666.Tarihi Elmalı Güreşleri Müthiş Bir Final Günüyle Tamamlandı!


Antalya’nın Elmalı ilçesinde düzenlenen 666’ncı Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri bugün yapılan müsabakalarla sonuçlandı. Bu müthiş final gününün heyecanı Bilgehan Demir’in sunumu Recep Tosun’un yorumlarıyla kesintisiz olarak DMAX ekranlarında yaşandı.

Son 6 yıldır Elmalı’da altın kemeri kimseye kaptırmayan Okulu, 3 yılda bir verilen “altın kemerin ebedi sahibi” unvanını ikinci kez kazanarak Cumhuriyet tarihinin er meydanındaki en büyük rekorunu kırdı.

Final müsabakasında Orhan Okulu ile İsmail Balaban’nın güreşi çekişmeli geçti. Sakatlık yaşayan İsmail Balaban’ın güreşe devam edememesi üzerine Orhan Okulu altın kemeri kazandı ve 6 kez üst üste altın kemeri kazanarak altın kemerin ebedi sahibi oldu.

Günün en dikkat çeken mücadelesi  Ali Gürbüz ile İsmail Balaban arasındaki müthiş yarı final mücadelesi oldu. Başpehlivanların bu nefes kesen mücadelesi 2 saat 5 dakika sürdü. Müsabaka sağanak yağmur altında yapıldı. Karşılaşmayı İsmail Balaban kazandı. Maç sonunda Spor ve Gençlik Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, İsmail Balaban ve Ali Gürbüz’ü gösterdikleri müthiş performanstan dolayı kutladı.

Güreşte ağalık ihalesini de 507 bin lirayla  Muammer Ak kazandı. Çocukken simit, çekirdek satmak için girmek istediği er meydanına zabıtanın kendisini almadığını anlatan Ak, güreş ağası olmaktan dolayı gurur duyduğunu söyledi.


Benzer Haberler

6
Yorumlar

3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
KaanFarc ParkerGaryosullivanOldi Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
Oldi
Üye
★★★★
Oldi

Çok yorulmuş olmalı Balaban ali gürbüz maçında.
Final yarın olsaydı daha güzel olurdu

Gary O’Sullivan
Üye
★★★★
Gary O’Sullivan

Şimdi sen bunu gururla yazıyorsun ama 10 yıl sonra onlar ” Rebel ile fotoğraf çekilmiştik ” diyerek kendileriyle gurur duyacaklar.

Farc Parker
Üye
★★★★
Farc Parker

ismail balaban hakikatten güzel adam bundan 4 sene önce 2014 yılında kırkpınar er meydanında tanışmıştım kendisiyle, mükemmel ötesi sevecen, samimi ve kibar bi adam

Kaan
Üye
★★★
Kaan

Ali Gürbüz – İsmail Balaban maçı o kadar uzadı ki 2 güreşçi de pert oldu zaten finalde kazanma şansı yokken güreşti bu aynı gün güreşlerin tamamlanma kuralı gözden geçirilmeli adam fiziksel olarak ayakta kalamadı.

Gary O’Sullivan
Üye
★★★★
Gary O’Sullivan

Kaan kardeşim, yağlı güreşte ertesi güne erteleme olmaz. Risk alıp işini erken bitiren sonraki turda dinlenme avantajını elde eder. Erteleme kararı, bir güreşçiyi korurken diğer güreşçinin avantajını elinden almak olur. Diğer bir deyişle hak teslim edeyim derken hak yemek olur. Mesela futbolda dünya kupasında 2 tane yarı final maçı var. İlk yarı final maçında kazanan takım 10 dakikada maçı 3-0’a… Devamını oku »

Kaan
Üye
★★★
Kaan

Kural olarak dediğin doğru ona bir şey söyleyemem. Ama futbolda dinlenme süresi uzun yarı final maçı ile final maçı arası 3-4 gün oluyor. Ama burada öyle bir ara olmadığı için biz hangi sporcunun daha iyi olduğunu anlayamadık. Mesela şimdi orhan mı daha iyi yoksa ismail mi ben bilemiyorum. Belki yarı finalde karşılaşmış olsalar ismail yenebilirdi yada orhan yenebilirdi belli olmaz.… Devamını oku »