ÖZEL RÖPORTAJ | Ahmet Kayretli: “UFC’de Şampiyon Olacağım!”


Amerika Birleşik Devletleri’nde Türkiye’yi temsil eden gururumuz Ahmet “The Turk” Kayretli UFC Türkiye’den Yıldırım Hakan Savcı’ya özel bir röportaj verdi. Yöneltilen soruları içtenlikle cevaplayan Kayretli hedeflerini, Türkiye’de dövüş sporlarına bakıştaki sorunları ve birçok konuyu değerlendirdi.

ahmet kayretli

UFC’nin yaşayan efsanelerinden Dominick Cruz ve Ahmet Kayretli

Soru: Türkiye’de dövüş sporlarının hep popüler olduğu kanısı vardır ancak GLORY, UFC vs. gibi büyük sahnelerde bu zamana kadar çok az sayıda Türk dövüşçü yer aldı. Örneğin Gökhan Saki, Alptekin Özkılıç gibi. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?

 • Alptekin Özkılıç

  Alptekin Özkılıç

  Ahmet Kayretli: Aslında bunun bir çok sebebi var ama ben bir kaç tanesini sıralayayım. İlk olarak ülkemizde maalesef Glory ve UFC gibi büyük organizasyonlara sporcu yetiştirecek antrenör sıkıntısı var. İkinci olarak büyük organizasyonlara gitmenin yolu çok maç ve tecrübe ile olur. Bu maç tecrübesini sağlayacak profesyonel dövüş organizasyonları ülkemizde yok denecek kadar az. Son olarak da profesyonel dövüşçülere destek yok. Daha bir çok sebep de sıralanabilir. Ayrıca Gökhan Saki ve Alptekin Özkılıç da yurt dışında aldıkları eğitim ve antrenmanlar sayesinde o yerlere gelmiştir.

  Gökhan Saki

                  Gökhan Saki

Soru: Türkiye’de MMA sporu profesyonel olarak desteklenmeyen ve genel olarak da negatif bir algıya sahip bir spor. Siz bu spor uğruna ABD’ye gitmeyi kafa koydunuz ve hedeflerinizin peşinden gittiniz. Size bu cesareti ve azmi veren neydi?

 • Ahmet Kayretli: Evet maalesef, sadece MMA sporuna değil tüm mücadele sporlarına Türkiye’de negatif bir bakış açısı var. Ben bunu fark ettiğimde 16 yaşındaydım. O zamandan beridir hep yurt dışına çıkma ve hayallerimi orada gerçekleştirme planlarım olmuştur. Bunun da sebebi Türkiye’deki imkansızlıklardan ve ön yargılardan dolayı. Cesaretim ve azmim atalarımızın neler başardığını bilmemden ve bu spora olan aşkımdan geliyor. Not: Hiç hedefim olmadı. Ama hep hayallerim oldu.

 

Soru: Geçtiğimiz ay Türk asıllı İsviçreli Volkan Özdemir UFC’de önemli bir maça çıktı ve galip geldi. Maçı takip edebildiniz mi ve neler hissettiniz?

 • Ahmet Kayretli: Hayır izlemedim. Arkadaşın hikayesini bilmiyorum ama şunu açıkça söyleyeyim, bir Türk’ün başka bir ülke adına dövüşmesi beni üzdü.

Soru: UFC ile hiç temasta bulundunuz mu? Siz UFC’ye katılma ihtimalinizi nasıl görüyorsunuz?

 • Ahmet Kayretli: Evet, Menajerim UFC ile temaslarda bulunuyor. En son yapmış olduğum maçı UFC’nin başkanı Dana White geldi ve izledi. O maçı izleyenler bilir, çok üstün olduğum maçı son raundun son dakikasında yerde yapmış olduğum bir hata sonucu kaybettim. Eğer kazanmış olsaydım şu anda UFC ile sözleşmeyi imzalamıştım. İnşallah yakında UFC’ye girmekle kalmayacağım, aynı zamanda UFC’nin 61 ve 65 kilolarındaki kemerlerini de alacağım. Başta kendim olmak üzere hocalarım, takımım ve beni tanıyan herkes biliyor ve inanıyor!

 

Soru: Eğer UFC’ye katılırsanız ve de şu anki şampiyon Cody Garbrandt’e karşı karşıya gelme durumu olursa siz bu maçın nasıl şekilleneceğini düşünürdünüz?ahmet kayretli vs umaer haq

 • Ahmet Kayretli: Büyük konuşmanın kültürümüzde kötü bir uğur getirdiğine inanılır. Ben de buna inanıyorum. Şimdi söyleyeceklerim büyük konuşmak değil tamamen gerçek. Karşıma Cody Garbrandt ya da başka kim çıkarsa çıksın fark etmez, Allah’ın izniyle hepsini yeneceğim ve onlara nasıl dövüşülür öğreteceğim!

 

MMA ve UFC ile ilgili tüm özel içeriklere, özel programlara ve videolara Twitter, Youtube ve Facebook’da aktivite gösteren UFC Türkiye Twitter ve UFC Türkiye YouTube sayfalarından ulaşabilirsiniz.

 


Haberle ilgili başlıklar: , , , , ,

Benzer Haberler

Yorumlar

2 Yorum - "ÖZEL RÖPORTAJ | Ahmet Kayretli: “UFC’de Şampiyon Olacağım!”"

  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
Bronze_bomber
Üye
Bronze_bomber

cody garbrant seninle oyuncak gibi oyna. önce bir tecrube edin derim ahmet kayretli

яσмαη вєу
Üye
★★
яσмαη вєу

cody cruzla bile nasıl oynadı