En Hızlı Dünya Şampiyonu Olan Boksörler. Anthony Joshua Kaçıncı Sıraya Yerleşti?


joshua-anthony-joshua-ibf_3446223

Anthony Joshua, Charles Martin’i devirerek profesyonel kariyerinin başladığı günden henüz 2,5 yıl sonra ilk dünya şampiyonluğuna ulaşmayı başardı. Şimdi de kariyerine başladıktan sonra en kısa sürede dünya şampiyonu olan tarihteki diğer önemli boksörlere bir göz atalım ve Joshua’nın bu listedeki yerini görelim.

muhammad-ali-boxing-sonny-liston_3397762

10. Muhammed Ali (3 yıl 4 ay, 1964)

1960 Roma Olimpiyatlarının hafif ağır sıklette altın madalyalısı, o zamanki ismiyle Cassius Clay, profesyonel kariyerine başladıktan 3 yıl 4 ay sonra, o tarihte yenilemez denilen Sonny Liston’ı 6. rauntta nakavt ederek bütün dünyayı şok etmiş ve ilk dünya şampiyonluğunu kazanmıştı.

Ali, o tarihlerde kendisine maç hakkı vermesi için uzun süre Sonny Liston’ı rahatsız etmiş, evinin önüne megafonla giderek Liston’ın oturduğu mahallede “Sonny Liston korkak bir tavuktur” şeklinde bağırmış, bir kumarhanede Liston’ın bulunduğu masada da bu tacizlerine devam edince Liston’ın (kuru sıkı) tabancasının da gazabına uğramıştı.

.

Nihayet Liston ile maç yapma hakkını elde eden Ali, Liston’ı hem 1964 yılındaki ilk maçta (6. rauntta) hem de 1965’teki rövanşta (ilk rauntta) nakavt ederek gerçek bir süper stara dönüşmüştü.

charles-martin-ibf_3401246

9. Charles Martin (3 yıl 3 ay, 2016)

Profesyonel kariyerine hızlı bir başlangıç yapan ve ilk 23 maçını kazanan Amerikalı Charles Martin, IBF’in Tyson Fury’den kemerini Czar Glazkov’a karşı savunmasını istemesi, Fury’nin de Kliçko ile çıkacağı rövanş maçı nedeniyle bu isteği geri çevirmesi üzerine, federasyon tarafından boşa çıkarılan kemer için Glazkov ile ringe çıkmış, Ukraynalı boksörün 3. rauntta sakatlık nedeniyle maçtan çekilmesiyle dünya şampiyonluğunu eline geçirmişti. Martin, kemeri 3 aydan kısa bir süre sonra 9 Nisan 2016’da Londra’da çıktığı karşılaşmada Anthony Joshua’ya 2. rauntta nakavt olarak kaybedecekti.

joe-louis-boxing-heavyweight_3428231

8. Joe Louis (2 yıl 11 ay, 1937)

Dünya ağır sıklet boks tarihinin en önemli boksörlerinden biri olan, hatta bazılarına göre gelmiş geçmiş en büyük ağır sıklet boksörü olarak tanımlanan Amerikalı Joe Louis, 22 Haziran 1936’da Jim Braddock’u 8. rauntta nakavt ederek ilk dünya şampiyonluğunu eline geçirdi. Siyahilerin büyük zorluklar yaşadığı ve bir çok beyaz boksörün siyahilere maç hakkı tanımadığı bu dönemde Louis’in elde ettiği bu başarı, daha önce Jack Johson’ın ilk siyahi ağır sıklet şampiyonu olmasıyla açtığı yolu daha da ileri taşıyacak ve boksta Afrika kökenli Amerikalıların önlenemez yükselişinin de fitilini çakacaktı.

.

klitschko-wladimir-vitali-brothers_3377617

7. Vitali Kliçko (2 yıl 7 ay, 1999)

Kliçko kardeşlerden, abi Vitali Kliçko, çıktığı ilk 24 maçı nakavtla kazandığında, herkes onun dünya şampiyonu olacağına kesin gözüyle bakıyordu. Vitali beklentileri boşa çıkarmadı ve Haziran 1999’da Amerikalı Herbie Hide’ı 2. rauntta nakavt ederek ilk dünya şampiyonluğuna ulaştı.

joe-frazier-heavyweight-smokin-joe_3358009

6. Joe Frazier (2 yıl 6 ay, 1968)

1964 Olimpiyatlarının altın madalyalısı Joe Frazier, profesyonel kariyerindeki ilk 19 maçını kazandıktan sonra 20. maçında Buster Mathis’le dünya şampiyonluğu için karşılaştı ve yenilgisiz rakibini 11. rauntta nakavt ederek kariyerinin başlangıcı üzerinden henüz 2 yıl 6 ay geçmişken dünya şampiyonu unvanını eline geçirdi.

joshua-anthony-joshua-ibf_3446223

5. Anthony Joshua (2 yıl 6 ay, 2016)

2012 Londra Olimpiyat şampiyonu Anthony Joshua, 9 Nisan 2016’da, kariyerinin 16. maçında, Amerikalı Charles Martin’i 2. rauntta nakavtla mağlup etti ve tarihin en hızlı dünya şampiyonu olan boksörleri arasına adını altın harflerle yazdırdı.

06:47

john-tate-boxing-heavyweight_3428243

4. John Tate (2 yıl 5 ay, 1979)

1970’lerin sonunda hızlı bir kariyer başlangıcı yapan ve ilk 19 maçını kazanan John Tate, Muhammed Ali’nin emekliliğini açıklamasıyla boşa çıkan dünya şampiyonluğunu Gerrie Coetzee’yi puanla mağlup ederek kazanmıştı.

ray-mercer-boxing-heavyweight_3428235

3. Ray Mercer (1 yıl 11 ay, 1991)

1990’lı yılların önemli boksörlerinden Ray Mercer, kariyerinin ilk 16 maçını kazandıktan sonra 11 Ocak 1991’de çıktığı maçta yenilgisiz rakibi Francesco Damiani’yi 9. rauntta nakavt ederek kariyerinin başlangıcının üzerinden 2 yıl bile geçmeden dünya şampiyonluğuna ulaşmıştı.

mike-tyson-trevor-berbick-boxing_3428238

2. Mike Tyson (1 yıl 8 ay, 1986)

Efsane boksörlerden Mike Tyson, 22 Kasım 1986’da ringe şampiyon olarak gelen rakibi Trevor Berbick’i 2. rauntta nakavt ederek (20 yaşında) tarihin en genç  ağır sıklet şampiyonu olduğu gibi, kariyerinin başlangıcından 1 yıl 8 ay sonra elde ettiği bu başarıyla boksta “Tyson dönemi”‘nin de kapılarını ardına kadar açmıştı.

.

leon-spinks-boxing-muhammad-ali_3397768

1. Leon Spinks (1 yıl 1 ay, 1978)

1976 Montreal Olimpiyatlarının hafif ağır sıklette altın madalyalısı Leon Spinks, kariyerinin 8. maçında Muhammed Ali’yi puanla mağlup ederek bütün dünyayı şok etti ve dünya şampiyonluğuna ulaştı. Spinks, daha sonra kemerini Ken Norton’a karşı kemeri savunmayı reddettiği için unvanını kaybedecek, rövanşta da Ali’ye mağlup olacaktı. Kariyerinin geri kalanı inişli çıkışlı geçen Spinks’i bu listede 1 numaraya taşıyan başarısı, kariyerinin kayda değer tek olayı olarak kayıtlara geçecekti.


Benzer Haberler

Yorumlar

11 Yorum - "En Hızlı Dünya Şampiyonu Olan Boksörler. Anthony Joshua Kaçıncı Sıraya Yerleşti?"

  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
Jan Valjean
Üye
Jan Valjean

Sampiyonluk maci en kısa suren Vitali Kliçko mu? Daha kisa suren var mi?

kuntakinte
Ziyaretçi
kuntakinte

Muhammet Ali ve Tyson Dünya şampyonu olduklarında daha 20 yaşlarındaydılar. Üstelik devirdikleri şampyonlar gerçek şampyonlardı.Ben birdaha bu yaşlarda birinin dünya ağır sklet şammpyonu olacağını düşünmüyorum.

Canki
Üye
★★
Canki

Martin balonu cabuk patladı . Şimdi sıra diger balonda oda 21 mayısta rusyada patlıyacak daha sonrada adam gibi maçlar izleriz mesela Povetkin – Joshua veya ortiz ile joshua veya povetkin saglam maclar olur

ahmet kurt
Ziyaretçi
ahmet kurt

Arkadaş bu listede Charles Martinide gördük ya anlayın ki bu listenin hiç ama hiç bir önemi yok. Çünkü bu listede olmak için sadece başarı değil şansta çok gerekiyor 🙂

Jackwardy
Ziyaretçi
Jackwardy

Wilder rusyadan anca pantolunun kemeri ile döner baloncu kardesim benim.

Uğur
Ziyaretçi
Uğur

Facing Ali belgeselinde izlemiştim Leon Spinks şimdilerde evsiz olarak yaşamına devam ediyor. Boks kariyeri de sadece Ali’yi yenmesiyle sınırlı kalmış zaten Larry Holmes’ta evire çevire dövmüş bunu… Yeterince emek verilmeden kazanılan ne olursa olsun pek fayda getirmiyor, hangi alanda olursa olsun…

Yıldıray
Ziyaretçi
Yıldıray

Çok güldüm Onur kardeşim ama birazda haklı gibi Ahmet 😉

doctor1984
Üye
doctor1984

Hiçbir kıymeti olmayan bir rekor bana göre. Menajeri iyi olur ilk maçında ilk 15 içindeki birisiyle dövüşüp ilk 15 e girer. 2. maçında ise şampiyonu yenip şampiyon olabilir. Yani başarı ölçüsü olmayacak bir rekor.Buna benzer birşeyi vasyl lomachenko yapmıştı.

Ahmet kurt
Ziyaretçi
Ahmet kurt

Bak sende çok emin konuşuyosun. Artık povetkin kazanırsa bu siteye birdaha gelmezsin tamam mı?

Ahmet kurt
Ziyaretçi
Ahmet kurt

Buna ne demeli felsefe yapmaya çalışarak yaşının büyük olduğunu kanıtlamaya çalışıyo galiba 🙂

tarık keskin
Ziyaretçi
tarık keskin

anthony joshua bana, eski şampiyonları anımsatıyor, yeni bir heyecan getirdi boksa, lennox lewis, mıke tyson karışımı bir boksör efsane olmaya adım adım gidiyor