Diğer

Kendisini Korumak İçin Başladı, Zirveyi Hedefliyor!


dilarabozan_14062015

İzmir’de, ilkokul yıllarında sıra arkadaşının gözüne kalem saplamasının ardından kendisini koruması amacıyla ailesi tarafından karateye başlatılan Dilara Bozan, Avrupa’da kazandığı başarılarla adından söz ettiriyor.

Kendine bu sporda “zirve” hedefi koyan 18 yaşındaki Dilara Bozan, 12-15 Kasım tarihlerinde Endonezya’daki Dünya Şampiyonası’nda Türk bayrağını en üste çıkarmayı hedefliyor.

Dilara Bozan, Uluslararası Palandöken Karate Şampiyonası için geldiği Erzurum’da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önceleri karate veya sporla ilgilenmeyi düşünmediğini söyledi.

İlkokuldayken sıra arkadaşının gözüne kalem sapladığını ve bunun üzerine de tedavisini olduktan sonra ailesinin kendini savunması amacıyla karateye yazdırdığını belirten Bozan, “18 yaşındayım ve 13 yıldır karate sporuyla ilgileniyorum. Yaşıtlarımdan bir yıl okula erken başladığım için okul arkadaşlarım benden büyüktü. O yüzden hep sınıfta eziliyordum. Okuldayken arkadaşımın gözüme kalem saplamasının ardından ben hiç tepki veremedim. Hem fizik olarak küçüktüm hem de tecrübesizdim. Bu yüzden annem beni Uzak Doğu sporuna yönlendirdi” diye konuştu.

– Avrupa üçüncülüğü elde etti
Karateye başladığı günden beri birçok şampiyonada mücadele ettiğini ve birçok başarılara imza attığını dile getiren Dilara Bozan, şöyle devam etti:

“Üç yıl önce milli takıma seçildim. Geçen yıl Finlandiya’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum. Ayrıca, gençlerde, büyüklerde ve katada Avrupa ikincisi oldum. Bunlardan ayrı olarak, takım halinde katada büyüklerde Avrupa şampiyonu olduk. Bu yıl Bakü’de düzenlenen Avrupa Oyunları’nda ise bronz madalya aldım.”

Dilara Bozan, Türkiye’deki elemeleri geçmesi halinde 12-15 Kasım’da Endonezya’da yapılacak olan Dünya Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Şampiyonası’na katılacağını ifade etti. Buradaki hedefinin ise zirve olduğunu aktaran Bozan, şunları kaydetti:

“Karate, bana öz güven kazandırdı. Karateyi özellikle kadınlara tavsiye ediyorum. Erkekler zaten bu tarz şeylere eğilimli oluyor. Bir kadının böyle bir sporla ilgilenmesi onun sosyal çevresinde olsun, sokakta yürürken olsun kendisine öz güven olarak çok büyük bir avantaj sağlıyor. Buradan herkese tavsiye ediyorum.”

– Babası ve antrenörünün görüşleri
Baba Çetin Bozan da Dilara’nın ilk çocukları olduğu için çok hassas davrandıklarını ve ilkokulda yaşadığı olayın kendilerini çok tedirgin ettiğini anlattı.

Bu olaydan sonra hem bir spor branşıyla ilgilenmesi hem de kendisini dışarıda savunabilmesi için karate kursuna yazdırdıklarını ifade eden Çetin Bozan, “O zamanlar tabi bu başarıları elde edeceğini, karateyi bu kadar sevebileceği hiç aklımıza gelmemişti. Zaman geçtikçe karate Dilara’nın hayatı oldu, ikinci bir okul oldu onun için. Her şeyden önce milli bir sporcu olarak yurt dışına gidip Türk bayrağını kaldırması, çok gurur verici bir durum bizim için” dedi.

Dilara Bozan’ın antrenörü Lütfi Yıldız da sporcusunun birçok başarıya imza atmasına karşın okul derslerini aksatmadığını ve başarılı bir sporcu olduğunu dile getirdi.


0 0 vote
Article Rating

Salim Gömürgen

Salim Gömürgen Haber Editörü

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu