Toplam Maç : 21
Galibiyet Sayısı : 19
Mağlubiyet Sayısı : 1
Beraberlik Sayısı : 1
Nakavt : 9
Doğum Tarihi : 08.07.1986
Doğum Yeri : Rusya
Memleket : Moskova

BiyografiProfesyonel kariyerinde 9 u nakavtlı 19 galibiyet ve 1 beraberlik bulunmakta.

2013 yılının Mart ayında Australyalı Billy Dib’i mağlup ederek IBF tüy sıklet dünya şampiyonu olmayı başardı.

Lakabı ‘’ Meksikalı Rus – Mini Patlatıcı ‘’

Sibiryalı boksör , 7 Ağustos 1986 yılında Rusya’nın Igrim bölgesinde dünyaya geldi. Doğduğu köy , bağlı bulunduğu Yurga şehrine 1000 km uzaklıkta olduğu için ‘’Mahrumiyet bölgesi’’ olarak nitelendirilmekte.

Babası ‘’ Kaynakçılık ‘’ mesleği ile uğraşırken , annesi ise ‘’ Öğrenci yatakhanesinde güvenlik memuru olarak ‘’ görev yapmakta. Bir erkek kardeşinin yanı sıra evli ve 1 kız çocuğuna sahip. Erkek kardeşi de amatör olarak boks yaptı, ancak daha sonra devam etmedi.

13 yaşında boksa başladı. Boksa başlamadan önce ise ise futbolcu olmak istiyordu, ancak bulundukları kasaba da futbol sahası olmadığı için futbola hazırlık maksadında boksa başlangıç yaptı. Ama daha sonra boks hayatına devam edip bugünlere gelmeyi başardı.

Amatör kariyerinde Rusya çapında çeşitli turnuvalarda ödüller elde etti. 2007 yılında ise Rus Milli takımına seçildi. 2009 yılında profesyonel boksa geçiş yapmadan önce ise amatör kariyerini 126 galibiyet ve 24 mağlubiyetle tamamladı.

Bugünün dünya şampiyonu Sergey Kovalev’in menajeri Egil Klimas’a onu tavsiye etmesi ile birlikte profesyonel kariyeri başlamış oldu. Evgeny Gradovcih’in performansını ve boksundan memnun olan Egil Klimas ise onu Organizatör Bob Arum ile tanıştırması ile birlikte ünlü organizatörün gözünde Evgeny Gradovich’in memleketinden çıkan boksörlere olan ilgi de artmış oldu.

Gradovich’in en yakın arkadaşlarından bir tanesi ise kuşkusuz çocukluktan itibaren aynı okullara giden ve aynı üniversiteyi bitirip beden eğitimi öğretmeni olmaya hak kazanan Ruslan Provodnikov’dur. Provodnikov ile birlikte yıllardır kader birliği yapan ve bir dönem aynı evi paylaşan Gradovich , Kovalev , Provodnikov ve Vasily Lomachenko gibi Sovyet Rus ekolünden gelip Amerika’ya yerleşen boksörlerden bir tanesi.

Profesyonel kariyerine geçiş yapmasının ardından California eyaletine bağlı Oxnard bölgesine yerleşen Gradovich , 2011-2013 yılları arasında yılın en iyi antrenörü olarak seçilen Robert Garcia tarafından çalıştırılmakta.