Diğer

Şampiyon İlgisizlikten Şikayet Etti!


rizakayaalp_010914

A Milli Grekoromen Güreş Takımı, 17-22 Şubat tarihleri arasında İran’ın başkenti Tahran’da yapılacak Dünya Kupası’na İstanbul’da hazırlanıyor.

08-16 Şubat tarihleri arasında Sarıyer Kamp Eğitim Tesisleri’nde çalışmalarını yürütecek olan milli güreşçiler, teknik direktör Hakkı Başar ile antrenörler Muttalip Yerlikaya, Serkan Özden ve Akif Canbaş’ın gözetiminde antrenmanlarını gerçekleştirdi. Yoğun bir antrenman programı dahilinde çalışan Grekoromen Güreş Milli Takımı’nda tek hedef hem Dünya Kupası’nda, hem de 2015 Bakü Avrupa Oyunları’nda madalyalar kazanmak.

“GÜREŞTE DÜNYA’NIN EN İYİ 3 ÜLKESİNDEN BİRİYİZ AMA BU SENE HEDEFİMİZ BİRİNCİ OLMAK”
Grekoromen güreşte Dünya ve Avrupa şampiyonluğu bulunan Rıza Kayaalp, güreşte 2015 yılı hedeflerini ve 17-22 Şubat tarihleri arasında İran’ın başkenti Tahran’da yapılacak Dünya Kupası hazırlıkları hakkında DHA’ya konuştu. Şampiyon güreşçi, hazırlıkların çok iyi gittiğini belirtirken, şunları söyledi:

“Bu bizim üçüncü hazırlık kampımız. Bu kampın sonunda Dünya Kupası var. Dünya Kupası bizim için önemli bir turnuva. Madalya sayısına göre Dünya’nın en iyi 8 ülkesi ile birlikte yarışacağız. Bizim de Türkiye olarak hedefimiz bu turnuvada Dünya birincisi olmak. Bakıldığında zaten Dünya’nın en iyi 3 ülkesinden biriyiz güreşte, ama bu sene hedefimiz birinci olmak. Bu turnuva ayrıca yazın Bakü’de düzenlenecek Avrupa Oyunları için bizim için iyi bir hazırlık da olacak. Rio Olimpiyatları için Avrupa Oyunları’nda başarılı olmamız çok önemli. Bizim bu seneki amacımız bu turnuvalar da rakiplerimize korku verip Rio Olimpiyatları’nda ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek.”


“İKİ TURNUVADA ŞAMPİYON OLURSAM OLİMPİYAT ŞAMPİYONU OLMUŞ GİBİ BİR DURUM OLUYOR”
Rıza Kayaalp, kendi açısından da her turnuvaya altın madalya kazanmak için katıldığını söyledi. Kayaalp, “Ben Londra Olimpiyatları’na da Dünya şampiyonu unvanı ile katılmıştım. İnşallah 2016 Rio Olimpiyatları’na da Dünya şampiyonu olarak katılmak istiyorum. Bu benim açımdan çok önemli. Zaten bakıldığında bir kaç rakibim var. Aslında geçen sene kilomuzu 120 kg’dan 130 kg’a çıkardılar. Eğer kiloda öyle bir artış olmasaydı tek favori bendim ama şimdi 130 kg’da benimle birlikte bir kaç favori isim daha var. Ama ben yine tekrarlıyorum, benim amacım hem ilk kez düzenlenecek olan Avrupa Oyunları’nda şampiyon olmak, hem de Dünya şampiyonu olmak. Zaten bu iki turnuvada şampiyon olursam Olimpiyat şampiyonu olmuş gibi bir durum oluyor” ifadelerini kullandı.

“YAŞIM KADAR MADALYAM VAR”
Dünya ve Avrupa şampiyonu güreşci Rıza Kayaalp, Türk halkının ata sporu güreşe olan ilgisinin eskisi gibi olmadığını ve salonların çok boş kaldığını söyledi. Rıza Kayaalp, “Halkımız ata sporu olarak güreşi biliyorlar ama turnuvalarda destekleme konusunda gelince istediğimiz desteği onlardan alamıyoruz. Müsabakaların oynandığı salonlar genelde boş oluyor. Salonlara sadece bizim yakın çevremiz, akrabalarımız geliyor. Türk halkı bu konuda sınıfta kaldı bence, bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Biz uzun zamandır böyle dolu dolu bir tribün göremedik. Ama turnuvalara gittiğimiz ülkelerde ise bu durum tam tersi, tribünler hep dolu oluyor. Ben kariyerimde bugüne kadar 25 madalya kazandım, yaşım kadar madalyam var. Bu büyük bir başarıdır. Benim turnuvalara gittiğim tüm yabancı ülkelere de bilet fiyatları 40-50 hatta 100 Euro iken tribünler full çekiyor. Ama Türkiye’de Dünya şampiyonluğu maçları da olsa beklediğimiz ilgiyi göremiyoruz. Bence bu gidişle yakında ata sporumuz olan güreş unutulabilir. Tabii güreşin en önemli eksiği sponsor desteği bir futbol gibi getirisi olmayan bir spor. Bizler altın madalya alsak bile istediğimiz ilgiyi göremiyoruz. Bazı kanallar sadece bir altyazı ile duyuru yapıyorlar. Bu böyle olursa halkın da ilgisini çekemeyiz. Benim 2005 yılından beri madalya almadığım yıl yok ama insanlar gelip bana seni göremeyoruz diyorlar. Bence medyanın da bize olan ilgisinin artması gerekiyor. Kısacası güreş getirisi fazla olursa istenilen sponsor ve medya desteğini bulursak halkımızın da güreşe oyan ilgisi tekrar artar” şeklinde konuştu.

0 0 votes
Article Rating

Salim Gömürgen

Salim Gömürgen Haber Editörü

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x