Boy : 1.71
Kilo : 69
Toplam Maç : 31
Galibiyet Sayısı : 30
Beraberlik Sayısı : 1
Nakavt : 17
Doğum Tarihi : 1988
Doğum Yeri : Meksika
Memleket : Meksika

BiyografiProfesyonel kariyerinde hem horoz sıklette (IBF) hem de şu an süper horoz sıklette (WBC) dünya şampiyonluklarının sahibi olmayı başardı.

29 galibiyetinin 17 sİ nakavtlı ve 1 kez de ringden beraberlikle ayrıldı.

Lakabı ‘’ Teremoto ‘’ (Deprem)

Gerçek ismi Leodegario Santa Cruz.

10 Ağustos 1988 de Meksika’nın Huetamo şehrinde dünyaya geldi.

1 metre 70 cm boyunda. Bu maç öncesi 56.5 kg geldi.

Babaları Jose Santa Cruz’un önderliğinde ailedeki 4 erkek kardeşte boksör oldular. 1 de kız olmak üzere 5 kardeşler Leo Santa Cruz, bunların içinde en küçük olanı.

Santa Cruz ailesi yıllar öncesi Güney Los Angeles’ta yaşarken 2 odalı ailede yaşamlarını sürdürmekteydiler.

Leo Santa Cruz’un antrenörlüğünü babası Jose üstlenirken, kendisine en büyük ağabeyi Antonio’da antrenmanlarda destek vermekteler. Bir diğer ağabeyi Jose Armando ise geçmişte hafif sıklette geçici dünya şampiyonluğuna kadar yükselmeyi başardı. Aneleri Elovia ise oğlunun maçlarını izlemeye tabir-i caizse yüreği yetmiyor. Genellikle, eğer kazandığını duyduysa maçlarını banttan izliyor. Ablası Fabiola ise maçlarını izlemeye geliyor, fakat ringe girmiyor.

Hem Roberto hem de Armando sağlık sorunları sebebi ile boks yaşantılarına son verdiler.

2013 yılının Mayıs ayında ağabeyi yaşam destek ünitesine bağlandığında, maçına üç gün vardı Leo’nun ve o da çıktığı maçı kazanarak aldığı parayı ağabeyinin hastane ve ilaç masraflarına yatırdı.

Amatör kariyerinde toplam 155 maç yaptı; 148 kez kazanırken 7 kez de ringden mağlubiyetle ayrıldı. Amatörlerdeki en büyük başarısı, henüz 15 yaşında iken kazandığı dünya yıldızlar şampiyonluğu ile geldi.

2006 yılında ilk kez profesyonel oldu ve bugüne dek önce horoz sıklette IBF, şimdi de süper horoz sıklette WBC şampiyonluklarının sahibi olmayı başardı.

Kendisine idol olarak benimsediği kişi Julio Cesar Chavez Jr. oldu.

Floyd Mayweather Jr. In maç yaptığı gece de kariyerinde ikinci kez maça çıkacak olan Leo Santa Cruz, bunların ilkinde geçtiğimiz Eylül ayındaki Floyd Mayweather Jr – Marcos Maidana rövanş gecesinde ringe çıkmıştı. Manuel Roman ile karşılaşan boksör rakibini 2. Roundda teknik nakavtla mağlup ederek unvanını korumayı başarmıştı.

WBC şampiyonu boksörün hedefi, bu yıl içerisinden itibaren sıkletteki diğer federasyonların şampiyonlarına karşı mücadele etmek olacak. Bir üst sıkletin eski şampiyonu Abner Mares’de onu bekleyen bir diğer isim konumunda.