Diğer

Rıza Kayaalp Olimpiyatlara Sıkı Hazırlanıyor!


rizakayaalp_010914

Dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Rıza Kayaalp, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya hedefini gerçekleştirmek için zorlu kış koşullarında antrenmanlarını sürdürüyor.

Ailesini ziyaret etmek için memleketi Yozgat’a gelen milli güreşçi Kayaalp, boş zamanlarını Türkiye’nin ilk milli parkı Çamlık’ta, yaklaşık yarım metre kar üzerinde antrenman yaparak geçiriyor. Antrenmana karlı zeminde koşuyla başlayan Rıza Kayaalp, daha sonra parktaki spor aletlerinde kuvvet çalışması yaparak izinde de formunu korumaya ve çalışmalarını aksatmamaya özen gösteriyor.

Kayaalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğunun Çamlık Milli Parkı’nda geçtiğini ve daha önceleri de formda kalmak için parkta koştuğunu söyledi.

Hayallerini gerçekleştirmek için sürekli çalıştığını aktaran Kayaalp, “Dünya ve Avrupa şampiyonu olma hayallerini gerçekleştirdim, şimdi de olimpiyat şampiyonu olabilmek için yine buradayım. Burada koşu yaparak, antrenmanlarıma devam ediyorum” dedi.

İznini geçirdiği Yozgat’ta da antrenmanlarına devam ettiğini belirten Kayaalp, “İzinli olduğum günlerimi genellikle Yozgat’ta ailemin yanında geçiriyorum. Burada olduğum süre içerisinde de boş durmuyorum. Küçüklüğümde de sabah 5-6 gibi kalkar, Çamlık’ta koşardım. Şimdi de o günleri hatırladım. Burada güzel bir koşu yaptım. Burada bulunan spor aletlerinde kuvvet çalıştım” diye konuştu.

”Karda koşmak daha faydalı geliyor”
Çamlığın havasının çok güzel olduğunu vurgulayan Kayaalp, “Burası gerçekten çok farklı, gelip görülmesi gereken bir yer. Sadece spor amaçlı değil, turizm amaçlı da gelinmesi ve görülmesi gereken bir yer. Türkiye’nin ilk milli parkı. Bu yönden de herkese tavsiye ediyorum. İnşallah, buranın havası işe yarar ve küçüklüğümde hayalini kurduğum olimpiyat altın madalyasını da kazanmış olurum” değerlendirmesinde bulundu.

Rıza Kayaalp, karda çalışmasının kendisi için çok faydalı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
“Karda koşmak düz yolda koşmaktan daha faydalı geliyor. Karda koşarken zorlanıyorsun, ayakların daha çok çalışıyor, sanki ağırlık çalışmış gibi oluyorsun. Karda 2 kilometre koşmak, düz yolda 10 kilometre koşmaya bedel. Bu tür antrenmanı tüm sporcuların yapması gerektiğini düşünüyorum. Benim için çok faydalı bir antrenman oldu. Yeterince ağırlık çalışması yapıyorum zaten. Bu tür koşular da bana iyi geldi ve beni forma soktu. İnşallah, bunun faydalarını yapacağım maçlarda göreceğim.”

Olimpiyatlara en iyi şekilde hazırlanmak istediğini belirten Kayaalp, “Sonuçta milletimizin benden beklentisi var. Olimpiyatta altın madalya kazanmak için elimden geleni yapıyorum. Kar, kış, yağmur demeden çalışmalarıma devam ediyorum. İsteyen herkes çok çalışarak hedeflerine ulaşabilir. Yeter ki azimli olsunlar, kararlı olsunlar” ifadelerini kullandı.


0 0 vote
Article Rating

Salim Gömürgen

Salim Gömürgen Haber Editörü

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu