Toplam Maç : 31
Galibiyet Sayısı : 29
Mağlubiyet Sayısı : 1
Beraberlik Sayısı : 1
Nakavt : 15
Doğum Tarihi : 28.11.1985
Doğum Yeri : Jalisco
Memleket : Meksika

BiyografiProfesyonel kariyerinde üç farklı sıklette ; horoz sıklet, süper horoz sıklet ve tüy sıklette dünya şampiyonluklarının sahibi olurken, 14 ü nakavtlı 27 galibiyeti, 1 mağlubiyeti ve 1 beraberliği bulunmakta.

Gerçek ismi ‘’ Abner Mares Martinez ‘’ olan boksör, 28 Kasım 1985’te Meksika’nın Guadalajara eyaletine bağlı Jalisco kentinde dünyaya geldi.

Ailesi ile birlikte 7 yaşında iken California’ya taşınan Abner Mares, bugün California’nın Montebello şehrinde yaşantısını sürdürmekte.

11 kardeş olan Aber Mares, ağabeyi ve profesyonel boks yapmış babasının izinde 7 yaşında boksa başladı.

Amatör kariyerinde 120 maça çıktı. 84 ü nakavtlı olmak üzere 112 galibiyet ve 8 mağlubiyet yaşadı.

Amatör boks yaptığı yıllarda başarılı bir geçmişi geride bırakan boksör, 2002 senesinde ilk olarak 17 Yaş Altı Dünya şampiyonasında Altın madalyanın sahibi oldu.

Aynı yıl Orta Amerika oyunlarında da altın madalyaya ulaşan boksör, 2003 te ise Pan Amerikan Oyunlarında Kübalı Guilermo Rigondeaux’a kaybederek gümüş madalyanın sahibi oldu.

2004 Dünya gençler şampiyonasında gümüş madalya eden boksör, aynı yıl katıldığı Atina Olimpiyatlarında ise Meksika milli takımı adına çıktığı ilk karşılaşma da Macar Zsolt Bedak’a yenilerek turnuvaya veda etmek durumunda kaldı.

2004 Olimpiyatları sonrası Oscar De La Hoya, Abner Mares ile sözleşme imzlayarak onu profesyonel boksa çeken isim oldu. De La Hoya, kendi boks yaşantısına benzettiği Abner Mares’i bu açıdan zaman kaybetmeden sahiplenmiş oldu.

Amatör olarak boks yaptığı yıllarda en büyük hayalini Olimpiyatlara gitmek olarak gösteren Abner Mares, profesyonel olması ile birlikte de hedefini dünya şampiyonu olmak üzere planladığını yılar sonra itiraf etti.

6 Ocak 2005 te ilk kez profesyonel olarak ringe çıktı.

2010 yılında Jhonny Perez karşısında ilk kez dünya şampiyonluğu için ringe çıktı, ancak maçtan beraberlik kararı çıktı.

2011 yılında Ganalı Joseph Agbeko ile yaptğı maçlar ile hafızalarda kalan performanslar sergileyen boksör, bu süre zarfı içerisinde ilk maçta IBF ve WBC de dünya şampiyonu olurken, rakibine karşı rövanşta da başarılı olarak unvanlarını korumuş oldu.

2012 yılında Eric Morel’i yenerek WBC süper horoz sıklet dünya şampiyonu oldu.

Unvanını Anselmo Moreno karşısında savunmayı başaran boksör, 2013 yılında Daniel Ponce De Leon’u mağlup ederek bu kez WBC’de tüy sıklet şampiyonluğunun sahibi oldu ve kariyerinde üç farklı sıklette şampiyon olmak başarısı gösterdi.

24 Ağustos 2008 de California’da Jhonny Taylor’a karşı yaptığı maç, hayatında unutulmayacak anılardan bir tanesine sebep oldu. Henüz, ilk roundda rakibine nakavt olan Mares, unvanını kaybettiği gibi ağır bir dönem geçirdi. Boksa ara veren ve bu süre zarfı içerisinde kendisini gözden geçirme fırsatını elde eden boksör, 11 aylık aranın ardından geçtiğimiz Ağustos ayında yeniden ringlere dönüş yaptı.

Amacını, yeniden dünya şampiyonu olmak üzere belirleyen boksör, Jhonny Taylor yenilgisi sonrası kariyerini ikinci aşama olarak gördüğünü söylemekte.

Kariyerinde tek yenilgisi bulunan boksör, tek beraberlik sonucunu ise 2010 yılındaki Yonnhy Perez karşısında çıktığı IBF horoz sıklet unvan maçında yaşadı.

Kariyerine bakıldığında Vic Darchinyan, Joseph Agbeko, Anselmo Moreno, Daniel Ponce De Leon , Jhonny Taylor gibi rakiplere karşı maçla ryapan Abner Mares, yeteneği ile ön plana çıkmayı başarmış bir isim olarak dikkat çekmekte.

Ignacio Beristein, Clemnte Medina ve Virgil Hill gibi isimler de Mares’e bugüne dek köşe adamlığı yapmış boks adamları olarak dikkat çekmekteler.