Toplam Maç : 48
Galibiyet Sayısı : 46
Mağlubiyet Sayısı : 2
Nakavt : 34
Doğum Tarihi : 05.10.1978
Doğum Yeri : Macklenburg
Memleket : Almanya

Biyografi5 Ekim 1978’de Macklenburg-Promen bölgesinde Stralsund’da dünyaya geldi ve aynı bölgede yer alan Schwerin’de yaşantısını sürdürüyor.

WBA hafif yarı ağır sıklet şampiyonu Jurgen Braehmer, bu yıl içerisinde 3.kez unvanını savunmak için Polonyalırakibi Pawel Glazewski karşısında ringe çıktı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Marcus Oliveira’yı mağlup ederek WBA ünvanının sahibi olan boksör, Nisan ayının ilk haftasındaki maçta Enzo Maccarinelli karşısında ve Haziran ayında ise Arjantinli Roberto Bolonti karşısında WBA hafif ağır sıklet şampiyonluk unvanını savunmayı başarmıştı.

Unvanını savunmak için ringe çıkacak Alman boksörün hazırlık kampının neredeyse tamamı memleketi Schwerin’de gerçekleşti. Gerek ailesine yakın olabilmek, gerekse de burada düzenlenen Olimpik Spor Salonunun oldukça elverişli koşullarına ek olarak da antrenörü Karsten Rower’in de Schwerinli oluşu, WBA şampiyonunun maça çok az bir süre kala Oldenburg’a gelmes için sebepler arasında yer aldı.

Vitali Klitschko, Jurgen Braehmer’in ikinci kez baba olmasına espiri ile yaklaşarak Braehmer’in işinin iki kat zor olacağını söylerken, Braehmer ise ailesine gelen bu yeni üyenin katacağı manevi ağırlığı disiplinel duruşu ile spor yaşantısında üstesinden gelebileceğini düşünmekte.

Profesyonel kariyerinde iki kez dünya şampiyonluk sevinci yaşayan boksör, ilkinde WBO ünvanını 2009 yılında kazanmıştı.

1999 yılında kariyerine süper orta sıklette başlayan boksör, bu sıklette Kıtalararası ve Uluslar arası şampiyonluklar kazanmasıyla birlikte WBA şampiyonu olmadan önce de Avrupa şampiyonluğunun sahibi konumundaydı.

Amatör kariyerinde ise çıktığı 100 maçın 95 ini kazanan boksör, 1995 yılında Avrupa Yıldızlar şampiyonasında Bronz madalya aldıktan sonra, 1996 da ise bu kez Küba’da düzenlenen dünya yıldızlar şampiyonasında altın madalyanın sahibi oldu. Amatör yıllarında ise Felix Sturm, CARL Froch ve Ricky Hatton gibi isimleri devirmeyi başardı.

1999 yılında profesyonelliğe geçiş yaptı ve Universum Kulübünde Antrenör Michael Timm ile çalıştı.

1998 de ve 2002 – 2005 yılları arasında iki kez hapse girdi. Gasp, saldırganlık, ehliyetsiz trafiğe çıkma ve kavgaya karışma gibi suçlardan ötürü ceza alan boksör, 2005 te hapisten çıktıktan sonra boks yaşantısına devam etti.

2011 yılında dünya şampiyonu iken önce Beibut Shumenov, sonrasında da Nathan Cleverly karşısında çeşitli sakatlık mazeretleri sonrası unvan maçına çıkamadığı için unvanını maç yapmadan yitirmek durumunda kaldı.

Kariyerindeki iki yenilgisinden bir tanesi Hugo Hernan Garay’e, diğeri ise Mario Veit karşısında.

Ters gardlı boksör, 35 yaşında ve 1 metre 81 cm boyunda.