Toplam Maç : 43
Galibiyet Sayısı : 43
Nakavt : 37
Doğum Tarihi : 17.06.1987
Doğum Yeri : Managua
Memleket : Managua

BiyografiGerçek ismi Roman Alberto Gonzales Luna. 17 Haziran 1987 Managua doğumlu.

Ailesinin durumu çok parlak olmamakla birlikte babası deterjan ve pestisit satıcılığı yapmaktaydı. Durumlarının fakir oluşu sebebi ile de boksa ilgi duymaya başladığı dönemlerde gerekli eşyaları temin edecek parası yoktu.

Çocukluk yıllarında boksa ilgilenmeye başladı. İlk kez onu keşfeden isim babasıydı. Ancak , boksa olan ilgisinin daha ciddiyete dönüştüğü dönem boksun efsanelerinden Alexis Arguello ie tanıştığı döneme denk gelir.

Hayatını boksa adamış Arguello, boksu bıraktığı dönem sonrası ülkesinde amatör ve genç boksörlerle ilgilenirken, 14 yaşındaki Roman Gonzales’in yeteneklerini fark ederek onun üzerinde durmaya başlar.

Nikaragua tarihinin en büyük boksörü olarak anılan üç farklı sıklette dünya şampiyonu olmuş Alexis Arguello , amatör yıllarından öldüğü 2009 yılına dek Gonzales’in antrenörlüğünü üstlenir. Hatta , 2008 yılında Gonzales ilk kez dünya şampiyonu olduğunda köşesinde Efsane Arguello yer almaktaydı.

Lakabı ‘’ Küçük Çikolata ‘’ , Alexis Arguello tarafından kendisine yakıştırılmış bir lakap. Babası ise ‘’Yaşlı Çikolata ‘’ olarak bilinir ve o da boks yapmış bir isim.

Amatör kariyerindeki en büyük başarısını 2004 yılında Orta Amerika şampiyonasında elde ettiği Altın madalya ile yaşadı.

2005 yılında profesyonelliğe geçiş yaptı.

İlk dünya şampiyonluğunu 2008 yılında Japonya’da Yutuka Nida’yi minimum sıklette mağlup ederek WBA şampiyonu olarak yaşadı. 2011 yılında Manuel Vargas’ı mağlup ederek bu kez WBA hafif sinek sıklet şampiyonluğunun sahibi oldu.

5 Mayıs 2014 te Akira Yeagashi yi mağlup ederek WBC sinek sıklet dünya şampiyonluk unvanının da sahibi olarak , üç farklı sıklette şampiyon olmayı başardı.

Kariyerinde bugüne dek sıklıkla Japonya , Meksika ve Nikaragua’da karşılaşmalar gerçekleştirdi.

Bu maçı kazanması ahlinde sıkletin diğer şampiyonlarından WBA ve WBO unvanları sahibi Fransisco Estrada ile kemer birleştirme hem de rövanş maçı gerçekleştirebilir.

Roman Gonzales , bugüne dek çıktığı 14 Meksikalı boksöre karşı yaptığı maçların hepsini galibiyetle sonlandırdı.