Boks

Lomachenko mu Rigondeaux mu? İşte Bütün Mesele Bu! (Pazar 04:00 TV8,5 Canlı)


LOMA-RİGO-KAPAK
Teknik Bir Sorun: Lomachenko mu Rigondeaux mu?

9 Aralık 2017 tarihinde, Amerikalıların boksun Mekke’si dediği New York’un ünlü spor salonu Madison Square Garden’da izleyeceğimiz şey, bir boks maçından ziyade Garry Kasparov ile Magnus Carlsen arasındaki bir satranç maçı olacak. Bizler o gün Roy Jones Jr.’ın ifadeleriyle “tarihin en teknik boks maçını” izlemek için ekranlarımızın başına geçeceğiz. Ali’nin efsanevi antrenörü Angelo Dundee’nin “ dövüşü stiller kazanır” cümlesinin kanlı canlı örneğini seyredeceğiz.

İki boksör Maç Öncesi Son Basın Toplantısında Böyle Yüz Yüze Geldi

00:27

  Boks eğer okullarda ders olarak okutulsaydı muhtemelen bu maç o dersin kitabı olurdu. Çocuklar altı raunt sonunda yarı yıl notlarını maç sonunda da karnelerini alırlardı. Eğer boks bir elektronik eşya olsaydı bu maç o elektronik eşyanın kullanım kılavuzu olurdu.

  rigo-2004Tarihte daha önce iki kez olimpiyat şampiyonu olmuş iki boksör profesyonel arenada birbirleriyle hiç karşılaşmadı. Böyle bir müsabakanın bu iki boksör iki ayrı sıklette, profesyonel dünya şampiyonuyken olabileceği pek de olası görünmüyordu. WBO Süper Tüy Sıklet şampiyonu Ukraynalı Vasily Lomachenko ve WBA(Super) Super Horoz Sıklet Şampiyonu Kübalı Guillermo Rigondeaux boksseverlerin rüyalarını süsleyen bu eşleşmeyi gerçeğe dönüştürdüler. Kübalı Rigo iki sıklet çıkarak WBO kemeri için Ukraynalı rakibi karşısına çıkacak. Kazanırsa 5 gün içerisinde Lomachenko’nun WBO kemerini mi yoksa iki sıklet alttaki kendisine ait olan WBA kemerini mi koruyacağına karar verecek. Kaybederse WBA süper horoz sıklet kemerini de kaybetmiş olacak.

  Görüldüğü üzere Rigo, 37 yaşında elde ettiği hayatının bu en büyük fırsatını unvanını kaybetmeyi göze alarak, büyük fedakârlıklar yaparak elde etmiş olacak. Rigondeaux’nun hayatı da tıpkı bu maçın ayarlanması gibi zorlu süreçlere adapte olarak geçti. Küba’da elit seviyedeki sporcular, nadiren vitrine çıkarılan değerli, parıltılı, gözleri alan mücevherata benzerler. Rigo, bu kıymetli koleksiyonun en değerli elmasıydı. Ülkelerindeki sistem onları ışıltılı bir halk kahramanına dönüştürürken bir yandan da yaşam standartlarını kısıtlıyordu. Bu kısıtlama bazı sporcular için normal, hatta vatanperverlik olarak düşünülse de birçok sporcu yaptıklarının karşılığının daha fazlası olması gerektiğine inanıyordu.

  Cuba's Boxing legend Teofilo Stevenson

  Üç kez olimpiyat şampiyonu olan Kübalı ağır sıklet Teofilo Stevenson, Don King tarafından kendisine yapılan “Ali ile maç yaparsan sana 5 milyon dolar veririm” teklifine cevaben “kaç milyon dolar 8 milyonluk Küba halkının bana gösterdiği sevgiden daha değerlidir ki?” demiştir. Yine üç kez olimpiyat şampiyonu Felix Savon da profesyonelliğe geçişi reddetmiştir.

  Olimpik sporcuların para tekliflerini reddedişleri kulağa oldukça şairane ve romantik geliyor. Küba’nın başkenti Havana’da Stevenson ve Savon ile röportaj yapan Brin-Jonathan Butler isimli Amerikalı bir gazeteci başından geçenleri şöyle anlatıyor. “Stevenson ve Savon size sabaha kadar Küba’nın ne kadar harika olduğunu, para için profesyonelliğe geçmediklerini ve kahramanlıklarını anlatırlar. Kameralar kaydı durdurunca parayı umursamadıklarını anlatmak için sizden para isterler. Onlar da insan”  Amerika’da onların yarı yeteneklerine sahip olmayan boksörlerin milyon dolarlar kazandıklarını gördüklerinde bu durumdan etkilenmemelerini beklemek onlara da haksızlık olur.

  rigo-kupalar

  Rigondeaux, Savon ve Stevenson’ın yolunu takip etmedi. Onlar gibi olimpiyat ve dünya şampiyonu oldu ama kariyerinin sonuna kadar amatör kalmak istemiyordu.2000 Sydney ve 2004 Atina’da olimpiyat şampiyonu olmuştu. Dünya Şampiyonlukları, altın madalyalar geliyor ama o artık amatörde başarı değil yeni bir hayat tarzı, yüksek yaşam standartları istiyordu. 22 Temmuz 2007’de Erislandy Lara ile birlikte Brezilya’da bir turnuvadayken rivayetlere göre kadın kılığına girerek kaçma girişiminde bulundu. İki-üç gün sonra yakalandılar. Küba’ya dönerek af dilediler ama artık çok geçti. Bir zamanlar Fidel Castro ile akşam yemeği yerken şimdi Castro’nun hedefi oldular. Fidel, ABD’yi boksörlerini para ile ayartarak Küba’nın direncini kırmaya çalışmakla suçladı. Antrenör Quesada, Rigo ve Lara’nın ordudan kaçmış asker gibi muamele görmesi gerektiğini söyledi. Sonuç olarak Rigo’nun bir daha Küba adına dövüşmesi yasaklandı. İrlandalı menajer Hyde 2001 yılında Belfast’ta Rigo’yu izlemiş ve hayran kalmıştı. Daha önce Türk promotör Ahmet Öner’in Yuriorkis Gamboa’yı Küba’dan kaçırdığını biliyordu. Erislandy Lara da 2008 yıllında bir bota atlamış sonunda kendisini Ahmet Öner’le Hamburg’da bulmuştu. 2009 yılında Hyde aynı yolu izlemeye karar verdi. Rigo’yu Cancun adası üzerinden Meksika’ya oradan da Miami’ye kaçırdı. Bu kaçırma olayını tek başına yaptığını iddia etse de Öner de Rigo’nun kaçırılması olayında para ödediğini iddia etti ve Rigo üzerindeki hakkını savundu. Kimin kaçırdığını bilemiyoruz ama artık Rigo profesyonele geçmek için hazırdı.

  Santiago de Cuba’da bir kahve çiftliğinde dünyaya gelen Rigo, çocukları için olimpiyat altınlarını 200 dolara sattı. 200 dolara Küba’da dört ay rahatlıkla yaşayabilirlerdi. Ama sonrası için profesyonellik tek çare olarak duruyordu.

  Rigo’dan Dans Dersleri

  00:14

   Perde arkası biraz bulanık olsa da film gibi bir hikâye sonunda Rigo Miami’ye geçerek profesyonel kariyerine başladı. 2013 yılından itibaren WBA(Super) Super horoz sıklet unvanını elinde bulunduruyor. 2013-2016 yılları arasında WBO ve Ring Magazine kemerlerinin sahibiydi. Efsane antrenör Freddie Roach tarafından “gördüğüm en iyi kontra yumruğa sahip boksör, belki de gördüğüm en yetenekli boksör olabilir” övgüsüne mazhar oldu.

   Başarılı kariyerine rağmen 2010’da Pac Man-Margarito maçının undercardında mücadele edip evine giderken oldukça yalnız görünüyordu. Annesi Rigo ABD’deyken vefat etmişti; cenazesine gidemedi. Babası ve kardeşi Küba devrimine ihanet ettiği gerekçesiyle onu reddettiler. Eşi Colina ve çocukları hükümet tarafından sürekli kameralarla izlenen bir evde denetim altında Rigo ile yaşayacakları hayatı bekliyorlardı.

   loma-rigo-faceoff-2

   Madalyonun diğer tarafındaki isim Vasily Lomachenko, Ukrayna- Dnistrovskyi’de doğdu. 29 yaşındaki solak boksör iki olimpiyat madalyasının yanına dünya şampiyonlukları ve profesyonele geçtikten sonra 7 maçta iki sıklette şampiyonluk rekorunu ilave etti. Bildiğiniz bütün boksörlerden farklı bir kişiliğe ve antrenman metodlarına sahip olan bu adamdaki farklılığı oluşturan kişi babası Anotoly Lomachenko’ydu.

   loma-altinBabası Anatoly’nin boks antrenörü ve annesi Tatiana’nın jimnastik antrenörü olması nedeniyle Loma küçük yaştan itibaren sporun içindeydi. 4 yaşında boksa başladı. 6 yaşında ringe çıktı. 6 yaşındayken 100 barfiks çekebiliyordu. 11-12 yaşına kadar bütün maçları berabere bitti. Babası egosu gelişmesin diye bütün maçların sonucunu berabere ayarlıyordu. Küçüklüğünde boks dışında futbol oynuyor ve kürek çekiyordu ancak babası onu sürpriz bir şekilde dans okuluna yazdırdı. Loma danstan nefret ettiğini söylese de öğretmenleri onun dansta çok iyi olduğunu hatta bazen solo gösteri yaptığını söylüyor. İşin aslı dans, boksta ayak hareketlerinin gelişmesi ve ringdeki mobilizasyonu için babası tarafından uygulanan planın sadece bir parçasıydı.

   Babası haklı çıkmıştı Loma ringde dans ediyordu. Roy Jones Jr. gibi kollarını açıyor, omuzlarını sallıyor, ileri geri hızlı hızlı adımlar atıyordu. Bu hareketler bire bir Roy Jones Jr. taklitleriydi. Roy Jones öncesinde kahramanı Mike Tyson’dı hatta 7-8 yaşlarında Tyson’ın Ukraynalı olmadığını öğrendiğinde gözyaşlarına boğulmuştu. Bu gözyaşları onun boks için döktüğü ilk gözyaşlarıydı.

   18 yaşında 2007 Chicago’da Büyükler Dünya Şampiyonasına katıldı. Amaç gelişimdi ama Loma altın istiyordu. Finalde Albert Selimov’dan amatör kariyerindeki ilk ve tek yenilgisini aldı. Maçı izleyenler bu sonucun pek de adil olmadığı kanısındaydı ama sonuç değişmedi. Loma ringi gözyaşları içinde terk etti.

   loma-baba

   Lomachenko babasının gözetiminde iyi bir disiplin anlayışıyla yetişti. Okulda derslerinin iyi olması gerekiyordu. Babasına göre derslerini idare edemeyen bir insan boksta da en üst seviyeye çıktığında işlerini yoluna koyamazdı. Boks ona göre zeki insanların sporuydu. Ahlaken de mütevazı ve saygılı birisi olması gerekiyordu küfür ederse Rusçayı Puşkin’in kitaplarından öğrenmek zorunda kalırdı.

    Lomachenko’dan Süper Kombinasyonu Piriyapinyo’yu Dağıtıyor

   00:19

    Fiziksel antrenmanları oldukça yoğun geçiyordu. Anatoly’e göre zaten herkes antrenman metodlarını biliyor ve çalışıyordu. Farkı yaratacak olan onlar 10 çalışırken sizin 11 çalışmanızdı. 8,5 kilometrelik dalgalı bir denizde yüzme antrenmanı da bu anlayışın bir parçasıydı. WBO yarı ağır sıklet şampiyonu Oleksandr Usyk bu yüzme antrenmanlarına katılmış ama devam edememişti gerekçe olarak da orada boğulmak istemediğini söyledi.

    Pekin Olimpiyatlarında Selimov’dan rövanş ilk maçta alındı. Loma onun bir başkasına elenmesinden ya da sakatlanmasından çok korkmuştu. Selimov rövanşı onun içini rahatlattı. Pekin ve Londra Olimpiyatlarında altın madalyaya uzandı. 2009’da Dünya Şampiyonu olurken rakipleri 2 puandan fazlasını alamadı.

    2009’da profesyonele geçmek istediğini babasına söyledi. Babası “amatörde pompalı tüfek savaşmanız yeterli olabilir ama profesyonelde bazukaya ihtiyacınız var” diyerek oğluna bu karar için henüz daha erken olduğunu ifade etti. Loma’nın güçlenerek, 25 yaşında bir yetişkin formuna gelene kadar bekleme kararı aldılar.

    lomachenko-elena

    Bu süre zarfında küçüklükten beri tanıdığı Elena ile evlendi. Annesinin jimnastik sınıfındaki Elena kasabaya ilk uluslararası madalyayı getiren isim olmuştu. İkili arasında spor üzerinden başlayan rekabet dolu ilişki sonrasında aşka dönüştü. Loma Elena için “onu önceleri fark etmedim, çirkin bir ördek yavrusuydu sonra çok güzel bir kuğuya dönüştü” demişti. Aslında Loma Elena’nın kendisinden önce Avrupa Şampiyonası’nda madalya almasına biraz içerlemişti.

    loma-kemer

    Hi-Tech (ileri teknoloji) 2013 yılında profesyonel oldu. İkinci maçında Orlando Salido’yla unvan maçına çıktı. Oldukça şaibeli bir kararla kariyerindeki ikinci yenilgisini aldı. Amatörde 397 maçta tek yenilgisi bulunan Loma profesyonelde ikinci maçında yenilgiyle tanıştı. Selimov’dan aldığı rövanşı Salido’dan alma şansı henüz olmadı. Üçüncü maçında Gary Russell Jr.’ı mağlup ederek WBO Dünya Tüy Sıklet Şampiyonu oldu. Yedinci maçında Roman Martinez’i yenerek WBO Süper Tüy Sıklet unvanını alarak sıklet yükseldi. Eski şampiyon Walters’a maçı bıraktırdı. Jason Sosa’ya maç sırasında matador hareketi yaptı. Yumruklardan öyle hızlı kaçıyordu ki Matrix filmindeki Neo’dan farksızdı. Bu nedenle kendisine Matrix de denilmeye başlandı. Marriaga maçından sonra Neo’nun artık Ajan Smith ile tanışmasının vakti gelmişti.

    Rigondeaux’nun bitmek bilmeyen ısrarları, twitter’dan yaptığı tacizler sonucunda ünlü promotör yaşlı kurt Bob Arum Matrix evreninde gerçekleşecek bu maçı ayarladı.

    loma-rigo-on-kapak

    İki boksör de tekniği ile ön plana çıksa da birbirlerinden ayrıldıkları yönleri de var. Lomachenko yaşı ve fiziği ile önemli bir avantaja sahip olacak. Rigo’nun tecrübesi ve (power punch) güçlü yumruk isabetinin daha iyi olması onun lehine bir durum olarak gözüküyor. Compubox istatistiklerine göre Loma en isabetli yumruklara sahip birinci boksörken Rigo da hemen arkasında ikinci sırada yer alıyor. Power punch istatistiklerinde de Rigo’nun liderliği ve Loma’nın ikinciliği söz konusu. Kazanan boksörün pound 4 pound yani sıklet fark etmeksizin en iyi boksör olarak gösterileceği bir boks ziyafeti bizleri bekliyor.

    Matrix’te hayal gücünüzün sınırlarını zorlamanız gerekir. Bakalım kaşığı büken kim olacak?

    Haber: Cihat Gemici


    0 0 vote
    Article Rating

    Fight Club

    For the thousands in attendance and the millions watching around the world.

    İlgili Makaleler

    Abone ol
    Bildir
    18 Yorum
    En Eskiler
    En Yeniler En Beğenilenler
    Inline Feedbacks
    View all comments
    conan
    conan
    4 yıl önce

    teofilo stevenson adammış be. kan emici don king’in teklifine kapak gibi cevap vermiş. edi hörn de don king’in çırağı sanırım. aynı yoldan gidiyor.

    TÜRK
    TÜRK
    4 yıl önce

    Loma nakavtla alır bu maçı

    sa yo na ra
    sa yo na ra
    4 yıl önce

    lomachenko ofansif olarak aşırı yetenekli bir boksör insan üstü hızı da cabası, muhammed ali’den sonra izleyebileceğiniz en yetenekli boksörlerden biri. hızı, atak boksu ve disiplini artı yönleri. rigondeaux defansif açıdan bir dahi, profesyonel arenada daha tecrübeli ve de gerektiği anda kirli dövüşebilecek bir zekaya da sahip. harika kontra yumrukları var. ayaklarını oynatmadan vücudunu istediği kıvama sokarak yumruklardan kaçınabiliyor. floyd’un, ringin… Devamını oku »

    AERIALS
    AERIALS
    4 yıl önce

    bugün değişik bir bilgi öğrendim. rock müzk dinleyenler rammstein grubunu bilir. bunların soone parçasıda en sevdiğim parçalarından biridir.

    bu şarkıyı başta vitali kliçko için yapmışlar. ringe çıkış müziği olacaktı heralde. daha sonrasında anlaşamamışlar.

    parça üzerinde birazdaha oynama yapmışlar ve muhteşem “sonne” ortaya çıkmış
    şarkıyı merak edenler için bu video klip
    https://www.youtube.com/watch?v=StZcUAPRRac

    bu canlı performansı
    https://www.youtube.com/watch?v=IjGNTqAW58E

    buda kliçko versiyonu
    https://www.youtube.com/watch?v=oQ2Xz8q5LZY

    mehmet dalgaç
    mehmet dalgaç
    4 yıl önce

    yazı çok güzel olmuş. beğenerek okudum. ayrıca bu harika ötesi maçı bizlere canlı izlettiğiniz teşekkür ederim.
    maça gelirsek ben loma nın kazanacağını düşünüyorum. rigo harika ötesi bir boksör olsada loma farklı bir seviye bence. loma şuan yeryüzündeki en teknik boksör bence. rigo ancak 2. olabilir…

    Marvin Hagler
    Marvin Hagler
    4 yıl önce

    lomachenko-rigondeaux tartısını nasıl canlı izleyebilirim? bu konuda bilgisi olan var mı?

    Junkie
    Junkie
    4 yıl önce

    Zor ama umarım rigo kazanır zirvede bırakıp emekli olur gerçi yazarken bile inanamıyorum loma kazanacak gibi

    Antiwilder
    Antiwilder
    4 yıl önce

    Joshua-parker yakinda anlasicak bilgisi geldi

    conan
    conan
    4 yıl önce
    Reply to  Antiwilder

    henüz net değil panpa. anlaşma olmaz ise; iki tarafın da b planı hazır. boşua whyte veya miller ile, parker locas browne ile.

    conan
    conan
    4 yıl önce

    Vay rigom vay. Garibim kübadayken olimpiyat madalyalarını ailesi için satmış. Rigo kazanmayı daha çok hakediyor.

    kguags
    kguags
    4 yıl önce

    Rigo=bilo
    Kaçıran=maho

    iyi miami diye başka yere götürmediler. Böyle kandırılan bi çok sporcu var.

    Kanguru Perkovic
    Kanguru Perkovic
    4 yıl önce

    Ilgimi pek cekmesede tum kalbimle rigoyu destekleyeceğim ama loma bence ağır favori cüsse yaş hakemlerde arkasinda kazanmasi için neden yok ama rigo kontralarıyla lomayi nakavt etmeli yada lomanin oyununu bozup rahat kazanması lazım onda da bu yetenek var savunma ustası lomanin hucumlarina dayanırsa kazanabilir ama maç için aklima gelen ilk sonuç lomanin nakavtli galibiyeti

    Sait
    Sait
    4 yıl önce

    Çekişmeli bir maç olacak gibi
    Yazı da yorumlarda süper

    Prorsum
    Prorsum
    4 yıl önce

    Harika bir yazı olmuş tebrik ederim. yazı’nın en can alıcı kısmı ise amerikalı gazeteci’nin kübalı boksörler için söyledikleri olmuş
    ben maçı gerekirse uyumayacağım ama izleyeceğim bu maç bence pacman vs floyd maçı’nın vaad ettiklerini yerine getirecek olan maç olacak

    Roman
    Roman
    4 yıl önce

    LOMA YA BAK SEN BEN BU ADAMIN 396-1 LIK BIR AMATOR KARIYERE SAHIP OLDUGUNA INANAMAMISTIM. USTELIK O 1 YENILGISI BILE ŞAIBELIYMIŞ. FUTBOL DA KRALEX NEYSE BOKS DA LOMACHENKO O DUR. Mesela roman gonzalez de amator de 88-0 yapmıştır. Ama 396-1 EFSANELER EFSANESIDIR.

    lenolewis
    lenolewis
    4 yıl önce

    Lomanın 396-1 kariyeri var ama işte prof. arena çok çok farklı eğerki loma bu maçı kaybederse amatör kariyeri sadece bir istatistik tadında kalır loma için

    GGG
    GGG
    4 yıl önce

    Öncelikle çok güzel bir yazı olmuş, bunun için teşekürler cihat gemici.. Bu maç tartışmasız son yılların en büyük maçlarından biri olacak. Bu maçı canlı izleme imkanını bizlere sunduğu için Bilgehan Demir’e de tesekkürler. rigondeaux’un hikayesinin bu kadar trajedik olduğunu bilmiyordum, gerçekten Küba’lı sporcular için bu çok kötü bir durum (bizim ülkemizde durum daha da kötü o ayrı bir konu). Her… Devamını oku »

    Başa dön tuşu