Olimpiyatta Madalya Umudumuz Tuğrulhan Erdemir ile Özel Röportaj – Cihat Gemici

tuğrulhan erdemir

TUĞRULHAN ERDEMİR:

İlk Türk Olimpiyat Şampiyonu Boksör Olmak İstiyorum!
21-28 Ekim 2017’de Antalya’da düzenlenecek Avrupa Genç Erkekler Boks Şampiyonası öncesinde Yıldızlar ve Gençler kategorisinde Dünya Şampiyonlukları bulunan, gelecek adına Türk boksunun en büyük umutlarından Tuğrulhan Erdemir ile turnuva tecrübelerini ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Türkiye Olimpiyat Oyunları tarihinde boks dalında bugüne kadar 2 gümüş ve 3 bronz madalya ile toplamda 5 madalya kazandı. 1984 Los Angeles’ta Eyüp Can ve Turgut Aykaç, 2008 Pekin’de Yakup Kılıç bronz madalya; 1996 Atlanta’da Malik Beyleroğlu ve 2004 Atina’da Atagün Yalçınkaya gümüş madalya alarak ülkemizi gururlandırdılar.
1999’da Sinan Şamil Sam Amatör Dünya şampiyonu oldu. Amatörde Sinan Şamil Sam dışında başka bir Dünya Şampiyonluğumuz bulunmuyor. Son olarak 2007 Chicago’da Adem Kılıççı’nın bronz madalyası ile yüzümüz gülmüştü.

Gelelim Avrupa Şampiyonluklarımıza Fatih Keleş (2011), Bülent Ulusoy (2000), Agasi Agagüloğlu (2000), Ramazan Paliani (2000 ve 1998), Nurhan Süleymanoğlu (1993) kendi sıkletlerinde altın madalya kazandılar. Sonuç olarak amatör boksta elit üç turnuvada toplamda 7 altın madalyamız var. Olimpiyatlarda hiç şampiyonluk görmedik. Dünya Şampiyonalarında 1, Avrupa Şampiyonalarında 6 şampiyonluğumuz var. Avrupa Şampiyonlarındaki bu 6 şampiyonluğun 4 tanesinin devşirme sporcularla geldiğinin de altını çizmekte fayda var.

Son olarak Hamburg’ta düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda ise biri wild card olmak üzere iki sıklette mücadele ettik ve çeyrek final dahi göremedik. Türk boksu adına çizdiğimiz bu kara tabloda her şeye rağmen ışıldayan bir isim var; Tuğrulhan Erdemir!

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, sahnedeki insanlar, ayakta duran insanlar, çocuk ve açık hava

Bugünlerde yeni bir şampiyonluk adayının ismi kulaklara fısıldanıyor. Bu isim, Türkiye’nin öz kaynaklarıyla yetiştirdiği Tuğrulhan Erdemir’den başkası değil. Dünya Gençler Şampiyonu olarak gelecek adına Türk boksunu umutlandırdı. Türk boksunun umutlarından Tuğrulhan ile gelecek hedeflerini ve boks kariyerini konuştuk.

Ağustos ayında Ukrayna’da Klitschko Kardeşler turnuvasında altın madalya kazandın. Özel turnuva olmasına rağmen oldukça çekişmeli maçlar oldu. Turnuvayı nasıl değerlendiriyorsun?

Avrupa Şampiyonası öncesi hazırlık amacıyla bu turnuvaya katıldık. Takım olarak iyi dereceler aldık. 4 maç sonunda ben altın madalyaya ulaştım. Litvanyalı, Gürcü, Ermeni ve Kazak rakiplerimi yenerek şampiyon oldum. Avrupa Şampiyonası’nda da bu rakiplerle karşılaşabilirim.

Şubat ayında Gençler Türkiye Şampiyonası yapıldı. Her kiloda şampiyonlar ve dereceye girenler kampa alınıyor. Avrupa Şampiyonasına yakın hangisi iyiyse o turnuvaya gidiyor. Her kiloda bir sporcu turnuvaya katılabiliyor. Türkiye Şampiyonasında birinci olmak yetmeyebiliyor. Hırslı azimli olan Türkiye üçüncüsü de katılabilir.

Önümüzde Ekim ayında bir Avrupa Şampiyonası var. Turnuvadan sonra hemen kampa girdiniz. Çalışmalarınız nasıl gidiyor. Avrupa Şampiyonasında rakiplerini analiz ediyor musun?

Ahmet Cömert turnuvasına katılamayacağım parmağımda hafif bir sakatlık var. Romanya ile ikili kamp yapıyoruz. Kamp iyi geçiyor. İstanbul’da turnuvaya katılmayacağım ama sparring yapacağım. Daha önce 2015’te Azerbaycanlıya kaybetmiştim finalde. 2 defa Avrupa ikincisi oldum. Artık şampiyonluk zamanı geldi. Bu maçlarda hakkımın da yendiğini düşünüyorum. İzleme şansınız olursa bana hak vereceksiniz. Kondisyona yönelik çalışmalarımızı yapıyoruz. 2. Raunt ve 3. Rauntları uzun tutarak kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Antrenörüm Vedat Demirkol ile programlarımız dâhilinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Büyüklerde Dünya Şampiyonu olan tek sporcumuz hâlâ Sinan Şamil Sam. Maalesef ikinci bir isim çıkaramadık. Onun yolunda aynı başarıyı göstermek için neler yapıyorsun?

Yıldızlarda 2015’te Gençlerde 2016’da Dünya Şampiyonu oldum. İkisi de Rusya’da düzenlenmişti. Büyüklerde 2019’da Dünya Şampiyonasına katılmak istiyorum. Oradan da olimpiyat vizesi almak istiyorum Hedefim 2020 Tokyo Olimpiyatları.

Tuğrulhan Erdemir Okulunda Kapıda Alkışlarla Karşılandı

Türkiye’de çocuklar futbolcu, basketbolcu olmak ister. Boksa bakış da çok iyi değildir. Senin boksla tanışman nasıl oldu?

2006 yılında boksla tanıştım. Babam devlet memuruydu. Şu an beni çalıştıran Vedat Demirkol hocam o dönemde memurlara spor dersleri veriyormuş. Babamın arkadaşı da hocaya “Yakub ağabeyin iki oğlu var; bu çocuklar da gelsin” demiş. Babam “bizim çocuklardan boksör olmaz” diyerek, Vedat hocayı geçiştirmiş. Hoca bir hafta sonra ısrar edince babam yine “Hocam bizim çocuklar boksör olmaz” demiş. Hocam da “ille boksör olmalarına gerek yok gelsinler spor yapsınlar kötü alışkanlıklardan uzak dursunlar burada vakit geçirsinler” deyince bu bakış açısı babamın hoşuna gitmiş. Anneme boksa başlıyorum demek biraz zor oldu ama onu da sonunda ikna ettik.
24 kiloda boksa başladım ilk senelerde kilom şampiyonaya yetmiyordu. İlk Türkiye Şampiyonası tecrübemde üçüncü oldum. Vedat Hocam’ın sınavları vardı o turnuvaya benimle gelememişti. O üçüncülükten sonra inanılmaz bir hırs yaptım. O dönem düz guarddan ters guarda geçtim. Bir daha Türkiye’de hiç yenilmedim. O üçüncülük Türkiye’de son yenilgim oldu.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar

2015 yıldızlar ve 2016’da Dünya Gençler Şampiyonu oldun. Dünya Şampiyonalarını atmosferleri nasıldı? O turnuvalardan bahseder misin?

Alt ve üst miniklerde Türkiye Şampiyonu oldum. Sonra ülkemi yurtdışında temsil ettim. Üst miniklerde final maçını bariz almama rağmen maçı Rus sporcuya verdiler. Ben de artık hakemleri de yenmeliyim diye düşündüm. Daha çok çalıştım. Rusya’da çeyrek finalde Moldovalı rakibime yenildim. Artık utanıyorum söylemekten ama açın izleyin maçı ben aldım. Bu maçtan sonra artık ben boksörüm, bu benim işim, rakiplerimi net bir şekilde yenmem gerekiyor dedim. Yoksa bize maç vermeyeceklerdi. Haydar Aliyev turnuvasında finale çıktım Azeriye yenildim. O Azeriye Avrupa Şampiyonasında da yenildim. Ben maçı aldım elimi kaldırdım. Maçı 2-1 çocuğa verdiler. Yine çalıştım. Durmadım. Kampa geldim. 2015 Dünya Şampiyonasına Rusya’ya gittim. Polonyalı, Koreliyi yendim. Çeyrek finalde Rus geldi. Aklımdan yine ev sahibi ülke diye geçiyordu. Ben Rus’u acayip hırpaladım ve maçı aldım. Bu sefer işi hakemlere bırakmadım. Yarı Finalde Kübalı geldi. Amatör boks denilince akla Küba gelir. Kübalı da beni yenen Azeri’yi yenmişti. İşte o Kübalıyı yendim finalde de İrlandalı rakibimi yenerek İstiklal Marşımızı okuttum.

tuğrulhan demirkol ile ilgili görsel sonucu

2016’da 64 kiloda Türkiye Şampiyonası oldukça zorluydu. Kilomda iyi adamlar vardı. Zorluklara rağmen maçlarımı kazandım. Kamp aşaması da zorlu geçti. O dönem Rusya ile politik sıkıntılar vardı. O nedenle Avrupa Şampiyonasına gitmedik. Ben de Dünya Şampiyonasına hazırlandım. Kulağıma Tuğrulhan geçen yıl şansa şampiyon oldu. Bu sene ne yapacak bakalım söylentileri geliyordu. Ben bana güvenenleri mahcup etmeyerek yıldızlardan sonra 2016 Dünya Gençler Şampiyonasını da kazandım.

Profesyonel Boksu düşünüyor musun?

Almanya’dan profesyonel olmam için çağırdılar. Gençler Dünya Şampiyonu 75 kiloyu aldılar. Ben istemedim. Hocamla erken olduğuna karar verdik. Yanında David Haye vardı. Benim hedefim ülkemize ilk Olimpiyat şampiyonluğunu getirmek profesyonelliği sonrasında düşünebilirim. Gelecek ne gösterecek bilmiyorum ama kariyerime Vedat Hoca’mla devam etmek istiyorum.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, gökyüzü, uçak ve açık hava

Kaç yaşındasın? Kaç kiloda dövüşüyorsun? Stil olarak kime benziyorsun ve kimleri örnek alıyorsun?

18 yaşındayım 64 kiloda dövüşüyorum. Lomachenko ve Golovkin’in stillerini beğeniyorum.

Okul hayatın nasıl gidiyor? Kamplar ve turnuvalar derslerini etkiliyor mu?

Okul hayatım devam ediyor liseyi bitirdim ama üniversiteye hazırlanamadım önümüzdeki sene girmeyi planlıyorum.Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

En sevdiğin ders hangisi ?

Doğrusunu söylemek gerekirse doğru dürüst okula gitmedim. Boks ve okul ikisi birlikte gitmeyecekti. Ben boksa öncelik verdim. İkisine zaman ayırmak imkânsızdı. Okuldan çıkıyorum, dört buçukta antrenmana gidiyor ve sonrasında inanılmaz yoruluyordum. Sonra ders çalışmam zaten çok zor. Haftasonu da antrenman var. Pazartesi, Çarşamba, Cuma beşten sekiz buçuğa kadar antrenman var. Maça yakın dönemde her gün antrenman oluyor. Hatta sonra günde iki defa oluyor. Bu süre zarfında Vedat Hoca’mı babamdan çok gördüm diyebilirim. Gördüğünüz gibi derslere pek vakit kalmıyor.

tuğrulhan demirkol ile ilgili görsel sonucu

Röportaj : Cihat Gemici

Sergei Margorian(Rus) vs Tugrulhan Erdemir(Türkiye) 64 Kg


Haberle ilgili başlıklar: , ,

Benzer Haberler

Yorumlar

18 Yorum - "Olimpiyatta Madalya Umudumuz Tuğrulhan Erdemir ile Özel Röportaj – Cihat Gemici"

  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
Big George
Üye
Big George

Umut vaadedici… Hemen hemen yedi sekiz yaşında boksa başlamış ve amatörde başarıları var ki bu kalburüstü bir boksör olduğunu gösteriyor.

Amatörde kalma kararı hem iyi hem kötü. Çünkü şu an profesyonelde hiçbir şey yapamaz. Ama amatörde de çok uzun kalırsa profesyonelin dinamiklerine yabancı olur. Keşke pro boksörlerle sparring yapma şansı olsa.

CoNaN
Üye
CoNaN

vedat demirkolun sözü benim de hoşuma gitti. ama bu çocuğun okuldan uzak kalması kötü. yarın bu arkadaş da avni gibi kendisini ifade etmekte zorlanan, yabancı dil bilmeyen, entellektüel açıdan zayıf bir boksör olur.

EmreOzcelik
Üye
EmreOzcelik

Bu cocukta olimpiyat sampiyonu olacak kapasite var . yeterki disiplinini bozmasin . olimpiyatlardan sonrada prof olabilir sıkinti olmaz

Junkie
Üye
Junkie

Ne kadar mutlu oluyor insan böyle kardeşlerimizi görünce kendim gibi seviniyorum geçen beşiktaş macındada fanatik bi galatasaraylı olmama ragmen cenk tosun her gol attıgında kendim atmış gibi seviniyodum milli ruh bambaşka

ahmet kurt
Üye
ahmet kurt

+1

GennadyMustafa
Üye
GennadyMustafa

Bizim ülkede gençlere kadar her şey çok iyi, kask bi çıkıyo büyüklere geçiliyo her şey bitiyo. olimpiyat şampiyonu çıkmaz bu ülkeden çünkü bizim ülkede avrupa stili dövüşen yok, ya kübalı ya da ingilizler çıkarır.

siyam
Üye
siyam

Kadınları Bokstan aforoz ettiniz galiba. Kadın boksörlerin derecelerini yazmadığınıza göre ya cahilsiniz bilmiyorsunuz ya da diğer her alanda olduğu gibi kadını görmezden geliyorsunuz iki türlü de yaptığınız ahmakça. Şu kadar dünya şampiyonumuz var yazmışsiniz ama eksik neden çünkü diğerini erkek kazanmadi kadının ki sayilmaz çünkü kadınlar kazaninca Türk bayrağı değil Moğol bayrağı çekiliyo dimi.

ahmet kurt
Üye
ahmet kurt

sanırım siteyi takip eden bir bayan arkadaşımız 🙂 öncelikle sakin ol. boks denince akla ilk erkekler geldiği için, erkeklere has bir spor olduğu için böyle yazmış olabilirler. ben bu haberde bir sakınca görmüyorum.

EmreOzcelik
Üye
EmreOzcelik

Avrupa samp. Olan kadinlarimizi bu site defalarca yazdi iyi takip etmiyorsun herhalde.

Sugar Ray Robinson
Üye
Sugar Ray Robinson

“her alanda olduğu gibi kadını görmezden geliyorsunuz”?? Başka bir platformda olsak çok çok uzun bir yazı yazardım. Kısaca sana katılmıyorum. Ama samimiyetine ve iyi niyetine inanıyorum. Bu platformda bir daha cinsiyetle ilgili yazmamanı tavsiye ediyorum. Bu çok hassas bir konu. Ve ben burda bu tür şeyler görmek istemiyorum.

GennadyMustafa
Üye
GennadyMustafa

Öncelikle şunu söylim bana göre kadından boksör olmamalı, çok saçma, kareteci,tekvandocu hadi neysede kadın boksör ne ya? Bizim ülkede herhangi bir bayan boksörümüz 2020 de altın getirsin, altın getirecek erkekle bir olmaz bunu anlayın. Boks erkek işi. Ör. Bale kız işi, gözü morarmış kaşı açılmış, burnu kırılmış yamulmuş bir kızı hiç bir erkek sevmez o ne öyle piskopat gibi. Her neyse bunlar bnm fikrim

CoNaN
Üye
CoNaN

gary osullivan dostumuzun başına gelen bana da oldu sanırım.

bu yorumum sitede görünüyor mu?

ahmet kurt
Üye
ahmet kurt

evet

Murat Koc
Üye
Murat Koc

2yildir gelecekte olimpiyat şampiyonu olabilecek iki sporcumuzun oldugunu bunların ıkisininde vedat Demirkol hocanın öğrencileri olan tugrulhan erdemir ve necat ekinci oldigunu her fırsatta yazdım. İkiside ters gardlilar ve cok yetenekli gençler. Allah yollarını açık etsin önce amatorde sonrada profesyonel boksta çok işler yapacaklarını düşünüyorum.başarılı kardeşlerimizin sayısının artmasu temennisiyle

Roman
Üye
Roman

HELAL OLSUN INSALLAH ALTIN MADALYA KAZANIR. PRO YA GECMEMIS BEN OLSAM kabul EDERDIM. BENCE PRO BOKS ÇOK BAŞKA. Ama olimpiyat hedeflemis o da saglam hakkinda hayirlisi olsun kardesimizin.

Roman
Üye
Roman

Tuğrulhan kardesimizin eskiv calismasi lazim amator boks da boyle bodozlama girmek normal 3 raund oldugu icin ne var ne yok vurmaya calisiyorlar. Maci acar açmaz aklima lomachenko vs oscar valdez amator maci geldi. Lomachenko o zaman da ne eskiv yapıyormuş. Tam bir teknik abidesi. Kardesimizin de eskiv ve savunma ogrenmeli biraz ama yas daha 18 gelistirir daha kendini allahin izniyle.

https://youtu.be/6YIJ6K4usV0
Loma vs valdez.

Harun
Üye
Harun
şu an erken olurdu. Profesyonele geçmemekle doğru bir karar almış. 18 yaşında, yani benden 2 yaş büyük. böyle disiplinle çalışmaya devam ederse ileride ülkemize büyük başarılar getireceğini düşünüyorum. amatör boksörlerin savunmaları genel olarak kötüdür. elleri biraz yukarı kaldırmak hasar almanızı engeller. kask olduğu için maçlarda pek sorun olmuyor. profesyonele geçmek gibi bir hedefi varsa, vücut sınırlarını zorlayıp bambaşka bir performans sergilemesi gerekiyor. gerçekten izlediğiniz veya düşündüğünüz gibi değil. 12 round maç çıkarmak gerçekten inanılmaz bir kondüsyon gerektiriyor. bunu boks yapmış kişiler çok iyi anlar. umarım başarılı arkadaşıma büyük bir destek olur. sponsor sıkıntısı çekmez. iyi bir diyetisyen, kondüsyon, hız ve… Devamını oku »
riddickbowe
Üye
riddickbowe

amatörü pek takip etmiyorum. Olimpiyatlarda madalya alma ihtimali var mı ? Ya da profesyonel’e geçse iş yapacak olan var mı merak ediyorum.