Muay Thai’de Tarihi Başarı Yakaladık


Meksika’nın Cancun Kentinde Büyükler Bay ve Bayanlar Dünya Muaythai Şampiyonası 10-19 Mayıs 2018 Tarihinde yapıldı,

Dünya Şampiyonası’na 94 ülke katıldı. Türkiye B kategorisi ve bazı A kategorisi sıkletlerimiz olmamasına rağmen.  madalya sıralamasında 9. Sıraya yükselerek tarihte bir ilki başardı.

Şampiyona’ya Milli Takımımız Elite klas kategorisinde 22 sporcu ile katılarak 1 Altın, 1 Gümüş, 10 Bronz ile toplamda 12 Madalya alarak gelmiş geçmiş en iyi başarıyı elde etti.

Dünya Büyükler Muaythai Şampiyonasın’da Büyük Erkekler 81 Kg Ali Doğan Dünya Şampiyonu olup altın Madalya, Büyük Bayanlar +75 Kg Mensure Karadayı finale kadar çıkıp gümüş madalya, eleme ve çeyrek finali geçip yarı finale çıkan Büyük erkekler 48 Kg Zübeyr Barın, 54 Kg Sercan Koç, 63.5 Serdar Koç, 67 Kg Furkan Semih Karabağ, 71 Kg Yıldırım Oğuz, 86 Kg Serdar Yiğit Eroğlu, +91 Kg Buğra Erdoğan, Büyük Bayanlar 63,5 Kg Kübra Akbulut, 67 Kg Bediha Taçyıldız, 71 Kg Tuğçe Akkuş, Dünya üçüncüsü olarak bronz madalya alan sporcularımız oldular.

Milli takımımız üç kamp dönemi geçirerek çok iyi hazırlandı ve bunun sonucunda çok iyi ülkeleri geçerek yarı finale kadar geldi. Şampiyona’ da en fazla altın alan Rusya ve Tayland’a karşı burun farkı ile kaybettik. Bu maçlardan Zübeyir Barın, Bediha Taçyıldız ve Sercan Koç’ un maçları bize gelmesini beklediğimiz maçlar arasındaydı. Ayrıca bu Şampiyona’ da dövüşüp gerek erken gelen zorlu kura eşleşmesi, gerekse gününde olmadığı için dövüşüp emek verip yenilen sporcularımızın da alınlarından öperim. Onlarda gerek kamplarda, gerekse tribünde takımın derecesine katkıda bulunmuşlardır. Muaythai Dünya şampiyonasında görev alan Milli Takım Antrenörlerimiz Hakan Şahade, Göksel Cingöz, Mustan Özkaran, Burhan Çelik, Mehmet Köktaş, Ahmet Yokuş, Abdülkadir Şahin, Zülfikar Ali Öz hocalarımızı ve ayrıca son kampta doktor İrfan öğretmene antreman bilimci Prof.Dr. Fatih KILINÇ, her zaman yanımızda olup bizleri destekleyen, bu sporun her zaman daha ileriye gitmesi için uğraşan Federasyon Başkan vekili Hasan Yildiz , Genel sekreter Korkmaz Atalay , As Başkan Halil Demir’e, İfma hakemlerimizden Bedrettin Erdoğan Aydın, Hamit Durmaz ve Mustafa Öztürk’e, milli takım kafilemizin doktoru Murat Altay’ a katkılarından dolayı sonsuz teşekkür ederiz. Ayrıca başta Gençlik ve Spor Bakanımıza,  Spor Toto teşkilat başkanımıza, Spor Genel müdürümüze, federasyon başkanımız sayın Halil Durna’ya Yönetim kurulumuza, teşekkür ediyorum. Bu başarı hepimizin başarısıdır. Hepimiz bu zinciri oluşturan sağlam, çelik halkalarız. Bu halkaları kırmaya kimsenin gücü yetmez.

Türkiye Muaythai Federasyonu Milli Takımlar Teknik Direktörü Yılmaz ÇEKEN


Haberle ilgili başlıklar: , ,

Benzer Haberler

Yorumlar

  Abone ol  
Bildir