Köşe YazısıMMAUFC

Ronda vs. Ronda

ronda-vs-ronda

2016’nın son günüyle beraber UFC 207’yi de geride bıraktık. T.J. Dillashaw, Lineker’i ders niteliğinde mağlup ederken, Cody Garbrandt de horoz sıklette kemeri efsane Dominick Cruz’dan söktü aldı. Genel olarak keyifli bir kart oldu, hem teknik açıdan hem de adrenalin olarak bekleneni verdi diyebilirim. Her ne kadar arka planda anlatılacak çok fazla hikaye ve enteresan detaylar olsa da, bu karttaki esas dövüş olan Ronda “Rowdy” Rousey ve Amanda “The Lioness” Nunes  savaşına (!) yoğunlaşmak istiyorum. Çünkü Ronda’nın artık sadece kariyeri değil, sanıyorum ki yaşamının kalanı da mental olarak tehlikede…

Ronda Rousey bu sporun öncüsü, ilk en büyük yıldızı, kadın dövüş sporlarında bir efsanedir. Bunların yanında da bir çok Hollywood filminde rol almış, hatta benim de ilk kez “Entourage” izlerken tanıdığım bır yıldızdır kendisi. Güzeldir, güçlüdür, korkunçtur ve tehlikelidir. Özellikle Judo’da siyah kemer olmasının ve Olimpiyat düzeyinde rekabet etmiş olmanın özgüvenine ve üstünlüğüne sahiptir. Yani hangi açıdan bakarsanız bakın, kusursuza yakın bir profili vardır.

Ronda geçtiğimiz sene bu zamanlara dek, karma dövüş sanatlarında çıktığı 12 müsabakayı da yenmiş ve yukarıdaki tüm methiyeleri hak etmiş bir dövüşçü iken, bir anda herşey değişti. Hem de tek bir tekmeyle. 15 Kasım 2015 tarihinde kemerini korumak için dövüştüğü Holy Holm tarafından öyle bir nakavt edildi ki, bir daha Ronda hiçbir zaman aynı kişi olamadı ne yazık ki. Bir yıl boyunca medyayla öncesinde çok yakın olan ilişkilerini neredeyse kesti. Çok uzun süre hiçbir yerde görünmedi ve sonra ekranlara döndüğünde, malum nakavt sonrası neredeyse intiharın eşiğine geldiğini açıkladı. (Meşhur Ellen Degeneres röportajı) Ronda belli ki yenilgiyi kabullenememiş ve bunu günlük hayatına, karakterine, geleceğine doğrudan etki edecek kadar putlaştırmıştı.

Bunca yaşanandan sonra, bizim gibi UFC hayranları da sormaya başladı; Ronda ne zaman dönecek ? Kimle dövüşecek ? Ronda emekli mi oldu ? Derken, UFC CEO’su Dana White beklenen açıklamayı yaptı ve Ronda’nın 2016’nın son gününde, Vegas’ta, Amanda Nunes ile dövüşeceğini açıkladı. Ronda’nın kafasını toplamaya çalıştığı bir sene içerisinde kemer 3 kez el değiştirmişti bile. Ronda, kendisini döveni, döveni, dövenle karşılaşacaktı. Tabi bu konuyu Fenerbahçe Manchester’a 3 attı, e Manchester da Barça’ya 3 attı, o zaman Fener de Barça’ya en az 3 atar sığlığında düşünmemek lazım. Hele dövüş sporlarında, bu düz mantık denkleminin çok daha tutarsız olduğu, örneklemi bol olan bir gerçekken.

Ronda alışılanın aksine, dövüş öncesindeki hiçbir medya aktivitesine katılmadı ve sadece stratejisine odaklandı. Fiziksel olarak hiç olmadığı kadar etkileyici bir formda gözüküyordu fakat esas soru, mental formuydu. Gel gelelim, dövüşü canlı izlerken şu hissiyata kapıldım. Ronda bunu aslında hiç istememiş, sırf çok büyük bir yenilgi sonrası kariyerini noktalamamak, onca hayranını yüzüstü bırakmamak için kafese çıkmış gibiydi, ki bu sporun en kilit noktalarından biri mental olarak %100 savaşa gider gibi hazırlanmakken. Ronda ve Amanda dövüşü 48 saniye sürdü ve Ronda tek bir yumruk dahi atamadan aynı Holm dövüşünde olduğu gibi utanç verici bir şekilde nakavt oldu. Bugün itibarıyla 3 gün oldu ve Ronda’dan gelen tek açıklama (bir cümlelik yazılı), geleceğini düşünmek için zamana ihtiyacı olduğu yönünde. Ve açıkçası geçtiğimiz yenilgide intiharı düşünen ve bir anda zirveden en dibe düşüp bambaşka bir kişiliğe bürünen Ronda’nın, şuanda nasıl hissetiğini düşünmek bile üzücü. Kariyerinin bittiğine neredeyse eminim, fakat mental sağlığı, işte bitmemesi gereken kısım o.

Yenilmeyi kabullenebilmek hiçbir zaman kolay değildir biliyorum, ama karma dövüş sanatları, bir saliselik bir dalgınlıkta bile ertesi gün uyanabileceğiniz bir deliliktir ve bunun da farkında olmak gerekir. Yine UFC207’de, neredeyse son 10 yıldır yenilmeyen Dominick Cruz’un kemeri kaptırdıktan sonraki açıklamaları veya Nate Diaz’la ilk dövüşünden sonra kaybetmiş Conor McGregor’un açıklamaları, o kadar olgun bir şekilde, klasıyla ve adabıyla yenilgiyi kabullenebilmeyi öğretiyor ki insana, gerçekten ders niteliğinde.

Ronda Rousey, hem dövüş sporları hem de kadınların bu sporlardaki yeri için belki de gelmiş geçmiş en büyük yıldız, en kritik rol model. O’nu destekleyen ve ilham verdiği onca dövüşçüyü/hayranını gerçekten yüzüstü bırakmak istemiyorsa, bu mağlubiyetlerle nasıl başa çıkılabileceğini göstermesi gerekiyor. Her insanın hayatında, farklı dozlarda da olsa bu denli keskin ve sert iniş/çıkışların olduğunu düşünürsek, bu duyguları nasıl kontrol altında tutup mental olarak kuvvetli kalınabileceğini kanıtlaması için aslında çok da büyük bir fırsat var elinde. Kimsenin, 10 kez daha yenilse dahi, Ronda’nın yaptıklarını, kariyerini ve önemini görmezden geleceğini düşünmüyorum. Ancak ekranın karşısına geçip “yenildim, rakibim benden daha iyiydi, çalışacağım ve üstesinden geleceğim” demediği sürece, hem kariyeri hem kişiliği hem de yenilgiyi nasıl yönettiği ile ilgili tartışmalar devam edecektir.

Peki Ronda bunu yapabilecek mi ? Kendiyle olan bü dövüşü kazanabilecek mi ? Bekleyip göreceğiz.

Umuyorum.

Yazar: Uğur Bayraktar

0 0 votes
Article Rating

Uğur Bayraktar

Shanghai'da yaşar. MMA yazar, MMA konuşur.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
13 Yorum
En Eskiler
En Yeniler En Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
cemil aslan
cemil aslan
7 yıl önce

Büyük ve profesyonel sporculuk, yenilgiyi hazmedebilmek ve ondan ders çıkarmaktır. Ronda Rosy’nin psikolojik olarak bu kadar yıkıma uğramasının altında medyanın da payı var, bir insan bu kadar ilahlaştırılırsa, düşüşüde o derece sert olur. Ve böyle düşüşlerden büyük sporcular sağlam çıkabilir. Muhammet ali gibi.

Nihat
Nihat
7 yıl önce

arkadas bu kadin vasat rakiplerini armbarla yendi hep,yumruk ve tekme kombinasyonlarini gørmedigimiz icin bi fikrimiz yoktu.døvusurken kendini Rondadan uzak tutan ilk rakibi Holly Ronda yi cok rahat nakavt etti ve ardindan Ronda nin kalibresi diger dovusculer tarafindanda øgrenildi ve ezberlendi.Ronda basindan beri vasatin bir tik ustuydu sadece ve kacinilmaz sonla bitirdi kariyerini.Artik fabrika ayarlarina døner ve bir bayanin olmasi gerektigi… Devamını oku »

Arsenik Cemal
Arsenik Cemal
7 yıl önce

başlığı olsun yazı şekli ve içeriği olsun bu haberi çok beğendim. uğur bayraktar sanırım ilk defa yazıyor yada ben ilk defa görüyorum. her neyse eline sağlık uğur bey güzel yazı olmuş.

Burak
Burak
7 yıl önce

Ronda’nın mental olarak çok zamana ihtiyacı var evet bir bu sporun en büyük yüzlerinden birisi benzese bunu kimse göz ardı etmemeli gerçekten çok büyük bir hayran kitlesi var ve yalnız bırakmayacaktır bence yine kafese geri dönüp daha iyi olarak dönecektir her zaman dediğim gibi kafese geri dönecek ise antrenörünü değiştirmesi lazım ya winkeljohn mma academy yada american kickboxing academy kulüplerine… Devamını oku »

Liston
Liston
7 yıl önce

(It’s good when) your plan is working, but somewhere in the duration af that, the outcome of that event you’re involved in, you’re going to get the wrath, the bad end of the stick. Let’s see how you deal with it. Normally people don’t deal with it. Normally people don’t deal with it that well. Everybody has a plan until… Devamını oku »

FanOfGolovkin
FanOfGolovkin
7 yıl önce

Ronda mı kadınlara rol model? Peh… Buradan kadınlara sesleniyorum. Ronda gibi zayıf karakterli ve düşük profilli, aslında rant ve marka yaratmak için şişirilmiş karakterleri kendinize rol model olarak almayın. Eğer birini rol model alacaksanız dövüş sporlarından o kişi Ronda’yı yere çivileyen Amanda Nunes olsun… Kendinden emin, kararlı, temkinli ama bir o kadar da cesur birisi. Taşkınlık ve ego göstergesi yok… Devamını oku »

Kara
Kara
7 yıl önce

Nihat hocanin dedigi gibi dayagi yiyince fabrika ayarina dondu resmen.artik evlenir yada sevgilisinden cocuk yapip bakar buyutur artik 😉

Ömer
Ömer
7 yıl önce

Uğur bey tebrikler ediyorum harika bir yazı olmuş, elinize sağlık.

Emre
Emre
7 yıl önce

Rondanın işi çok zor. Ayakta dövüşmeyi hic bilmiyor. Holm maçı başlangıçtı sonrasında ise nunes noktayı koydu. Sadece bunlarlada sınırlı değil. Bantamweight sikletinde rondayı yere serebilecek çok sayıda dövüşçü var. Ronda kemeri alsa bile ilk bilemedin 2. Koruma maçında kaybederdi. Cat zingano maçının rövanşı yapılsa zingano rondayı parçalar. İlk mac resmen şansı yaver gitti mac göz açıp kapayıncaya kadar sona erdi.… Devamını oku »

tolga
tolga
7 yıl önce

bence bu haber ve yorumları yapan arkadaşlar saf ve çok iyi niyetli rondayı yerde yenecek yok ben ufc den kesin uyarı geldiğine inanıyorum kaç maçtır minderde olmak yerine beceremediği boksu yapmaya çalışmasının başka bir mantıklı açıklaması yok bence…

Tamer
Tamer
7 yıl önce

bu sporu sevmiyorum ama arkadaşlar izlerken arada mecburen bakıyoruz Bence Ronda iyi bir sporcu değil bi maçını izlerken gördüm holmdu sanırım maç başlayacak rakibi ellerini uzatıyor selam veriyor Ronda artistide geri çekiliyor sonuç ağızı yüzü dağıldı iyide oldu Nunes maçındada karşısında bir şampiyon var ama bizim kızımızda kendini beğenmişlik dozu tavan yapmış.Nunes bunu iyi öldürmedi hakem araya girmese çok kötü… Devamını oku »

Cemal Atalay
Cemal Atalay
7 yıl önce

Ronda ufc ye yakışmıyor bence film yıldızı olmalı çünkü çok çekici ve güzel. Farklı bir havası var. Diğer kadın dövüşçüler daha sert bu spora daha uygunlar gibi.

Ronda yı değilde başka kadın dövüşçüleri örnek almalılar bence.

Prorsum
Prorsum
7 yıl önce

Yazı çok başarılı tebrik ederim
MMA henüz yeni bir spor ronda ve conor da bu sporun emekleme dönemi yıldızları doğası gereği bunları unutturacak çok daha yetenekli mma konusunda çok daha kusursuzlaşmış dövüşçüler olacaktır

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
13
0
Would love your thoughts, please comment.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.