Lakabı : The Bronze Bomber/Bronz Bombacı
Boy : 2.01
Kilo : Ağır Sıklet
Toplam Maç : 40
Galibiyet Sayısı : 40
Nakavt : 39
Doğum Tarihi : 22.10.1985
Doğum Yeri : Tuscaloosa, Alabama, ABD
Memleket : Tuscaloosa, Alabama, ABD
Debut : 15.11.2008

BiyografiDeontay Wilder Kimdir?

22 Ekim 1985 Alabama doğumlu şu anki WBC ağır sıklet dünya şampiyonu boksör.

Tam adı Deontay Leshun Wilder.

Alabama’nın Tuscalosa şehrinde yaşıyor.

Kızı İçin Üniversiteyi Bıraktı, Boksa Başladı

2005 yılında, kızı Naieya’nın omurilik rahatsızlığından ötürü tedavisi için gereken parayı kazanmak amacıyla 19 yaşındayken üniversiteyi (Shelton Eyaleti Devlet Üniversitesi) bırakıp boksa başladı. O günden beri antrenörü Jay Deas ile çalışıyor. (Daha sonra bokstan kazandığı parayla kızını tedavi ettirdi ve tedavi olumlu sonuç verdi. Kızı şu an gayet sağlıklı)

2007 yılında amatörde 91 kiloda yarıştı ve favori olmamasına karşın hem Altın Eldivenler hem Amerika şampiyonu olunca dikkat çekti.

2008 Olimpiyatlarında Bronz Madalya

2008 Pekin olimpiyatlarında (91 kiloda) bronz madalya kazandığı için lakabı “Bronze Bomber” ya da Bronz Bombacı. Antrenör ekibine ve hayranlarına da “Bomb Squad” yani “Bomba Timi” diyor.

Deontay Wilder ve Bilgehan Demir Miami'deki WBC kongresinde böyle bir araya geldi

Deontay Wilder ve Bilgehan Demir Miami’deki WBC kongresinde böyle bir araya geldi

Amatörde Rahim Çakiyev gibi çok önemli bir boksörü mağlup etti. 2008 olimpiyatlarında yarı finale çıktı ve İtalyanların efsane boksörü Clemente Russo’ya kaybedince bronz madalyada kaldı.

İki kızı (Naieya ve  Ava) ve iki oğlu (Dereon ve  Deontay Jr) var. 2009’da Jessica Scales ile evlendi.

Kariyerinde ilk 32 maçını nakavtla kazanarak WBC dünya şampiyonluğu için Bermane Stiverne’nin karşısına çıkma hakkı kazandı.

Şampiyonu Yendi, Kemeri Ele Geçirdi

Ocak 2015’te Haiti asıllı Kanadalı dünya şampiyonu Bermane Stiverne’ü 12 raunt sonunda puanla mağlup ederek Wilder WBC ağır sıklet dünya şampiyonu oldu.

Stiverne maçında unvanı ele geçiren Wilder, daha sonra kemerini sırasıyla Eric Molina, Johan Duhaupas, Artur Szpilka, Chris Arreola, Gerald Washington ve 2017 Kasım’ında da kariyerinde nakavt edemediği tek rakip olan eski şampiyon Bermane Stiverne’yi 4 Kasım’da New York’ta çıktığı karşılaşmada nakavt ederek unvanlarını korumayı başardı.

Wilder, son olarak, kariyerinin en büyük sınavında namağlup Kübalı Luis Ortiz’le karşı karşıya geldi. Amerikalı şampiyon, 7. rauntta çok zor duruma düşüp nakavt olmanın eşiğine de gelse, toparlanmayı başardı ve Ortiz’i 10. rauntta teknik nakavtla mağlup ederek çok önemli bir galibiyete imza attı.

Bundan Sonra Wilder’ı Ne Bekliyor?

Deontay Wilder 2018 yılında İngiliz şampiyon Anthony Joshua ile ağır sıkletteki tüm kemerlerin birleşeceği dev bir maçta karşı karşıya gelmenin hesaplarını yapıyor. Bu karşılaşmanın 2018 yılının sonlarında gerçekleşmesi bekleniyor. Wilder’ın yaz aylarındaki en muhtemel rakibi ise Amerikalı Dominic Breazeale veya İngiliz Dillian Whyte olarak görünüyor.


Wilder vs Ortiz Maçı Nefes Kesti

01:00

  Wilder, Gerald Washington’ı Böyle Nakavt Etti

   Wilder’dan Artur Szpilka Maçında Enfes Nakavt

   Wilder Johan Duhaupas’ı da Nakavt Etti

   Wilder Arreola’yı Ezip Geçti


    Deontay Wilder Hakkında Son Haberler