BoksRöportajlar

Özel Röportaj: Türk Boksunun Efsanesi Selçuk Aydın Fight Club’a Konuştu!

maxresdefault

DEĞERLİ YALNIZLIK

2009 ve 2010 yıllarında WBC Avrupa Şampiyonuydu,  2010’dan 2012’ye kadar WBC Gümüş Kemer sahibiydi. 2012’de Türk spor tarihinin en önemli boks maçına çıktı. Kazansaydı geçici olarak Dünya Şampiyonluğunu eline geçirecek ve Floyd Mayweather Jr.’ın zorunlu rakibi olacaktı. Ama o dönemde bu genç adamın neler başardığının kimse farkında değildi.

Trabzon’da kar eldivenleriyle yapılan antrenmanlardan Las Vegas’a uzanan bir yolculuk. Selçuk Aydın bu yolculukta başardıklarını hep insanlara anlatmak zorunda kaldı. Yendiği boksörün ne kadar önemli olduğunu ya da nakavt ettiği boksörün aslında ne kadar güçsüz olduğunu anlatıyordu. Aylarca süren hazırlık dönemi, on iki rauntluk amansız bir kavga medya için tek cümleydi. Selçuk nakavtla döndü. Ya da Selçuk bu sefer yenildi. Nasıl yenildi. Kime yenildi. Ne bilen var ne soran…

Selçuk Aydın ile amatör kariyerinden profesyonelliğe uzanan kariyerini konuştuk.

Cihat Gemici: Meşhur unvan maçının onuncu raundu ile başlamak istiyorum. Hayalet lakaplı Robert Guerrero karşısındaydınız ve rakibiniz uzun kollarının avantajıyla sizi kendisine yaklaştırmıyordu ama onuncu rauntta her şey değişmişti. Bir anda geri geldiniz. Neler oldu o rauntta? Guerrero sendelerken neler geçiyordu kafanızdan?

Selçuk Aydın: İzleyicinin bakış açısıyla ringdeki sporcunun bakış açısı aynı olmayabiliyor.  Bazen o anda sizin gördüğünüzü biz yakalayamıyoruz. Bu nedenle adamla göz göze olan ben olsam da biz köşeye geldiğimizde antrenörün taktiklerini dinliyoruz. Dolayısıyla ekranda sizin gördüğünüzü bazen biz yakalayamıyoruz.

İkinci olarak da rauntlar ilerledikçe ağır deformasyonlar başlıyor bu da doğru ve hızlı kararlar almamızı zorlaştırıyor. O anlarda çok ince nüanslar var. Onları kaçırdığınız zaman fırsat da kaçıyor. Dışarıdan bakıldığı gibi 10. Rauntta Guerero sendelerken o an belki maçı bitirebilirdim ama ben yakalayamadım.

CG: Boxing Insider yazarı Johny Walker maçla ilgili makalesinde “eğer atılan yumruk sayıları yerine isabet bulan güçlü yumruklar sayılsaydı Selçuk Aydın maçı kazanırdı” demişti. Hatta 117-111 puanlayan hakeme de ağır bir hakaret etti.

SA: Maçı Kaliforniya’da yaptık. Rakip Kaliforniyalı, hakemlerden ikisi de Kaliforniyalıydı. Aslında üç tanesiydi de itiraz ettik sonra birini İngiliz yaptılar. Rakibin evindeyseniz 1-0 kazanmak yetmiyor. Bazen 2-0’ın da yetmediği oluyor. Boksta böyle maça ağırlığınızı koymanız gerekiyor. Gollük şutları ben çektim ama boksta daha çok isabetli şutu çeken kazanıyor.

CG: Maçın sonunda biraz zoraki kaldırıyorsunuz yumruğunuzu. Sonra sonuç açıklanınca rakibiniz Guerrero size sarılıyor ve hakkınızı veriyor. Hem döneminde hem bugün değeri çok bilinmese de adına yakışır, yüksek kalitede çok önemli bir unvan maçıydı.

SA: En çok muzdarip olduğum konu buydu. 1992 yılında spora başladım. 24 yıl aktif olarak bu sporu yaptım 10 yılını profesyonel olarak geçirdim. Trabzon’dan çıkıp yurt dışında alışık olmadığım ortamlarda, birçok farklı antrenörle çalıştım. Bugün medya şişirmesi çok şampiyon var. Bu da benim başarıma gölge düşürdü. Her gün ortaya çıkan bir başka medya şampiyonunun arasında biz eridik. Yalnızca sporu iyi bilenler benim neler yaptığımın farkında. Maalesef Türkiye’de boks izleyenler takip ettikleri maçın öneminin farkında olmayabiliyorlar.

Selçuk hangi rakibi eliyor, rakibi kaliteli mi; kimle karşılaşacak bilmiyor. Berlin’de 2011 yılında Belaruslu Dzmitry Lubachkin maçına çıktım. Adam 18 maçının tamamını kazanmış 17’si de nakavt. İstatistiklere bakarsanız bu adam Mike Tyson gibi. Ama Dzmitry’i ben 1. Rauntta nakavt ettim. Şimdi bu büyük başarı mı? Bana göre değil. O adam kimlerle maç yapmış hangi unvan maçlarına çıkmış. Boksta istatistikler boksörü kaliteli yapmaz. Manny Pacqiuao’nun yedi yenilgisi var. Kötü boksör mü?

CG: Çok konuşulan Floyd Mayweather Jr. maçı aklınızdan geçti mi?

SA: Tabi ki bunları düşündük. Biz amatör ruhla profesyonel bir iş yapıyorduk milyon dolarlık rakiplerin karşısında amatör antrenörlerle çalıştık. Buna rağmen rakiplerimizin korkulu rüyası da olduk. Bunu itiraf eden önemli boksörler de oldu.

CG: Unvan maçından sonra pes etmeyerek muhteşem bir geri dönüş yapıyorsunuz. Arada beklenmedik bir Karass yenilginiz var; sürpriz oldu biraz değil mi?

SA: Karass maçı sırasında ben maçı kazandığımı zannediyordum. Köşemde David Haye’in antrenörü Adam Booth var. Booth bana “good, same again” diyor. Pek zorlamamı da istemiyor. Bunun altında yatan neden de kamp döneminde benim boyun fıtığım yüzünden sparring yapamamam ve maça sakinleştirici ile çıkmamdı. Hoca bu yüzden çok kırışmaya girmemi istemedi. Kafaya sert darbenin kötü sonuçları olacaktı. Raunt bitiyor ben köşeye geliyorum. Bana “iyisin, arada vur çık” diyor. Ben de maçı sayıyla kazanıyorum zannediyorum. Kontrollü devam ediyorum. Maçı dövüşmeden kaybettim. Maç bitti Adam bana “bence sen kazandın” diyor.  İyi güzel sence ben kazandım ama resmiyette kaybettik. Amatör değiliz ki önümüze bakalım diyelim. O maçta maddi manevi kaybettik.

CG: Sonra sıklet düşerek light welterweighte (hafif yarı orta sıklet) geçiyorsunuz ve çok önemli bir boksör olan Victor Postol maçına çıkmayı başarıyorsunuz. Bu süreç nasıldı?

SA: Sıklet değiştirme kararını menajerim aldı. Ben teknik ya da hızlı bir boksör değildim. Ben çok güçlü yumrukları olan, dayanıklı bir boksördüm.  Rakibimi 3-4 rauntta deformasyona uğratır ondan sonra maça ağırlığımı koyarım stilim buydu. Aşırı kilo verince rauntlar ilerleyince tam tersi oldu benim direncim düştü.

CG: Futbolla özdeşleşmiş bir şehir Trabzon’dan Las Vegas’a uzanan bir yolculuğunuz oldu. Sizin çıktığınız seviyede olabilmek çok değerliydi. Bir Türk boksörünün unvan maçı seviyesinde olması ne demektir?  Buralarda kalabilmek için çalışmanın dışında neler yapılmalıydı?

SA: Yaşantınızda da profesyonel olmanız gerekiyor. Ekip olarak bu profesyonelliği sağlamak gerekiyor. Profesyonel boksta menajer her şey demek. Ben menajerimden yeterince verim alamadım. Her şeye rağmen bu işleri beceren de oydu. Türkiye’de profesyonel boks olmadığı için bu iş böyleydi. Rahmetli Sinan Şamil Sam ile başladı benle devam etti şimdi birkaç genç arkadaş var. Beni küstürdükleri için artık bu işin içine girmek istemiyorum

Bazı kesimler beni Boks Federasyonu Başkanı yapmak istedi. Ben idarecilikte tecrübesiz olduğum için sporculuk yaşantımda kazandığım itibarı idarecilikte kaybetmek istemedim. Şimdiki federasyon teknik kurulda bir görev verdi. Ama ben tek sorumlu olursam elimi taşın altına koyacağım. Yüzde yüz yetki olmadan kendi düşüncelerimi uygulayabileceğimi düşünmüyorum.

CG: Boksa 11 yaşında başlamışsınız. Amatörde de çok mühim başarılarınız var. Fakat sizi herkesten ayıran Profesyonel bokstaki yükseliş hikâyeniz oldu. O süreci biraz anlatır mısınız?

SA: En başta kendine inanman gerekiyor. Ben başaracağıma inandım. Çok çalıştım. Mücadeleyi bırakmadım. Benimle yola çıkan, o dönem beraber çalıştığım arkadaşlarım erken pes etti. Profesyonel yaşamıma dikkat ettim. Hatalarım da oldu tabi ki. Keşkeler herkesin hayatında var. Yaşadık ve bitti artık sil baştan geri alamıyoruz. O yüzden tecrübeye çok büyük saygım var tecrübeli insanları dinlemekten her zaman keyif alıyorum.

ALMANYA'NIN GÖPPÝNGEN KENTÝNDE RÝNGE ÇIKAN MÝLLÝ BOKSÖR SELÇUK AYDIN, RAKÝBÝNÝ BEÞÝNCÝ RAUNTTA RAKÝBÝ BELARUSLU RAMAN DZEKHAKANAU'YU NAKAVT ETTÝ. (VEDAT ALYAZ/GÖPPÝNGEN-ÝHA)

CG: Kendi sıkletinizde en beğendiğiniz boksörler kimlerdi hangi yönlerini beğeniyordunuz?

SA: Orta sıklette çok büyük boksörler geldi geçti. Tek bir kişiden bahsedemeyeceğim. Manny Pacquiao’nun hızını, Floyd’un kurnazlığını ve Oscar De La Hoya’nın imajını seviyordum.  Aslında bir boksörü çok beğeniyordum ama o hiç profesyonel olmadı. Olimpiyat Şampiyonu Mario Kindelan benim gözümde çok iyi boksördü hatta o zaman Muhammed Ali’den daha iyi olduğunu söylüyorlardı.  Kübalı, Atina Olimpiyatları finalinde Amir Khan’ı yenmişti. Dünya Şampiyonalarında herkes onu izler, onu taklit ederdi.

CG : Yeni dönem boksörlerden beğendiğiniz kimler var?

SA: Golovkin’i amatörden tanıyorum; iyi bir arkadaşımdı. Çok sevdiğim birisidir, karakterli ve alçakgönüllü bir insandır. Onun başarılı olması beni de mutlu ediyor. Bu başarı ona yakışıyor.

CG: “Amatör boks spordur, Profesyonel boks ise dövüştür” şeklinde bir açıklamanız var. Bunu biraz açar mısınız?

SA: Profesyonel boks 6. Rauntta başlıyor. Profesyonel boks teknikten ziyade dayanıklılık ağırlıklı bir spordur. Örneğin Kübalılar teknik açıdan amatörde başarılılar; her ne kadar başarılı olan Kübalı profesyoneller olsa da profesyonelde net bir ağırlıkları yok.

CG: Bir profesyonel boksörün hayatında ve Profesyonel boksta izleyicilerin ve diğer insanların anlamadığı şey sizce nedir?

SA: Orda niye bir yumruk vurmadın diyorlar ya… İşte onu anlamıyorlar. Eğer o yumruğu orada vurabilsek zaten vururduk. Seyirciler en çok bunu anlamıyor. Dışarıdan izlemekle işi icra etmek ayrı şeyler.

Biz yarı orta sıkletler 8 oz eldivenlerle maça çıkıyoruz. Bunlar sporcunun sağlığını koruyan eldivenler değil nakavt için yapılan eldivenler. Maçta aldığımız darbeler çok ağır. Maçtan sonraki ağrılarımız çok fazla oluyor. O eldivenle aynı yumruğu normal bir insan alsa yüzü Çarşamba pazarına döner.

CG: Efsane boksör Sinan Şamil Sam’ın Oleg Maskaev maçı var. O maçtan sonra Maskaev, Hashim Rahman’la WBC Unvan maçına çıkarak kazanıyor. Sinan Şamil Sam ile bu benzer hikâyenizi konuştunuz mu?

SA: Bize kaybettiren Türk kültürümüz ve duygusallığımız oldu. Her şey sizde bitiyor. İkimiz de tam manasıyla profesyonel olamadık. Bizler, amatör yaşamla profesyonel bir iş yapan insanlardık. Üzüldüğüm tek şey profesyonel olamayışımızdı. Türk’üz, bizim için aile, akraba, arkadaş önemli unsurlar. Eve geliyoruz şurada yemek yiyelim şurada çay içelim diyorlar, kıramıyoruz kimseyi. Bu duygusallık bizi zor duruma soktu.

CG: Maça çıkmak için diyet yaparken en zorlandığım yemek hangisiydi?

SA: Boks kaba bir iş gibi görünebilir. Ama yemek konusunda biz televizyondaki narin mankenler gibi yaşıyoruz. Belli bir yemekten bahsedemeyeceğim genel olarak yemek kültürümüz beni zorluyor. Türk olduğumuzdan eve bir geliyoruz sistem bozuluyor. Yabancılarda ekmek diye bir şey yok. Adam et salata yiyor tamam.

CG: Dünya tarihinden üç kişiyle bir akşam yemeğine çıksanız bunlar kimler olurdu?

SA: İlk olarak Atatürk olurdu. Boksörlüğünden ziyade özellikle yaşantısı ile ilgili konuşmak için Muhammed Ali ile de bir akşam yemeği yemek isterdim. Bana göre boksör olarak ondan daha iyileri de vardı. En basitinden Fraizer olmasa Ali de olmazdı. Bir de benim tarihimin en özel insanı rahmetli dedemin bize bu yemekte eşlik etmesini isterdim.

CG: Boksör olmasaydınız?

SA: Boksör olmasaydım çok mahcup olurdum J Herhalde Memur olurdum. Türkiye’de yapılabilecek başka ne var ki? Memur bir ailenin çocuğu olarak en iyi ihtimalle ben de memur olmayı tercih ederdim.

Röportaj: Cihat Gemici

 

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
54 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Big George
Big George
6 yıl önce

Hakikaten neler başardığının kimse farkında değildi. Daha iyi olabilirdi ama o kara gömleklinin peşine takılarak yaptığı hatanın zaten kendisi de farkında.

Yine de önemli bir figür, bu sporda ülkede nasıl bir iz bıraktığı tahmin bile edilemez. Her zaman hatırlanacaktır.

Tugay Özay
Tugay Özay
6 yıl önce
Reply to  Big George

“kara gömlekli” her gördüğümde gülüyorum 😀

Big George
Big George
6 yıl önce
Reply to  Tugay Özay

İsim vermiyorum üzerine alınır, topuğumuza falan sıktırır. 🙂

Öğretmen Bey
Öğretmen Bey
6 yıl önce

Çok güzel bir röportaj olmuş teşekkürler Cihat Gemici. Selçuk güzel özetlemiş biz Türk insanı olarak duygusalız çabuk şişip çabuk pes ediyoruz. Gerçekten şimdi geriye bakınca Selçuk Aydın neler yapmış daha iyi belli oluyor. Şu an Avni’den başka kalbur üstü boksör yok . Arkadan gelenleri göreceğiz. En önemli eksilikte teknik bence. Teknik anlamda bir sıfır geride başlıyoruz. Menajer desen hak getire… Devamını oku »

fatih genel
fatih genel
6 yıl önce

selçuğu yakından takip ettim.Hem diet yapmakta hemde ailesinden uzak kalmakta çok zorlandı.Trabzondada iyi bir hoca ve çalışma şartları yoktu.Bu nedenlerle selçuk bokstan zevk alamadı,büyük paralar kazanamadığı için kendini bir türlü deşarj edemedi.Haliyle boksör psikolojisine sahip olamadı.Menajerin görevi maç ayarlamaktır,antronöre çalışma şartlarına karışmaz bunu boksör kendi ayarlar.Ahmet öneri çok sevmesemde selçuk için herşeyi yaptı.Victor ortiz,berto,broner hala maçlara çıkıyorlar ancak selçuk piyasada… Devamını oku »

Claymaker
Claymaker
6 yıl önce
Reply to  fatih genel

Selçuk defalarca Ahmet Öner beni kandırdı bana dürüst davranmadı dedi birçok röportajında

Foreverlilya zamanlarında kahramanımızdı Selçuk aydın bilen bilir o ortamı 5-6 yıl önceydi

Keşke geri dönebilse

Kaptan
Kaptan
6 yıl önce

Eee, sonra. Yok mu plan, proje? Bitti mi şampiyon?

centro
centro
6 yıl önce

en başta avni yıldırım’ın okuması gereken bir röportaj. eubank özel diyetle durmadan plajda hazırlık yaparken avni anne evinde dolma ve börek yiyordu. keza menajerle ilgili sözleri de önemli selçuk aydın’ın.

emeğine sağlık cihat epey keyifli röportaj olmuş.

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
6 yıl önce

mükemmel bir röportaj daha. emeği geçenlere teşekkür ediyorum. selçuk aydın tam olarak istediklerimizi başaramasa da kalbimizde taht kurmuş büyük bir boksörümüzdür…

fix1
fix1
6 yıl önce

başladık gene goygoyculuğa… iyi, hoş, güzelde be kardeşim, sende de kemer alacak yetenek yoktu! istediğin kadar profesyönelleşseydin, o kumaş sende yoktu. bunlar züürt tesellisidir. ama yinede tebrik ediyorum kendisini

jackal
jackal
6 yıl önce

selcuk aydın boksa dönmeyi düsünüyo mu acaba

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
6 yıl önce
Reply to  jackal

yok temelli bıraktı

Roman
Roman
6 yıl önce

Selçuk aydın, değeri bilinmemiş bir boksorumuzdur. Avni, bu yazıyı okusun. O zaten eubank macinda basin toplantısında herşeyi kaybetmişti. O rezillik neydi öyle. Hatırladıkça tekrar utanıyorum. Selçuk aydın bir golden boy vs. Promotor şirketlerinin BOKSÖRÜ olsa ve amerikada yasayabilseydi cok daha iyi yerlere gelebilirdi. Sağlık olsun. Kimse unutmaz bu ülke icin neler yaptığını.

jackal
jackal
6 yıl önce

bize kaybettiren türk kültürümüz ve duygusallıgımız oldu diyo selcuk aydın kesinlikle cok ama cok dogru bi cümle tam anlamıyla bizim sporcularımız profesyonel olamıyor olsalar hersey cok daha farklı cok daha iyi olacak

riddickbowe
riddickbowe
6 yıl önce

selçuk pek belirtmemeye çalışmış ama röportaj bildiğin pişmanlık kokuyor. ailesinden ayrılamaması, zamanı geldiğinde ahmet öner’i bırakıp daha iyi bir ekiple çalışmaması selçuk’un içinde kalmış gibi gözüküyor. zaten 63 kilo konusunda ahmet öner’in nasıl selçuk’u bitirdiğini çok acı bir şekilde anlıyoruz. şahsen ben röportajı okurken çok duygulandım. umarım avni bu röportajı defalarca okur diyeceğim ama onun pek taktığını zannetmiyorum. selçuk türkiye’de… Devamını oku »

fatih genel
fatih genel
6 yıl önce

bu arada guerrero maçını şimdi yeniden izledim.Kardeşim istatsitik diye bişey çıkardılar kim neye göre tutuyor bu istatistikleri.Guerero selçuğun gardının arasından çenesine hafif dokunuşlar yapmış bunlar yumruk olarak sayılıyor istatistiklerde, ayıptır.Selçuk 7 ye 5 kazanmış maçı yani maç 115-112 selçuğun hakkı,o kadar sert yumruklar atmışkı selçuk, guerrero aldığı kimyasallar sayesinde ayakta kalmış,öyle bir çene ağır sıkletlerde yok.Üstelik guerreronun sayısız kafa atma… Devamını oku »

Junkie
Junkie
6 yıl önce

guerrero maçını alabilseydik floydla maç yapacaktı selçuk vay be harbiden zirveye bir adım kalmıştı

dogannn
dogannn
6 yıl önce

Harika bir röportaj olmuş. Emeğinize sağlık. Selçuk un çok net pişmanlıkları var cevaplarından bariz belli. Çok önemli bir boksörünüzde açıkladığı nedenlerden dolayı maalesef şampiyon olamadı ama yaklaştı. Avni beni hem maç öncesi hem maç esnasından inanılmaz hayal kırıklığına uğrattı. Zaten maç öncesi tavırlar konuşmalar tam kabus gibiydi. Umarım iyi ders alıp yoluna devam eder. Bazen böyle ağır mağlubiyetler insanın kendisini… Devamını oku »

WildervsJoshuaa
WildervsJoshuaa
6 yıl önce

Selcuk cidden idol olmali turk genclerine

Claymaker
Claymaker
6 yıl önce

Yazılacak ders çıkarılacak çok şey var aslında bu kadar önyargısız özeleştiri yapabilen sporcumuz çok azdır Umarım iyi bir antrenör olur ileride yapamadığı şeyleri en azından dolaylı olarak Yaşar Çoğunuzun dediği gibi en başta Avni okumalı bunları Son olarak floyd Selçuk’la asla dövüşmezdi Floyd 2007 den beri tamamen para odaklı maç yapıyor kemer umrunda olmadı rakip seçme uğruna defalarca kemer bırakmıştır… Devamını oku »

Big George
Big George
6 yıl önce
Reply to  Claymaker

+2018

Kaptan
Kaptan
6 yıl önce

bence selçuk da daha iş var. yapması gereken amerikaya gitmek. son sözünü daha söylemedi bence şampiyon. tek yapması gereken artık kendisine inanması. bence ringte kırıldığı nokta orası. bi kendine inanma, başarma gazı eksik. ha avni de fazlası var, çarpıldı. e azimle … duvarı deler ki avni yukarı çıkar o azimle. selçuk bitmediğini gösterebilirsin bence. 34 yaş ne ki.

fix1
fix1
6 yıl önce

kimse alınmasın kusura bakmayında yukarıdaki herkesi eleştirmek istiyorum. hele hele işi türklüğe kadar götürenleride kınıyorum. bu ülkeden; halil mutlu, hamza yerlikaya, ali kayalı, naim süleymanoğlu (bulgar filan demeyin gülerim), yasemin dalkılıç, kenan sofuoğlu, semih saygıner, rıza kayaalp, taha akgül saymakla bitmezzzzzz. bunlar zeni zelandalı değlillerdi. işi uzatmadan, goygoy yapmadan bu selçukta dünya şampiyonu kumaşı yoktur diyebilin artık… bırakın hamaseti…. asıl… Devamını oku »

Klitsch-K.O
Klitsch-K.O
6 yıl önce

Kaite ve karakter olarak avniyi dörde katlayacak bir boksördü. Avniye de önemli gndermeler var. Selçuk başarılıydı, selçuğun avni kadar imkanı olmadı ve sıkletinde avniden çok daha iyiydi. İlk zamanlarda selçuk da fazla atıp tutuyordu ama zamanla kendini geliştirmişti, çok kibirli değildi boksr kişiliği ve kültürü yükseliyrdu herşey güzeldi, kırdılar üzdüler adamı. Avni bu adamın çeyreği etmez net söylüyorum. Açıklamalarından bile… Devamını oku »

Klitsch-K.O
Klitsch-K.O
6 yıl önce

ayrıca amatör boks ile prof boks ile ilgili verdiği küba örneğine bayıldım ben d aynısını düşünüyorum

Ike Ibeabuchi
Ike Ibeabuchi
6 yıl önce

Oleksandr usyk agır siklete ne zaman çıkacak

Claymaker
Claymaker
6 yıl önce

bu yorum 15 yaşına birinden çıkmış olamaz
önyargılı biri değilimdir ama olamaz arkadaş

conanın teorisi mantıklı gelmeye başladı canı çok sıkılan ya uzun süredir iş bulamayan yaşı 15ten çok büyük birisin gibi geliyor …

Antiwilder
Antiwilder
6 yıl önce
Reply to  Claymaker

Amk adama k1 diyoz semy schiltin macini anlatiyo snooker diyoz steve davis buyuk oyuncu jimmy white balon diyo,boks desen zairede alinin macini seyrederken soyle oldu diyo,tenis desek navratilova diycek.kenan tras super sport kategori degil bu isin zirvesi motogp diyo.tamam hep kulaktan dolma bilgilerde yinede 15 yasa gore fazla bunlar..sonerin dedigi gibi bizi makaraya sardi iyice..

Big George
Big George
6 yıl önce
Reply to  Antiwilder

Böyle oğlum olsa ayaklarına beton döker denize atarım aq.

Tek Kral Deontay Wilder
Tek Kral Deontay Wilder
6 yıl önce
Reply to  Big George

hahaha 🙂 bende cebine eroin koyar polise ihbar ederdim harbiden ne itici bi çocuk yarabbim ya .. onun bildiği bilgileri çoğu insan bilmiyor aklı sıra 15 yaşındayım ayağına burada bizi kekliyor hangi konu açılsa yüzme bisiklet çekiç atma vs o konu hakkında bilgi sahibi … o bahsettiği ken norton fraizer maçlarını canlı izlemiş gibi anlatıyor inanılır gibi değil

Antiwilder
Antiwilder
6 yıl önce
Reply to  Big George

Beton doktugun tenekeye yazik amk

GennadyMustafa
GennadyMustafa
6 yıl önce

bence avni yıldırım hafif ağır siklette kalmalıydı çünkü avni çok ağır ve karşısındaki isimlerde ağır olucaktı. sergey kovalev avni yıldırım maçı olsaydı avni brutal ko olmazdı, en azından belki sayıyla kaybederdi ya da en fazla tko olurdu ama brutal olmazdı. avni glen jhonson gibi bir ismi yenmişse ben bu adamda iş var derim. avni amatördeyken 81kg 91 kg dövüşüyodu yapısı… Devamını oku »

leGGGend
leGGGend
6 yıl önce
Reply to  GennadyMustafa

dostum sen nerden biliyorsun brutal ko olmazmış? avniyi küçumsicek gibi olmasın. eubankin yumruk gücü çok iyi olduğunu düşünmüyorum, ama brutal ko oldu. Avninin çenesi malesef zayıf bence. kovalevde ko edebilirdi.

Ike Ibeabuchi
Ike Ibeabuchi
6 yıl önce
Reply to  leGGGend

+1 mustafa kardesim bende diyorum ki eger avni kovalev macı olursa avni bayılır ayılmasıda cok uzun sürer eubank’den cok daha agır vurur kovalev.

GennadyMustafa
GennadyMustafa
6 yıl önce
Reply to  leGGGend

Benimki sadece fikir, bence avninin karşısında eubank dışında kim olsa şansı vardı, çünkü stillet çok ters, şu an avninin karşısında ingiliz james degale ya da onu yenen trocks muydu ne o olsa avni her ikisinden de kemeri alabilirdi. Şanssızlık işte. Turnuvada eubankı hesaba katmazken bi anda eubank çıktı.

Roman
Roman
6 yıl önce
Reply to  GennadyMustafa

Mustafa kardeşim bence kovalev ağzını burnunu sen anla söylemek istemem o tarz cümleler boksörümüz hakkında ahmet oner olmasa avniyi severim. Hemsehrimdir. Ama o turtle karsisinda sempatimi kaybettim avni ye karşı. Kısacası Kovalev nakavt ederdi oyle boyle etmezdi hemde. Eubank in yumruk gucu cok yuksek degil ama ceneye kombinasyonu iyi oturttu. Hizlica vurduğu icin damardan iflahini kesti. Kovalev brutal ederdi.

cellat hopkins
cellat hopkins
6 yıl önce

Fix1 kardeşim selçuk aydın özeleştiri yaparak boksta neden zirveye çıkamadığını anlatmış katılıyorum sana potansiyeli olmayan birinin sampiyonluk maçına çıkma sansı zordur kulis vb ögeler devreye girmesi gerekir ki oda selçukta yoktu selçuk aydın rahmetli sinan abi simdi de avni yıldırım bu kardeşlerim tırnaklarıyla kazıyarak bence gelebilecekleri en iyi yere geldiler sampiyonluk mu zaten selcuk özetlemiş profesyonelik ekip menejer vb unsurlar… Devamını oku »

fix1
fix1
6 yıl önce
Reply to  cellat hopkins

hayır, selçuk aydın sadece başarısızlığını başkalarına atmış. benden ancak olup olacağı bu kadardı diyememiş. çünkü etrafındaki goygoycular, “sen kralsın” demeyi. oda gerçekleri görmeyi istememiş.

cellat hopkins
cellat hopkins
6 yıl önce

Klavyenin azizliğine ugradım katılmıyorum sana yazacaktım kusura bakma bence selçuk aydın potansiylleri olan bii boksördü

fix1
fix1
6 yıl önce

badboyhari, ben bir mantığı anlatmaya çalışırken sen bir isme takılarak onun üzerinden tez üretmeye çalışıyorsun. tamda 15 yaşında birisinden beklenecek cevap… o zaman senin yaşına göre açıklayayım. hiç bir şey başaramadılar demiyorum. adamlar 10 yaptıysa sizler goygoyculuk ve eyyamcılık yaparak 100 yapmış gibi davranıyor ve gereğinden fazla büyütüyorsunuz. adamlarda kemer alacak yetenek yok. bunun suçu ne atrenörde, nede ülkemizde anlata… Devamını oku »

jackal
jackal
6 yıl önce

Olay var olay! Shannon briggs 1 hafta içinde tyson fury maçının açıklanacağını söylüyor . Maç tarihi nisanda ayında olacakmış .#ikidelibirarayagelmemeliydi

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
6 yıl önce
Reply to  jackal

oha lan 🙂 bu maç bayağı ilgi çeker

jackal
jackal
6 yıl önce
Reply to  Arsenik Cemal

briggs furye sumocu fury de briggse yaslı dede diyo 😀 cok degisik bi mac olacak 🙂

Harun
Harun
6 yıl önce

Tecrübe sahibi insanları dinlemeye bayılıyorum. Yaşayan bilgi kaynakları olarak adlandırayım. ilerleyen teknolojiyle beraber iyi bir menajerin önemi inanılmaz ölçülere ulaştı. Günümüzde eddie hearn veya de la hoya’nın boksörü olmak sahip olabilecek en iyi konum. hearn Joshua’yı ultra seviyeye çıkarttı. Reklamını çok çok iyi yaptı. Aynı zamanda canelo da joshua ile beraber zirveye çıktı. reklam ve tanıtım her alanda çok etkili.… Devamını oku »

Harun
Harun
6 yıl önce

Bu röportajı dikkatli bir şekilde okudum. Profesyonellik selçuk aydın’ın bahsettiği gibi gerçekten çok önemli. bu yazıdan ders çıkarıp aynı hataları benimde yapmamam gerekiyor. pişmanlık en acı verici duygu, istediklerinizi ve hayallerinizi gerçekleştirin. sonucu ne olursa olsun bunu yapın. keşke demek yerine hata yapın. yeterki yapmadıklarınız için pişman olmayın. genç arkadaşınızın tavsiyesi 🙂

kguags
kguags
6 yıl önce

profesyonel olamadığını itiraf etmiş. bence rahmetli sinan şamil sam, selçuk aydın ve avni yıldırım profesyonellikten uzaklar. bunda şartlarda etkili tabiki. bizim ülkeye göre başarılı sayılabilirler. genel klasmanda normal birer boksörlerdir. bu mantalite ile bizden şampiyon zor çıkar. belki devşirme usulü ile olabilir. çünkü bizim boksörlerin geneline baktığımızda stilleri anında çözülüyor. genel anlamda uyuz bi stilimiz var. bunda gelişime kapalı, kök… Devamını oku »

fix1
fix1
6 yıl önce

bende kendi bakış açımla neden ülkemizde şampiyon çıkamadığını yazmak istiyorum. 1) antrenörlerimizin dar ve sığ bakış açısı yüzünden. 2) boksla ilgilenen arkadaşların pratik zekasını ve boks zekasını geliştirme yönünde bir çalışma yapamadıkları için. 3) para ve gelecek kaygısı taşıyan boksörlerin boks hayatından istemeden de olsa çekilmek zorunda kaldıkları için 4) gazi hariç türk boksörlerine sponsor bulunmadığı için. 5) bir yerlere… Devamını oku »

munzevi
munzevi
6 yıl önce

Selçuk Aydın geçen sene Almanya’ya gitmiş ve yanlış hatırlamıyorsam Sauerland ile anlaşmıştı. Bir sene içinde ünvan maçına çıkmayı planladığını söylüyordu. Ne oldu da hiç maç yapmadan emekli olma kararı aldı bilen var mı acaba?

Yilmaztas
Yilmaztas
6 yıl önce

Selcuk aydin herzama cok sevdigim maclarini bekledigim bir sporcu kardesim ama simarikliginin bedelini odedi.nerden geldigini simdi ne guzel anlatmis keske mayamidede nerden geldigini ututmasaydi.ne demis sair istiyorsan git al almadiysan cok istememissin demektir.yinede sinan ve selcuk turkiye icin yeterli efsanelerdir.bu kadar iste baska yok en iyilerimiz bukadar.yinede minnettariz.

cellat hopkins
cellat hopkins
6 yıl önce

Adamım brigg hosgeldin lest go champ boks sporunu yapan kardeşlerim daha iyi bilirler profesyonel arenada potansiyellerin yoksa guerro gibi bir rakiple sampiyonluk gecici kalıcı fark etmez bu düzeyde ki maça istisnalar hariç çıkamazsın selçuk belli kaliteye erişmiş bir boksörümüzdü sampiyon olamaya bilir aslında herkesin hem fikir oldugu profesyonel ekiplerin sponsorların menejerlerin olmadığı ülkemizde yine tekrar ediyorum rahmetli sinan ve selçuk… Devamını oku »

cemil aslan
cemil aslan
6 yıl önce

çok güzel söylemiş çok içten anlatmış selçuk aydın.

Yilmaztas
Yilmaztas
6 yıl önce

Sinan şamil sam ALLAH yerini cennet eylesin biz antrenman yapma sansi bulduk bu degerli boks hocamizla Annesinin elini opuyordur suanda bizde ellerinden operiz hem sevim sam hanimin hem sevim sam Annenin…

Klitsch-K.O
Klitsch-K.O
6 yıl önce

Sinan şamil sam tam bir profesyoneldi, selçuk değildi selçuk 12 round boksörü değildi fakat sinan tam 12 round boksörüydü, nun dışında avni hiçbirşey değildiri avniden ancak avrupa şampiyonu veya kıtalararası şampiyon olunur. Aviden kimsenin umudu olmasın. Ayrıca birileri sergey koalev olsaydı puanla yenilirdi avni demişler, sergey koalev eubank kadar isabetli vuruşlar yapamazdı o kadar teknik deil fakat yumrukları çok güçlü… Devamını oku »

Klitsch-K.O
Klitsch-K.O
6 yıl önce

33 yaşına kadar olan dönemleri ele alalım, çıkış dönemi iyiydi yeri geldi sundek miydi ismi vitalinin antrönörü ile çalıştı. Zaten yaşam tarzı olarak değil ring içindeki duruşu ve 12. roundu görmekte zorlanmayışı, en ağır darbeere karşı koyabilmesi açısından söylüyorum

Başa dön tuşu
54
0
Would love your thoughts, please comment.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.