Boksta Puanlama Nasıl Yapılır

Amatör Boks

Profesyonel ve amatör boksta puan, yumruğun dış yüzüyle rakibin belden yukarısına vurularak kazanırlır. Dövüş sırasında eldivenlerin beyaza boyalı oynak yerleriyle rakibe vurulur. Vuruş yerleri rakibin vücudun üst ön bölümü ve yüzüdür. Elin içiyle vurmak, kafaya enseden vurmak, bel altına vurmak fauldür.

Amatörde Puanlama Şekli:

2 boksörün her rauntta yaptıkları isabetli ve geçerli vuruşlar sayılır. Aradaki fark hesap edilir. Daha çok isabetli yumruk atan boksörün fazladan yaptığı her 3 vuruşa 1 puan verilir. Örneğin, boksörlerden biri 15, diğeri 9 yumruk atmışsa, aradaki 6 fark puanlamaya esastır. 15 yumruk atan boksör, 2 puan alır. Fauller ve ihtarlar ise puan silinmesine yola açar. Her faulde 2 puan silinir. Pasif dövüşen, sürekli savunmada kalan boksör de 1 puan kaybeder. Ringde müsabakayı yöneten hakem tarafından 3 ihtar alan boksör diskalifiye edilir.

Profesyonel Boks

Profesyonel boksta 10 puan sistemi vardır. Bu sistemde her rauntta daha başarılı olduğu kabul edilen boksör 10 puan kazanır, diğeri yani daha az vuruş yapan boksör 9 puanla raundu tamamlar. Bir boksör raunt içinde rakibi tarafından knockdown edilirse, yani vuruş sonrasında yere düşürülür ve grogi duruma sokulursa yerdeki sporcu 8 puanla, yere düşüren ise yine 10 puanla raundu tamamlar. Bir raunt içinde 2 kez yere düşen boksör 7 puanla bitirir. 3 ve daha fazla knockdown olması halinde 6,5.. şeklinde gider. Fakat hakem üst üste knockdown’lar olması durumunda boksörün sağlığını düşünerek maçı da bitirebilir.

Maç Nasıl Kazanılır?

Sayı ile (Decision- masa hakemlerinin puanlaması sonunda çıkan karar)

Nakavtla
(Knockout / Rakibini yumrukla yere düşürüp 10 saniyeden önce kalmayacak duruma sokarak)

Hakem kararıyla (RSC/Referee Stopped Contest-Ring hakeminin, rakip boksörün müsabakaya devam edemeyecek durumda olduğunu tespit ederek yarışmayı durdurması)

Havlu atma
(Abandone/Rakip boksörün antrenörü tarafından ringe havlu atılması, boksörün müsabakadan çekildiğini belirler)

Diskalifiye ile
(Peş peşe gelen 3 ihtar)

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün