Ahmet işte bizim yanlisimiz bu.adamin bu yazıyı okuyup utanmasi ne işe yarayacak küçük bir anlik utanmasindan baska?hiç bir işe.o adam bunu düşünüp belki akşam on dk geç yatacak ama yarın boks yine ayni.yani biraz nesnel elle tutulur mevzular peşinden gitmemiz gerek.adam bunu okuyunca su olacak bu olacak degil.bunu okuduktuktan sonra bir tane spor salonu açacak mi?yok.o zaman boş laf bunlar… Devamını oku »

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce
Reply to  Ustad ali

Ya sende ülke batmış bitmiş demekten bıkmadın mı? Sanki yıllardır dünyanın süper gücüyüzde şimdi batıyoruz. Türkiye ne zaman gelişmiş bir ülke oldu. İstemesekte bu ülkenin vaziyeti böyle. Alış artık. Zamanında herhangi bir ürüne günde %700 zam geldiği oluyordu. Yakınıp durmanın hiçbir faydası yok.

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce
Reply to  Ustad ali

Eleştirme demiyorum tabiki bende eleştiriyorum ama böyle zırt pırt öldük bittik denmez ki. Görende ilk defa bu hallere düştük sanır.

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce
Reply to  Ustad ali

Tamam sende haklısın tabiki dediğin gibi olması daha çok fayda sağlayacaktır. ama bilgehan beyin yazdığı sadece şu yazı bile yönetimin kendilerinden utanç duymasını sağlayacağı gibi karşılarında duran ve onlara tepki gösteren biri olduğunu görmelerine neden olmuştur. Bahsettiğin gibi bir fayda sağlanamasa bile bilgehan beyin Kral çıplak demesinin yeterli olacağı görüşündeyim. En azından tepkisini gösterip sessiz kalmıyor.

Tyson
Tyson
5 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

Ahmeti boks fedarosyunu başkanı yapmak lazim.boksla yatıp kalkıyor adam.bundan daha kötü olmayacağına eminim.

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce
Reply to  Ustad ali

ali yukarıdaki yorumu sana yazdım

ayse
ayse
5 yıl önce

Valla bilgehan demir sonuna kadar hakli. Instagram hesabindan bu organizasyonun yapilacagini soylemisti. Heyecanla mac saatini bekledim ilk 3 maci izledim ve tek bir sey anlamadim. Son derece vasatinda altinda bir organizasyon olmustu. Ve kanali üzülerek degistirdim. Sizce bu ülke boksörleri bu muameleyi hakediyor mu? Futbolculara yatirim yapanlar neden boksa yatirim yapmiyor. Çok mu zor boksörlerinizi bir arac ayarlayip organizasyon yerine… Devamını oku »

Mehmet şah
Mehmet şah
5 yıl önce

Bilgehan abi sen çok yaşa ..Yetti artık böyle yöneticeler oldukça insaların spor yapası bile gelmiyor!

goldengloves
goldengloves
5 yıl önce

bravo !

Semih Öztürk
Semih Öztürk
5 yıl önce

aynen öyle onlar s350 ye binsin sporcunun 5 yıllık eldiven kullanmasının bi önemi yok canım kullansın

tyson
tyson
5 yıl önce

bu ülkede bir yerlere gelmeniz için liyakatınıza bakılmıyor.yandaş olup olmadıgınıza bakılıyor.eyup gozgec’in twitter hesabına bakın anlarsınız.bu sadece bokstada değil diğer bütün alanlarda böyle.bilgehan beyin yazısını baştan aşağıya okuyacağım,sonda yazdığı gibi bu kafayla gidersek insanlık tarihi var oldugu sürece bizden bir bok olmayacak.

Peker
Peker
5 yıl önce

Abim yazını okudum sonuna kadar hak veriyorum yazına. 11yıllık sporcu olarak sporculara daha büyük katkı sağlanması gerek. Ben Türkiye Şampiyonasına hazırlanırken sabah 6da koşuya gidip 1 saatlik koşumu tamamladıktan sonra fabrikaya çalışmaya gidiyordum ve akşam tekrar antrenmana gidiyorum. Bu sene Bursa da olan Türkiye Şampiyonasına gelmeme sebebim de budur. Hakemler konusuna da değinmek istiyorum abim evet Türkiye de kaliteli isim… Devamını oku »

karaev
karaev
5 yıl önce

trajikomik bir olay anlatamk istiyorum.dünya muaythai şampiyonası yer tayland.rus sporcular 3 ay kamp 3 ayda taylandda adaptasyon kampı yapıyorlar.türk sporcular son gece bilet paralarını bulamadık gidemiyoruz deniyor,sabah bulduk hadi hazırlanın diyorlar ve bu sekılde dunya sampıyonasına gidiyorlar ona ragmen 10larca madalya alıyorlar.

Tyson
Tyson
5 yıl önce
Reply to  karaev

Alamaba yerel gazetelerine ilan vererek rakip bulan wilder olacaktı.wildercilerin korkulu rüyası 😀

tyson
tyson
5 yıl önce

bu ülkede düşünmeyen,sorgulamayan tek derdi kendisi olan ahmak,bencil,rezil,siyasilere tapan insanlar olmaya devam ettikce bu ülkeden bir bok olmayacak.şuan türkiyede boksta basarılı olmanın yolu ne hız ne güç ne teknik sadece bizdenmisin değilmisin bu kadar.tekvando fedarasyonu diğer fedarasyonlar farklı değil tekvandoda ne oldu 1 madalya servet madalya bile alamadı.oliimpiyatlara sadece yandaslar götürülüyor türkiye sampiyonasında şampıyon olmus adam gidemiyor sampıyona katılmayan adam… Devamını oku »

Cengiz
Cengiz
5 yıl önce

Basindn sonuna kadar sacma sapan bir yazi kim takar seni firildak bilgehan 3ay onceki maclari canli diye millete yuttur sonra hak adalet hadi ordan derler adama

Remzi BAYSOYU
Remzi BAYSOYU
5 yıl önce

Ayıdan post türkiyeden kaliteli boks çıkmaz.

Remzi BAYSOYU
Remzi BAYSOYU
5 yıl önce

biz unutmayız soner abi

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce

Beyler boxrecde bir boksörü takip edebilme gibi bir özellik var mı?

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

maçı olacağı zaman beni uyarması

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

yok ivica perkoviç

Tyson
Tyson
5 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

Hahahah

Mike Tyson
Mike Tyson
5 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

Hshshaevfbrhrhfvqx 🙂 soyle jasua bi kemer kac para

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce

Yok aga

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

bi moderatör olayım seni atacam zatende

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

biraz daha sabret. az daha yağcılık yapıp moderatörlüğü kapayım o zaman keseriz faturanı 🙂

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
5 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

neyse

Tyson
Tyson
5 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

Ya bu arada beyler sitenin ilk halini özledim.ben o zaman okuyucuydum.4-5 yazar vardi yarisi poveci yarisi wilderci idi ne gulerdim joshua falan daha yeni yeniydi.klicko furye yenilmemisti,martin şampiyon olmamıştı,eubank yoktu 1 senede baya şey olmuş.

Boxer
Boxer
5 yıl önce

Sporcular destek alamıyor veya alınan destek sporcuya gelmiyor. Bundan 2 sene önce kulübüm ile bir belediye etkinliğine katıldık biz sporculara verilen eldiven kıyafet vb. Malzemeleri hocamız aldı ve salonda bizin gibi sporculara para ile sattı komik ayrıldım şuan oradan. Şimdi bir devlet Üniversitesinde kickboks takım kaptanlığı yapıyorum. Organizasyonun düzenlendiği ilk sene zorla şampiyonaya katıldık. 2. Sene okul bize esortman bile… Devamını oku »

Junkie
Junkie
5 yıl önce

Senin bu wilder fanatikliginden korkuyorum daiş gibisin

Onur keskin
Onur keskin
5 yıl önce

Bursada ki şampiyonayı izleyici sıfatıyla bizzat izleyen biri olarak Bilgehan’in yorumlarina imzami atarım. Fakat bizim memlekette birşeyler yapmak isteyene mevcut aksak duzene eleştiri getirip eksikliklerine dikkat çekene tepki hep aynıdır. Orantısız saldırı! Çünkü mevcut düzende rantı olanların çıkarları tehlikeye girer! Böyle geldi böyle gider zihniyeti insanların artık bu ülkede yeri olmamalı. Her zaman yuksekleri Hedefleyen yeniliklere açık ufku açık insanlar… Devamını oku »

Melih
Melih
5 yıl önce

Abi helal olsun herkez bunu yazamaz keşke bu işlerin başkanı siz olsaydınız sizin gibi boksu seven saygı duyan işi bilen insanlar bu işin başında olsaydı turkiyede boks bambaşka olurdu abi size tamamen katiliyorum. allah sizi eksik etmesin

Melih
Melih
5 yıl önce

bide şu buyukler turnuvasini vize haftasina koymassalar cok iyi olurdu seneye denk gelmes inş. 🙂

Ali Karadeniz
Ali Karadeniz
5 yıl önce

bu işi türkiyede bu adam yapıyor boksu türkiyeye sevdiren adam…

FanOfGolovkin
FanOfGolovkin
5 yıl önce

Bilgehan iyi dolmuş ama haklı… Fakat cevabı ve çözümü bilinen sorular soruyorsun. Bu organizasyon neden ilgi çekmiyor? -Bursa gibi bir memlekette izlenmez, salona kimse gelmez. -Organizasyon baştan savma, o makam ve mevkiler artık hizmet kapısına değil gelir kapısına dönmüş. Böyle salaş bir organizasyonu kim takip eder? -Boksörler tanınmış yüzler değil, bunun nedeni federasyonun saçma kararlarının boksörlere ket vurması. Golovkin’in efsane… Devamını oku »

Melih
Melih
5 yıl önce

Ülkemizde boks bu https://m.youtube.com/watch?v=hFQvhzq4sFc
Olimpiyata çalisan boksorlerden geçinmek için hamallik yapanlar var.Abi sonuna kadar haklisin tum boks yapanlar arkanda olduğuna eminim.

DEONTAY WİLDER
DEONTAY WİLDER
5 yıl önce

Boksun iyi olması için ülkemizde yaygın olması gerek her ilde her ilçede her köyde her mahallede her sokakta olması gerek ve çok maddi imkan sağlanmalı boksörlere.amerika da senelerce durdum sokak başı bir spor kulübü mutlaka görüyorsunuz bodybuilding boks kickboks mma hiç abartısız sokak başı salonlar var arkadaşlar ve maddi imkan sporculara sağlanıyor bu yüzden amerika her sikletten şampiyon çıkarıyor.Boksun kralı… Devamını oku »

zafer
zafer
5 yıl önce

yerinde bir yazı olmuş kalemine sağlık… canım ülkemin sadece sporda değil her alanda senin gibi doğruları söyleyen cesur insanlara ihtiyacı var…
kendi alanında bir numarasın saygılar sevgiler.

Semih Öztürk
Semih Öztürk
5 yıl önce

Anasını satıyım bu iş arab baharına dönecek he yazı dibinie kadar doğru bu ülkede sanırım birilerinin biletleri anlaması için bi insanın kendini yakması gerkiyo amk hakkım haram zıkkım olsun ben başkada bişey demiyorum

polo
polo
5 yıl önce

m

Genco
Genco
5 yıl önce

Türkiyede en çok yapılan spor futbolda kaç tane dünya çapında futbolcu çıkmışta dünya çapında boksör çıkacak selçuk aydın sinan şamil samın çıkması bile büyük başarıdır.boks gelenek işidir olimpiyatlarda biz güreşte ve halterde madalyalar almışızdır çünkü bir geleneğimiz var boks geleneği türkiyede zor yerleşir çok yetenekli bir çoçuk dahi olsa ailesi istemiyor zaten boks yapmasını.

polo
polo
5 yıl önce

conan , fırat arslan mçı uzayınca usyk maçını 2 raund geriden verdi NTV.hiç vermeye debilirdi ama 10 dk geriden vermeyi tercih etti hiç vermemek yerine..yani bunun cevabı zaten verildi. Bilgehan, hörnie ile anlaşma imzalamış. teşekkür ettin mi? 2016 yılında üst düzey ve kemer sahibi süper bokserlerden belki 50 maç izledin teşekkür ettin mi? burada hergün yazıyorsun(ben yazmayı bıraktım ,şu usyk… Devamını oku »

yusuf uğur
yusuf uğur
5 yıl önce
Reply to  polo

İnşallah yazdıklarınız bazı yetersizler tarafından anlaşılır; bazıları kendilerini komik sanıyor ama iş cıvıklığa kadar gidiyor; Bilgehan demir olmasa boks maçı izlemeyeceğiz türkiye’de adam 10 dakikaya takmış gerizekalı mıdır nedir…

Ordinaryus H
Ordinaryus H
5 yıl önce
Reply to  polo

polo haklı, 5 yaşında elinden dondurması alınan çocuklar gibi sürekli şikayet edip ağlıyorsun.bi sus amk. bir de 40 yaşında olacaksın

Tyson
Tyson
5 yıl önce
Reply to  Ordinaryus H

Kavat demedim kavas dedim 😀

Yemenli hamit
Yemenli hamit
5 yıl önce

selçuk aydın çok kollandı ve şanslıydı, buna ramen bi yere varamadı, lakin rahnetli sinan öyle değildi, gerçekten kendi zamanında sikletinin(ağır sikletin) en iyi 5 boksöründen biriydi. hiç bir zamanda kollanmadı. sinanı şahsen de tanırdım, adamın dibiydi be sinan. beton gibi çenesi vardı, vucıdı için çok eleştiri aldı ama balyoz gibide vururdu. boksu bilirdi sinan, gücünü boşa harcamaz ve “bu vücutla… Devamını oku »

yusuf uğur
yusuf uğur
5 yıl önce

Bilgehan abi Türkiye2de tek, boks federasyonu başkanından çok hizemet etmiştir Türkiye’ye ve türkiye’deki boksun gelişmesine; Amerika gibi bir spor ülkesi olmak istiyorum artık; her branşın değerinin verildiği gençlerin önünün açıldığı; boks konusunda adından bahsedilen bir ülke olmak istiyorum artık şu yerlere liyakatlı adamlar gelsin.

Wladikafkas
Wladikafkas
5 yıl önce

O kadar doğru bir tespit ki Bilgehan Beyin yazdıkları, ama başta federasyon başkanı bu yazıyı okusa eee biliyorum ama gelin yaptırın bakıym bana bu dedıklerını der… Özetle tespit doğru, öneriler doğru ama Türk boksu yetkililerin umurunda mı malesef değil..

polo
polo
5 yıl önce

burada birisi herhangi bir boksörü savunduğunda onun avukatı mı olmuş oluyor?bakıyorum konuya saçmalıyorsun , ama diyorum boşver saçmalamış yarın konu unutulur, ama hergün aynı terane.. kafanız tartışma kültürüne bu kadar çalışıyor işte.. ne tartışmayı ne de eleştirmeyi biliyorsun.. bunların hiçbirinin kültürü daha yerleşmemiş. sana önceden de boş eleşrini cevaplamış ve 7-8 tane soru sormuşum. orada da cahilliğin günyüzüne çıkmıştı,bir satır… Devamını oku »

polo
polo
5 yıl önce

forum ahalisine de serzenişlerimi iletiyorum. bu konu bu kadar sapkınlık drecesinde saptırılıyor,bütün konularda aynı 5 keliemelik yazısı var. bir kişi kalkıpta yaw bir sus artık demiyor. veya burayı fazla abartıyorsun, demiyor. artık yazmıyorum ,fazla bakmıyorum da ama çok ilgimi çeken konu olursa bakıyorum foruma. her konunun altında 10 dk 10 dk usyk usyk açıyorum konuyu Floyd geri dönecekmi haberi: 10… Devamını oku »

polo
polo
5 yıl önce

neyse tamam cevap var mı?yok… tıssssss

polo
polo
5 yıl önce

conan birisi çıksa bu konuda sana hak verse senin yalakan mı olmuş oluyor? brisi iki yazını okuyup bunlara katılmayınca karşı tarafın yalakası mı oluyor? ben sana cahil diyorum :bu kötü bir kelime evet ama bazı şeyleri konuşamadığın için cevap veremediğin için söylüyorum bunu sana yani altını dolduruyorum. ardından sen bunun doğru olmadğını kanıtayabilirsin ama yapmıyorsun. çirkince saldırmayı seçiyorsun. yalaka diyorsun… Devamını oku »

önder
önder
5 yıl önce

ismim önder, bilgehanı tanımam etmem . sadece 3 konudur seni susturuyorum ve hiçbir şey diyemiyor ve hemen yaftalamalara başlıyorsun. burada da görüldüğü gibi artık ağzından usyk kelimesi çıkmıyor.. sanırım başardım. bir dıddırcıyı susturdum. hayır bu defalarca başına geldi biraz ders al öğren oku bilgilen.üniversitelerde münazaralar olur youtubeda da bulursun . bak insanlar nasıl tartışıyor..mesela orada ilk yalakasın sen diyen tartışmayı… Devamını oku »

ggg
ggg
5 yıl önce

Daha elestiri yaptini saniyon. Bi anlamadin gitti.10 daikayi zorunluluktan dolayigec vrdi.yni keyfi bi durum degil bu.artik anla inat etme .bilgehan taktiri hak ediyor.ama muhaliflik senin kaninaislemis.kabullenemezsin sen

ggg
ggg
5 yıl önce

La beyonsiz ortada ozur dilenecek birsey yol.zorunluluktan kaynaklanan bi duum
Dah ozurden bahsediyon.bu sitede yuzlercekisivar
Bu olaya senden baska maydanoz olan yok

önder
önder
5 yıl önce

conan okumuyormusun ortada özürlük bir durum yok. okumuyormusun ? önceki fırat arslan yayını uzadı diyoruz. anlamıyormusun? 3 sayfa yazı yazdım iki kelime bir şey öğrenemedin .. senin bu tavrının en iyiyi bulmak adına eleştirmekle yakındn uzaktan ilgisi yok .bu çirkin tavrını maskeleyemiyor bu tavrın.. mesela bir futbol takımı tüm maçlarını kazanıyor ,25 maçını kazanış 26 cısını kaybedior.. sen başlıyorsun 26… Devamını oku »

ggg
ggg
5 yıl önce

Laf yetistirmeyi bi halt zannediyon.yuru git isine .ne halin vara gor

çekirge
çekirge
5 yıl önce

Sayın Bilgehan Demir isminiz gibi bilgece bir yazı kaleme almışsınız. Eminiz ki daha sert ifadeleri hak eden eleştirilerde olabilirdi. Her hatayı başkasında arayan işi bilen antrenörleri uzaklaştırıp sadece oya endeksli milli takım antrenörlerini oluşturulması milli davanın önüne kişisel menfaatler getirildiği görülüyor. Boks camiasını birlikten ziyade bölük pörçük etmiştir. Amacı sadece hak hukuk gözeten sezarın hakkını sezara verilmesini isteyen, boksun gelişmesi… Devamını oku »

ggg
ggg
5 yıl önce

Yeri geldi bizde elestirdik.misl a.j yi fazla abarttigini kalitesiz maclari yayinladigini ama 10 dakika gecikmede elestirilecek bi durum yok .zorunluluk .anlayin artik

Remzi BAYSOYU
Remzi BAYSOYU
5 yıl önce
Reply to  ggg

kardeş afedersinde size giren çıkan varmı? eleştirme özgürlüğü yokmu bu ülkede ? sanane am k adam eleştirir eleştirmez. dallama filan yazmşsın kocaman adama dalya rak

Remzi BAYSOYU
Remzi BAYSOYU
5 yıl önce

lan tek hücreli yaratık. Bilgehan demirin attığı kazıkları unuttun galiba yada boks izlemiyorsun.. dünki boklara bak alper abi

önder
önder
5 yıl önce

eleştirin ..ben de çok şeyi eleştiririm. ama anlamamak için ısrar ediyorsunuz. biri çıkıp diyor ki bunu böyle yaptın. cevap: şundan dolayı..(bakıyorsun mantıklı) peki bunu niye böyle yaptın? onu da bundan dolayı yaptılar eleştirmeden önce bir bilgi edin.(bakıyorsun mantıklı cevap..) tartışma yada eleştri kültüründe ;burada eleştiren kişiye düşen ;halen aynı fikirde isen sana verilen karşı cevabı çürütmektir. hani insanız ya? normal… Devamını oku »

tyson
tyson
5 yıl önce

yalakalık 21.yüzyıl türkiyesinin hastalıgı mafya babalarına yalakalık,milleti … siyasetcilere yalakalık,patrona yalakalık,zengine yalakalık güçlü gördüğüne yalakalık yap gücsüz gördüğünü ez nerde atatürkün türkiyesi amerika,ingiltere,fransa,italya,rusya,ermenistan,yunanistan ülkenin kapısına dayandığında sevri kabul ettirmek istediklerinde,sevri yırtıp attık alayına kafa tuttuk kazandık.atanın kemikleri sızlıyor.

AERIALS
AERIALS
5 yıl önce

Az çok bir yerlere gelmiş, başarı yakalamış türk boksörlere bakıyoruz hepsi türk asıllı alman vatandaşı. antremanlarını eğitimlerini almanya veya hollanda da yapıyorlar. bu şunu gösterir bizde cevher var ama o cevheri işleyemiyoruz. biz savaşcı, dövüşcü bir milletiz bu genlerimizde var. eğer diğer ülkelerdeki şartlar burda olsaydı çok popüler şampiyonlarımız olurdu. kimse asgari ücretle çalışıp, mesaiden artan zamanda antreman yapıp bir… Devamını oku »

AERIALS
AERIALS
5 yıl önce

unutma, unutturma…!

Necmettin
Necmettin
5 yıl önce

Bilgehan..
boks antrenörleri bir dernek kurdular biliuorsun bir iftira ile derneği hiç bir alakaların in olmadığı halde fetocu gurubun kurduğunu söyleyen lerini amacı ne idi .. şu anda onlarca antrenör soruşturma geçiriyor ve açık durumunda
ALLAH in adaleti büyüktür

önder
önder
5 yıl önce

“Büyük kafalar fikirleri, orta kafalar olayları, küçük kafalar kişileri tartışır” ben fikrimi açıkladım cevap bekledim ama nafile.. atasözüne göre leblebi kafa olduğunuz anlaşılıyor leblebi kafalar asıp kesmeye daldılar.mesnetsiz kişisel aşağılamalarla meşguller. atatürk kim sen kim? Atatürk yaşasaydı sizin gibi gençleri ve kafaları görünce çok üzülürdü.kan kusardı.. adam size bir şey tartışıyor. fikrinize dair iki kelime edemiyorsunuz derdi. bir öküz bile… Devamını oku »

safkan
safkan
5 yıl önce

şimdi bilgehanı yağlıyacak değiliz burada da, bilgehanın burada ne işi var demek çok komik olmuş, bunu soran yönetici her kimse, muhtemelen cmt.akşamları çayını içerek izlediği prof. maçları hatta ünvan maçlarını yayılarak izlemeyi biliyor ama, belki maçları doğuş grubu getiriyor bile sanıyor olabilir. her şeyi geçtim hiçbir misafire neden burada diye sorulmaz. bu arada bilgehan sen yine insaflıymışsın, bana kalsa 1… Devamını oku »

Tyson
Tyson
5 yıl önce

Wilder yumruk atmayı bilmiyo bunda mutabıkız zaten.ama çok hızlı boyu uzun ve öldürücü sertlikte vuruyo.

ggg
ggg
5 yıl önce

önder kardeş gerçekten ağzına sağlık bu meseleyi belaltına inmeden güzelbir şekilde izah ettin.belliki bayağı alt yapın ,bilgi birikimin vede üstün bir ahlakın var.teşekkür ederim sana

Koray Yıldırım
Koray Yıldırım
5 yıl önce

şuan o kadar kötü bir durumdayızki bırakını burada yazanları destekleyecek ,doğru olduğuna bile inanmayacak insanalar var.benim 21 ocakta türkiye şampiyonam var ve istnabul şampiyonu oldum daha önce. insanlar soruyor istnabul şampiyonu oldun oo ne ödül almışşındır şimdi bide türkiye şampiyonu olsan hayatın kurtulur.istanbul şampiyonasından bahsetmek istiyorum; bırakın ödülü bilmem neyi sabah 9 da tartı yapılıyor 12 ye kadar ring kuruluyor… Devamını oku »

Kemal
Kemal
5 yıl önce

Kardes sapla samanı karıştırmayın bence…

Kemal
Kemal
5 yıl önce

Sana bidaki sefere flashtv de amerikan güreşi yayınlicaz, şimdilik onunla idare et.

yusuf
yusuf
5 yıl önce

bilgehan bey çok doğru tespitler. ülkemizde sporcuların 3 kuruş parası yokken yöneticilerin lüks içerisinde olması çok çelişkili ve profesyonel yönetime aykırıdır. çok azimli ve ülke boksuna bir nebze olsun katkıda bulunmanız çokk doğru bir davranış. özellikle bir devlet adamı veya bir yöneticinin yanlışlarını cesurca söylemeniz ayrıca takdire şayan bir durum olduğunu düşünüyorum. inşallah devlet büyüklerimiz her konuyu bilene danışarak çözüme… Devamını oku »

Başa dön tuşu