Boks

WBC’den Rusya Anti-Doping Komisyonuna Durodola ve Wach Cevabı: Geç Bunları!


Olanrewaju_DurodolaHatırlayacağınız gibi 4 Kasım 2015’te Rusya’da düzenlenen dev boks gecesinde Nijeryalı Olanrewaju Durodola büyük bir sürpriz yaparak yenilgisiz Rus boksör Dmitry Kudryashov’u 2 round içinde nakavt etmiş, aynı gecede oynanan bir diğer maçta Alexander Povetkin de Mariusz Wach’ı 12 round’da durdurmayı başarmıştı.

Maçtan bir kaç hafta sonra açıklama yapan Rusya Anti-Doping Kurumu (RUSADA) Durodola ve Wach’ın numunelerinde yasaklı madde tespit edildiğini açıklamıştı.

Bu duruma da daha önce “Kudryashov’un yenilgisizlik ünvanı geri mi geliyor?” başlıklı bir haberde değinmiştik.

Geçen süre içinde WBC kendi araştırmasını yaptı ve sonuçlarını da bugün açıkladı. Dünya Anti-Doping Ajansı’nın RUSADA’yı 18 Kasım 2015 itibariyle non-compliant yani yeterliliği karşılayamayan  statüsüne almasından sonra WBC de Rusya’daki test sonuçlarına güvenilemeyeceğini, bu nedenle Durodola ve Wach’ın bu maçlarda doping yapmış gibi muamele görmeyeceğini açıkladı.

povetkin-wach-workout4Mariusz Wach’ın maçını hali hazırda kaybettiği düşünülürse, bu açıklamanın etkileri, Durodola’nın zaferini kaybetme riskinden kurtulması ve Kudryashov’un da 1 yenilgiyle kariyerine devam etmesi şeklinde olacak.

Eğer WBC’nin iddiası doğruysa ve gerçekten yasaklı madde söz konusu değilse; bu durumda Rusya’nın, o geceki maçını kaybetmiş Wach’ı neden bildirdiği sorusu cevabını arıyor.

Rusların Wach’ın daha önce dopingten ceza almış bir boksör olmasından yola çıkarak onun adını bu olaya karıştırmasıyla Durodola’nın da doping yaptığına olan inancın artacak olduğunu hesap etmesi ihtimali akla geliyor ki; bu üst yönetim katında başlayan bir komplo hüviyeti taşır ve gelecekte Rusya’da büyük federasyon maçlarının düzenlenmesine izin verilmemesine kadar gidecek bir yolun kapısını açabilir.


0 0 vote
Article Rating

Fight Club

For the thousands in attendance and the millions watching around the world.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
3 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Abdullah
Abdullah
6 yıl önce

Almış olabilir ama iftira da olabilir. bence almamıştır.

Halit
Halit
6 yıl önce

ben kendi adıma söyleyim burada özellikle povetkini bazı boksörlere karşı savunmamın ırkla bir alakası yok ne rus düşmanıyım ne de sevdalısıyım bu herhangi bir ülke içinde geçerli dini inançlarıma ters olan birisinin gerçekte ne olduğu neci olduğu beni ilgilendirmiyor reeli, özeli, yaşantısı umrumda değil sadece “boks”la ilgileniyorum ve ona göre yorumlar yapmaya çalışıyorum. hiç bir ırk da bir diğer ırka… Devamını oku »

David tua
David tua
6 yıl önce

zaten süpheleniyordum bunlarin doping merkezinden wilder kesinlikle povetkine karsi rusyada dögüsmesin.

Başa dön tuşu