Toplam Maç : 35
Galibiyet Sayısı : 31
Mağlubiyet Sayısı : 4
Nakavt : 16
Doğum Tarihi : 23.06.1974
Doğum Yeri : Frankfurt, Almanya - (Ardahanlı)

Biyografi


SİNAN ŞAMİL SAM 1

AMATÖR BOKS HAYATI
Dokuz Defa Türkiye Şampiyonluğu
1992 Geçlerde Dünya Şampiyonluğu
1993 Vize-Avrupa şampiyonluğu
1995 Dünya Ikinciliği
1999 Büyüklerde Dünya Şampiyonluğu

PROFESYONEL BOKS HAYATI – 15 Nisan 2000
12.10.2002 Avrupa Ağır Sıklet Boks Şampiyonası. Rakip, Przemyslaw Saleta Polonya. (Nakavt) 7 Raund
08.02.2003 Berlin Avrupa Ağır Sıklet Boks Şampiyonası. Rakip, Danny Williams (Teknik nakavt) 6. Raund
26.04.2003 Schwerin Ağırsıklet Boks Karşılaşması. Rakip, Julius Francis (Nakavt) 7. Raund
20.11.2004 WBC Dünya Kıtalararası Ağırsıklet Boks Şampiyonası. Rakip, Denis Bakthov Rusya, (Nakavt) 10. Raund
22.02.2005 Berlin WBC Dünya Kıtalararası Ağırsıklet Boks Şampiyonası Unvan Maçı. Rakip, Lawrence Clay-Bey (Sayıyla galibiyet) 12 Raund üzeri maç

KISACA SİNAN;

Sinan Şamil Sam, amatör boks yaşamında da çok başarılıydı: Dokuz defa Türkiye şampiyonluğunu kazandı. 1992 yılında Gençlerde Dünya Şampiyonu oldu. 1993’te Vize-Avrupa şampiyonluğunu kazandı.

1995 Dünya Ikinciliğini elde ederken 1999 Büyüklerde Amatör Boks Dünya Şampiyonu olmayı başardı. 12 Ekim 2002’de Sinan, Polonyalı rakibi Przemyslaw Saleta karşı Avrupa Şampiyonluğu için ringe çıktı ve yedinci raundda nakavtla yendi. Sam, altın kemerini iki maç boyunca korumasını bildi. Bunlardan ilki Danny Williams’a karşıydı ve maçı altıncı raundda teknik nakavtla aldı. Ikinci maçında ise Julius Francis ile yaptı ve bu maçı da yedinci raundda nakavtla kazandı. 14 Şubat 2004 tarihinde Stuttgart’ta ringe çıkan Sinan Şamil Sam, Arnavut asıllı Alman vatandaşı Luan Krasniqi’ye sayıyla yenilerek altın kemeri teslim etti.

20.11.2004 tarihinde Güney Almanya’nın Kempten kentinde Rus boksör Denis Bakthov’a karşı ringe çıktı. Bakhtov’u onuncu raundda nakavtla yenerek WBC klasmanında Dünya Kıtalararası Ağırsıklet Boks Şampiyonluğunu ülkemize yaşattı. Sinan Şamil Sam, ünlü antrenör Fritz Sdunek ile antrenman yapıyor. Sdunek, basına yaptığı bir açıklamada, “Sinan benim için dünyanın en iyi ağır sıklet boksörlerinden birisidir ve dünya şampiyonu olabilecek kapasiteye sahiptir. Bunun için Sinan’a gerekli ortamı sağlayarak şansı vereceğiz” demişti.

Oliver Mc Call ile yaptığı Ankara’daki maçın ardından o kemerini kaybetti. Sinan son olarak Hırvat Perkoviç ile Berlin’de ringe çıktı ve Akdeniz şampiyonu oldu ve 23 ülkenin en büyüğü unvanını kazandı. Sinan İstanbul’da Profesyonel Boks Gala gecesinde ringe çıktı ve Mısırlı Muhammed Ali’yi 6 round sonunda puanla mağlup etti. Boğazın boğası çıktığı son maçta Almanya’nın Munich kentinde Akdeniz Altın Kemerini Sırp rakibi Ratko Draskoviç karşısında korumaya başardı. Sırp rakibini 2001 yılında puanla yenen Sinan rövanş maçında bu kez nakavt etti.

AVRUPA ŞAMPİYONU OLARAK BIRAKMAK İSTEDİ

Sinan Şamil Sam kariyerinin son maçında ise Paola Vidoz ile Ankara’da karşılaştı. Sinan 04 Temmuz 2008 tarihli maçta olağanüstü bir performansla son raunda önde girdi ve sonrasında gelen açıklama Avrupa Şampiyonluk maçı için hiç de hoş değildi. Yapılan açıklamaya göre Sinan ile İtalyan Vidoz EBU kemer maçında berabere kalmıştı. Maç sonrası olaylar çıktı ve menajer ve promotör Ahmet Öner ortalığı birbirine katarak haksızlık var diyerek hakkını aramıştı. Sonra kemer mahkemelik olmuş  ve sonrasında yapılan yeni bir değerlendirme ile kemer Sinan’a bir basın toplantısı ile ANkara’da TSYD tesislerinde verilmişti. Sinan orada boksu bırakmak istediğini söylese de sevenleri ve otoriteler buna engel olmuştu..

sinan_samil_sam_yogun_bakimda

KARACİĞERİ RAHATSIZLANDI YOĞUN BAKIMDA KALDI

Sinan Şamil Sam 2011’e iyi başlayamadı ve karaciğer rahatsızlığı sebebi ile acil olarak hastaneye kaldırıldı. Uzun süre yoğun akımda kalan Sinan Şamil Sam daha sonra kendine gelmeyi başarmıştı. Doktorlar Sinan’ın karaciğer nakline ihtiyacı olduğunu açıkladı.

SİNAN ŞAMİL SAM HASTANE

Sinan kariyerime devam etmek istiyorum zaman herşeyin ilacı dedi ve ekledi yeni boksörler yetiştirmek istiyorum.

 Sinan Şamil Sam’ın Unutulmaz Danny Williams Nakavtı :