Diğer

Ali Gürbüz 3. Kez Kırkpınar Başpehlivanı


Edirne’de bu yıl 658’incisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Antalyalı başpehlivan Ali Gürbüz, finalde rakibi, yine Antalyalı başpehlivan Orhan Okulu’yu Er Meydanı’nda yenerek, 2019 şampiyonu oldu. Kıyasıya mücadele eden başpehlivanlardan 2011-2012 yılı birincisi Ali Gürbüz, rakibi 2015 ve 2018 yılı birincisi son şampiyon Orhan Okulu’yu geçip üçüncü kez altın kemere ulaştı. Karşılıklı birbirini denemelerle başlayan güreşin 21’inci dakikasında iki başpehlivana da pasif güreştikleri için birer ihtar verildi.

Altın puanla kazandı

Heyecansız geçen güreşin 40 dakikalık normal sürenin sonunda iki pehlivan da sarı kart gördü. ‘Altın puan’ olarak adlandırılan ve bu yıl uygulamaya geçirilen puanlama güreşinde 50. dakika Gürbüz, Okulu’yu yenerek Kırkpınar’ın başpehlivanı oldu ve 52 bin TL’lik ödülü kazandı.

Babama borcumu ödedim

Ali Gürbüz, altın kemeri çok küçük yaşta kaybettiği başpehlivan babası Recep Gürbüz’e armağan etti

Kürsünün en üst basamağına çıkan Ali Gürbüz, zaferini 1988 yılında başpehlivan olan babası Recep Gürbüz’e armağan etti. “Sadece kemer mücadelesi vermedim, onur ve gururmücadelesi de verdim” diyen Ali Gürbüz, “Çok çalıştım ve çok sabrettim. Sonunda Allah’ım bana bunu nasip etti. Babam beni izliyor biliyorum. Ona kemer borcum vardı, ödediğim için çok mutluyum. Yaşadığım sakatlıklardan sonra tekrar buraya dönüp kemeri almak çok zor. Bunun mutluluğunu yaşıyorum. Çalışmalarımızın karşılığını aldık” dedi.

  • Er Meydanı’nda, başpehlivanlık finali öncesi büyük boyutta Türk bayrağı açıldı.

Şampiyonluğa gıden yol

2011-12 yıllarında da altın kemere uzanan Ali Gürbüz, 658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, ilk turda Abdullah Güngör’ü, ikinci turda Serhat Gökmen’i, üçüncü turda İsmail Koç’u, çeyrek finalde Faruk Akkoyun’u, yarı finalde de Hamza Köseoğlu’nu yenerek finale adını yazdırdı. Gürbüz, final güreşinde ise ezeli rakibi Orhan Okulu’yu yenerek, 2019 yılı Türkiye Cumhuriyeti şampiyonu olmayı başardı. Müsabakayı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da izledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tebrik etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başpehlivan Ali Gürbüz’ü tebrik etti. Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan unvanını alan Ali Gürbüz’e bir tebrik telgrafı göndermiştir” denildi.

https://www.youtube.com/watch?v=-rubrQTTB2k

0 0 vote
Article Rating

Fight Club

Fightclub, Türkiye'nin En büyük dövüş sporları sitesi

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu