Diğer

Karate Şampiyonası’nda Türk Kadın Kata Milli Takımı Avrupa Şampiyonu Oldu


Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirilen organizasyonun üçüncü ve son gününde tatamiye çıkan Kadın Kata Milli Takımı, final müsabakasında Almanya’yla karşılaştı.

Rabia Küsmüş, Gizem Şahin ve Dilara Bozan’dan oluşan ay-yıldızlı ekip, son dünya şampiyonu karşısında mücadeleden 5-0 galip ayrılarak altın madalyanın sahibi oldu.

Türkiye, bu kategoride tarihinde ilk kez altın madalya kazanırken, bu turnuvada oynadığı yedinci finalde ilk kez birincilik kürsüsüne çıktı.

– Bakan Kılıç’tan kutlama
Bu arada Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın final müsabakası sırasında Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan’ı telefonla aradığı ve “Biz bu müsabakayı kazandık” dediği, mücadelenin sona ermesinin ardından da elde edilen başarıdan dolayı Delihasan’ı tebrik ettiği öğrenildi.

Mücadele sonrası düzenlenen seremonide madalyalarını Başkan Delihasan’dan alan milli sporcular, elde ettikleri başarıyı Türkiye Karate Milil Takımı teknik heyeti ve ay-yıldızlı diğer sporcularla birlikte kutladı.

Öte yandan 50. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası’nda erkekler ferdi katada gümüş madalya kazanan milli sporcu Mehmet Yakan, “Üzgünüm, altın olmasını isterdim” açıklamasında bulundu. Yakan, finalde İspanyol sporcu Damian Quintero’ya kaybetti ve gümüş madalyada kaldı…

Kariyerinde ilk kez büyük erkekler kategorisinde Avrupa Şampiyonası deneyimi yaşayan Burak Uygur da kumitede 67 kilo finalinde Azeri Niyazi Aliyev’e yenilerek Avrupa ikincisi oldu.

Organizasyon tarihinde kadınlar katada finale çıkan ilk Türk karateci olma unvanını elde eden Dilara Bozan, finalde İspanyol Jaime Sandra Sanchez’e 4-1 yenildi.  Dilara da gümüş madalyada kaldı…

Kadınlar kumite 50 kiloda mücadele eden son dünya ve Avrupa şampiyonu milli sporcu Serap Özçelik, bronz madalya maçında Ukraynalı sporcu Kateryna Kryva’yla karşı karşıya geldi. Rakibi karşısında tatamiden 2-0 galip ayrılan ay-yıldızlı sporcu, bronz madalyanın sahibi oldu.

Dereceye giren sporcular

Turnuvanın akşam seansında dereceye giren sporcular şöyle:

Kadınlar kata:

1- Jaime Sandra Sanchez (İspanya)

2- Dilara Bozan (Türkiye)

3- Veronika Miskova (Çek Cumhuriyeti)

3- Jasmin Bleul (Almanya)

Erkekler kata:

1- Damian Quintero (İspanya)

2- Mehmet Yakan (Türkiye)

3- Vu Duc Minh Dack (Fransa)

3- Mattia Busato (İtalya)

Erkekler kumite 60 kilo:

1- Luca Maresca (İtalya)

2- Sofiane Agoudjil (Fransa)

3- Evgeny Plakhutin (Rusya)

3- Matias Garcia Gomez (İspanya)

Erkekler kumite 67 kilo:

1- Niyazi Aliyev (Azerbaycan)

2- Burak Uygur (Türkiye)

3- Evgeny Plakhutin (Rusya)

3- Matias Garcia Gomez (İspanya)

Kadınlar kumite 50 kilo:

1- Bettina Plank (İtalya)

2- Alexandra Recchia (Fransa)

3- Serap Özçelik (Türkiye)

3- Duygu Buğur (Almanya)

Kadınlar takım kumite:

1- Hırvatistan

2- Rusya

3- Türkiye

3- Avusturya


0 0 vote
Article Rating

Fight Club

Fightclub, Türkiye'nin En büyük dövüş sporları sitesi

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu