Boks

WBA ve AIBA Anlaştı. WBC ve IBF Bu İşe Ne Diyecek?


wba-aiba

Profesyonel boksörlerin olimpiyatlarda yarışması boksta bu yılın en önemli gündem maddelerinden biri. Hatırlanacağı üzere daha önce WBC ve IBF federasyonları bu karara şiddetle karşı çıkmış, olimpiyatlara katılmayı düşünen profesyonel boksörleri sıralamalardan çıkaracağını ve (varsa) kemerlerini geri alacaklarını duyurmuştu.

Öte yandan WBA başkanı Gilberto Mendoza, olimpiyat elemelerinin gerçekleştiği Venezuela’ya giderek AIBA başkanı Dr. Wu Jing-guo ile bir araya geldi ve organizasyona destek mesajı verdi.

İki başkan boksun gelişimi adına böyle organizasyonların faydalı olduğu görüşünde birleşirken, gelecekte ortak çalışmalar yaparak amatör ve profesyonel boksu birlikte büyütmek istediklerini ifade etti.

Venezuela’da gerçekleşen elemelerde iki profesyonel boksör, Hassan N’Dam ve Amnat Ruenroeng Venezuela’daki elemelere katılmış ve son maçlarını kaybetmelerine rağmen olimpiyat vizesi almayı başarmışlardı.

N’Dam ve Ruenroeng’in olimpiyatlarda başarılı olması ve madalyaya ulaşmaları halinde 2020 olimpiyatlarına profesyonel boksörlerin çok daha yoğun bir ilgi göstermesi söz konusu olabilir.

Bu durumda WBC ve IBF kararını gözden geçirir mi, yoksa olimpiyatlara katılmak isteyen boksörler profesyonel kariyerlerinde kendilerini WBA ve diğer federasyonlar ile sınırlamayı göze mi alır, bunu zaman gösterecek.


0 0 vote
Article Rating

Fight Club

For the thousands in attendance and the millions watching around the world.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
9 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Murphy Lee
Murphy Lee
4 yıl önce

ikiside madalya alamaz ve bu iş ellerinde patlar.60 kiloda Lázaro Álvarez, Albert Selimov,Robson Conceição,Berik Abdrakhmanov büyük ihtimalle son dörde kalır birbirleriyle eşleşmezlerse.amnat bunlardan birisini yenemez.81 kiloda Julio César la Cruz ,Joe Ward, Adilbek Niyazymbetov,Elshod Rasulov, Teymur Mammadov gibi elit amatörler var,n’dam bunlardan birisini yenemez.

Yavuz Mercan
Yavuz Mercan
4 yıl önce
Reply to  Murphy Lee

Bu maçları herhangi bir kanal veriyor mu ?

Murphy Lee
Murphy Lee
4 yıl önce
Reply to  Yavuz Mercan

olimpiyat oyunları büyük ihtimalle trtde yayınlanır ama kesin bir bilgim yok.youtube üzerindende canlı yayın yapabilirler.

Yavuz Mercan
Yavuz Mercan
4 yıl önce
Reply to  Murphy Lee

Teşekkür ederim.

imparator 81
imparator 81
4 yıl önce

Cesar la cruz mukemmel bir boksor.en begendigim amator boksor

osman
osman
4 yıl önce

profesyonel boksörlerin olimpiyata katılması bencede gereksiz olimpiyatlar yeni sporcuların kendilerini gösterebilecekleri en iyi plartfob profesyonellerin değil

Power Punch
Power Punch
4 yıl önce

Profesyonel sporcuların olimpiyatlarda işi yok.

Murat koç
Murat koç
4 yıl önce

Profesyonel boks ve amatör boks çok ayrı iki kulvar. Raund sistemi puan sistemi dövüş sistemi baştan aşağı farklılık gösteriyor. Profesyonel boksorler enerjilerini 12 raund kullancak tarzda alistiklarindan amatorde madalyaya ulaşmaları nerdeyse imkansız. Bu yüzden kolay kolay geleceği parlak olan yada emekliliği yaklasmayan isimler yanasmaz diye düşünüyorum

Bankacı
Bankacı
4 yıl önce

Yanlış bir uygulama.

Başa dön tuşu