Lakabı : Prens
Boy : 1.96
Kilo : Ağır Sıklet
Toplam Maç : 25
Galibiyet Sayısı : 23
Mağlubiyet Sayısı : 1
Beraberlik Sayısı : 1
Nakavt : 21
Doğum Tarihi : 24 Nisan 1986
Doğum Yeri : Missouri, ABD
Memleket : Kaliforniya, ABD
Debut : 27 Ekim 2012

Biyografi29 yaşındaki Amerikalı boksör, Deontay Wilder ile birlikte Amerika’nın en önemli boksörü konumunda.

16 Ocak 2015’te Deontay Wilder vs Arthur Szpilka gecesinde boştaki IBF Dünya Ağır Sıklet Şampiyonluğu için ringe çıkmış, o tarihe kadar yenilgisiz olan rakibi Vyacheslav Glazkov’un 3. rauntta karşılaşmaya devam edememesi üzerine IBF’in yeni dünya şampiyonu olmuştur.

Boksa 22 gibi geç bir yaşta başlayan Martin, 2012 yılında Amerikan amatör boks sisteminin turnuvalarından biri olan National PAL Şampiyonası’nı kazandıktan sonra profesyonele geçiş yapmıştır.

Bugüne kadar çıktığı 24 maçta yalnızca 3 rakibini nakavt etmeyi başaramayan Martin, bu karşılaşmaların 2’sini puanla kazanmış, 4 rauntluk bir karşılaşmadan da beraberlikle ayrılmıştır. Martin, 6 raunttan uzun süren tüm karşılaşmalada rakiplerini nakavt etmeyi başarmıştır.

Vyacheslav Glazkov maçına çıkmadan önce Dominic Breazeale gibi yenilgisiz bir eski Amerikan Olimpik Boks Takımı üyesi ile maç yapmayı kabul eden Martin, ayrıca Vladimir Kliçko’nun eski rakiplerinden Bryant Jennings’e de maç daveti yapmıştır. Rakip ayırt etmeyen yapısıyla onu tanıyanlar, Martin’in ilk kemer savunmasında Anthony Joshua gibi bir ismi seçmesine de şaşırmamıştır.

Defansif zaafiyetler gösterebilen bir stili olan Martin, maçlara genellikle kontrollü başlayan, rakibi zamanla yıpratan, maç içinde “bir yumruk atmak için bir tane yumruk da ben yiyebilirim” felsefesiyle kontralara çıkan bir boksördür. Rakibin canını yaktığı anda müthiş bir bitiriciliği olan Amerikalı şampiyon, özellikle iplere sıkıştırdığı rakiplerinin üzerine kabus gibi çökmesiyle bilinir. Boyu, kilosu ve cüssesiyle gerçek bir ağır sıklet olan Charles Martin, ters gardlı bir boksördür ve bayıltıcı bir sol kroşeye sahiptir.

Kariyerindeki en önemli galibiyetleri Joey Dawejko, Alexander Flores, Raphael Zumbano Love ve Czar Glazkov’a karşı almıştır. 4 kez yenilgisiz rakipleri yenmiştir; bunlar 13 maçta yenilgisiz Vincent Thompson, 10 maçta yenilgisiz Glendy Hernandez, 14 maçta yenilgisiz Alexander Flores ve 22 maçta yenilgisiz Vyacheslav Glazkov’dur.

Bir röportajında babası olmadan büyüdüğünü ifade eden Charles Martin, oldukça zorlu bir çocukluk ve ergenlik dönemi geçirdiğini, ringdeki rakiplerini, sofrasından yemek çalmaya çalışan hırsızlara benzettiğini açıklamıştır.

9 Nisan 2016’da IBF Dünya Şampiyonluk kemerini korumak için çıktığı ilk maçı Anthony Joshua’ya 2. rauntta nakavtla kaybetti