Amatör Mücadele Sporları

Mülteci Çocuklara Ücretsiz Tekvando

mülteci_tekvando

Eskişehir’de eski bir tekvandocu olan Ercüment Öztürk, Ortadoğu coğrafyasındaki savaş ve iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye göç eden ve kente yerleşen ailelerin çocuklarına Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) desteğiyle açtığı tekvando kursunda hem bu sporu öğretiyor hem de onların ülkeye daha hızlı adapte olmalarına katkıda bulunuyor.

Eskişehir’de eski bir tekvandocu olan Ercüment Öztürk, Ortadoğu coğrafyasındaki savaş ve iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye göç eden ve kente yerleşen ailelerin çocuklarına Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) desteğiyle açtığı tekvando kursunda hem bu sporu öğretiyor hem de onların ülkeye daha hızlı adapte olmalarına katkıda bulunuyor.

TÜGVA Eskişehir hizmet binasında açılan kursta, Irak ve Suriye başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinden çeşitli nedenlerle Türkiye’ye göç eden ailelerin 7-14 yaş aralığındaki çocuklarına ücretsiz tekvando kursu veriliyor.

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜGVA ile özellikle çocuklara yönelik yararlı bir projede bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Eskişehir’de çok sayıda mülteci ailenin yaşadığını ve bu ailelerin çocukları için kentte bir şeyler yapılması gerektiğine inandığını vurgulayan Öztürk, şöyle konuştu:

“Tüm dünyanın bildiği gibi Ortadoğu coğrafyasında bir savaş söz konusu. Irak, Suriye’den kaçan aileler Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış durumdalar. Bunlar maddi ve manevi anlamda büyük trajedi yaşıyorlar. Odunpazarı semtindeki mülteci ailelerin çocukları sokaklarda dolaşıyorlardı. Bunun fark edilmesi üzerine vakıf teşkilat koordinatörümüz Burak Uslu’nun teklifiyle bir proje gerçekleştirdik. Mülteci ailelerin sokakta dolaşan çocuklarını alıp vakıf bünyesinde tekvando çalıştırmayı düşündük. El ilanları bastırdık. Arapça ve Farsça dillerinde dağıttık. Yoğun ilgi gördük. Burada vakıf merkezimizde mülteci ailelerin çocuklarına haftada iki gün tekvando eğitimi veriyoruz.”

Öztürk, kursa gelen 30 çocuk arasında yeteneklilerin bulunduğunu ve sporu çok sevdiklerini belirtti.

Hedefleri çocukları müsabakalara hazırlamak

Tekvando sayesinde çocukları kötü alışkanlıklardan koruduklarını ifade eden Öztürk, bunun yanında kendilerini Türkiye’ye adapte etme gayretinde bulunduklarını dile getirdi.

Öztürk, çocukların büyük bölümünün kursa geldiğinde Türkçeyi bilmediğine değinerek, şöyle devam etti:

“Burada Arapça tercümanlık yapan bir kardeşimiz de var. Tekvando antrenmanından sonra vakıf binamızda Türkçe dil kursu da vermeye başladık. Türkçe dil kursumuzu duyanlar da buraya ilgi gösteriyor. Ailelerin burada ne kadar kalacakları belli değil. O yüzden uzun vadeli planlar yapmakta biraz zorlanıyoruz. Öncelikle yetenekli kardeşlerimizin kimlik problemlerini halledip, onlara lisans çıkartıp, müsabakalara hazırlamak gibi bir planımız var. Bu konularda bazı bürokratik çalışmalar da yapıyoruz. Aileler de antrenmanlara gelip çocuklarını izliyorlar. Biz burada ailelere farklı yardımlar da yapıyoruz. Böyle bir çalışmanın içinde olduğumuz için mutluluk duyuyoruz.”

Tekvando eğitimi alan çocukların annelerinden Suriyeli Shara Habur ise oğlunun sürekli evde durduğunu ve bundan sıkıldığını ancak açılan tekvando kursu ile hem eğlendiğini hem de Türkçe öğrendiğini kaydetti.

0 0 votes
Article Rating

Fight Club

Fightclub, Türkiye'nin En büyük dövüş sporları sitesi

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
3 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
3
0
Would love your thoughts, please comment.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.