Toplam Maç : 22
Galibiyet Sayısı : 21
Mağlubiyet Sayısı : 1
Nakavt : 8
Doğum Tarihi : 02.14.1987
Doğum Yeri : İngiltere
Memleket : İngiltere

Biyografi14 Şubat 1987 de Galler’in Barry şehrinde dünyaya geldi.

Profesyonel kariyerinde 8 i nakavtlı 20 galibiyet ve 1 mağlubiyet bulunmakta. Kariyerindeki tek yenilgi , henüz 5. profesyonel karşılaşmasında Samir Mouneimne karşısında gerçekleşti.

5 kardeşli ailenin , 3 erkek çocuğundan bir tanesi olan Lee Selby , kardeşleri ile birlikte boks fanatiği babalarının sayesinde boksa teşvik edildiler. Kardeşleri arasında Andrew Selby ise 2012 Londra Olimpiyatlarında yer alan İngiltere Milli takımındaki boksörlerden bir tanesiydi.

Amatör kariyerinde 90 a yakın maç yaparken , Galler şampiyonluklarını kazanmayı başardı.

Profesyonel kariyerine başladığında ise ağabeyi Micheal’in ölümü ile sarsıldı. Cansız bedeni nehir kıyısında bulunan ağabeyinin trajik ölümü sonrası kötü alışkanlıkların pençesinde kalan Lee Selby , kötü arkadaş grubu ve bu kötü alışkanlıklarının hepsinden kendisini boksa sarılarak kurtulduğunu söylemekte.

Lakabı ‘’ Galli Mayweather ‘’ – Floyd Mayweather Jr.’a hayranlığını gizlemeyen ve birçok kez onun antrenman salonunda sparringler gerçekleştiren Selby , bu şekilde çağrılmakta. Aynı zaman da Galli boksör, Mayweather Jr.’ın Pacquiao maçı öncesindeki sparring partnerlerinden bir tanesiydi.

2008 yılından beri profesyonel olarak kariyerini sürdürmekte.

Profesyonel kariyerinde bugüne dek tüy sıklette İngiltere Federasyonu , Britanya Krallıklarının yanı sıra Uluslar arası düzeyde Avrupa şampiyonluğu ve son olarak da WBC Uluslar arası şampiyonluk unvanlarının sahibi olmayı başardı. Dünya şampiyonluğu maçına daha iyi konsantre olabilmek için ise bu unvanları da boşa çıkarttı.

Lee Selby , Evgeny Gradovich’i yenerek dünya şampiyonu olması halinde Galler tarihindeki dünya şampiyonu olmuş 12. Profesyonel boksör olarak tarihe geçecek. Bunun yanı sıra, Steve Robinson’ın 1993-1995 yılları arasında elde ettiği tüy sıklet şampiyonluğundan sonra ilk kez bir Galli boksör tüy sıklette dünya şampiyonu olmuş olacak.

İlk kez ringe çıktığında 600 pounda dövüşen Lee Selby , bu gece Gradovich’i mağlup ederse dünya şampiyonu olarak tarihe geçecek.