WBC’den Rusya Anti-Doping Komisyonuna Durodola ve Wach Cevabı: Geç Bunları!


Olanrewaju_DurodolaHatırlayacağınız gibi 4 Kasım 2015’te Rusya’da düzenlenen dev boks gecesinde Nijeryalı Olanrewaju Durodola büyük bir sürpriz yaparak yenilgisiz Rus boksör Dmitry Kudryashov’u 2 round içinde nakavt etmiş, aynı gecede oynanan bir diğer maçta Alexander Povetkin de Mariusz Wach’ı 12 round’da durdurmayı başarmıştı.

Maçtan bir kaç hafta sonra açıklama yapan Rusya Anti-Doping Kurumu (RUSADA) Durodola ve Wach’ın numunelerinde yasaklı madde tespit edildiğini açıklamıştı.

Bu duruma da daha önce “Kudryashov’un yenilgisizlik ünvanı geri mi geliyor?” başlıklı bir haberde değinmiştik.

Geçen süre içinde WBC kendi araştırmasını yaptı ve sonuçlarını da bugün açıkladı. Dünya Anti-Doping Ajansı’nın RUSADA’yı 18 Kasım 2015 itibariyle non-compliant yani yeterliliği karşılayamayan  statüsüne almasından sonra WBC de Rusya’daki test sonuçlarına güvenilemeyeceğini, bu nedenle Durodola ve Wach’ın bu maçlarda doping yapmış gibi muamele görmeyeceğini açıkladı.

povetkin-wach-workout4Mariusz Wach’ın maçını hali hazırda kaybettiği düşünülürse, bu açıklamanın etkileri, Durodola’nın zaferini kaybetme riskinden kurtulması ve Kudryashov’un da 1 yenilgiyle kariyerine devam etmesi şeklinde olacak.

Eğer WBC’nin iddiası doğruysa ve gerçekten yasaklı madde söz konusu değilse; bu durumda Rusya’nın, o geceki maçını kaybetmiş Wach’ı neden bildirdiği sorusu cevabını arıyor.

Rusların Wach’ın daha önce dopingten ceza almış bir boksör olmasından yola çıkarak onun adını bu olaya karıştırmasıyla Durodola’nın da doping yaptığına olan inancın artacak olduğunu hesap etmesi ihtimali akla geliyor ki; bu üst yönetim katında başlayan bir komplo hüviyeti taşır ve gelecekte Rusya’da büyük federasyon maçlarının düzenlenmesine izin verilmemesine kadar gidecek bir yolun kapısını açabilir.


Benzer Haberler

Yorumlar

3 Yorum - "WBC’den Rusya Anti-Doping Komisyonuna Durodola ve Wach Cevabı: Geç Bunları!"

  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
Abdullah
Ziyaretçi
Abdullah

Almış olabilir ama iftira da olabilir. bence almamıştır.

Halit
Ziyaretçi
Halit
ben kendi adıma söyleyim burada özellikle povetkini bazı boksörlere karşı savunmamın ırkla bir alakası yok ne rus düşmanıyım ne de sevdalısıyım bu herhangi bir ülke içinde geçerli dini inançlarıma ters olan birisinin gerçekte ne olduğu neci olduğu beni ilgilendirmiyor reeli, özeli, yaşantısı umrumda değil sadece “boks”la ilgileniyorum ve ona göre yorumlar yapmaya çalışıyorum. hiç bir ırk da bir diğer ırka… Devamını oku »
David tua
Ziyaretçi
David tua

zaten süpheleniyordum bunlarin doping merkezinden wilder kesinlikle povetkine karsi rusyada dögüsmesin.