Diğer

Türk Boksörlere İngiliz Antrenörler!


boxing

Fethiye Gençlik ve Spor Kulübü bünyesinde boks yapan sporcular, İngiliz antrenörlerle müsabakalara hazırlanıyor.

Antrenmanlarını, Fethiye Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi spor salonunda yapan 35 sporcu, Fethiye’de yerleşik yaşayan 2’si İngiliz, 4 antrenörle ulusal ve uluslararası müsabakalara hazırlanıyor. Uzun yıllar İngiltere’de profesyonel olarak boksörlük yapan antrenörler, emekli olduktan sonra Fethiye’ye yerleşti. Boks sporundan kopamayan antrenörler, hafta içi düzenlenen antrenmanlarda gönüllü olarak Türk sporcuları yetiştiriyor.

Kulübün Başkanı Mehmet Üyük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kulüplerinin ismini ulusal ve uluslararası arenada duyurmak için mücadele verdiklerini söyledi.

Dünyada ekol olan İngiliz boksunu Fethiye’deki sporcularla buluşturduklarını belirten Üyük, boksörlerin İngiliz antrenörleriyle iyi anlaştıklarını ve müsabakalara en iyi şekilde hazırlandıklarını anlattı.

  Üyük, sporcularının zor şartlarda antrenman yaptıklarını dile getirerek, “Yeterince destek alamıyoruz. Kısıtlı imkanlarla bu sporu ilçemizde iyi yerlere getirmek için çalışıyoruz. Sporcularımız ve antrenörlerinin gayretiyle katıldığımız müsabakalarda iyi sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum” dedi.

İngiliz boks antrenörü Steve Pegg ise 12 yaşından bu yana boks sporuyla ilgilendiğini, 5 yıl önce de Londra’dan Fethiye’ye geldiğini vurguladı.

Boks sporuna olan tutkusu nedeniyle 2 yıldır Fethiye Gençlik ve Spor Kulübü bünyesinde boks yapan sporculara antrenörlük yaptığını kaydeden Pegg, rekabetin ön planda olduğu boksta, sporcuların hem teknik hem de fiziksel olarak güçlenmeleri için çalıştıklarını kaydetti.

Pegg, İngiltere ve İskoçya gibi ülkelerde ciddi boks müsabakaları düzenlendiğini, Türkiye’yi bu konuda biraz eksik gördüğünü ifade etti. Türkiye’de rekabet ve karşılıklı maç yapma noktasında çok büyük bir boşluk olduğuna değinen Pegg, birçok ülkede boks sporu anlamında çok güzel organizasyonlar düzenlenerek nitelikli sporcular yetiştirildiğini dile getirdi.

“Türk boksörlerin tecrübeye ihtiyacı var”

Muğla gibi küçük kentlerde boks sporunun çok önemsenmediğini vurgulayan Pegg, “İstanbul gibi büyük kentlerde daha fazla önem verildiği konusunda duyumlarım oldu. Ekonomik anlamda da çok fazla getirisi olmadığı için birçok sporcu ve hocaları ihtiyaçlarını kendileri karşılıyor. Biz de burada elimizdeki imkanlar doğrultusunda ayakta kalmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 Pegg, Türk boksörlerin biraz daha tecrübeye ihtiyacı olduğunu, tecrübe kazandıkları takdirde İngiliz boksörler kadar iyi olabileceklerini belirtti.

28 yıldır boks sporuyla ilgilenen John Hockton da 9 yıldır Fethiye’de yaşadığını, 5 yıldır da kulüp bünyesinde Türk boksörlere antrenörlük yaptığını bildirdi.

Antrenmanlarını takım oluşturmaya yönelik yürüttüklerini aktaran Hockton, şunları kaydetti:
“Kulüpte iyi noktalara gelmiş 5 sporcu var ve gelecek vaat ediyorlar. İlerleyen günlerde profesyonel bir müsabakaya katılacaklar. Burada elimizden geldiği kadar sporculara yeni ve farklı teknikler öğretiyoruz. Yılın belli dönemlerinde ilçede antrenman kampları yapıyoruz. Bu kampı bu yıl mayıs ayında Fethiye’de düzenleyeceğiz ve yaklaşık 10 yabancı boksör buraya gelerek farklı antrenmanlar yapacaklar. Biz de onlardan yeni teknikler öğrenerek sporcularımızla paylaşacağız.”

 Hockton, Türk kültürünü tanıdıkça sporculara daha faydalı olabileceğini anlattı.

“Profesyonel ligde dövüşecek”

İngiltere’de düzenlenecek Goodwin Promotion müsabakasına katılacağını bildiren Sezer Olpak ise Fethiye Belediyespor boksörü olarak 6 yıldır boks yaptığını söyledi.

Mayıs ayında profesyonel ligde boks yapacağını ifade eden Olpak, “Antrenmanlara İngiliz ve Türk antrenörlerle devam ediyorum. Türk boksu ile İngiliz boksu arasında çok fark var. Onlardan yeni teknikler ve bilgiler alıyorum” diye konuştu.

Olpak, İngiltere’deki ligde şampiyon olmayı hedeflediğini, bu nedenle de çalışmalarını aralık vermeden sürdürdüğünü sözlerine ekledi.


0 0 votes
Article Rating

Salim Gömürgen

Salim Gömürgen Haber Editörü

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün